Otterhound – wszystko co musisz wiedzieć przed posiadaniem psa na wydry

Otterhound, w tłumaczeniu dosłownie „pies na wydry” to coraz mniej popularna i unikatowa rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Od lat 70 stała się coraz mniej popularna, ponieważ wprowadzono od tego czasu ochronę gatunkową wydry i polowania na nią zostały zakazane i na szczęście się do nich nie powraca. Jednak dzięki staraniom hodowców ta piękna rasa przetrwała do dziś. Otterhoundy słyną ze swojej miłości do wody, a wręcz są stworzone do spędzania w niej długich godzin pływając, wbrew ciężkim warunkom – takich jak na przykład silny nurt, który są w stanie pokonać! Zastanawiasz się czy Otterhound to pies dla Ciebie, czy są to psy proste w utrzymaniu, gdzie znaleźć szczeniaki i ile kosztuje pies tej rasy?

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Otterhound - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 61 – 69 cm
  • Waga: 30 – 55 kg
  • Sierść: szorstka, z obfitym podszerstkiem
  • Długość życia: około 10 - 13 lat

Otterhound – wzorzec rasy

Otterhound według oficjalnej klasyfikacji FCI należy do grupy 6, czyli psów gończych, posokowców oraz ras pokrewnych. Ze względu na swój rozmiar zaliczany jest do sekcji 1.1. - dużych psów gończych. Kiedyś używany był jako pies do polowań w wodzie, ale obecnie ze względu na spadającą popularność polowań można je spotkać głównie w roli psa do towarzystwa, a próby pracy dla tej rasy nie są wymagane.

Jak wygląda wzorcowy pies rasy z rodowodem? Dorosły pies tej rasy ma:

  • Dużą i wyrazistą głowę, porośniętą twardym włosem tworzącym tak zwaną brodę i wąsy,
  • Mocną i głęboką kufę, z obfitymi ale zwartymi faflami,
  • Dużą szczękę o regularnym zgryzie nożycowym,
  • Oczy z inteligentnym wyrazem, z ledwo widoczną spojówką; kolor oczu zależy od maści, a jedynym niedopuszczalnym odcieniem jest żółty,
  • Charakterystyczne długie i wiszące uszy, sfałdowane w taki sposób, że przednia krawędź zagina się do wewnątrz; porośnięte obficie włosem tworzącym frędzle,
  • Mocno zbudowane tułowie z szerokim grzbietem i krótkimi, krzepkimi lędźwiami,
  • Ogon wysoko osadzony, ale nie zakręcony nad grzbietem; włos obfitszy na spodniej części ogona,
  • Kończyny proste i mocne z długimi kościami i silnym umięśnieniem,
  • Dużymi, okrągłymi łapami z charakterystyczną cechą rasy – błonami pławnymi między palcami.

Okrywa włosowa otterhoundów jest bardzo charakterystyczna, a jej cechą szczególną, będącą przystosowaniem do długiego pływania w wodzie jest obecność większej ilości substancji tłuszczowej na powierzchni włosa. Sierść jest szorstka, bardzo gęsta i twarda, przy czym jest bardziej miękka na głowie i w dolnej części kończyn. Istnieje wiele umaszczeń dopuszczonych dla tej rasy, między innymi:

  • Jednobarwne: piaskowe, pszeniczne, szare, czerwone, błękitne,
  • Białe z znaczeniami: cytrynowymi, błękitnymi, borsuczymi, płowymi,
  • Podpalane: czarne, błękitne, wątrobiane.

Niedopuszczalne maści dla tej rasy to wątrobiany z białym oraz białe z wyraźnie odznaczającymi się łatami.

Otterhound – charakter

Pies na wydry może sprawiać wrażenie niezależnego i charakternego psa, ale jednocześnie charakteryzują się one także przyjaznym podejściem do człowieka, szczególnie jeśli mowa o członkach rodziny, do których się przywiązuje. Jeśli chodzi o dzieci, to psy tej rasy ze względu na swój spory rozmiar najbezpieczniej żeby nie pozostawały z nimi same, chyba że są to już dzieci starsze i wiedzą dokładnie jak powinno prawidłowo obchodzić się z psem. Otterhoundy to psy bardzo aktywne, dlatego potrzebują dużo ruchu i aktywności umysłowej, aby się nie nudziły i nie niszczyły w domu. Jak na prawdziwe psy myśliwskie przystało, Otterhound wykazuje się bardzo silnym instynktem łowieckim, a przy złapanym tropie uparcie dąży do celu – dlatego posiadając psa tej rasy, a także każdej innej pierwotnie użytkowanej w polowaniach, musimy zawsze trzymać naszego psa pod czujnym okiem na spacerach. Aby uniknąć ucieczek i wypadków, najlepiej zrezygnować z puszczania naszego psa wolno, lepszą i bezpieczniejszą opcją będzie korzystanie z linki treningowej.

Otterhound – długość życia

Otterhoundy są dużymi psami, dlatego ich średnia długość życia wynosi około 10 do kilkunastu lat. Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników, takich jak między innymi genetyka, zdrowie, sposób odżywiania i środowisko, w którym mieszka. Jeśli chcemy, żeby nasz pies był z nami jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem, musimy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza, szczepieniach, zapewnianiu karmy jak najwyższej jakości i dbaniu o bezpieczeństwo psa na spacerach.

Otterhound – zdrowie

Otterhoundy nie są obciążone żadną charakterystyczną jednostką chorobową dla tej rasy, jednak mogą występować u nich problemy charakterystyczne dla dużych psów. Są to między innymi wszelkie problemy ze stawami, takie jak na przykład niestety bardzo powszechnie występująca dysplazja stawów. Inną przypadłością dużych psów jest skłonność do występowania skrętu żołądka, który może okazać się nawet śmiertelny – dlatego przykładajmy dużą uwagę co do wielkości porcji posiłku psa i nie podawajmy ich przed spacerem czy zabawą. Odnotowywano u tych psów przypadki epilepsji.

Otterhound – pielęgnacja

Sierść psów na wydry jest bardzo charakterystyczna. Nawet na wystawach nie powinna być ona specjalnie przygotowywana, a pozostawiana w stanie naturalnym – dlatego utrzymanie jej w dobrej kondycji nie jest trudne. Wyczesywanie psa raz w tygodniu i mycie go wyłącznie w sytuacjach gdy tego potrzebuje, zdecydowanie wystarczy. Jeśli chodzi o szczotkę, bardzo ważne jest aby dobrać taką odpowiednią do szorstkiej sierści tej rasy oraz do gęstego podszerstka tych psów, aby zebrać całą martwą sierść nie uszkadzając zdrowego włosa i zapobiec nadmiernemu linieniu.

Otterhound – żywienie

Otterhoundy jako duża rasa powinny być żywione kilka razy dziennie mniejszymi porcjami. Ze względu na dużą aktywność tych psów bardzo ważny jest dobór odpowiedniej karmy – ważne żeby miała ona jak najbardziej naturalny skład, zapewniający dostarczenie psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i białka zwierzęcego pochodzenia.

Otterhound – szkolenie i wychowanie

Otterhoundy nie należą do najprostszych psów do wyszkolenia. Są uparte i charakterne, jednak przy doświadczonym i cierpliwym psim opiekunie z dobrym, łagodnym podejściem można osiągnąć sukces i wychować je na dobrych towarzyszy rodziny. W razie jakichkolwiek problemów warto zgłosić się jak najszybciej do profesjonalisty, czyli sprawdzonego psiego behawiorysty, który udzieli nam kluczowych wskazówek.

Otterhound – szczeniaki i hodowla

W Polsce bardzo trudno o znalezienie hodowli otterhoundów z dostępnymi szczeniakami. Decydując się na tą rasę najlepiej będzie szukać możliwości sprowadzenia jej zza granicy, najlepiej z ich rodzimego kraju – Wielkiej Brytanii. Wybierając hodowle nie kierujmy się ceną szczeniaka, a zdrowiem psów i tym, jakie warunki hodowlane mają zapewnione.

Otterhound – koszt szczeniaka

Cena szczeniaka tej rasy może być naprawdę wysoka, ze względu na jej unikatowość i niedostępność w Polsce.

Otterhound – historia rasy, ciekawostki

Przyjmuje się, że rasa ta pochodzi od skrzyżowania psów francuskich z dawnym liniami gończych psów angielskich. Wykorzystywany był przede wszystkim do polowań na wydry, które są już zakazane.

Niesamowitym faktem o otterhoundach jest to, że na lądzie może podążać za tropem zwierzyny nawet dwanaście godzin, a w wodzie – aż pięć! W byciu znakomitymi pływakami pomaga im błona pławna między palcami oraz lekko natłuszczona, nieprzemakalna sierść.

Otterhound – dla kogo, jakie ma wady i zalety?

Otterhound to pies dla doświadczonych w obyciu z psami osób, o konsekwentym i cierpliwym podejściu. Jako że są to psy łagodne i chętne do zabawy, idealnie nadają się na psa dla rodziny ze starszymi dziećmi. Psy na wydry będą czuły się lepiej w domach z ogrodem niż mieszkaniu, głównie ze względu na ich duży rozmiar i wysoką aktywność. Otterhoundy kochają wodę i dlatego ich właściciel powinien traktować to jako ich potrzebę i być przygotowany na częste wyprawy nad jezioro.

Zalety:

  • Łagodne i wesołe,
  • Idealne dla starszych dzieci,

Wady:

  • Silny instynkt łowiecki,
  • Uparte i trudne w szkoleniu,
  • Praktycznie niedostępne w Polsce.

To może Cię zainteresować:

Pies dla starszej osoby. Lista najlepszych ras psów dla seniorów
Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie petsittera – ile zarabia petsitter i jakie ma obowiązki?
Owczarek środkowoazjatycki – co warto wiedzieć o tym olbrzymie?
Charczenie u psa – objawy, przyczyny, predysponowane rasy
Bloodhound – pies patrona myśliwych
Darmowe chipowanie kotów i psóww 2024 roku
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *