Wyżeł niemiecki długowłosy – wprawiony myśliwy o szlachetnych rysach

Wyżły niemieckie występują w trzech różnych odmianach szaty. Wyróżniamy wyżły niemieckie krótkowłose, które cieszą się największą popularnością, szorstkowłose oraz długowłose, które są zdecydowanie najrzadsze, mimo ich pięknego i szlachetnego wyglądu. Nie tylko wygląd wyżła niemieckiego długowłosego wzbudza zachwyt, ich właściciele cenią sobie także ich inteligencje i towarzyski charakter, który sprawia że jest on idealnym psem rodzinnym, lubiącym dzieci. Jeśli jednak decydujemy się na utrzymanie jakiegokolwiek psa myśliwskiego nie możemy zapominać, że potrzebuje on dużo aktywności fizycznej oraz musimy liczyć się z jego silnym instynktem łowieckim, który grozi ucieczkami i gonieniem innych zwierząt domowych.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Wyżeł niemiecki długowłosy - wygląd i opis rasy

 • Rozmiar: 60-66 cm
 • Waga: około 30 kg
 • Sierść: długa
 • Długość życia: 12-14 lat

Wyżeł niemiecki długowłosy – wzorzec rasy

Wyżły niemieckie oczywiście są zaliczane w klasyfikacji FCI do grupy 7 wyżłów oraz sekcji 1, do której należą wyżły kontynentalne. Psy te są w typie spaniela. Jeśli chodzi o użytkowanie, próby pracy są wymagane i wyżły są używane jako psy do polowań, szczególnie w lesie - chociaż w dawnych czasach, gdy polowania były powszechniejszą rozrywką, to częściej wyżły krótkowłose towarzyszyły myśliwym.

Jak wygląda dorosły wyżeł niemiecki długowłosy z rodowodem według wzorca FCI? Pies ten ma:

 • Umięśniony, ale elegancki i szlachetny tułów,
 • Wydłużoną głowę, o kufie i czaszce tej samej długości,
 • Piękną szyje, bez widocznego podgardla,
 • Ciemnobrązowe oczy i brązowy nos,
 • Dobrze umięśnione, proste kończyny.

Mimo swojej nazwy, wyżły niemieckie długowłose nie powinny mieć zbyt długiego włosa – do 3,5 cm na grzbiecie i bokach ciała, a na dolnych partiach ciała dopuszczalny jest jeszcze dłuższy włos. Sierść może być lekko sfalowana, powinna dobrze przylegać i posiadać gęsty podszerstek. Uszy są charakterystycznie zakończone frędzlami, a na tylnej stronie kończyn tylnych włosy tworzą tak zwane portki. Dopuszczalnych jest kilka umaszczeń wyżłów niemieckich:

 • jednolicie brązowe,
 • brązowe z białymi cętkami i łatami,
 • ciemne dereszowate, z całą brązową głową (dopuszczalna biała gwiazdka),
 • jasne dereszowate,
 • nakrapiane, z brązowymi plamkami na białym tle,
 • brązowo-białe, z siodłem lub płaszczem,

Znaczenia podpalane są dopuszczalne, ale bardzo rzadkie – są one pozostałością po ich przodkach i stanowią tak zwany atawizm.

Wyżeł niemiecki długowłosy – charakter

Wyżły są z natury bardzo spokojnymi i zrównoważonymi psami, powinny być pozbawione agresji. Mogą być nieufne do obcych, ale w stosunku do swojej rodziny otwarte i wesołe. Uwielbiają ruch i zabawy. Są bardzo inteligentne i łatwe w tresurze, ale należy przeprowadzić ją w dobry sposób, wyłącznie pozytywnymi metodami i najlepiej z pomocą behawiorysty. Ich charakter sprawia że są idealnymi towarzyszami dla dzieci, o ile zostaną one wcześniej nauczone jak obchodzić się z psem. Mają silny instynkt łowcy, dlatego potrafią być zawzięte i uparte oraz zawsze trzeba być z nimi czujnym na spacerach, ponieważ mogą silnie ciągnąć na smyczy. Wyżły są czujne i nieufne wobec nieznanych mu ludzi, co sprawia że są dobrymi stróżami posesji. Jeśli chodzi o inne ich stosunek do innych psów są z reguły towarzyskie, jednak wymagają przeprowadzenia odpowiedniej socjalizacji już od szczeniaka.

Wyżeł niemiecki długowłosy – długość życia

Długość życia wyżłów niemieckich długowłosych to około 12-14 lat, co jest dobrym wynikiem dla psów dużych rozmiarów. Jest to jednak wartość średnia, która zależy od genetyki psa oraz od tego jak dbamy o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Aby zapewnić naszemu psu długie i szczęśliwe życie musimy pamiętać o:

 • Wizytach kontrolnych u weterynarza,
 • Przestrzeganiu terminarzu szczepień profilaktycznych i odrobaczenia,
 • Karmieniu wysokiej jakości karmą i nie przesadzaniu z smakołykami,
 • Zapewnieniu psu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i umysłowej,
 • Pilnowaniu bezpieczeństwa psa na spacerze.

Ze względu na silny instynkt łowiecki u psów tej grupy musimy bardzo uważać na te psy na spacerach, ponieważ mimo treningu mogą być skłonne do ucieczek za uciekającą zwierzyną, kotami czy nawet przy złapaniu samego tropu - dlatego najlepszym wyjściem byłoby nie spuszczanie wyżła ze smyczy na otwartych terenach, tylko korzystanie z długiej linki treningowej. Jeśli jednak decydujemy się na puszczanie naszego psa wolno, musimy zaopatrzyć go w czip, adresówkę z naszymi aktualnymi danymi lub nawet specjalny GPS do psich obroży, żebyśmy mieli kontrole gdzie nasz pies się znajduje - nie gwarantuje to jednak całkowitego bezpieczeństwa naszemu czworonogowi, dalej należy uważać na ruchliwe ulice i inne niebezpieczeństwa.

Wyżeł niemiecki długowłosy – zdrowie

Wyżły niemieckie długowłose są zdrową i bardzo wytrzymałą rasą, nie obciążoną charakterystycznymi chorobami genetycznymi. Są jednak podatne na choroby dotykające duże psy, jak na przykład dysplazja stawów czy też skręt żołądka, dlatego zawsze należy monitorować ich zdrowie i w razie niepokojących objawów udać się na konsultacje z weterynarzem. Ze względu na ich zamiłowanie do spacerów po leśnych ścieżkach i polach, nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu psa przed kleszczami, które mogą być mało widoczne na ich ciemnej sierści.

Wyżeł niemiecki długowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści wyżłów niemieckich długowłosych nie jest skomplikowana, wystarczy regularne rozczesywanie włosów, tak aby nie dopuścić do powstania kołtunów. Kąpiele należy przeprowadzać wyłącznie gdy nasz pies tego potrzebuje – należy pamiętać że zbyt częste kąpiele niepotrzebnie wysuszają skórę. Warto też zwrócić uwagę przy wyborze szamponu, tak aby był dobrej jakości i najlepiej specjalny do dłuższej i ciemnej sierści, tak aby dbał o utrzymanie sierści w jak najlepszej kondycji. Nie można także zapomnieć o obcinaniu pazurków psa gdy są już za długie i o czyszczeniu zębów, aby zapobiegać powstawaniu kamieniowi nazębnemu. Warto także czyścić co jakiś czas naszemu czworonogowi uszy i oczy specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi.

Wyżeł niemiecki długowłosy – żywienie

Wyżły cechuje szybki metabolizm ze względu na ich aktywny tryb życia, dlatego należy karmić je odpowiednio zbilansowaną karmą wysokiej jakości, która zaspokoi ich wymogi na składniki odżywcze. Najlepszym wyborem dla dużych psów jest karmienie ich kilka razy dziennie mniejszymi porcjami - co najmniej dwiema (na przykład rano i wieczorem) - i nie zabierać psa na aktywny spacer od razu po jedzeniu, tak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Wybierając karmę, suchą lub mokrą, należy kierować się przede wszystkim składem, tak aby był jak najbardziej naturalny i zawierał jak największą ilość białka pochodzenia zwierzęcego w postaci mięsa, a nie odpadków rzeźnianych. Wybierając karmę mokrą trzeba liczyć się z zwiększonymi kosztami utrzymania psa i przykładaniem większej uwagi do stanu jego zębów, ponieważ kamień nie jest tak bardzo ścierany jak w przypadku suchej karmy. Jeśli decydujemy się na kastracje naszego psa, warto zmienić karmę na wersję „light” lub odpowiednio zmniejszyć porcje poprzedniej, a także ograniczyć podawanie smakołyków poza posiłkami, aby dbać o kondycje naszego psa i zapobiegać otyłości.

Wyżeł niemiecki długowłosy – szkolenie i wychowanie

Jako, że wyżły niemieckie długowłose to bardzo inteligentne psy szybko się uczą i sprawia im to również dużo przyjemności. Wychowanie szczeniaka ogólnie nie należy do prostych zadań, jednak w porównaniu do innych ras, wyżły zdecydowanie odznaczają się jako łatwa do ułożenia rasa – dlatego mogą być dobrym wyborem na pierwszego psa. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do szkolenia, warto udać się prywatnie do profesjonalnego behawiorysty lub udać się na prowadzone zajęcia, na przykład na psie przedszkole dla szczeniaków. Wyżły nadają się bardzo dobrze na psich sportowców, uwielbiają aportować na lądzie i w wodzie, a także biegać. Wyżły niemieckie długowłose doskonale odnajdą się w nose-workingu, na przykład na tropieniu z pozorantem lub zabawach węchowych w domu.

Największym problemem w szkoleniu psa tej rasy stanowi przywoływanie na spacerach. W normalnych warunkach, wolnych od rozproszeń pies może reagować idealnie, ale gdy zobaczy lub wywęszy zwierzynę instynkt myśliwski bierze w górę i będzie nam bardzo ciężko odwołać psa. Dlatego warto wyprowadzać je na lince, zanim będziemy pewni że nasz pies reaguje na przywołanie, na przykład na gwizdek, w każdych warunkach.

Wyżeł niemiecki długowłosy – szczeniaki i hodowla

W Polsce istnieje niewiele hodowli długowłosych wyżłów niemieckich, raczej o wiele więcej jest hodowli ich krótkowłosych i szorstkowłosych krewniaków. Najstarszą zarejestrowaną w Związku Kynologicznym hodowlą jest hodowla „Zasadkowe Bory”, która istnieje od 2006 roku. Wcześniej te psy były hodowane sporadycznie, szczególnie przed pierwszą wojną światową.

Szczeniaki wyżła niemieckiego długowłosego są bardzo wesołe i łatwe w wychowaniu. Uwielbiają zabawy i dużo śpią. Od pierwszych dni w domu warto wdrożyć naukę załatwiania się na dworze, nie gryzienia przedmiotów oraz rąk i naukę podstawowych sztuczek, dbając jednak aby lekcje były ciekawe i motywujące dla szczeniaka oraz żeby go nie męczyły.

Wyżeł niemiecki długowłosy – cena

Dla wszystkich zastanawiających się ile kosztuje wyżeł niemiecki długowłosy - koszt psa tej rasy waha się od 2500 do 5000 złoty, zależnie od wybranej hodowli. Kupując wyżła niemieckiego długowłosego musimy strzec się pseudohodowli, w której psy są wykorzystywane wyłącznie dla zysku i często żyją w bardzo złych warunkach hodowlanych, co może odbić się na ich zdrowiu. Kupujmy więc psy wyłącznie z rodowodem FCI, tak aby mieć pewność że rodzice naszego psa byli przebadani pod względem chorób. Jeśli zaś szukamy psa do adopcji za darmo, to warto przeszukać strony schronisk i rozmaitych fundacji, gdzie znajdziemy psy pilnie szukające nowego domu, co prawda bez rodowodu, ale kochające równie mocno.

Wyżeł niemiecki długowłosy – historia rasy, ciekawostki

Pierwsze wzmianki o psach odpowiadających wzorcowi rasy pochodzą aż z średniowiecza, kiedy psy zwane „ptasznikami” wykorzystywane były do polowań na ptaki, przy wykorzystaniu sieci (broń palna nie była wtedy wykorzystywana). Pierwszy raz przedstawiono tą rasę w 1879 roku w Hanowerze, jednocześnie z wyżłem niemieckim krótkowłosym i ustalono wzorce obu tych ras.

Z ciekawostek:

 • W latach 30 XX wieku wyżeł niemiecki krótkowłosy został uznany za lepszego myśliwego niż wyżeł długowłosy, głównie ze względu na jego wyższą odporność na wysokie temperatury.
 • Utrwalenie cech hodowlanych tej rasy zawdzięcza się baronowi von Schorlemer, który prowadził seletywną hodowlę wyżłów niemieckich długowłosych już od 1897 roku.
 • Z Niemiec pochodzi aż dziewięć ras wyżłów, w tym z długowłosych wyżłow można wyróżnieć małego i dużego munsterlandera oraz płochacza niemieckiego.

Wyżeł niemiecki długowłosy – dla kogo, jakie ma wady i zalety?

Wyżły niemieckie długowłose są psami nie tylko dla myśliwych, dobrze ułożone będą idealnym członkiem rodziny i towarzyszem zabaw dla dzieci. Są to psy bardzo aktywne i nie można o tym zapomnieć decydując się na psa tej rasy, musimy liczyć się z tym że musimy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Wyżły będą doskonałymi towarzyszami do jazdy na rowerze czy joggingu, uwielbiają także pływanie. Raczej nie nadają się do mieszkania w bloku, najlepiej jakby miały dostęp do dużego ogrodu. Jeśli mamy kota albo inne małe zwierzątko, trzeba socjalizować z nim naszego szczeniaka jak najwcześniej, tak aby jako dorosły pies nie traktował go jako zwierzynę i nie gonił go.

Zalety:

 • Inteligentne i pojętne,
 • Sympatyczne i lubiące zabawę, przez co mogą być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi,
 • Przywiązane do właściciela,
 • Idealni towarzysze dla aktywnych ludzi.

Wady:

 • Bardzo silny instynkt łowiecki,
 • Zwiększone ryzyko ucieczek,
 • Raczej nie nadaje się do życia w mieszkaniu.

To może Cię zainteresować:

Jak obciąć psu pazury? Czym obcinać psu pazury?
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?
Brabantczyk – belgijski maluch
Dysplazja u psa – objawy i leczenie
Burak dla psa
Rosyjski toy – to wcale nie zabawka!
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *