Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta

Nerki to niezwykle ważny narząd wydalniczy, którego prawidłowe funkcjonowanie ma ogromny wpływ na kondycje całego organizmu. Ich zadaniem jest utrzymywanie równowagi płynów i elektrolitów, regulowanie ciśnienia krwi oraz filtracja i odtruwanie organizmu. Właściwe zadbanie o nerki jest ogromnie ważne, ponieważ narząd ten regeneruje się powoli i jest niezwykle wrażliwy na obecność wszelkiego rodzaju toksyn. Chore nerki to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Nigdy bowiem nie znika on sam, a nie leczona niewydolność nerek może prowadzić do bolesnych chorób a często także do śmierci. Właściciele kotów wiedzą, jak ciężkie dla tego czworonoga może okazać się niewłaściwe funkcjonowanie nerek. Jest to też dla tych zwierząt dolegliwość częsta, przed którą przestrzegają weterynarze. Jednak wśród właścicieli psów, ten problem znacznie częściej jest bagatelizowany i odsuwany na dalszy plan. Niestety smutna prawda jest taka, że nie tylko koty często zapadają na schorzenia tego organu. Niewydolność nerek u psa jest zjawiskiem równie częstym, dlatego warto poznać garść faktów, które pomogą zwrócić uwagę na stan naszego pupila. Jak diagnozować i zapobiegać temu schorzeniu? Co robić, gdy już wiemy, że występuje problem? Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Jeśli Twój pies często sika albo widzisz krew w moczu u psa, to zdecydowanie warto coś z tym zrobić.

 

Niewydolność nerek u psa - jakie są przyczyny?

Problemy nerkowe mogą mieć bardzo różne podłoża. Przyczyny jednak można podzielić na trzy rodzaje:

  • Przyczyny przednerkowe: W tym wypadku do nerek dociera za mało krwi, w związku z czym filtrują one mniej płynu. Przyczyną może być serce psa, które pompuje zbyt mało krwi do obiegu. Niewydolność ta może również wystąpić, gdy zwierzę pije za mało wody
  • Przyczyny nerkowe: Do tej grupy zaliczamy wszelkiego rodzaju urazy, stany zapalne, choroby zakaźne i zatrucia.
  • Przyczyny poza nerkowe: Występują w wypadku urazów oraz w wyniku niedrożności dróg moczowych i moczowodu. Również częstym powodem niewydolności nerek u psa (szczególnie starszego) może być choroba zębów. W takich wypadkach może się zdarzyć, że bakterie namnożone w wyniku infekcji uzębienia, dostają się do krwiobiegu i atakują narządy wewnętrzne takie jak nerki, serce lub wątroba. Może to być ogromnie niebezpieczne, ponieważ w takich wypadkach w narządach często zachodzą nieodwracalne szkody.

Problem przy schorzeniach nerek jest niestety taki, że zazwyczaj bardzo późno dają wyraźne znaki o schorzeniu. Zachowanie psa chorego na nerki niekiedy może bardzo niewiele różnić się od zachowania zwierzęcia zdrowego. Widoczne zmiany mogą następować powoli, tymczasem w organizmie psa może dojść już do katastrofalnego spustoszenia. Wyraźne oznaki problemu zwykle występują, gdy co najmniej 70% narządu ulegnie już degeneracji. Mimo że uważa się, że to choroby serca są największym wrogiem tych czworonożnych zwierząt, okazuje się, że problem nerek wcale nie jest u nich rzadszy. I to wcale nie koniecznie wyłącznie u tych starszych, choć wiek również ma wpływ na stan zdrowia tego narządu. Ponadto choroby serca i nerek mogą być ze sobą ściśle powiązane. Uszkodzenie mięśnia sercowego może prowadzić do degeneracji tego filtrującego narządu. Takie łączone schorzenie nazywane jest zespołem sercowo-nerkowym. Dlatego przy leczeniu nerek, dobrze jest pamiętać, aby dbać o stan serca, oraz na odwrót- przy problemach sercowych; dbać o nerki Weterynarze szacują, że około 20 procent wszystkich psów po 5 roku życia cierpi na ograniczoną wydolność nerek. U niektórych ras problemy nerkowe mogą być uwarunkowane genetycznie i wtedy należy kontrolować zdrowie psa już od szczeniaka. Rasy szczególnie zagrożone to na przykład:

  • Beagle
  • Chow- Chow
  • Doberman
  • Bulterier
  • Owczarek Niemiecki
  • Rottweiler
  • Golden Retriever
  • Pudel
  • Wszystkie Teriery

Chore nerki u psa - objawy

ostra niewydolność nerek u psa

Problemy z nerkami mogą mieć różne przyczyny, ale są pewne znaki, które mogą wskazywać na to, że funkcjonowanie właśnie tego narządu u psa, może być zaburzone. Zachowanie psa chorego na nerki charakteryzują pewne specyficzne cechy, dlatego to od właściciela w ogromnej mierze zależy wykrycie problemu. Należy bacznie obserwować pupila i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy. Objawy niewydolności nerek u psa mogą być podobne do objawów innych schorzeń, jednak pewne punkty należy mieć zawsze na uwadze, monitorując zdrowie czworonoga.

Rozróżnia się dwa typy niewydolności nerek: Chroniczną i Ostrą.

  • Przy przewlekłych (chronicznych) niewydolnościach, problem może rozwijać się powoli i dawać właścicielom psów błędne sygnały co do przyczyn problemu. Gdy pies jest apatyczny i ospały powinniśmy uważnie go obserwować. Jeśli zauważymy, że nasz pupil częściej i łapczywiej pije wodę, oddaję więcej moczu i je więcej trawy- mogą to być oznaki przewlekłej niewydolności nerek u psa. Może również wystąpić depresja, utrata wagi, a także zmatowienie sierści. Częste biegunki oraz wymioty, również mogą być ważnym sygnałem, że nerki nie funkcjonują prawidłowo.
  • Ostra niewydolność nerek u psa występuje nagle (najczęściej w formie ataku) i towarzyszą jej liczne objawy. W takim wypadku mogą wystąpić wymioty, biegunka, osłabienie, ból i apatia, a także owrzodzenie jamy ustnej, niekiedy także bladość błon śluzowych. Ostra niewydolność nerek u psa może wystąpić w wyniku przyjęcia do organizmu toksyn, skażonego jedzenia, leków, albo też nagłych spadków ciśnienia, krwotoków, urazów, chorób odkleszczowych i wielu innych.

Diagnostyka

Najważniejszy w diagnozowaniu problemów zdrowotnych zwierzęcia jest oczywiście jego właściciel. Ponieważ zwierzak nie jest w stanie dokładnie poinformować nas, gdzie odczuwa ból i co mu dolega, to właśnie człowiek jest tym, który musi właściwie zinterpretować zmiany. Zachowanie psa chorego na nerki będzie odbiegać od zachowania zdrowego psa. Niekiedy sygnały są delikatne, dlatego trzeba zachować czujność. Jednak jeśli tylko zauważymy jakiś niepokojący objaw, najlepiej od razu udać się ze swoimi wątpliwościami do weterynarza po dokładniejszą diagnozę. W wypadku problemów nerkowych bardzo ważne jest szybkie określenie problemu. Aby mieć pewność, czy przyczyny pogorszenia stanu zdrowia mają właśnie podłoże nerkowe, weterynarz powinien zlecić następujące badania:

  • Badanie krwi i pomiar ciśnienia krwi: Zabiegi te pomagają ustalić poziom mocznika i kreatyny we krwi. Nerki silnie wpływają również na ciśnienie krwi, dlatego przy niewydolności będziemy mieli do czynienia z wyższym ciśnieniem.
  • Badanie moczu: Konieczne jest zbadanie moczu pod kątem jego ciężaru właściwego oraz stężenia białka, cukru i komórek zapalnych i bakterii.
  • Diagnostyka obrazowa: Badanie ultrasonograficzne pomoże zidentyfikować przyczyny strukturalne jak guzy czy urazy.
  • Czasami weterynarz robi dopełniające badania takie jak rentgen czy biopsja nerek.

Chore nerki u psa - leczenie

jak długo żyje pies z niewydolnością nerek

Zanim przystąpimy do leczenia zwierzęcia, musimy mieć stuprocentową pewność co do przyczyn stanu zdrowia psa. W zależności od rodzaju niewydolności, leczenie może się różnić. Jedno jest jednak pewne- należy jak najszybciej podjąć konkretne kroki w stronę leczenia. To jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, jest ściśle związane z tym, na jakim etapie schorzenia zdiagnozowano problem oraz czy zwierzę otrzymuje właściwą opiekę.

Ostra niewydolność nerek u psa, wbrew pozorom jest dużo łatwiejsza do wyleczenia, ponieważ w takich wypadkach stosuje się terapie medykamentami, które dają dużą szansę na szybką poprawę lub całkowity powrót do zdrowia. Ostre niewydolności zazwyczaj powodowane są jednorazowymi lub krótkotrwałymi zatruciami, lub urazami. W takich wypadkach nerki dają o sobie silnie znać wcześnie, nim dojdzie do szerszego wyniszczenia organu. Tak jest najczęściej, jednak skuteczność terapii zależna jest także od stopnia zaawansowania problemu, czyli od tego, jak szybko odkryjemy problemy zdrowotne naszego zwierzaka i w jakim stopniu narząd zdążył zostać uszkodzony. Niekiedy leki nie wystarczają, w takich wypadkach weterynarz może przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Niestety bywa czasami tak, że ostra niewydolność przekształca się w przewlekłą. Dzieje się tak przeważnie, gdy nie uda się wykryć problemu dostatecznie wcześnie.

Przewlekła niewydolność nerek u psa niestety najczęściej wiąże się z trwałymi zmianami struktury narządu. Rokowania w takich wypadkach bywają różne, w zależności od tego, jaka powierzchnia narządu toczona jest chorobą. W takim wypadku niestety żadne leczenie nie jest w stanie zupełnie usunąć problemu, ponieważ nerki nie są w stanie w pełni się regenerować. Poza specjalistycznymi lekami weterynarze niekiedy przepisują dodatkowe leki mające na celu łagodzenie objawów choroby. Są to leki na nadciśnienie, środki przeciw nudnościom, osłaniające żołądek lub np. podawanie kroplówki z elektrolitów. Nie należy jednak nigdy prowadzić leczenia na własną rękę, ponieważ podając leki bez konsultacji z lekarzem weterynarii, możemy jeszcze bardziej zaszkodzić zdrowiu psa. Powinniśmy także pamiętać o regularnym badaniu ciśnienia krwi zwierzęcia, w celu kontroli zmian zachodzących w jego ciele. Bardzo ważnym elementem terapii jest również odpowiednio dobrana dieta.

Niewydolność nerek u psa - dieta

Dieta psa chorego na nerki musi się różnić od standardowej. Należy również bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem, w celu dopasowania odpowiedniego planu żywienia.

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych karm, które komponowane są specjalnie pod daną przypadłość. Jednak nawet wybór takiej karmy powinniśmy zawsze konsultować z lekarzem. Często zdarza się bowiem, że dana karma, która reklamuje się jako karma weterynaryjna, może być w rzeczywistości źle zbilansowana, a w efekcie nawet zaszkodzić psu. Należy umiejętnie czytać podany skład. Producenci często korzystają ze sztuczek, aby możliwie jak najbardziej „rozmydlić” faktyczny skład produktu nieczytelnymi informacjami. Ponadto produkty mogą się różnić w zależności od rodzaju schorzenia, dla którego są przeznaczone. Jednakowoż należy przyjąć wspólną zasadę, że jadłospis psa z niewydolnością nerek powinien być ubogi w białka, fosforany, sód i oczywiście sól. Powinien za to obfitować w kwasy Omega 3, witaminy, błonnik i aminokwasy. Dokładna kontrola składników odżywczych zawartych w jedzeniu jest niestety absolutnie nieodzowna. Należy też zawsze pamiętać, aby nasz pupil miał pod dostatkiem świeżej, czystej wody.

Weterynaryjne karmy dla psów z niewydolnością nerek często nie są tak zachęcające w smaku w porównaniu do innych pokarmów, dlatego często psy po prostu nie chcą ich jeść. W takim wypadku poleca się samemu przygotowywać posiłki dla czworonoga. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ składniki diety muszą podlegać ścisłej kontroli. W tym wypadku także należy jednak pamiętać, aby zawsze, bezwzględnie skonsultować dietę z weterynarzem. Należy najlepiej przyjąć ogólną zasadę, aby wszystkie kroki lecznicze, w tym dietę, zawsze najpierw omawiać z lekarzem.

Domowa dieta psa chorego na nerki - co powinna zawierać?

jadłospis dla psa z niewydolnością nerek

Podstawą diety psa chorego na nerki powinien być biały ryż oczywiście gotowany. Dietę można wzbogacać gotowanymi ziemniakami lub niewielką ilością białego pieczywa. Zawartość mięsa nie powinna być zbyt wysoka (około 200g dziennie), a w przypadku bardziej zaawansowanej niewydolności- zerowa. Należy jednak stosować mięso drobiowe oraz niekiedy wołowinę, która jest dobrym źródłem żelaza. Posiłek można wzbogacać większą ilością wody, nadając mu konsystencję zupy. Dzięki temu mamy pewność, że zwierzak przyjmuje właściwą ilość płynów. Dobrze jest też dodawać do posiłków oleje roślinne, oczywiście wysokojakościowe i tłoczone na zimno. Są one doskonałym źródłem tłuszczów i kwasów nasyconych. Niekiedy można także dodać ugotowane jajko, aby dostarczyć psu dobrej jakości łatwo przyswajalnego białka. Jajko jest też o tyle dobre, że zawiera niewiele fosforanów, które w wypadku niewydolności nerek u psa powinny być mocno ograniczone. Posiłek dla pupila powinien być dobrze rozdrobniony i wygodny do spożycia.

Przykładowy jadłospis dla psa z niewydolnością nerek:

  • Ziemniaki purée wymieszane z jajkiem na miękko, z niewielką ilością smalcu wieprzowego.
  • Chudy twaróg zmieszany z jajkiem na miękko z niewielką ilością gotowanego mięsa np. Indyka lub kurczaka
  • Gotowany ryż z niewielką ilością gotowanego mięsa oraz dodatkiem oleju roślinnego.

Jak zapobiegać niewydolnościom nerek u psa?

Problemy z nerkami mogą mieć różne przyczyny, ale można oczywiście minimalizować ryzyko ich pojawienia się, poprzez właściwą kontrolę psa. Przede wszystkim należy się upewnić, że pies nie ma dostępu do substancji potencjalnie niebezpiecznych. Począwszy od różnego rodzaju chemicznych produktów nieprzystosowanego jedzenia (np. leki, produkty chemii gospodarczej, rozpuszczalniki), skończywszy na niektórych roślinach, których toksyny mogą poważnie szkodzić psu. Podczas przebywania na zewnątrz, powinniśmy mieć zwierzę zawsze na oku, aby mieć pewność, że nie zje czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić. Niestety w wypadku psów nie można w pełni liczyć na to, że naturalny instynkt podpowie im, które z potencjalnych smakołyków „upolowane” przez niego, są dla niego dobre, a które nie. Nigdy nie należy również podawać psu żadnych leków bez recepty, których nie zaleciłby weterynarz po dogłębnej diagnozie problemu. Nie mniej istotnym czynnikiem jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej psa.

Higiena jamy ustnej a niewydolność nerek u psa

przykładowa dieta dla psa z niewydolnością nerek

Wielu właścicieli psów zupełnie nie jest świadomych, jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą zaniedbanie właściwej higieny jamy ustnej psa. Pospolity kamień, który odkłada się na zębach zwierzęcia, może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, w tym do niewydolności nerek u psa. Jak to jest w ogóle możliwe? Najgrubsze złogi ka mienia odkładają się często w okolicach gruczołów ślinowych, czyli na górnych kłach oraz zębach trzonowych. W miejscach tych kamień odkłada się często i może osiągać nawet kilka milimetrów grubości. W takich miejscach często dochodzi do zapalenia dziąsła, które jest powodowane mnogą obecnością toksyn wytwarzanych przez chorobotwórcze bakterie. Poza szeregiem oczywistych problemów, takich jak paradontoza, krwawienie, bolesne nadżerki, czy owrzodzenie pyska, mogą wystąpić również takie, pozornie w ogóle niezwiązane z problemami zębowymi. Dzieje się tak, gdy dochodzi do tak zwanej infekcji wtórnej. Polega ona na tym, że bakterie wywołane przez kamień nazębny, trafiają do krwiobiegu, a stamtąd mogą dotrzeć do narządów wewnętrznych. Wtedy mamy do czynienia ze śmiertelnym zagrożeniem, nie tylko dla stanu zdrowia nerek, ale i innych ogromnie ważnych narządów wewnętrznych, takich jak serce, wątroba, czy płuca. Atakowany narząd może być wyniszczany powoli i prawie niezauważalnie, aż do momentu krytycznego, w którym dany narząd nie radzi już sobie z samodzielną regeneracją. Jak widać problemy zdrowotne, mogą być ze sobą ściśle powiązane, dlatego przy każdej wątpliwości powinniśmy udać się do specjalisty. Nawet gdy nie mamy podejrzeń co do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka, nie należy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii.

Chore nerki u psa to niestety spory problem, szczególnie późno wykryty, jednak należy pamiętać, że taka diagnoza nie musi oznaczać wyroku śmierci dla zwierzęcia. Przy odpowiedniej opiece i zaangażowaniu taki psiak może przeżyć z nami jeszcze wiele lat i to wcale nie w warunkach bólu i cierpienia. Należy wprowadzić odpowiednią terapię lekową, pamiętać o specjalnie zbilansowanej diecie i trzymać się wskazówek weterynarza, żeby zwiększyć szansę pupila na szczęśliwe życie mimo przeciwności losu. Dbajmy o swoje zwierzaki, kochajmy je i poświęcajmy im dużo uwagi, ponieważ okazywanie miłości i czułości pupilowi, zarówno zdrowemu jak choremu jest kolejną niezbędną terapią. Zachowanie psa chorego na nerki może być zdominowane bólem, ale zwierzęta czują i chłoną także nasze emocje, dlatego dobrze jest przekazać psu jak najwięcej dobrej energii. Psychika wolna od nadmiernych stresów, lęków i depresji korzystnie wpływa na wolę życia, a to przekłada się bezpośrednio na fizyczny stan każdego stworzenia.

To może Cię zainteresować:

Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – praktyczne porady dla właścicieli
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Subskrypcja karmy dla psów – ceny, dostawa i działanie modelu
Purizon Single Meat Adult konina z batatami
Puli – uczuciowy stróż i wierny przyjaciel
Owczarek holenderski – niezłomny obrońca i wierny towarzysz
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *