Czy pies może jeść ziemniaki? Wszystko o ziemniakach dla psa

Niejeden właściciel czworonoga zastanawia się, czy pies może jeść ziemniaki. Są one chętnie spożywane przez ludzi – nie tylko posiadają znakomity smak, ale również stanowią cenne źródło składników odżywczych. Warto wiedzieć, że kartofle stanowią uzupełnienie wielu karm dla zwierząt. Niektórzy uważają, że jest to jedynie tani zapychacz, którego nie ma sensu podawać. Nie jest to prawdą! Oczywiście ziemniaki nie mogą stanowić podstawę diety naszego pupila, jednak serwowane w odpowiedniej formie nie stanowią zagrożenia dla jego zdrowia. Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat powinni zapoznać się z dalszą częścią wpisu.

 

Czy pies może jeść ziemniaki?

Warzywa dla psa dostarczają witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście nie wszystkie produkty spożywane przez ludzi są tolerowane przez czworonogi! Liczy się również ilość oraz częstotliwość. Przykładem są brokuły dla psa, które powinny być podawane w niewielkich ilościach, od czasu do czasu. Nie należy przesadzać, ponieważ można nieumyślnie doprowadzić do m.in. problemów trawiennych. Układ pokarmowy zwierząt funkcjonuje zupełnie inaczej, niż człowieka. Niektóre substancje zawarte w warzywach, owocach i innej żywności mogą okazać się zabójcze!

Czy psy mogą jeść ziemniaki? Tak, jednak mogą one stanowić wyłącznie uzupełnienie diety. Warto wiedzieć, że stanowią one źródło witaminy A, B oraz C. Ponadto, dostarczają żelaza, magnezu, wapnia, fosforu oraz potasu. Nie można nie wspomnieć o błonniki pokarmowym, który wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego. To właśnie on przyspiesza procesy trawienne, a tym samym wspomaga skuteczne usuwanie toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wszystko to przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia zwierzaka.

Należy podkreślić, że nie w każdej formie ziemniaki dla psa nadają się do podania! Bardzo ważne jest to, aby przeszły one obróbkę termiczną. Surowe ziemniaki dla psa stanowią realne zagrożenie dla zdrowia! Ludzi także nie mogą spożywać kartofli w takiej formie! Ponadto, nie należy serwować pupilowi przyprawionego pokarmu. Warzywa powinny być dobrze ugotowane, a nawet rozgotowane. Należy pozostawić je do ostygnięcia, ponieważ gorące jedzenie może doprowadzić nawet do skrętu żołądka! Należy wiedzieć, że niewskazane jest użycie soli, ani innych substancji konserwujących lub poprawiających walory smakowe.

Czy psy trawią ziemniaki?

ziemniaki dla psa

Nie masz pojęcia, czy pies może jeść ziemniaki gotowane? Oczywiście, że tak, o ile tylko dbamy o to, aby jego dieta była zbilansowana. Przed podaniem mu „domowych” specjałów należy sprawdzić, czy nie stanowią one dla niego zagrożenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się o poradę do weterynarza, który z pewnością udzieli rzetelnych odpowiedzi na zadane pytania. Nie trzeba zastanawiać się, czy psy trawią ziemniaki. Kartofle podane w odpowiedniej formie oraz ilości nie stanowią żadnego obciążenia dla układu pokarmowego.

Trzeba zaznaczyć, że gotowane ziemniaki dla psa stanowią źródło wielu składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na pracę organizmu. Na specjalną uwagę zasługuje błonnik, który może rozwiązać problemy związane ze spowolnioną przemianą materii. Wspomniany związek wspomaga efektywne usuwanie zalegających treści pokarmowych, co pozwala wyeliminować wiele nieprzyjemnych dolegliwości m.in. wzdęcia, gazy, bóle żołądka, skurcze jelit. Nie należy zapominać, że problemy trawienne to nie tylko wymioty lub biegunka!

Czy można dawać psu ziemniaki w absolutnie każdym przypadku? Odpowiedź brzmi przecząco. Wiadomym jest, że każde zwierze jest zupełnie inne, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Alergie pokarmowe zdarzają się relatywnie często. Niektóre rasy są na nie szczególnie narażone, o czym nie można zapominać. Bywa tak, że niepożądane objawy występują już po spożyciu niewielkiej ilości alergenu. Trzeba wiedzieć, że obejmują one nie tylko układ pokarmowy, ale również skórę, a nawet narząd wzroku.

Ziemniaki w diecie psa – jak je podawać?

pies zjadł surowe ziemniaki

Wiesz już, czy psy mogą jeść ziemniaki gotowane. Ważne jest również to, aby dowiedzieć się, w jakiej formie należy je podawać. Smak nie będzie odpowiadał każdemu czworonogowi! Kartofle mogą stanowić dopełnienie posiłku – w takim przypadku należy zmieszać je z podawaną karmą. Niektóre zwierzaki mogą jednak sprytnie omijać składniki, które nie przypadły im do gustu. Jak już wspomniano, pies może jeść wyłącznie dobrze ugotowane ziemniaki. Lepiej je rozgotować, niż podać w wersji półsurowej. Oczywiście nie należy ich solić, ani przyprawić.

Niektórzy podają swoim zwierzętom resztki z obiadu. Ziemniaki zmieszane z sosem i surówka mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla psiego układu trawienia! Dania serwowane ludziom nie są odpowiednie dla psów. Jeśli chcemy podać kartofle pupilowi, to należy nałożyć mu je świeżo po ugotowaniu.  Ważne jest, aby pozostawić je do ostygnięcia. Łakomy czworonóg może pochłonąć nawet bardzo gorący pokarm, co może skutkować nie tylko poparzeniem przełyku, ale nawet skrętem żołądka lub jelit. Lepiej nie ryzykować! Nie zawsze zwierze wie, co jest dla niego dobre, a więc nie można oczekiwać, że wstrzyma się on ze spożyciem posiłku.

Czy pies może jeść gotowane ziemniaki w całości? Nie ma żadnych przeciwwskazań, o ile tylko mamy pewność, że zwierzak nie połknie kartofla w całości. Ponadto, czworonogi małych raz będą miały problem ze spożyciem. Znacznym udogodnieniem jest pokrojenie ziemniaków na mniejsze kawałki. Wiadomym jest, że mogą one zostać również rozdrobnione na miękką masę. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie w przypadku seniorów, którzy nie posiadają pełnego uzębienia.

Ziemniaki dostarczają mnóstwo energii. Są one jednak dość kaloryczne, a więc lepiej nie podawać ich w nadmiarze psom borykającym się ze zbędnymi kilogramami. Mogą one zostać zmieszane z mokrą lub suchą karmą. W ten sposób można „oszukać” pupila, który potrzebuje ogromnej ilości pożywienia. Stosowanie zdrowych wypełniaczy nie jest niczym złym, więc nie trzeba obawiać się o zmniejszenie wartości odżywczych posiłków.

Co zrobić gdy pies zjadł surowe ziemniaki?

Rozmyślasz nad tym, czy pies może jeść surowe ziemniaki? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Zawierają one toksyczne związki, które szkodzą nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przechowywać warzywa w bezpiecznym miejscu, poza dostępem czworonogów. Nawet pogryzienie nieugotowanego kartofla może skończyć się wystąpieniem niepożądanych dolegliwości.

Jeśli pies zjadł surowe ziemniaki, to warto spróbować wywołać u niego wymioty poprzez podanie odpowiedniej ilości wody utlenionej. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w relatywnie krótkim czasie od spożycia. Czasami jednak nie mamy świadomości, co zjadło nasze zwierze. Należy je bacznie obserwować, a także zgłosić się do weterynarza. Wiele zależy od tego, jak duża ilość solaniny została dostarczona do organizmu – ogromne znacznie ma tutaj wielkość i waga psa. Pupile ras miniaturowych są narażone na silne zatrucie pokarmowe już po spożyciu niewielkiej ilości surowego kartofla.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Czy pies może jeść brokuły? Jak przygotować brokuły dla psa?
Makaron dla psa – czy pies może jeść makaron?
Czy pies może jeść truskawki?
Czy pies może jeść winogrona albo rodzynki?
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
Jajko dla kota – czy kot może jeść jajka?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *