Pies w snach – co oznacza gdy przyśni Ci się pies?

Sennik to zbiór najczęściej występujących marzeń sennych, które są interpretowane i nabierają znaczenia na podstawie symbolów i szczegółów obecnych we śnie.

Sennik miewa różne odsłony, zazwyczaj nie mające przełożenia na rzeczywiste sytuacje.  Od dawnych lat ludzie starali się przypisać znaczenia śniącym się historiom i obrazom, dzięki takiej potrzebie, powstały senniki, by można było sprawdzić symbolikę naszych mar. Wierzono, że w trakcie snu objawiane są tajemnice i wskazówki dotyczące przyszłości. Obecnie natomiast wszelkie te teorie zostały odsunięte, na rzecz logicznej interpretacji obrazów i sytuacji przez nas doświadczonych. Mózg stale przetwarza i interpretuje tysiące różnych bodźców. Na końcowy efekt, w postaci koszmaru lub przepełnionego akcją snu, mają jednak wpływ głównie bodźce wewnętrzne, czyli wspomnienia, pragnienia, powtórzenia, oczekiwania i emocje. Sam sen jest więc skrajną indywidualnością uwarunkowaną genetycznie, poprzez wspomnienia i emocje, a obraz snów kształtuje się  z ubiegiem lat. Dobrze jest więc prowadzić swój własny, prywatny sennik, pozwalający odkryć zakamarki własnego „ja” – z dopiskami jakie wspomnienia mogły wpłynąć na uzyskanie takiego obrazu oraz cała otoczka emocjonalna.

 

Potrzeba snu, a uwarunkowania genetyczne

Zapotrzebowanie na sen jest ściśle określone przez czynniki genetyczne. Nie można wykształcić w sobie innego rytmu snu. Prędzej czy później, organizm będzie musiał dospać opuszczone godziny, gdyż niedobór snu będzie narastał. Długość snu zależy więc od wpojonego czasu trwania i liczby cykli, które są niezbędne do całkowitego zregenerowania organizmu. U niektórych są to cztery cykle po 80min, u innych z kolei sześć cykli po 120minut. Na potrzebę snu wpływają również czynniki jak: aktywność fizyczna podczas dnia, wysiłek psychiczny.

Pies w śnie jest bardzo często powtarzającym się motywem, szczególnie popularnym wśród właścicieli czworonogów. Jeśli w nocy ukazuje się Twój własny pies – interpretacją takiego snu powinieneś zająć się ty sam, ponieważ jest to indywidualna sytuacja dotycząca bliskiego Ci zwierzęcia. Poniżej przedstawione są również inne sugestie, mówiące co dany obraz może sugerować, jednak należy to potraktować z przymrużeniem oka, raczej jako forma rozrywki, niż prawdę objawioną.

Sennik pies – pies jako symbol

Pies bez względu, czy śni się osobie go posiadającej, czy też nie, ma swoje znaczenie dla śniącego. Według sennika psy zazwyczaj interpretowane są pozytywnie. Sen o psie bardzo często symbolizuje podświadomie skrywane uczucia, wierność, oddanie, ale również podejmowanie instynktownych reakcji. Może być też przejawem traumatycznego przeżycia, czy też źródłem naszych zmartwień – gdy nasz czworonożny przyjaciel zachoruje.  Jeśli pies śni się osobie posiadającej pupila – nie jest to nic dziwnego. Te zwierzęta są członkami naszej rodziny, poświęcamy im dużo czasu i uwagi, nic więc dziwnego że pojawiają się w naszych snach na równi z innymi członkami naszej rodziny czy przyjaciółmi. Dla tych, którzy wierzą, że sny nie są przypadkowe i mogą pomóc odkryć, co leży w naszej podświadomości lub co czeka nas w przyszłości, odpowiemy w tym artykule na wiele nurtujących pytań.

Znaczenie snu – pies

Interpretacja snu o psie może pomóc zrozumieć własne lęki i potrzeby, ale również przewidywać zdarzenia związane z jego symboliką, czy ukierunkować nasze działania na rzecz poprawy wskazanych obszarów naszego życia. Próba zrozumienia znaczenia naszych snów może być trudna, jednak jeśli potraktujemy pewne symbole jako wskazówki, możemy w pewien sposób przyglądnąć się pewnym obszarom naszego życia zasugerowane przez mary senne. Prościej mówiąc – sen o psie, w zależności w jakim kontekście może ostrzec nas przed chorobą, niepowodzeniem czy wręcz przeciwnie o sukcesach – do nas należy więc decyzja, czy przykładowo: powinniśmy zwrócić uwagę na swoje zdrowie i zdrowie naszych członków rodziny i przeprowadzić badania profilaktyczne.

Jak już wyżej było wspomniane, w zależności w jakiej formie przyśni się nam pies, znaczenie takiego snu będzie odmienne. Poniżej przedstawione zostały jedne z najczęstszych psich form występujących w naszych snach.

Sennik - szczeniak

Sen o szczeniakach rozumiany jest jako tęsknota za dzieciństwem. Szczenięta we śnie mogą oznaczać beztroskę, niewinność związaną z tym okresem, czy też chęć zabawy. Być może nie jesteś pewien swojego miejsca w dorosłym świecie lub jesteś nieodpowiedzialny i tak twoja podświadomość daje ci o tym znać – takie uczucia najczęściej odzwierciedla matka ze szczeniakami we śnie. Jeśli natomiast śnią Ci się zdrowe szczenięta, silne i rozbrykane – oznacza to pomyślność w projekcie zawodowym. Duża liczba szczeniąt we śnie oznacza radość, natomiast głodne maluchy są uosobieniem trosk. Pod hasłem sennik szczeniak lub sennik szczeniaki znajdziemy też mowę o nieuchronnie zbliżających się uczuciach wyższych – miłości i przyjaźni. Szczeniaki w śnie mogą również oznaczać ostrzeżenie – jeśli są czarne – należy zwrócić uwagę na zdrowie, jeśli szczeniaki wyją – oznacza to ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.

Warczący pies – sennik

Agresywnie nastawiony pies we śnie to forma ostrzeżenia, powinniśmy więc mieć się na baczności.

Sennik - pies gryzie

Sen o gryzącym psie jest zwiastunem zagrożenia, mogą to być zarówno nieżyczliwi ludzie w naszym otoczeniu, nasi wrogowie – dlatego warto przyjrzeć się, jakich ludzi otaczamy zaufaniem i kto przewija się w naszym codziennym życiu. Warto poddać analizie ich zamiary i intencję, ponieważ sen o psie gryzącym to zapowiedź agresji, jakiej padniesz ofiarą ze strony ludzi. Nie będzie to agresja fizyczna, ale słowna, która jednak będzie na tyle brutalna, że bardzo mocno Cię urazi i zrani. Pod hasłem sennik pies gryzie, sennik ugryzienie psa może kryć się także kłótnia w najbliższym gronie rodzinnym, co może sugerować potrzebę wypracowania kompromisu.

Czarny pies - sennik

Maść psa, o którym śnisz jest istotna w interpretacji znaczenia snu. Sen o czarnym psie to zwiastun krzywd lub ostrzeżenie przed osobą nam niesprzyjającą. Interpretując taki sen, być może podświadomość wysyła nam sygnał o niewłaściwie dobieranych „przyjaciołach” – należy im się więc przyjrzeć. Czarny pies w śnie charakteryzuje się podobieństwem do wywróżonego ponuraka w Harrym Potterze – czyli zły omen zwiastujący nieszczęście. Czarny pies to zły znak, warto zatem zadbać o własne bezpieczeństwo (wypadek, choroba, problemy finansowe).

Biały pies - sennik

Sen o białym psie jest przeciwieństwem snu o czarnym psie. Biały pies to dobre proroctwo, zwłaszcza jeśli śni się on jako nasz przyjaciel, jest łagodny, a Ty nie okazujesz lęku. Pod hasłem biały pies sennik znajduje się informacja o okazaniu większej ufności wobec tego, co się wydarzy, ponieważ zakończenie będzie pozytywne. Być może zawrzesz znajomość, która przerodzi się w szczerą przyjaźń.

Sennik - dwa psy

Interpretacja  snu o dwóch psach nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od sytuacji, nastawienia zwierząt i pozostałych szczegółów. Sen o dwóch psach może oznaczać, że dasz się komuś oszukać, poddasz się komuś, kto ma złe intencje lub nawet jest wobec ciebie agresywny. Odczytanie snu, w którym pojawiają się dwa psy, może też świadczyć o naszej dobrej kondycji zdrowotnej.

Śmierć psa – sennik

Śmierć psa w naszych snach mówi przede wszystkim o wygaśnięciu czyli naturalnej śmierci niegdyś silnych emocji wobec kogoś lub relacji jaka występowała do tej pory. To także zakodowana informacja o nieprzychylnym stosunku ludzi wokół ciebie. Pod hasłem martwy pies sennik znajdziemy też informacje o zakończeniu przyjaźni lub związku, bądź o wyjściu z naszej strefy komfortu co zaskutkuje nadszarpnięciem naszego poczucia bezpieczeństwa w życiu. Jeżeli śmierć psa nastąpiła poprzez Twoje działania, oznacza to duże wyrzuty sumienia które Cię dręczą. Natomiast sen o psie, który już nie żyje oznacza tęsknotę za zwierzęciem, a także za osobami które odeszły z naszego życia – na skutek śmierci lub urwanych kontaktów.

Ranny pies – sennik

Sen o rannym psie to zwiastun nadchodzących problemów zdrowotnych – Twoich własnych lub bliskich. Warto wówczas zadbać o profilaktykę i nie lekceważyć symptomów zdrowotnych.

Należy pamiętać, że kontekst całego snu jest równie ważny – w zależności jakie emocje nam towarzyszą przy danych obrazach – ich wydźwięk może być zupełnie inny. Często w naszych snach pojawiają się nasze prywatne, dobrze znane zwierzęta. Jeśli przykładowo posiadamy czarnego pieska i to on pojawi się w naszym śnie – wcale nie będzie oznaczać to, że czeka nas jakaś krzywda w niedalekiej przyszłości. Najzwyczajniej w świecie przyśnił nam się nasz członek rodziny, o którym przykładowo myśleliśmy przed snem lub spędziliśmy z nim dużo czasu w ciągu dnia.

Należy również wziąć pod uwagę procesy jakie zachodzą w mózgu podczas snu – są wówczas analizowane sytuacje i wspomnienia, uporządkowywane i sortowane. W snach pojawiają się sytuacje, postacie, które kiedyś wystąpiły w naszym życiu – oznacza to, że mózg próbuje ugruntować wspomnienia – są więc one automatycznie przywoływane. Psy w snach mogą pojawić się na zasadzie wspomnień lub pragnień, jeśli mózg przywoła sytuacje, w której bardzo chcieliśmy takie zwierze posiadać.

Dlatego nie należy traktować sennika zbyt dosłownie - jako pewnik. Sennik o psach może być w pewnym stopniu wskazówką, jednak nie powinien pełnić rolę jako podstawowy wyznacznik sugerujący nasze postępowanie w przyszłości.

To może Cię zainteresować:

Psy z niebieskimi oczami – lista ras
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
Chów wsobny – co to jest i na czym polega?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *