Płochacz niemiecki – wszechstronny kompan myśliwego

Płochacz niemiecki zwany inaczej spanielem niemieckim lub wachtelhundem, to pies hodowany z myślą o myśliwych. Jest to rasa rzadko spotykana, zwłaszcza poza granicami Niemiec. Ten przyjacielski pies, ma wyjątkowo mocno zakorzeniony instynkt łowiecki, ważne jest więc aby na co dzień miał możliwość rozwijania swoich naturalnych talentów. Wachtelhundy kochają zarówno swoją pracę jak i swoich właścicieli. Przy odrobinie wysiłku włożonego w szkolenie i przy zapewnieniu psu odpowiednich warunków, może stać się radosnym i oddanym członkiem rodziny.

 

Wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średniej wielkości
  • Wysokość w kłębie: samce 48-54cm, samice 45-52cm
  • Sierść: włos długi, umaszczanie brązowe lub czerowne, jednolite lub dereszowate
  • Długość życia: 14 lat
  • Waga: 18-25 kg, suki nieco lżejsze

Deutscher wachtelhund – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Niemcy
  • Klasyfikacja FCI: Grupa 8 (Aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 2 (Płochacze), numer wzorca 104. Podlega próbom pracy.
  • Użytkowanie: płochacz, hodowany w celach myśliwskich
  • Wrażenie ogólne: pies o szlachetnej głowie, mocnym kośćcu, dobrym umięśnieniu. Średniej wielkości, długość tułowia większa od wysokości. Pies nie może sprawiać wrażenia długonogiego.
  • Głowa o czaszce płaskiej i umiarkowanie szerokej. Kufa mocna, nigdy nie szpiczasta, zawsze dłuższa od mózgoczaszki. Nos z szeroko rozwartymi nozdrzami, wysklepiony grzbiet nosa tzw. “nos Rzymski” jest zaletą. Wargi równe i napięte, o pigmentacji odpowiadającej umaszczeniu. Zgryz nożycowy, zgryz cęgowy tolerowany. Oczy jak najciemniejsze, barwy brązowej. Uszy osadzone wysoko, bez fałd, opadające bezpośrednio za oczami.
  • Szyja mocna, dobrze umięśniony kark, przechodzący w kłąb pod kątem rozwartym. Brak podgardla i luźnej skóry.
  • Grzbiet krótki, mocny i prosty. Kłąb mocny i wyraźny. Zad lekko opadający, nieco niższy od kłębu. Klatka piersiowa dobrze wysklepiona, nie beczkowata.
  • Ogon w spokoju jest przedłużeniem linii grzbietu, może być trzymany w dół. W napięciu noszony nieco wyżej i ruchliwy.
  • Kończyny przednie oglądane od przodu są proste i równoległe. Łopatki ustawione są skośnie. Łokcie przylegają do tułowia. Kończyny tylne oglądane od tyłu proste. W trakcie chodu kończyny poruszają się równolegle i blisko tułowia.
  • Skóra dobrze przylegająca, bez fałd, gruba i bez pigmentacji.
  • Szata: włos długi, zwarty i przylegający. Sierść zwykle pofalowana, czasem prosta lub kędzierzawa. Nie powinna być jedwabista ani też delikatna. Umaszczenie:
  • jednolicie brązowe, czasem czerwone (czerwona maść może być w różnych odcieniach: lisia, jelenia, sarnia), mogą posiadać białe lub dereszowate znaczenia na klatce piersiowej i palcach
  • brązowe dereszowate, rzadziej czerwone dereszowate – maść stanowiąca podstawę jest silnie przemieszana z bielą. Często występują łaty na głowie i tułowiu. Mogą występować także psy łaciate, z brązowymi lub czerwonymi łatami na białym tle.

Jak wygląda wachtelhund? U obu odmian barwnych możliwe jest występowanie podpalania na nogach, przy odbycie, na kufie i nad oczami.

  • Psy, które wykazują wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru (w tym agresję czy dużą lękliwość) powinny być dyskwalifikowane.
  • Wady dyskwalifikujące: słaby temperament, lęk przed zwierzyną lub strzałem, maść o barwie czarnej, wyraźne wady zgryzu (tyłozgryz, przodozgryz, krzywe szczęki), ektropion (odwinięcie powieki) i entropion (podwinięcie powieki).

Wachtelhund – charakter

Psy rasy płochacz niemiecki to przyjacielskie, pełne energii, pewne siebie psy myśliwskie. Jednocześnie nie są agresywne ani nerwowe. Są przyjaźnie nastawione do dzieci oraz innych domowników. Wykazują silny instynkt łowiecki i potrzebują dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu oraz zadań wykorzystujących ich talent do polowań.

Zdrowie

Ile żyją psy płochacz niemiecki? Przeciętna długość życia płochacza niemieckiego wynosi około 14 lat.

Psy te charakteryzują się dobrym zdrowiem, są mało podatne na choroby. Ze względu na rodzaj terenu, w którym często mają okazję pracować czyli zarośla i woda oraz budowę anatomiczną warto zwrócić uwagę czy nie dochodzi do rozwinięcia się zapaleń w obrębie uszu.

Wachtelhund – pielęgnacja

Pielęgnacja nie powinna przysporzyć jego właścicielowi zbyt wielu trudności. Wystarczy regularnie wyczesywać sierść psa, aby nie dochodziło do jej splątania. Także po długich spacerach, szczególnie po bieganiu w lesie i zaroślach, trzeba rozczesać włosie i pozbyć się ewentualnych kołtunów. Warto także kontrolować czystość uszu psa, aby nie dopuścić do rozwinięcia się w nich zapalenia.

Płochacz niemiecki – żywienie

W diecie ważne jest aby zapewnić mu dużą ilość dobrej jakości mięsa, bez względu na to czy wybierzemy karmę suchą, mokrą czy żywienie typu BARF. Przy ustalaniu dawki pokarmowej należy także uwzględnić stopień aktywności psiaka.

Szkolenie i wychowanie

Płochacz niemiecki to wyjątkowy pies, stworzony do polowań. Jest to nadzwyczaj pojętny, wszechstronny myśliwy, wymaga jednak wysiłku włożonego w jego wychowanie. W jego szkoleniu należy uwzględnić jego łowieckie talenty, w tym dużą pasję do wyszukiwania zwierzyny, podejmowanie śladu i wytrwałe tropienie czy pasję do aportowania i pracy w różnym terenie, także w gęstych lasach i wodzie. Jeśli pies zostanie odpowiednio ułożony odwdzięczy się przywiązaniem, umiejętnością podporządkowania się, ale także samodzielnością w pracy. Należy pamiętać, że psy które nie będą miały zapewnionej wystarczającej ilości aktywności fizycznej, ale także nie będą wystarczająco zaangażowane umysłowo, czyli nie będą miały okazji wykorzystywać swoich naturalnych zdolności łowieckich mogą zacząć wykazywać problemy behawioralne. Dlatego tak ważne jest, aby szczeniaki trafiały tylko do odpowiedzialnych opiekunów.

Szczeniaki i hodowla

<keywordmark>Płochacz niemiecki</keywordmark> - szczeniaki i hodowla

Szczeniaka płochacza niemieckiego należy szukać w sprawdzonej hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym. Przy wyborze psa warto zwrócić uwagę na jego socjalizację oraz przeanalizować osiągnięcia użytkowe przodków. Ponadto, odpowiedzialni hodowcy mogą nie wyrazić zgody na sprzedaż szczeniąt innym osobom niż myśliwym.

Ile kosztuje wachtelhund?

Cena płochacza niemieckiego, pochodzącego ze sprawdzonej hodowli wynosi ok. 3500-5000 złotych. Warto rozważyć także zakup psiaka za granicą.

Historia rasy, ciekawostki

Księgi hodowlane tej rasy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Pierwszym odnotowanym przedstawicielem rasy był pies o imieniu Lord Augusta pochodzący z terenów Górnej Bawarii, który skojarzony został z kilkoma typowymi sukami. Osobą mającą znaczny wpływ na popularyzację i rozwój rasy miał Rudolf Friess, który wprowadził podział rasy na dwie linie uzależnione od umaszczenia (podział ten nie jest już używany) oraz zadbał, aby nie dochodziło do chowu wsobnego przy rozmnażaniu tej rasy, mimo znacznie ograniczonej puli genowej.

Inna nazwa płochacza niemieckiego to wachtelhund co w tłumaczeniu oznacza psa na przepiórki. Psy tej rasy były bowiem kształtowane z przeznaczeniem polowania na ptaki.

Wachtelhund – czy płochacz niemiecki to dobry wybór dla mnie?

Płochacz niemiecki to pies hodowany przez myśliwych i dla myśliwych. Czy warto zdecydować się na płochacza niemieckiego? Oprócz codziennej dużej ilości ruchu psy te potrzebują także zadań typowo myśliwskich, dlatego aby być idealnym opiekunem tego zwierzęcia nie wystarczy być osobą aktywną. Jeśli więc chcesz aby to właśnie płochacz niemiecki był Twoim nowym kompanem, powinieneś zastanowić się czy jesteś w stanie zapewnić mu wystarczająco dużo uwagi i zajęć wykorzystujących naturalne talenty tych niezwykłych psów.

To może Cię zainteresować:

Jak wybrać kości dla psa do gryzienia?
Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
Najlepsze domowe sposoby na kleszcze u psa
Pies w mieszkaniu — jak stworzyć przyjazne środowisko dla czworonoga?
Dogue de Bordeaux – znany jako „Śliniak”
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *