Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?

Każdy właściciel czworonoga powinien zadbać o utrzymanie optymalnego poziomu higieny jamy ustnej swojego pupila. Niestety wiele osób nie ma pojęcia, jak groźne może być zapalenie dziąseł u psa. Stanowią one źródło wielkiego bólu, który może pojawić się podczas gryzienia pokarmu. Nie można nie wspomnieć także o innych objawach, takich jak np. apatia, gorączka, nadmierne ślinienie, ogólne osłabienie organizmu. W niektórych przypadkach schorzenie może mieć charakter przewlekły. Oczywiście podstawą jest wizyta u weterynarza. Nie zawsze czarne dziąsła u psa oznaczają stan zapalny! Może okazać się, że zwierzak boryka się z zupełnie innymi chorobami - diagnoza wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań.

 

Stan zapalny dziąseł u psa - czym się objawia?

Na samym początku należy dowiedzieć się, jak rozpoznać stan zapalny dziąseł u psa. Nie zawsze jest to proste zadanie, a wczesne rozpoznanie problemu zmniejsza ryzyko jego rozwoju. Warto wiedzieć, że nawracające zapalenie może wywołać paradontozę, której następstwem jest utrata zębów. Lepiej nie narażać swojego zwierzaka na tak poważne konsekwencje zdrowotne! Omawiane schorzenie może zapoczątkować także choroby dróg oddechowych, układu moczowego, czy też pokarmowego. Podstawą jest działanie profilaktyczne - nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Chore dziąsła u psa zmieniają kolor na m.in. czarny, brązowy, czerwony. Jest to jeden z pierwszych objawów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre rasy nie posiadają różowych dziąseł. Być może ciemna pigmentacja jest cechą genetyczną naszego pupila. W przypadku wątpliwości można skorzystać z porady specjalisty, który oceni stan zdrowia jamy ustnej czworonoga. Ostry stan zapalny może doprowadzić do krwawienia dziąseł u psa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to objaw występujący w każdym przypadku. Opisywane schorzenie może (ale nie musi) wywołać obrzęk lub opuchliznę. Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Należy również uwzględnić, że stan zapalny dziąseł może posiadać różny stopień nasilenia - od lekkiego, po ostry.

Stan zapalny dziąseł u psa może objawiać się:

  • zmianą ich koloru z różowego na czarny, czerwony, fioletowy lub inny,
  • obrzękiem lub opuchlizną,
  • nadmierną produkcją śliny,
  • nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej,
  • bólem podczas przeżuwania posiłków,
  • utratą apetytu,
  • apatią i ogólnym osłabieniem,
  • krwawieniem dziąseł.

Oczywiście powyższe objawy mogą świadczyć również o innych chorobach dziąseł u psa np. zakażeniem bakteryjnym. Z tego powodu nie zaleca się samodzielnej diagnozy, szczególnie jeśli problem wystąpił pierwszy raz. Weterynarz przeprowadzi niezbędne badania, które bezbłędnie wskażą jego przyczynę. Na podstawie otrzymanych wyników może określić dalszy przebieg leczenia. Niektóre zwierzaki cierpią na przewlekłe zapalenie dziąseł - w takiej sytuacji ich właściciele nierzadko wdrażają domowe sposoby eliminacji niepożądanych dolegliwości. Przedstawiono je w dalszej części wpisu.

Choroby dziąseł u psa

opuchnięte dziąsła u psa

Jak już wspomniano, ciemne i opuchnięte dziąsła nie muszą oznaczać stanu zapalnego. Przyczyn wystąpienia nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej jest wiele. Czasami dochodzi do zakażenia bakteryjnego, które może wymagać antybiotykoterapii. Nie można również zapomnieć o urazach mechanicznych, a nawet oparzeniu gorącym pokarmem/płynem. Na uwagę zasługuje fakt, że nieleczone zapalenie dziąseł nawraca, a także może zapoczątkować wiele poważnych chorób. Właśnie dlatego nie należy ignorować problemu!

Stany zapalne mogą wywoływać takie choroby dziąseł, jak np.:

  • Paradontoza - mogłoby się wydawać, że schorzenie dotyka przede wszystkim dojrzałe psy, jednak nie jest to prawdą. Omawiana choroba może wystąpić także u młodych czworonogów. Odsłonięcie szyjek zębowych może doprowadzić do nadmiernej wrażliwości, ubytków szkliwa, czy też zapalenia korzeni. W końcowej fazie zwykle dochodzi do utraty zębów.
  • Zakażenie bakteryjne organizmu - bakterie transmitowane są do organów wewnętrznych, co może skutkować m.in. zapaleniem płuc, uszkodzeniem mięśnia sercowego, dolegliwościami ze strony układu moczowego. Przedostanie się patogenów do krwiobiegu może nieść za sobą nawet rychłą śmierć zwierzęcia.

Oczywiście każdy przypadek jest zupełnie inny, a opuchnięte dziąsła u psa mogą oznaczać zarówno niegroźny uraz mechaniczny, jak i poważną chorobę. Niezwykle istotne jest to, aby każdego dnia sprawdzać stan jamy ustnej czworonoga. Najlepiej robić to podczas szczotkowania. Nie można nie wspomnieć także o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza.

Opuchnięte dziąsła u psa - co mogą oznaczać?

Opuchnięte dziąsła u psa nie są jeszcze powodem do paniki. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, a duże znaczenie ma to, czy odnotowaliśmy także objawy towarzyszące. Jeśli bakterie uległy transmisji do innych obszarów organizmu, to omawiany symptom może świadczyć o m.in.:

  • zakażeniu nerek i układu moczowego,
  • chorobach dróg oddechowych,
  • zapalenia wątroby,
  • uszkodzeniu mięśnia sercowego,
  • zaburzeń pracy układu krwionośnego.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na kolor dziąseł, ponieważ może nam on dużo powiedzieć o stanie zdrowia psa. Faktem jest, że opuchlizna w zdecydowanej większości przypadków oznacza schorzenia stomatologiczne. Nie zapominajmy, że dla psa jest ona równie bolesna, co dla człowieka. Właśnie dlatego normalny jest nagły spadek apetytu oraz zmiana zachowania. Najczęściej już po kilku dniach leczenia można odnotować wyraźną poprawę.

Zapalenie dziąseł u psa - domowe sposoby na pokonanie choroby

stan zapalny dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa może doprowadzić do groźnych chorób przyzębia, a nawet zakażenia bakteryjnego organizmu. Leczenie zwierzaka "na własną rękę" wiąże się z dużym ryzykiem. Właśnie dlatego nie obędzie się bez wizyty u weterynarza! Oczywiście czasami trzeba na nią zaczekać - warto dowiedzieć się, jak pomoc swojemu pupilowi. Nie zastąpi to jednak farmakologicznego leczenia! Niestety zwierze nie może płukać jamy ustnej, a wypicie naparów stosowanych przez ludzi może nieść za sobą nieprzyjemne dolegliwości.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zwierzak miał dostęp do czystej, a jednocześnie zimnej wody. Ponadto, konieczne jest podawanie mu miękkiego i chłodnego pokarmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby karmę rozmiękczyć w wodzie. Ból sprawia, że nie może one gryźć twardego jedzenia. Brak pożywienia jest równoznaczny ze spadkiem energii i osłabieniem. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest podawanie leków przeciwbólowych - wymaga to jednak konsultacji z weterynarzem! Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy podawać psu medykamentów dla ludzi, ponieważ ich skład nie jest przystosowany do potrzeb czworonoga.

Zapalenie dziąseł u psa - leczenie

Zapalenie dziąseł u zwierząt wymaga zwykle stosowania leków przeciwzapalnych. Jeśli mamy do czynienia z ostrym przebiegiem schorzenia, to konieczne może być wdrożenie antybiotykoterapii. Zalecane są również rozmaite preparaty zmniejszające opuchliznę oraz działające łagodząco - mają one formę maści lub sprayu do psikania. Jeśli weterynarz stwierdzi kamień nazębny u psa, to leczenie nie zostanie rozpoczęte przed jego usunięciem.

Może okazać się, że zwierze posiada zęby kwalifikujące się do usunięcia. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest ich ekstrakcja - dopiero po wykonaniu zabiegu można przejść do leczenia stanu zapalnego. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy niepożądane dolegliwości przeminą, gdyż wszystko zależy od stanu zdrowia psa, a także przebiegu choroby.

Jak dbać o jamę ustną psa?

O jamę ustną czworonoga należy dbać każdego dnia! Tylko w ten sposób można obniżyć ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł oraz pozostałych chorób stomatologicznych. Należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę oraz pastę do zębów. Ponadto, dobrze jest podawać pupilowi przysmaki wspomagające eliminację kamienia nazębnego. Są one nie tylko smaczne, ale również bezpieczne dla zdrowia. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają znakomite efekty. Duże znaczenie mają również przeglądy jamy ustnej u weterynarza (minimum raz na pół roku).

To może Cię zainteresować:

Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Szpic fiński – narodowy pies Finlandii
Terier brazylijski – mały wulkan energii 
Whippet – wyczynowiec czy kanapowiec?
Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *