Rozwój szczeniaka, czyli dlaczego szczenięta rodzą się z zamkniętymi oczami i uszami?

Kiedy patrzysz na nowo narodzone szczenięta, wydają się być one bezradne i „niekompletne”. Dzieje się tak przez specyficzny rozwój szczeniaka. Sytuacja, w której szczenięta rodzą się głuche (z zamkniętymi kanałami uszu) i ślepe (z zamkniętymi powiekami) wydaje się nie mieć sensu. Dlaczego ewolucja pozwoliłaby urodzić się jakiemukolwiek zwierzęciu w stanie, w którym dwa z jego głównych zmysłów nie funkcjonują i nie zaczną działać wystarczająco dobrze, aby dostarczać zwierzęciu przydatnych informacji przez kilka tygodni?

Ranking najlepszych karm dla szczeniaka– sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Odpowiedź leży w mrocznej przeszłości, kiedy różne gatunki rozwijały się i zaczęły odkrywać najbardziej adaptacyjny sposób na prosperowanie na świecie. W miarę rozwoju ssaków każdy gatunek musiał dokonać wyboru. Polegał on na podjęciu decyzji o strategiach reprodukcji i rozwoju, które dałyby temu gatunkowi i jego potomstwu najlepszą szansę na przetrwanie w określonym środowisku. Ponieważ ssaki rodzą żywe dzieci, wybór polega na tym, czy należy mieć długą ciążę i produkować w pełni ukształtowane i funkcjonalne potomstwo, czy mieć krótką ciążę i produkować niedojrzałe, częściowo uformowane potomstwo, które jest bezradne i niesamodzielne. Ewolucja wybrała drugą strategię w przypadku rozwoju szczeniąt.

Rozwój szczeniaka – ciąża

rozwój szczeniąt

Przykładowo ciąża u krowy wynosi dziewięć miesięcy. Nowonarodzone cielę waży od 25 do 45 kilogramów, a jego mózg jest w pełni uformowany. Jego narządy zmysłów są tak rozwinięte, że mogą one widzieć oraz słyszeć. Co najważniejsze, działają one wystarczająco dobrze, aby nadążyć za stadem.

Psy w porównaniu do krów reprezentują odmienną strategię donoszenia miotu. W naturze psy przeżywają polując. Noszenie miotu szczeniąt spowolni samicę i utrudni złapanie szybciej poruszającej się ofiary. Oznacza to, że szybkie wyprowadzenie szczeniąt z macicy na ziemię jest zaletą. Ponadto między polowaniami (które mogą odbywać się w odstępach kilku dni) suka nie ma wiele do zrobienia, więc ma ona czas na opiekę nad bezradnymi szczeniakami. Kiedy poszukuje jedzenia, szczenięta mogą oczekiwać na mamę w bezpiecznym legowisku.

Ile pies chodzi w ciąży?

Okres ciąży u psów jest krótki, średnio trwa ok. 2 miesiące (od 58 do 63 dni). Czas trwania ciąży u psów jest zaletą, a wadą jest wcześniej wspomniana „niekompletność” podczas rozwoju szczeniąt. Samo słowo potomstwo wywodzi się z języka łacińskiego – oznacza ono potrzebę karmienia i pielęgnowania młodych gatunków przez długi czas.

Ranking najlepszych karm dla szczeniaka– sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Które organy szczeniaka są niedorozwinięte po urodzeniu?

Wiele krytycznych organów szczeniaka, w tym jego mózg, nie jest w pełni ukształtowanych. Minie kilka tygodni zanim mózg rozwinie się i będzie w pełni sprawny. Podobnie dzieje się z oczami. Powodem, dla którego szczenięta rodzą się z zamkniętymi powiekami, jest to, że samo oko wciąż się rozwija i jest ono bardzo podatne na uszkodzenia. Wymaga ochrony, jaką zapewniają mu zamknięte powieki – służą jako bariera chroniąca niedojrzały układ optyczny przed potencjalnymi uszkodzeniami takimi jak brud czy patogeny. Również ekspozycja na zbyt jasne światło w tym czasie może spowodować uszkodzenie wciąż delikatnych fotoreceptorów i mechanizmów optycznych. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia szczeniaka powieki były zamknięte.

Kiedy szczeniaki otwierają oczy?

rozwój szczeniaka

Większość szczeniąt zaczyna otwierać oczy w wieku około dwóch tygodni, jednak nawet wtedy oczy nie są w pełni rozwinięte w 100 procentach. Upłynie kilka tygodni, zanim oczy szczeniaka dojrzeją, a ich wzrok zacznie zbliżać się do normy.

A co ze słuchem?

W taki sam sposób, w jaki szczenięta rodzą się z zamkniętymi oczami, a przez to są niewidome, rodzą się głuche. Dzieje się tak, ponieważ kanały słuchowe psa są zamknięte w pierwszych tygodniach życia. Ważna jest względna cisza po urodzeniu, ponieważ dźwięki wiążą się ze zmianami ciśnienia, które przemieszczają struktury w dojrzałym uchu. Zmuszone szczenięce uszy do reagowania na sygnały dźwiękowe w pierwszych dniach, zanim delikatny aparat słuchowy szczeniaka zostanie w pełni rozwinięty, może spowodować uszkodzenie podstawowego aparatu potrzebnego do słyszenia.

Kanały uszne zaczynają się otwierać mniej więcej w tym samym czasie, w którym otwierają się oczy, jednak, kiedy się otwierają, uszy są znacznie lepiej uformowane niż oczy. Zazwyczaj w ciągu tygodnia słuch szczeniaka będzie w pełni użyteczny i dość ostry.

Szczeniak, który jest umieszczony w swojej kryjówce, z troskliwą matką, obecną z wyjątkiem kilku godzin każdego dnia jest bezpieczny – mimo tego, że jest on niewidomy i głuchy. Zaraz po urodzeniu będzie on rozwijać się wystarczająco szybko, aby w ciągu kilku tygodni odkrył swój nowy psi świat.

Ranking najlepszych karm dla szczeniaka– sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz