Aviomarin dla psa

Czy zauważyłeś, że Twój pies widocznie czuje się źle podczas podróży samochodem? Zaczyna zachowywać się niespokojnie, ślini się, skomle z bólu i co najgorsze wymiotuje przy każdej próbie jazdy autem? Może oznaczać to, że choruje na chorobę lokomocyjną, znaną również u ludzi. Jednak należy również pamiętać, że przyczyny mogą leżeć w innym miejscu, dlatego tak naprawdę jedynym wyjściem aby usłyszeć trafną diagnozę jest wizyta u lekarza weterynarii i opowiedzenie mu o symptomach psa oraz jego badanie. Gdy wiemy już, że nasz psiak rzeczywiście cierpi na chorobę lokomocyjną, przychodzi czas na dobranie właściwych leków, w czym również powinien pomóc nam doświadczony weterynarz, który powie nam dokładnie co dla psa na chorobę lokomocyjną będzie najlepsze. Niektórzy weterynarze decydują się na polecenie ludzkiego leku w tak zwanych sytuacjach kryzysowych, na przykład w sytuacjach wyjazdów, który większość ludzi posiada w swojej apteczce, czyli zastosowanie leku aviomarin dla psa. Czytając nasz artykuł dowiesz się jak dokładnie działa ten lek, ile aviomarinu dla psa oraz czy jest on w pełni bezpieczny.

 

Czy można dać psu aviomarin?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Jednak pamiętajmy, że zamiast szukać odpowiedź na pytania czy aby bezpiecznie jest podać aviomarin dla psa na forum, lepiej szukać informacji w pewnych źródłach, a już najlepiej u weterynarza - żaden lek nie powinien być podany naszemu zwierzęciu bez polecenia specjalisty, w tym przypadku lekarza weterynarii. W przypadku wystąpienia u naszego psa objawów choroby lokomocyjnej, szczególnie na jakimś wyjeździe, z dala od naszej sprawdzonej kliniki, można wykonać telefon do lekarza weterynarii. Najpewniej poradzi on, aby podać aviomarin dla psa oraz zleci jego dokładne dawkowanie.

Należy pamiętać, że aviomarin, mimo tego że podany w odpowiedniej dawce jest bezpieczny dla zwierząt, to jednak jest to lek ludzki, stąd jego działanie u psa może być osłabione. Ponad to dostępne są weterynaryjne leki o podobnym, przeciwwymiotnym i uspokajającym działaniu, które tak naprawdę powinny być podane zamiast jego. Jednak w przypadku gdy nie mamy innych opcji co podać dla psa na chorobę lokomocyjną, to aviomarin dla psa może okazać się zbawieniem i pomóc mu przetrwać podróż.

Choroba lokomocyjna u psów - skąd się bierze?

Będąc w samochodzie, do psa dociera wiele przeróżnych bodźców, które są tak naprawdę zupełnie sprzeczne ze sobą. Mimo, że siedzi w jednym miejscu i się nie porusza, to widzi, że świat za oknem się przesuwa i to w szybkim tempie. Dodatkowo praca narządu równowagi jest zaburzona, ponieważ docierają do niego drgania, a także przez ścisłą współpracę z odbiorem bodźców wzrokowych organizm ma wrażenie jakby co najmniej biegł, gdy tak naprawdę pozostaje w jednej pozycji. Wszystkie te sprzeczności u niektórych osobników mogą okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla organizmu i powodować wystąpienie u niego choroby lokomocyjnej. Tak samo zresztą choroba lokomocyjna może dotykać ludzi, a także zwierzęta innych gatunków. Choroba lokomocyjna jest źródłem ogromnego dyskomfortu, dlatego do jej złagodzenia powinny być stosowane odpowiednie, bezpieczne środki farmakologiczne. Wśród takich środków wymienić można aviomarin dla psa oraz leki weterynaryjne, o podobnym działaniu.

Najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej u psa

Głównym objawem tej choroby u psa w czasie jazdy samochodem to wymioty, z towarzyszącymi nudnościami i ogólnym dyskomfortem zwierzęcia. Pies może się dodatkowo obficie ślinić i dyszeć. Niektóre psy w sytuacjach stresowych wykazują apatię i senność, kiedy inne wręcz przeciwnie - są niespokojne, boją się i dają upust swojemu niepokoju skomląc.

Pies może nie chcieć ponownie wsiąść do auta, ponieważ pamięta jak źle czuł się podczas ostatniej podróży.

Aviomarin dla psa - działanie

Lek aviomarin jako główną substancję leczniczą zawiera dimenhydrynat. Ten związek chemiczny spełnia rolę leku przeciwhistaminowego wykazującego działanie przeciwwymiotne przy zaburzonym działaniu błędnika. Dzięki temu idealnie nadaje się do zmniejszania przykrych objawów towarzyszących chorobie lokomocyjnej. Dodatkowo wykazuje efekty uspokajające i powoduje wzmożoną senność.

Aviomarin dla psa na uspokojenie

Prawdą jest, że aviomarin wykazuje działanie uspokajające u psów. Dodatkowo sprawia, że nasz pies staje się senny. To działanie dodatkowo pomaga złagodzić chorobę lokomocyjną u psa i pozwala mu spokojniej znieść podróż, zmniejszając jego niepokój i stres towarzyszący jeździe w aucie.

Aviomarin dla psa – dawkowanie

To ile aviomarinu dla psa będzie odpowiednią ilością, zależy przede wszystkim od wagi psa. Zaleca się dawkowanie w przedziale 4,5mg do 8 mg/kg masy ciała, doustnie na około 30 minut przed zaplanowaną podróżą samochodem. Efekty działania leku utrzymują się przez około kilka godzin, przyjmuje się że od 4 do 6. Oprócz działania przeciwwymiotnego aviomarin dla psa działa także na uspokojenie, a wręcz lekką sedację. Należy tutaj ponownie podkreślić, że aviomarin jest lekiem ludzkim i nie jest oficjalnie zarejestrowany do stosowania w lecznictwie zwierząt domowych.

Jeśli chodzi o doustne podanie leku, może ono stanowić wyzwanie dla właścicieli niektórych psów. Gdy nasz pies nie da sobie przemycić tabletki w smakołyku, czy kawałku ulubionego ludzkiego jedzenia jak kostka sera czy parówki, trzeba będzie użyć bardziej stanowczego podejścia. Aby mieć pewność, że nasz pies połknie tabletkę, powinniśmy ją uważnie i delikatnie umieścić głęboko w pysku psa, na języku tuż przy wejściu do gardła. Można to wykonać poprzez delikatne rozwarcie szczęk psa jedną ręką i wsadzeniu tabletki drugą, jednak uważając żeby nie podrapać śluzówki ani nie zadławić psa. Po puszczeniu pyska pies powinien od razu połknąć tabletkę, ale jeśli chcemy mieć większą pewność możemy przytrzymać kufę psa do góry.

Aviomarin dla psa – skutki uboczne

Głównym skutkiem ubocznym, który może nieco zaniepokoić właścicieli psa, jest jego działanie uspokajające. Jest to jednak normalne działanie leku i gdy nie występują żadne dodatkowe niepokojące objawy, a pies jest po prostu spokojniejszy i senny, to nie ma powodów do obaw. Wszelkie inne działania niepożądane, szczególnie te występujące po podaniu psu większej dawki leku aviomarin niż jest to zalecane, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii, który podejmie właściwe środki.

Dodatkowo aviomarin może reagować z innymi substancjami, dlatego jeśli nasz pies przyjmuje inne leki, powinniśmy ten fakt bezwzględnie skonsultować z lekarzem weterynarii, który stwierdzi czy łączenie tych leków będzie bezpieczne.

Postępowanie choroby lokomocyjnej - czym jest lęk lokomocyjny i jak go złagodzić?

Psy mogą wykazywać niechęć, lub nawet strach przed ponownym wejściem do samochodu, gdyż pamiętają dyskomfort związany z ostatnimi podróżami. Ciągłe powtarzanie takich nieprzyjemnych jazd bez pomocy farmakologicznej i dodatkowo najlepiej wsparcia ze strony behawiorysty, może niestety przerodzić się nawet w lęk lokomocyjny. Lęk lokomocyjny jest głębiej ukorzeniony niż sama choroba, która jest jednak w najczęstszych przypadkach jego pierwotną przyczyną, a leczenie farmakologiczne jedynie uśmierza widoczne objawy, a nie źródło problemu.

Lęk lokomocyjny u psa wymaga pomocy sprawdzonego psiego behawiorysty, który powie nam jak rozpocząć stopniowe przyzwyczajanie naszego psa do jazdy samochodem i pomoże skojarzyć takie podróże z pozytywnymi doznaniami. Oczywiście wsparcie farmakologiczne, takie jak na przykład użycie leku aviomarin dla psa na uspokojenie może okazać się tutaj bardzo pomocne, a czasami w trudniejszych przypadkach wręcz niezbędne.

Jak dodatkowo zapobiegać stresowi oraz wymiotom u psa w czasie podróży?

W przypadku pierwszych oraz tych delikatnych objawów choroby lokomocyjnej u psa, będących najczęściej pojedynczymi wymiotami, można, a nawet powinno się przed wdrożeniem wspomagającego leczenia farmakologicznego, spróbować innych sposobów. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wymiotów i nudności u naszego psa powinniśmy nie karmić go co najmniej kilka godzin przed planowaną podróżą.

Jeśli chodzi o stres związany z jazdą, można spróbować umilić psu podróż i skojarzyć ją z rzeczami, które na co dzień kojarzą mu się z bezpieczeństwem - może być to ulubiony kocyk, transporter czy przebywanie na kolanach swojego właściciela w przypadku mniejszych psów.

Jak skojarzyć psu jazdę samochodem z czymś przyjemnym?

Bardzo ważne jest także utworzenie pozytywnych skojarzeń dla psa z jazdą - nie używajmy samochodu wyłącznie do przewożenia naszego psa do weterynarza, czy do miejsca którego nie lubi. Zabierajmy go czasami samochodem do nowych, spokojnych miejsc na spacery, przyjemnych zakupów w sklepie zoologicznym czy w odwiedziny do jego ulubionego członka rodziny. Takie pozytywne wspomnienia z pewnością pomogą psu czuć się pewniej w samochodzie i spowodują, że będzie on chętniej wsiadał do samochodu. Niewykluczone jest jednak, że dalej będą potrzebne leki żeby dodatkowo zminimalizować złe samopoczucie w samochodzie. Aviomarin dla psa, czy inny lek przeciwwymiotny i uspokajający, oraz pozytywne skojarzenia mogą nawet sprawić, że nasz pies znowu polubi jazdy samochodem i będzie do niego z chęcią wskakiwał.

To może Cię zainteresować:

Basenji – zaskakujący pies faraonów
Jabłko dla psa – czy psy mogą jeść jabłka?
Porcelaine – najstarsza francuska rasa psów gończych
Czym karmić psa? Najlepsze jedzenie dla psa
Owczarek szetlandzki – czy sheltie to pies dla Ciebie?
Berneński pies pasterki – opis rasy i kwestie, na które warto zwrócić uwagę
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *