Seter irlandzki czerwono-biały – czy ten arystokratyczny pies jest idealnym wyborem dla Ciebie?

Kiedy wiele osób kojarzy setery irlandzkie o mahoniowej barwie sierści, to mało kto wie o istnieniu czerwono-białej rasy setera irlandzkiego, która nie dość że okazuje się być jeszcze starsza i o wiele bardziej obecna w tradycji Irlandii, to właśnie ona dała początek ich rudym „krewniakom”. Setery irlandzkie to piękne psy, o głównie myśliwskim przeznaczeniu, ale również doskonale odnajdujące się w roli psa rodzinnego do towarzystwa, nawet dla dzieci. Są bardzo inteligentne i przyjacielskie, uwielbiają ruch i aportowanie.

Może seter irlandzki czerwono-biały to właśnie ten wymarzony pies którego szukasz? Zastanawiasz się gdzie znaleźć szczeniaki tej rasy i ile kosztują? Czy są to psy proste w utrzymaniu i jak wyglądają ich potrzeby? - Wszystkie te informacje, i więcej na temat seterów irlandzkich czerwono-białych znajdziesz w poniższym artykule.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Seter irlandzki czerwono-biały - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 57-66 cm
  • Waga: 25-32 kg
  • Sierść: długa
  • Długość życia: około 10-13 lat

Seter irlandzki czerwono-biały – wzorzec rasy

Setery irlandzkie czerwono-białe należą według klasyfikacji FCI do grupy 7 wyżłów, sekcji 2 – wyżłów brytyjskich. Oprócz dwóch ras seterów irlandzkich, w grupie seterów wyróżniamy jeszcze setery szkockie oraz setery angielskie. Jako że setery to psy hodowane typowo z przeznaczeniem myśliwskim, próby pracy są dla nich wymagane, a na wystawach powinny być oceniane właśnie głównie według ich użytkowości.

Jak wygląda seter irlandzki czerwono-biały z rodowodem? Dorosły pies tej rasy ma:

  • Mocną, ale harmonijną i zdecydowanie nie ociężałą budowę,
  • Wyróżnia się od czerwonego setera irlandzkiego bardziej atletyczną sylwetką niż szlachetną,
  • Wysklepioną szeroką głową, pozbawioną widocznego guza potylicznego (guz ten jest obecny u czerwonych seterów irlandzkich), z wyraźną graniastą kufą,
  • Prawidłowo rozwinięty zgryz nożycowy (cęgowy też jest dopuszczany),
  • Uszy osadzone na poziomie oczu z tyłu głowy, ściśle powinny do niej przylegać,
  • Muskularną szyję i tułów, oraz mocne i ścięgniste kończyny z zwartymi, obficie owłosionymi łapami,
  • Noszony na poziomie grzbietu ogon, nigdy zakręcany, mocny u nasady i stopniowo zwężający się na końcu, porośnięty obfitym włosem – zwanym piórami.

Cechą charakterystyczną dla seterów irlandzkich jest ich długa, jedwabista sierść porastająca boki ich ciała. Delikatne włosy na tylnych stronach kończyn i na uszach zwane są frędzlami. Dopuszczana są lekko faliste włosy, ale nie powinny być one za kędzierzawe. To co odróżnia setery irlandzkie czerwono-białe już na pierwszy rzut oka od czerwonych seterów irlandzkich, oprócz zdecydowanie masywniejszej budowy, jest oczywiście – jak sama nazwa tych ras wskazuje -ich odmienne umaszczenie. Psy tej rasy są białe z czerwonymi łatami, które są jednolite i wyraźnie odgraniczone. Dopuszczalne jest cętkowanie na twarzy i kończynach (ale nigdy dereszowatość – jest to cecha zarezerwowana dla seterów angielskich!).

Oczy setera irlandzkiego czerwono-białego powinny być okrągłe i lekko wypukłe, o barwie ciemnoorzechowej do ciemnobrązowej.

Seter irlandzki czerwono-biały – charakter

Setery irlandzkie czerwono-białe już na pierwszy rzut oka wyglądają na sympatyczne psy, o wręcz arystokratycznym charakterze. Są one żywe, radosne, ale jak na prawdziwego myśliwego przystało są też zdecydowane w swoim zachowaniu oraz niezwykle odważne. Setery są czujne, z pewnością zawiadomią szczekaniem gdy coś je zaniepokoi – jednak nie powinniśmy spodziewać się po nich zachowania psa-stróża, ponieważ są z reguły pozbawione agresji i przyjacielskie wobec ludzi. Jest to ogromny plus dla szukających psa rodzin z dziećmi – dla starszych dzieci seter irlandzki czerwono-biały może stać się doskonałym kompanem zabaw. Setery potrzebują dużo ruchu, lubią zabawy w aportowanie, bardzo szybko się uczą – opcji na spędzanie czasu z seterem irlandzki jest nieskończenie wiele, nie jest to pies przeznaczony tylko i wyłącznie dla myśliwych!

Seter irlandzki czerwono-biały – długość życia

Długość życia setera irlandzkiego czerwono-białego wynosi od około 10 do 13 lat, jednak oczywiście jest to bardzo uśredniona wartość zależna od genetycznych uwarunkowań psa oraz dbania o jego zdrowie. Jeśli zależy nam na przeżyciu wielu wspólnych lat z naszym czworonożnym przyjacielem u boku – najważniejsze jest:

  • Wdrażanie odpowiedniej profilaktyki (szczepienia, odrobaczenia) oraz uczęszczanie na wizyty kontrolne u sprawdzonego lekarza weterynarii,
  • Bezpieczeństwo na spacerach,
  • Dbanie o zdrowie zębów psa, regularnie je czyszcząc,
  • Odpowiednia pielęgnacja psa, a także przycinanie pazurów gdy są za długie.

Jeśli chodzi o spacery, to muszą być one oczywiście długie i aktywne, najlepiej na łonie natury – jednak miejmy na uwadze że puszczanie seterów na terenach zielonych grozi ich ucieczką. Są to psy z bardzo silnym instynktem łowieckim, dlatego przy zwęszeniu zdobyczy będzie bardzo trudno o jego przywołanie – dlatego może warto przemyśleć czy puszczanie psa będzie dobrą opcją, my polecamy wyprowadzać psa na długiej lince treningowej. Obowiązkowo powinno się zaopatrzyć psa w chip oraz adresówkę, tak aby w razie jego zagubienia się szybko odnalazł drogę do domu.

Seter irlandzki czerwono-biały– zdrowie

Setery irlandzkie czerwono-białe są podatne na parę chorób. Mają predyspozycje do niedoczynności tarczycy, alergii skórnych, a nawet do padaczki. Ze względu na ich postawny wzrost, są zagrożone wystąpieniem skrętu żołądka oraz często cierpią na dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych. U seterów może występować bardzo groźna, genetycznie recesywna choroba CLAD, objawia się ona niedoborem odporności, czyli bardzo ciężkich przechodzeniem każdej, nawet najmniej groźnej infekcji – dlatego tak ważne jest aby wybrać dobrą hodowlę, w której psy hodowlane są przebadane pod kątem nosicielstwa tej choroby. Do takich chorób dziedziczonych należy także Choroba von Willebranda, będąca wrodzoną skazą krwotoczną – chory pies wykazuje tendencje do samoistnych, zbyt obfitych krwawień.

Setery, nie tylko irlandzkie, mogą miewać problemy z oczami – u zdrowego setera spojówki nie powinny być widoczne. Jedną z występujących u nich problemów może być PRA, czyli postępujący zanik siatkówki (również choroba genetyczna) oraz PPC, objawiający się punktową zaćmą na soczewce. Setery irlandzkie czerwono-białe chorują częściej także na choroby serca, a także uszu - ze względu na to że są opadnięte występuje tam słabsza wentylacja, sprzyjająca rozwojowi bakterii i grzybów. Inną groźną chorobą dotykającą setery może być CDM, czyli mielopatia zwyrodnieniowa.

Jak widać setery irlandzkie czerwoni-białe wykazują niestety duże predyspozycje do zachorowań na rozmaite choroby - dlatego tak ważne w ich przypadku jest wybieranie psa z renomowanej hodowli, gdzie psy są badane pod kątem chorób genetycznych, a nie decydowanie się na taniego psa bez rodowodu, ponieważ późniejsze koszty leczenie zdecydowanie przekroczą cenę takiego psa!

Seter irlandzki czerwono-biały – pielęgnacja

Włos setera irlandzkiego czerwono-białego wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby utrzymać go w dobrej kondycji będzie potrzebne codziennie delikatne szczotkowanie, tak aby nie uszkodzić włosia. Kąpać psa powinniśmy tylko w ostateczności, gdy jest szczególnie zabrudzony po spacerze i to dobrej jakości psimi szamponami, tak aby nie wysuszyć skóry psa. Nie zapominajmy o pielęgnacji zębów, uszu oraz pazurów naszego czworonoga!

Seter irlandzki czerwono-biały – żywienie

Seter irlandzki jest dużym i aktywnym psem, więc jego karma powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem substancji odżywczych i o jak najbardziej naturalnym składzie. Lepiej aby seter jadł mniejszą porcję karm, ale za to kilka razy dziennie niż jedną większą – dodatkowo unikajmy karmienia psa tuż przed zabawą czy planowanym spacerem, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka skrętu żołądka.

Seter irlandzki czerwono-biały – szkolenie i wychowanie

Setery to bardzo inteligentne psy, szybko się uczą i sprawia im to dużo radości. Jednak miejmy na uwadze, że jako psy myśliwskie cechuje je także pewna doza niezależności i upartości, dlatego nie oczekujmy po nich bezwzględnego posłuszeństwa. Bardzo ważne jest aby już od najmłodszych lat uczyć szczeniaka przychodzenia na zawołanie, ponieważ ucieczki mogą być poważnym problemem u psów dorosłych.

Seter irlandzki czerwono-biały – szczeniaki i hodowla

W Polsce występuje zaledwie kilka hodowli seterów irlandzkich czerwono-białych, zdecydowanie przewagę ma tutaj czerwona rasa irlandczyków. Wybierając hodowlę musimy przede wszystkim sprawdzić czy przeprowadzają oni badania nosicielstwa chorób genetycznych u swoich psów używanych do rozrodu - tak aby szczeniaki były wolne od przyszłych poważnych problemów zdrowotnych które mogły przejąć od swoich rodziców.

Seter irlandzki czerwono-biały – cena

Setery irlandzkie czerwono-białe ze względu na ich rzadkość są drogimi psami. Wybierając tą rasę musimy być przygotowani na koszt zakupu szczenięcia z dobrej hodowli rzędu nawet kilku tysięcy złotych, najczęściej w okolicach 5-7 tysięcy. Jeśli szukamy psa za darmo, powinniśmy rozejrzeć się po schroniskach oraz fundacjach szukających domów dla bezdomnych zwierząt - na pewno znajdziemy tam idealnego dla nas czworonoga do adopcji. Może nie będzie on rasowy, ale będzie kochał tak samo mocno!

Seter irlandzki czerwono-biały – historia rasy, ciekawostki

Pierwsze wzmianki o seterach irlandzkich pochodzą już z XVII wieku, gdzie dominowało właśnie czerwono-białe umaszczenie psów na polowaniach. Dopiero z nich, dzięki starannej selekcji zostały stworzone czerwone setery irlandzkie, które zyskały taką popularność że prawie przyczyniły się do wyginięcia czerwono-białej rasy. Jednak dzięki podjętym w XX wieku staraniom odtworzenia tej rasy, setery irlandzkie czerwono-białe są często spotykaną rasą w ich rodzimej Irlandii, chociaż zdecydowanie rzadziej w innych krajach.

Seter irlandzki czerwono-biały – dla kogo, jakie ma wady i zalety?

Setery irlandzkie czerwono-białe to idealne psy rodzinne, a dzięki swojemu przyjacielskiemu i radosnemu nastawieniu do życia zyskują grono wielbicieli. Jednak decydując się na psa tej rasy miejmy na uwadze że są to psy wymagające sporej dawki ruchu, plus nasz słodki szczeniak wyrośnie na dużego i masywnego psa – dlatego zastanówmy się dwa razy zanim weźmiemy takiego psa do mieszkania w bloku. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, setery są najczęściej bardzo pozytywnie nastawione do innych psów i będą doskonale odnajdowały się mieszkając z „rodzeństwem”, a w temacie kotów – bez odpowiedniego wychowania mogą je niestety traktować jako idealny trening polowania.

Zalety:

  • Idealne dla rodzin z dziećmi,
  • Przyjazne i radosne, uwielbiają zabawę,
  • Szybko się uczą.

Wady:

  • Silny instynkt łowiecki,
  • Droga rasa,
  • Duża podatność na choroby.

To może Cię zainteresować:

Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – praktyczne porady dla właścicieli
Jak nauczyć psa sikać na matę? Nauka czystości
Kaszak u psa – czym jest i jak go leczyć?
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Gryfon korthalsa – poznaj tą niszową rasę
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *