Jak oduczyć psa gryzienia ludzi po rękach, mebli oraz innych rzeczy

Pies, który gryzie wszystko wokół może być prawdziwą zmorą właścicieli. Dla naszego pupila jest to naturalny odruch. Mowa tutaj oczywiście o gryzieniu przedmiotów, a nie ludzi, czy też innych zwierząt. Często stanowi to dla niego rozrywkę, a wiele osób błędnie utożsamia takie zachowanie z agresją. Warto dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia. Nie możemy pozwolić mu, aby dewastował nasze mieszkanie. Ponadto bywa tu uciążliwe, gdy podczas zabawy lub głaskania zwierzę próbuje gryźć nas po rękach.

 

Dlaczego szczeniak gryzie?

Wiele osób zastanawia się, jak oduczyć szczeniaka gryzienia. Bardzo często jest tak, że problem pojawia się w starszym wieku. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Szczeniaki uczą się gryzienia już od pierwszych dni życia. Zapamiętują pewne mechanizmy - podczas ssania sutka matki mocne ugryzienie może wywołać jej warknięcie. Często sprawia ono również, że mleko nie płynie. Szczeniaki gryzą się również między sobą podczas zabawy. Uczą się wtedy, że może to sprawiać ból. Właśnie dlatego pieski zbyt szybko odstawione od matki mają problem z nadmiernym gryzieniem. Na tym etapie życia pies poznaje świat. Nie wie on, co można gryźć, a co nie. Właśnie dlatego jego celem mogą być buty, pluszaki, czy też nasze ręce. Jak oduczyć psa gryzienia ludzi? Warto zapoznać się z wskazówkami umieszczonymi poniżej.

Czy gryzienie może być objawem choroby?

Może zdarzyć się tak, że nasz pupil będzie gryzł wszystko wokół. Należy jednak pamiętać o tym, aby walkę z problemem podjąć możliwie najwcześniej. Z pewnością nie należy mu dawać przyzwolenia na nieodpowiednie zachowanie, gdyż wtedy złe nawyki zostaną zakorzenione.

Pamiętajmy, że szczeniaka nie można odstawiać od matki zbyt wcześnie. Może to sprawić, że będzie miał on kłopoty z nawiązywaniem relacji z innymi psami. Dorosłe psy nie pozwolą sobie na mocne gryzienie podczas zabawy, a więc mogą one "odpłacić się" naszemu pupilowi. Ponadto może mieć on problem, aby zrozumieć, co jest gryzakiem, a co nie. Jeśli problemy z gryzieniem wystąpiły w wieku szczenięcym, to nie mamy powodów do niepokoju. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oduczymy zwierzaka tego zachowania. W dalszej części artykułu umieszczono porady związane z tym, jak oduczyć psa gryzienia po rękach.

Powodem do niepokoju może być sytuacja, gdy problem pojawił się niespodziewanie u dorosłego psa. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w jego zdrowiu. Najczęściej jest to oznaka kłopotów z uzębieniem. Warto jednak wziąć pod uwagę przyczyny pośrednie. Zwierzak poprzez gryzienie może starać się odreagować ból związany z rozmaitymi chorobami, czy też dolegliwościami. Nie można tego ignorować. Powszechnie spotykanym zjawiskiem jest gryzienie ran - stanowi to spore zagrożenie.

Dlaczego pies gryzie? Jak sobie z tym poradzić?

jak oduczyć szczeniaka gryzienia
Niejedna osoba nie ma pojęcia, jak oduczyć psa gryzienia mebli lub ludzi. W pierwszej kolejności należy prawidłowo zdiagnozować przyczynę takiego zachowania.

    1. Brak aktywności - pies, podobnie jak człowiek może się nudzić. Dotyczy to w szczególności zwierzaków, które dużą ilość czasu spędzają same. Często są one zabierane na krótkie spacery dwa-trzy razy dziennie. Brakuje im towarzystwa oraz ruchu. Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy? Musimy poświęcać mu więcej uwagi. Warto zabrać pupila na długi spacer. Podczas dnia znajdźmy kilka minut, aby się z nim pobawić.
    2. Brak gryzaków - wiele osób zapomina, że gryzaki są potrzebne nie tylko szczeniakowi, ale również dorosłemu psu. Musimy zapewnić mu zabawki, którymi zajmie się w chwilach nudy. Jeśli tego nie zrobimy, to najprawdopodobniej zainteresuje się naszymi butami, czy też nogą od stołu. Warto wiedzieć, że na rynku znajduje się wiele produktów, które wspierają higienę jamy ustnej, a dodatkowo stanowią rozrywkę. Podobnie, jak dobra karma dla psa muszą one posiadać wartościowy skład. Dotyczy to w szczególności takich produktów, jak np. kości prasowane, kurze łapki, żwacze. Tak samo, jak najlepsza karma dla psa posiadają one składniki odżywcze, witaminy, czy też minerały. Oczywiście jest to jedynie dodatek do diety. Wszelkie produkty powinny zostać dobrane do wieku psa - bez trudu znajdziemy gryzaki i karmy dla szczeniaka.
    3. Reakcja na ignorowanie - często bywa tak, że ignorujemy naszego pupila. Zapominamy o tym, że potrzebuje on naszej uwagi. Pies stara się wzbudzić nasze zainteresowanie, pomimo tego, że odczuwa negatywne emocje. Rozpoczyna od niszczenie danej rzeczy, po czym ucieka z nią, gdy widzi na horyzoncie właściciela. Dla niego jest to świetna zabawa. Musimy więc ofiarować zwierzakowi nasz wolny czas, tak aby czuł on zainteresowanie.
    4. Problem z emocjami - w tym przypadku sprawa jest złożona. Nasz pupil może odczuwać silny lęk, a nawet depresje. Jak oduczyć psa gryzienia po rękach? Najlepiej udać się do behawiorysty, który pomoże naszemu zwierzakowi. Specjalista z pewnością zdiagnozuje przyczynę jego zachowania, a także udzieli nam praktycznych porad. Dotyczy to w szczególności dorosłych psów, które nigdy wcześniej nie gryzły ludzi, czy też przedmiotów.

To może Cię zainteresować:

Białe robaki u psa – powód do niepokoju?
Seter irlandzki czerwono-biały – czy ten arystokratyczny pies jest idealnym wyborem dla Ciebie?
Shih tzu – odpowiedni kompan dla każdego?
Jack Russel Terrier – ile kosztuje szczeniak?
Czy pies może jeść truskawki?
Przebiałkowanie psa – czy jest możliwe?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *