Żywienie shih tzu – co może jeść shih tzu? Kompletny poradnik

Zastanawiasz się, jak karmić shih tzu? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Błędy żywieniowe popełniane przez właściciela mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Ponadto, czworonogi tej rasy bardzo często są kapryśne jeśli chodzi o jedzenie. Znalezienie karmy dopasowanej do ich preferencji może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie należy zbyt szybko się poddawać, gdyż zwierzak może potrzebować nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się do serwowanych posiłków. Wiele zależy od tego, jakie jedzenie było mu podawane w wieku szczenięcym.

 

Czym wyróżnia się shih tzu?

Zanim dowiesz się, czym karmić psa, sprawdź, jakie cechy posiada shih tzu. Jest to wyjątkowa rasa, która posiada wyjątkowe cechy charakterystyczne. Średnia długość życia wynosi 12-17 lat. Niewielkie gabaryty (masa ciała najczęściej mieści się w przedziale 4-8 kg) sprawiają, że są to czworonogi często mieszkające w małych mieszkaniach. Faktem jest, że nie potrzebują one zbyt dużej ilości przestrzeni, jednak nie oznacza to, że nie potrzebują długich spacerów. Warto wspomnieć także o specyficznej sierści, która wymaga strzyżenia. Ich okrywa włosowa jest długa, przez co może nachodzić na oczy. Plusem jest niższe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Psy rasy shih tzu uchodzą za wierne swoim właścicielom. Dodatkowym atutem jest fakt, że są one niezwykle bystre, a więc sprawnie przyswajają nowe polecenia i komendy. Łagodne usposobienie oraz cierpliwość sprawiają, że jest to zwierzak odpowiedni dla dzieci. Omawiana rasa kanapowa wymaga kilku spacerów dziennie. Psy w młodym wieku lubią zabawę i aktywność fizyczną. Seniorzy zwykle wybierają odpoczynek, jednak dość łatwo nakłonić psa do ruchu.

Czy shih tzu karmi się tak, jak inne rasy?

co może jeść shih tzu Żywienie shih tzu wygląda nieco inaczej niż zwierzaków innych ras. Pamiętajmy, że do każdego czworonoga należy podejść w sposób indywidualny. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Stan zdrowia shih tzu widoczny jest już na pierwszy rzut oka. Baczną uwagę należy zwracać na okrywę włosową, która może dużo powiedzieć nam, czy psu nie brakuje składników odżywczych. Jeśli jest ona matowa i pozbawiona blasku, to najprawdopodobniej konieczna jest zmiana diety. Należy mieć świadomość, że shih tzu to rasa posiadająca skłonności do alergii pokarmowych. Właśnie dlatego żywienie czworonoga powinno zostać racjonalnie zaplanowane. Nie masz pojęcia, czy pies może jeść brokuły? Zanim w twoim domu pojawi się zwierzak, dowiedz się, jakie produkty spożywcze stanowią dla niego realne zagrożenie. Trzeba wiedzieć, że jedzenie uwielbiane przez ludzi (m.in. czekolada) może okazać się dla psa trucizną! Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać ze wsparcia tych, którzy posiadają praktykę. Możemy także porozmawiać z weterynarzem, który z pewnością udzieli niezbędnej pomocy. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest łakomstwo psów opisywanej rasy. Bez problemu mogą one zjeść większą ilość jedzenia niż jest rekomendowana. Zadaniem właściciela jest pilnowanie gramatury podawanych posiłków. Nadmiar nie jest wskazany! Przede wszystkim może on skutkować problemami trawiennymi oraz nadwagą. Otyłe psy są narażone na liczne dolegliwości zdrowotne, m.in. problemy z sercem czy też stawami. Dla piesków łakomczuchów warto rozważyć wprowadzenie miski spowalniającej.

Co może jeść shih tzu?

W twoim domu pojawił się pies, jednak nie masz pojęcia, czym go karmić? Pomocna może okazać się tabela karmienia shih tzu. Najważniejsze jest to, aby postawić na wysoką jakość serwowanych posiłków. Powinny posiadać one zbilansowany skład – tutaj liczą się składniki odżywcze stanowiące budulec każdego organizmu. Właśnie dlatego domowe jedzenie dla shih tzu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nie mamy pewności, czy dostarcza ono zwierzakowi wszystkich związków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie wiesz, jaka karma dla shih tzu będzie najlepsza? Być może warto postawić na produkt dedykowany owej rasie, nawet jeśli jest on nieco droższy. Niezwykle istotne jest, aby jedzenie pozytywnie oddziaływało na kondycję okrywy włosowej. Godne polecenia jedzenie powinno posiadać w swoim składzie m.in.:

  • białka (głównie zwierzęce),
  • witaminy i minerały,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Z góry należy odrzucić karmy, które stanowią źródło popularnych alergenów, takich jak np. zboża. Oprócz tego skład musi być wolny od GMO, sztucznych barwników i aromatów. Im więcej zbędnych konserwantów, tym gorzej! Należy wiedzieć, że obciążają one pracę organizmu oraz zakłócają prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Na opakowaniu karmy znajdują się informacje dotyczące zalecanej ilości. Rozsądnie jest stosować się do rekomendacji producenta, tak aby nie przekarmiać zwierzaka. Ponadto, należy czyścić mu pysk po każdym posiłku. Resztki jedzenia mogą osadzać się na okrywie włosowej.

Jak często karmić dorosłego shih tzu?

jaka karma dla shih tzu Dorosłego shih tzu nie należy karmić częściej niż dwa razy dziennie. Zdarza się, że jedzenie powinno być serwowane wyłącznie raz na dzień, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Wiele osób decyduje się na podawanie wyłącznie karmy suchej. Może on być spulchniana za pomocą wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić również mokrą karmę. Ustalenie menu dla psa bywa dość trudne, a więc nie zaszkodzi zwrócić się o poradę do weterynarza bądź psiego dietetyka. Nie należy zapominać, że potrzeby żywieniowe czworonoga mogą zmienić się wraz z wiekiem. Niektórzy uważają, że zmiana jadłospisu lub częstotliwości karmienia nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego! Psi seniorzy często borykają się z różnego typu schorzeniami, co wymaga zmiany nawyków żywieniowych.

Jak karmić szczeniaka shih tzu?

Wiadomym jest, że szczeniaki shih tzu posiadają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Przede wszystkim potrzebują one większej ilości białka, które stanowi budulec każdego organizmu. Wspomniany składnik wpływa na rozwój kości, zębów, mięśni, czy też stawów. Ponadto, reguluje on pracę narządów wewnętrznych. Tylko wysokiej jakości karmy posiadają optymalną zawartość mięsa. W najtańszych produktach dominuje białko pochodzenia roślinnego, które nie jest wystarczające dla czworonoga. Nie można również nie wspomnieć o kwasach tłuszczowych, które także odgrywają bardzo ważną rolę. Wpływają one na m.in. układ immunologiczny, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zastanawiasz się, ile powinien jeść szczeniak shih tzu? Wszystko znajdziesz na opakowaniu wybranej karmy. Jeśli chodzi o częstotliwość posiłków, to waha się ona od trzech do czterech dziennie. Porcje nie mogą być zbyt duże! Nierzadko właściciel musi podzielić jedzenie na mniejsze kawałki, tak aby zwierzak nie miał trudności z ich spożyciem. Nie dotyczy to oczywiście suchej karmy, ponieważ produkty dla szczeniaków małych ras posiadają optymalny rozmiar.

Kiedy konieczna jest suplementacja?

co jedzą shih tzu Wiesz już, jak karmić shih tzu, jednak musisz również dowiedzieć się, kiedy niezbędne jest wdrożenie suplementacji. Może zdarzyć się tak, że pomimo serwowania wysokiej jakości karmy o znakomitym składzie, pies będzie posiadał niedobory składników odżywczych. Takie zjawisko może być również spowodowane rozmaitymi chorobami przewlekłymi. W takiej sytuacji konieczne jest podawanie psu specjalistycznych suplementów – oczywiście nie stanowią one zamiennika prawidłowo zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie. Żadnych suplementów diety nie należy podawać na własną rękę! To weterynarz odpowiada za dobór opisywanych produktów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo powinna trwać suplementacja. Czasami po kilku miesiącach jest ona przerywana.

Jak karmić shih tzu z nadwagą?

Wiedząc, co jedzą shih tzu, nie powinieneś mieć problemów z doborem karmy. Jeśli twój pies boryka się ze zbędnymi kilogramami, musisz postawić na jedzenie o obniżonej kaloryczności. To jedyny sposób na to, aby pozbyć się problemu. Weterynarz z pewnością poleci produkty rekomendowane dla opisywanej rasy. Odchudzania czworonoga jest procesem długotrwałym, który wymaga racjonalnego podejścia.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Shih tzu – odpowiedni kompan dla każdego?
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
Czy pies może jeść truskawki?
Czy pies może jeść ziemniaki? Wszystko o ziemniakach dla psa
Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Czy pies może jeść brokuły? Jak przygotować brokuły dla psa?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Makaron dla psa – czy pies może jeść makaron?
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *