Pies w mieszkaniu — jak stworzyć przyjazne środowisko dla czworonoga?

Zanim w naszym mieszkaniu pojawi się pies, trzeba dostosować je do jego potrzeb w taki sposób, aby czuł się on w nim szczęśliwy i bezpieczny. Dlatego warto dogłębnie przemyśleć zmiany, jakie musimy poczynić w naszej przestrzeni, aby przygotować się na obecność zwierzaka.

 

Jak wybrać najlepszy lokal dla posiadacza psa? 

Jeśli mamy możliwość wyboru mieszkania, przed zakupem lub adopcją psa, warto zwrócić uwagę czy w okolicy znajdziemy ciekawe trasy spacerowe.  Z kolei, jeśli mamy już wiekowego psa, to, na pewno istotne jest, aby nasz lokal znajdował się na parterze lub była w nim winda. Psy wraz z upływem lat tracą  sprawność stawów, a wejście na wysokie piętro może stanowić dla nich trudność, bądź okazać się niemożliwe. Również szczeniaki ze względu na rozwój stawów nie powinny chodzić po schodach.

Urządzenie mieszkania 

Jeśli w domu ma się pojawić szczeniak, wskazane jest zwinięcie dywanu, i wyłożenie podłogi na krótki czas gazetami i podkładami. Z kolei przy dużym i ruchliwym psie, najlepszym rozwiązaniem jest położenie w mieszkaniu terakoty, twardych paneli podłogowych, odpornych na dużą ścieralność lub dębowego parkietu. Absolutnie nie sprawdzi się w tym wypadku parkiet sosnowy. 

Z kolei drzwi wejściowe do mieszkania powinny wykonane z solidnego materiału i z pewnością nie warto obijać ich od wewnątrz pianką wyciszającą, gdyż szczególnie młode psiaki będą miały z jej demolowania doskonałą rozrywkę. Także oderwany rąbek tapety okazać się może świetną zabawą dla naszego ulubieńca i skutkować może obszarpanymi ścianami. 

Na meble ,a szczególnie kanapę, polecane jest przy psie obicie z materiału, na którym jego ślady nie będą bardzo widoczne. 

Mając psiaki, ras małych lub szczeniaczki, musimy zabezpieczyć także solidnie balkon. Dla bezpieczeństwa zależy zabudować wszystkie szczeliny między jego szczeblami oraz między podłogą a obudową. 

Organizacja psiego miejsca w mieszkaniu 

Każdy pies powinien mieć swój spokojny kącik z widokiem na jak największą część mieszkania, w którym położymy mu kojec, posłanie czy kocyk. Warto wiedzieć, że również dopasowana do wielkości psa klatka typu kennel nie jest dla niego karą, ale może stać się wygodnym, bezpiecznym azylem. Dodatkowo można ją okryć kocem, co pomoże psu jeszcze lepiej się wyciszyć. Jednakże przygotowanie psa do spokojnego pozostawania w klatce nie jest łatwym zadanie i wymaga długotrwałego treningu. Nie wolno nigdy nie zostawiać psa w zamkniętej klatce, jeśli nie jesteśmy pewni, czy zwierzak czuje się w niej komfortowo albo gdy zachodzi podejrzenie, że będzie chciał się z niej wydostać. W innym wypadku może to skończyć się tragicznie. 

Nasz pupil powinien mieć również zapewnione miejsce na posiłek, w którym może zjeść go w spokoju i bez żadnego stresu. Warto również tak rozplanować ustawienie mebli, aby nie ustawiać szafek czy kanap na drodze często pokonywanych psich tras np. między balkonem a miską. 

Trzeba też zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed psem  kabli i gniazdek. Szczelnie schować należy także środki chemiczne i detergenty. Również trujące kwiaty nie powinny stać w miejscu dostępnym dla naszego pupila. 
Należy również unikać stawiania mebli wykonanych z materiałów pobudzających psią ciekawość np. wikliny czy rattanu. Jeśli już są, warto zaopatrzyć się w preparaty zniechęcające do ich obgryzania.  

Także wolno stojący kosz na śmieci w przypadku obecności czworonoga nie jest dobrym rozwiązaniem – szybko może stać się dla niego atrakcją, szczególnie gdy zostanie sam w domu. 

Warto również wyznaczyć określone pudełko lub kosz do przechowywania zabawek dla psa. Ważne jest, aby używać jedynie bezpiecznych  gadżetów, a unikać piłek tenisowych lub innych małych przedmiotów, które mogą spowodować zadławienie. 

Psią karmę i gryzaki należy natomiast trzymać w zamkniętych pojemnikach, które utrzymają ich świeżość. Jeśli nasz zwierzak ma zostawać sam w domu, dobrze jest mieć dla niego oddzielny pokój lub miejsce, w którym może przebywać podczas naszej nieobecności.  Może to być kuchnia lub sypialnia.  

Wychodząc, upewnij się zawsze, że zwierzak ma wystarczająco dużo gryzaków, wody i rozrywki na okres samotności i pamiętaj, że żaden pies, czy to doberman, czy też sznaucer miniaturowy, nie będzie szczęśliwy zostawiany codziennie w domu na 10 godzin. 

Zapewnienie psu odpowiedniej rozrywki 

Warto jest zaopatrzyć się w niezwykle angażujące dla naszego pupila zabawki zadaniowe, w których będzie on musiał przesuwać dane elementy, aby wydostać nagrodę, lub takie, w których główną rolę odgrywa zmysł węchu. Można także wykonać dla psa matę węchową lub nabyć gadżety, w których wydostanie smakołyków ze środka będzie dla niego największą atrakcją. Takie rozrywki z pewnością i zapewnią naszemu czworonogowi interesujące zajęcie i zmęczą go w odpowiedni sposób.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Nadpobudliwy pies – jak sobie z tym radzić? Jak wyciszyć psa?
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Czy pies może jeść brokuły? Jak przygotować brokuły dla psa?
Jak widzi pies – czy psy widzą kolory?
Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Pies gryzie buty – jak oduczyć psa gryzienia butów?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *