Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?

Krew w moczu u psa jest powodem do niepokoju. Z pewnością nie należy ignorować omawianego zjawiska – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdrowie, a nawet życie ukochanego pupila jest zagrożone. Przyczyn może być wiele – od poważnych, aż po błahe. Pewne jest to, że musimy skontaktować się z weterynarzem. Bywa tak, że schorzenia nie można zdiagnozować bez specjalistycznych badań. Czasami oprócz krwiomoczu występuje również rozwolnienie u psa, a także inne niepokojące objawy.

Co oznacza krwiomocz u psa?

Krew w moczu psa nie jest zjawiskiem naturalnym, które powinniśmy ignorować. Oczywiście nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną dolegliwości. Pod uwagę należy wziąć urazy mechaniczne, bakterie, pasożyt, infekcje, czy też nowotwory w obrębie układu moczowego. Wiadomym jest, że bez wizyty w klinice weterynaryjnej się nie obędzie. Wyłącznie specjalista może określić, co dolega naszemu zwierzakowi. Ponadto zleci on badania, które należy wykonać. Ważne jest to, aby posiadać mocz zwierzęcia. Wystarczy zakupić sterylny pojemnik oraz zabrać go ze sobą na spacer. Pobranie moczu od czworonoga bywa trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Nie każdy pies chce współpracować ze swoim właścicielem, co stanowi znaczące utrudnienie. Krople krwi w moczu u psa mogą oznaczać infekcję bakteryjną, czy też grzybiczną. W takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie kuracji leczniczej – zwykle przypisywane są antybiotyki, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz stanu zwierzęcia. Jak już wspomniano, czerwony mocz u psa może świadczyć o zmianach nowotworowych. Niezbędne jest wykonanie badania USB, które umożliwia wykrycie guza.

Brak systematycznego wypróżniania pęcherza

Okazuje się, że mocz z krwią u psa może być następstwem zbyt rzadkiego opróżniania pęcherza moczowego. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt, które przez wiele godzin są zamknięte w mieszkaniu, czy też domu. Mogłoby się wydawać, że zwierzęciu wystarczy jedynie spacer rano oraz wieczorem, jednak nie jest to prawdą. Jeśli twój pies sika na czerwono, to zadbaj o to, aby regularnie wychodził na zewnątrz. To, że nie załatwia się on wewnątrz budynku nie oznacza braku potrzeb fizjologicznych. Czasami jest to kwestia wychowania. Zwierzę z obawy przed negatywną reakcją właściciela nie załatwia w mieszkaniu pomimo silnego parcia. Dlaczego pies oddaje mocz z krwią? Zachodzi prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane brakiem należytej opieki. Pamiętajmy jednak o tym, że omawiane zjawisko występuje dość rzadko. W zdecydowanej większości przypadków czworonóg po prostu załatwi się na dywan lub kafelki.

Infekcje bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze

krew w moczu psa

Szczeniak sika krwią? Przyczyny krwiomoczu zwykle są podobne, jak w przypadku dorosłych osobników. Najczęściej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lub grzybiczą. W przypadku wykrycia bakterii najczęściej rozpoczyna się leczenie antybiotykiem. Może być on podawany zwierzakowi nawet przez dwa tygodnie – po tym czasie następuje kontrola. Jeśli medykamenty zwalczyły przyczynę krwiomoczu, to można spokojnie przerwać kurację. Bywa jednak tak, że mamy do czynienia z silną infekcją, która może wymagać zmiany antybiotyku. Jej przebieg to kwestia bardzo indywidualna. Zastawiasz się, dlaczego pies wymiotuje, a w jego moczu pojawiła się krew? Zazwyczaj jest to wynikiem ciężkiej infekcji o podłożu bakteryjnym. Nie należy jednak zapominać o grzybach, które mogą pojawić się w organizmie naszego pupila po zakończonej antybiotykoterapii. Jeśli twój pies oddaje mocz z krwią, to weź pod uwagę również pasożyty. Faktem jest jednak to, że relatywnie rzadko wywołują one taki objaw.

Zapalenie pochwy u starszych suk

Warto wiedzieć, że krew w moczu u suki może być również przyczyną zapalenia pochwy lub macicy. Zwykle opisywane zjawisko występuje u psów w starszym wieku. Sterylizacja zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia macicy, jednak nie chroni przed dolegliwościami ze strony pochwy. Czasami przyjmowane przez zwierzaka leki mogą wywołać krwiomocz – w takim przypadku konieczne jest ich odstawienie i przepisanie innych medykamentów. Z wiadomych względów odpowiada za to lekarz, który musi znaleźć przyczynę braku tolerancji na dotychczas podawane środki.

Pozostałe przyczyny czerwonego moczu

krople krwi w moczu u psa

Krew w moczu u szczeniaka lub dorosłego psa może nastąpić na skutek urazów mechanicznych w obrębie układu moczowego. Być może nasz zwierzak spadł z dużej wysokości lub został zaatakowany przez innego czworonoga. Kolejna potencjalną przyczyną są kamienie nerkowe. Nieprawdą jest, że pojawiają się one wyłącznie u zwierząt w podeszłym wieku. Krwiomocz może być także następstwem zaburzeń hormonalnych, czy też zapalenia prostaty. W skrajnych przypadkach okazuje się, że mamy do czynienia z nowotworem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wykryty guz nie jest równoznaczny z rakiem. Dopiero po pobraniu oraz zbadaniu wycinka można to ocenić. Po wykryciu nowotworu przeprowadzany jest zabieg operacyjny pod narkozą. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przerzutów i innych niepożądanych reakcji organizmu.

Dodaj komentarz