Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?

Wyżeł niemiecki to pies bardzo wszechstronny. Pierwotnie pies użytkowy i pracujący, przez co chętnie jest wybierany przez myśliwych. Natomiast jako pies: czuły, inteligentny, miły i towarzyski, a szczególnie dla dzieci, podbił serca rodzinnych domów.  Utrzymanie dorosłego psa też nie jest zbyt skomplikowane, a jego energia i zapał do wszelkich aktywności, na pewno przyciągną potencjalnych właścicieli do zakupu szczeniaka właśnie tej rasy.

Charakterystyka

Inteligencja

Aktywność

Łatwość szkolenia

Relacje z dziećmi

Relacje z kotami

Agresywność

Zdrowotność

Koszty utrzymania

 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: pies 62-66 cm, suka 58-63 cm
  • Sierść: krótka, twarda i gęsta
  • Długość życia: 12-16 lat
  • Waga: 25-32 kg
  • Umaszczenie: brązowa, siwo-brązowa, mogą występować osobniki z plamkami jasnymi lub brązowymi

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wzorzec rasy

Wyżeł niemiecki jest to pies o dużych rozmiarach, który charakteryzuje się imponującą budową mięśni oraz szlachetnym wyglądem. Dorosły osobnik według wzorca FCI ma kształtną, osadzoną na umięśnionej szyi głowę. Uszy ma średniej długości, ale za to są szerokie i przylegające. Kłąb jest wyraźnie zaznaczony, linia grzbietu niezbyt długa, ale bardzo dobrze umięśniona. Ogon wyżła jest osadzony wysoko i zwęża się od podstawy do końca. Kończyny są długie i osadzone prosto, tuż pod tułowiem.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter

Wyżeł niemiecki jest klasyfikowany według FCI do psów podlegającym próbom pracy, dlatego jest to pies, który potrzebuje dużo ruchu, nie tylko popołudniowych spacerów. W związku z tym, jeśli jego potrzeby nie są zaspokajane, staje się uparty, nadpobudliwy oraz nieposłuszny. Jeżeli nie wybiega się swobodnie w ciągu dnia, może uciekać na spacerach i zrywać się ze smyczy. Mimo wszystko jest bardzo dobrym kompanem zabaw dla dzieci, na które należy uważać, ponieważ pomimo jego wielkiej sympatii, zarówno dorosły jak i szczeniak bywa nieostrożny. Bardzo dobrze toleruje inne zwierzęta w domu. Jeśli jednak dojdzie do ataku lub zagrożenia ze strony innego osobnika, na pewno będzie się bronił. Właśnie dlatego zawsze należy pamiętać, że jest to pies przede wszystkim myśliwski pomimo, że według wzorca jest spokojny i czuły dla swoich opiekunów.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – długość życia

Rasa ta pierwotnie musiała być gotowa do przetrwania w różnych warunkach pogodowych, dlatego są to psy odporne na choroby, co skutkuje długowiecznością.  Średnia długość życia jest imponująca, jak dla tak dużych rozmiarów psa. Dlatego, szczególnie warto zainwestować na początku rozwoju szczeniaka w zalecane szczepienia i podaż wystarczającej ilości zbilansowanej karmy. Aby nasz pupil cieszył się nie tylko długowieczności, ale również dobrą kondycją. W związku z tym należy włożyć duży wkład w zapewnienie mu regularnej profilaktyki.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie

Jak każda rasa, nawet tak odporne psy jak wyżły mają predyspozycje do występowania niektórych chorób. Jest to między innymi dysplazja stawów, której występowanie jest charakterystyczne dla dużych ras psów. Kolejny jest skręt żołądka, jako wynik posiadania głębokiej klatki piersiowej. Sporadycznie występować mogą alergie, schorzenia oczu i problemy kardiologiczne. Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi u wyżłów są urazy mechaniczne, powstające z racji dużej aktywności fizycznej. Dlatego warto przy codziennych pieszczotach z pupilem, przy okazji obejrzeć czy nie pojawiły się jakieś zranienia w okolicach uszu, nosa i łap, lub czy nasz pies nie okazuje odruchów bólowych.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pielęgnacja

Codzienne utrzymanie wyżła, nie należy do skomplikowanych zadań. Zdecydowanie wystarczające jest czesanie jego sierści raz w tygodniu i ewentualnie lekkie przetarcie, wilgotną ściereczką, sierści z kurzu. Zabieg ten powinniśmy powtarzać częściej jedynie w okresie linienia, czyli dwa razy do roku. Ponad to jeżeli nasz pies przebywa dużo czasu w wodzie lub uprawia sporty wodne, trzeba szczególną uwagę zwrócić na higienę uszu, pod kątem urazów i gromadzenia się wody w kanale słuchowym po aktywności.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – żywienie

Z racji dużej ilości ruchu jaką powinien mieć zapewnioną wyżeł, jego zapotrzebowanie na energię jest większe niż typowego „kanapowca”. Dlatego trzeba szczególnie zwrócić uwagę na odpowiedni dobór dawki pokarmowej i składu diety. Karma dla wyżła powinna być wysokoenergetyczna i dostarczać dużej ilości białka. Smakowitość karmy jest sprawą drugorzędową, ponieważ wyżły należą do psów niewybrednych.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – szkolenie i wychowanie

Jak wygląda wychowanie, tak inteligentnego psa, jak wyżeł niemiecki? Treningi nie sprawiają mu problemu. Natomiast efekty nauki widać bardzo szybko. Szkolenie należy rozpocząć jak najszybciej. Podczas treningów powinien mieć zapewnioną integracje z innymi psami, co zapobiega  występowaniu w późniejszym czasie konfliktów między osobnikami. Zwróćmy również dużą uwagę na posłuszeństwo i ustalenie hierarchii w naszym domu, aby pies nie zdominował właściciela. Długie spacery i minimum godzinne wybieganie w ciągu dnia bez smyczy należy wdrążać już od pierwszych dni w nowym domu. Szkolenie posłuszeństwa zalecane jest rozpocząć od 3 miesiąca życia szczeniaka. Natomiast później, gdy pies zna komendy i wie jak odpowiednio się zachowywać, można również wdrożyć regularne treningi psich sportów.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – szczeniaki i hodowla

Szczeniaki warto już od pierwszych dni socjalizować z innymi osobnikami oraz przyzwyczajać do obecności człowieka. To na pewno umożliwi im właściwy rozwój i prawidłowy przebieg wychowania. Dlatego warto zainwestować w szczeniaka pochodzącego z dobrej hodowli z certyfikatami, ponieważ mamy pewność, że wszystkie profilaktyczne sprawy zarówno zdrowotne jak i wychowawcze zostały prawidłowo przeprowadzone i nasz szczeniak nie powinien wykazywać w przyszłości zaburzeń zachowania.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena

Cena za szczeniaka pochodzącego z dobrej hodowli, która posiada rodowody FCI waha się miedzy 3-5 tysięcy złotych. Koszt utrzymania naszego pupila to kolejny wydatek około 200 złotych, dlatego decyzję o zakupie trzeba dobrze przemyśleć, aby później odpowiedzialnie podejść do wychowania szczeniaka. Można również zdecydować  się na zakup już wyszkolonego przez specjalistę psa. Ile kosztuje wtedy dorosły pies? Cena może wzrosnąć już do kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli nasz budżet nie jest wystarczający, możemy również spróbować poszukać wyżła niemieckiego w schroniskach i za darmo wziąć psa, który czeka na adopcję.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – historia rasy, ciekawostki

Psy tej rasy wywodzą się z krajów bałkańskich, dopiero później pojawiły się na niemieckich dworach. Natomiast w Polsce ich popularność wzrosła w czasach międzywojennych, w miejscowościach znajdujących się przy granicy z Niemcami. Na początku dorosłe psy były wykorzystywane podczas polowań na ptaki, do wyszukiwania ich stad. Po wynalezieniu broni palnej ich użytkowość się zmieniła i służyły od teraz do szukania i przynoszenia zestrzelonego ptactwa. Wyżeł niemiecki jest podstawą do hodowli rasy, która po pewnym czasie zyskała kilka odmian. Rozpoczęto hodowlę wyżłów o różnym typie okrywy włosowej: krótkowłosej, szorstkowłosej i długowłosej.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – dla kogo?

Opisana powyżej rasa jest w szczególności dedykowana dla osób aktywnych i lubiących długie spacery. Będzie idealna dla rodzin z dziećmi jak i osób samotnych, które potrzebują kompana. Wady:

  • Skłonność do ucieczek
  • Nieskoordynowane i szybkie ruchy, przez co bywa niezdarny

Zalety:

  • Inteligentny
  • Łatwy w pielęgnacji
  • Lubi zabawy z dziećmi
  • Otwarty i sympatyczny

To może Cię zainteresować:

Owczarek szetlandzki – czy sheltie to pies dla Ciebie?
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Ile kosztuje wizyta u weterynarza z psem?
Anatolian, czyli owczarek anatolijski
Charczenie u psa – objawy, przyczyny, predysponowane rasy
Jakie psy dla początkujących – przewodnik dla nowych właścicieli
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *