Schapendoes – informacje i ciekawostki o rasie

Schapendoes to kudłaty, niezwykle towarzyski pies. Rasa ta należy do pasterskich, a docelowe użytkowanie schapendoesa związane było z pilnowaniem stad owiec. Obecnie psy tej rasy podbijają serca głównie jako życiowi towarzysze. Ich żywiołowy charakter może być wykorzystywany podczas wspólnych aktywności fizycznych oraz zabaw. Łagodne usposobienie zaś, sprawia, że schapendoes to wspaniały kandydat na psa rodzinnego, który z chęcią zaopiekuje się wszystkimi jej członkami. Znawcy psów mogą dopatrywać się w jego wyglądzie powiązań z inną, znaną w Polsce rasą pasterską. Schapendoes jest bowiem spokrewniony z polskim owczarkiem nizinnym.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Schapendoes – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar – 40-50 cm wysokości w kłębie
  • Waga – do 18kg
  • Sierść:
    • umaszczenie; dozwolone jest wiele odmian umaszczenia, najbardziej pożądane są odcienie szarości przechodzącej w czerń
    • szata; długa (min 7cm), falowana, bardzo gęsta, złożona z dwóch warstw – włosa okrywpwego oraz gęstego podszerstka
  • Długość życia – ok 15 lat

Schapendoes – wzorzec rasy

Schapendoes to rasa należąca, wedle Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, do grupy I, a więc owczarków i innych psów pasterskich i zaganiających oraz sekcji I czyli psów pasterskich (owczarskich). Rasa ta nie podlega próbom pracy.

Schapendoes to pies o lekkiej, smukłej budowie. Jego ciało jest proporcjonalne, wpisane w kształt prostokąta. Charakterystyczną cechę Schapendoesa stanowi długa okrywa włosowa. Uszy są długie, pokryte włosami i zwisają wzdłuż głowy. Ogon jest długi i również pokryty bujnym włosem.

Schapendoes – charakter

Schapendoes to pies radosny, towarzyski i ugodowy. Jego łagodne usposobienie sprawia, że dobrze dogaduje się z różnymi zwierzętami, również kotami. Domowników traktuję z dużym oddaniem, a w stosunku do obcych jest przyjacielski lub obojętny. Nie wykazuje on przed nimi raczej lęku ani nie widzi w nich potencjalnego zagrożenia, przez co nie jest to dobry kandydat na typowego psa stróżującego. Wielkie zamiłowanie do właścicieli oraz tendencje do szybkiej nudy, sprawiają, że schapendoes może negatywnie reagować na duże dawki samotności. W domach, w których właściciele regularnie są nieobecni, psy tej rasy mogą źle się czuć. Lata spędzone w roli psa pasterskiego wpłynęły na charakter schapendoesa. Jest on dzięki nim dość samodzielnym czworonogiem, co może momentami stanowić potencjalny problem w kwestii jego posłuszeństwa. Ze względu na powyższe, warto jest wcześnie wprowadzić szkolenie schapendoesa. Pod okiem cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, psy tej rasy są w stanie w pełni wykorzystać potencjał swojej inteligencji. Schapendoesy to psy bardzo aktywne, zawsze chętne do zabawy lub spaceru. Stanowią one wspaniałych towarzyszy nie tylko długich wędrówek, ale i psich, sportowych konkurencji.

Schapendoes – długość życia

Średnia długość życia schapendeosów waha się pomiędzy 12 a 16 latami. Jest to kwestia osobniczo zmienna oraz zależna od czynników zewnętrznych. Chcąc zapewnić swojemu psu możliwe najdłuższe życie w zdrowiu należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, przestrzegać terminów szczepień oraz odrobaczeni, dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę pupila, ilość ruchu oraz pielęgnację.

Schapendoes – zdrowie

Psy rasy schapendoes należą do bardzo wytrzymałych i odpornych. Problemy zdrowotne nieczęsto je dotykają. Zaburzeniami, które występują u nich najczęściej są dysplazje stawów, problemy związane z oczami oraz infekcje dotykające uszy. W przypadku dwóch pierwszych, należy kontrolować ich stan podczas wizyt weterynaryjnych. Uszy natomiast można skutecznie chronić przed infekcjami poprzez regularne doglądanie ich stanu, czyszczenie ich i ewentualne usuwanie nadmiernego owłosienia tej okolicy.

Schapendoes – pielęgnacja

Długa sierść schapendoesa jest nie tylko piękna, ale i pracochłonna w utrzymaniu. Psy tej rasy wymagają bardzo regularnego wyczesywania oraz stosunkowo dość częstych kąpieli. Pazury powinny być regularnie przycinane. Ze względu na skłonności schapedoesów do infekcji uszu, należy je czyścić i w razie potrzeby podcinać włosy w ich okolicy.

Schapendoes – żywienie

Schapendoesy nie posiadają specyficznych wymagań żywieniowych. Można karmić je zarówno karmą suchą jak i mokrą oraz domowymi posiłkami. W przypadku każdej z wyżej wymienionych opcji, należy zwracać uwagę na pełnoporcjowość karmy, a w przypadku gotowania psu, skonsultować się z lekarzem weterynarii odnośnie ewentualnej suplementacji.

Schapendoes – szkolenie i wychowanie

Schapendoesy to psy niezwykle inteligentne oraz chętne do pracy z człowiekiem. Ich tresura przynosi świetne efekty jeśli przeprowadzana jest w odpowiedni sposób. Potencjalnym problemem dla właścicieli, może okazać się mocno niezależna natura schapendoesów. Jest to cecha, którą posiada wiele psów pasterskich. Jej efektem może być występowanie sporadycznych buntów czworonoga przed wykonywaniem danych poleceń. Pod okiem konsekwentnego i łagodnego właściciela, nie powinny mieć one jednak większych problemów z ustąpieniem człowiekowi. Szkolenie schapendoesów należy rozpocząć wcześnie celem uniknięcia narastania u nich tendencji do ewentualnych nieposłuszeństw. Pies nauczony szacunki do opiekuna, ufa mu i pozwala się kierować. Ze względu na zamiłowanie do zabawy, inteligencję i ciekawość świata, psy tej rasy to idealni kandydaci do psich sportów.

Schapendoes – szczeniaki i hodowla

W Polsce niestety nie ma na obecną chwilę zarejestrowanej hodowli schapendoesów. Szczenięta tej rasy trzeba sprowadzać zza granicy. Przed decyzją o ich zakupie należy upewnić się, że wybrana hodowla jest zarejestrowana w FCI.

Schapendoes – cena

Cena szczenięcia rasy schapendoes waha się w okolicach 4-6 tysięcy złotych. Ze względu na brak hodowli w Polsce, do kosztów należy doliczyć sprowadzenie psa zza granicy.

Schapendoes – historia rasy

Rasa wywodzi się z Holandii. Ciężko jest prześledzić jej daleką historię, psy o wyglądzie je przypominającym przez lata zajmowały się pilnowaniem i zaganianiem owiec w wielu rejonach kraju. Ze względu na znaczne zmniejszenie wypasu owiec, popularność psów pasterskich spadła. W 1942r po raz pierwszy nazwa „schapendoes” pojawiła się na wystawie kynologicznej. W 1970r rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Rasa ta nie jest popularna, najwięcej jej przedstawicieli zamieszkuje Holandię. W Polsce znajduję się ich bardzo niewiele.

Schapendoes – dla kogo?

Schapendoesy to psy towarzystkie, łagodne i bardzo inteligentne. Doskonale odnajdą się w domu jako psy rodzinne. Bez większych problemów dogadują się zarówno z dziećmi jak i innymi zwierzętami. Psy tak aktywne jak schapendoesy odnajdą bratnią duszę w pasjonatach biegów, jazdy na rowerze oraz długich spacerów. Ich silna potrzeba ruchu, wyklucza z grona potencjalnych właścicieli osoby nielubiące aktywności fizycznej. Schapendoesy poza stymulacją fizyczną, potrzebują również zajęcia dla głowy. Ich inteligencja sprawia, że świetnie odnajdą się w treningu wykorzystującym ich spryt. Ze względu na silne przywiązanie do opiekunów, towarzyską naturę oraz potrzebę uwagi, schapendeosy źle znoszą zostawanie samemu w domu. Pozostawiane na długie godziny, mogą przejawiać stres i frustrację poprzez szczekanie lub niszczenie przedmiotów. Właściciele posiadający problem z wygospodarowaniem czasu na pielęgnację psa, mogą mieć problemy z opanowaniem jego sierści. Schapendoesy nie tylko silnie linieją, ale często brudzą i kołtunią swoje wlosy. Sprzątanie domu może okazać się przy nich nieco częstszą potrzebą niż przy innych psach. Odpowiednio wybiegany pies rasy schapendoes odnajdzie się w mieszkaniu, ale najszczęśliwszy będzie mając dostęp do ogrodu.

Zalety:

  • łagodne usposobienie w stosunku do dzieci i zwierząt
  • duża inteligencja
  • chęć do pracy

Wady:

  • duże wymogi pielęgnacyjne
  • problemy z zostawaniem samemu w domu
  • duże zapotrzebowanie na ruch

To może Cię zainteresować:

Bernardyn – wszystko co musisz wiedzieć!
Owczarek belgijski – czy to wyzwanie dla ciebie?
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Owczarek chorwacki – pies pasterski i przyjaciel rodziny
Źle wyrwany kleszcz u psa – co zrobić z urwanym kleszczem?
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *