Kukurydza dla psa- czy podawanie jej to dobry pomysł?

Wielu właścicieli chce urozmaicić swoim zwierzakom dietę i dorzuca im do suchej lub mokrej karmy warzywa i owoce. Zdarza się także, że dają im je jako gryzaki lub smakołyki w ramach szkoleń i nie tylko. Z całą pewnością odpowiednio dobrane warzywa i owoce są dobrym dodatkiem do diety, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie mogą być podawane Twojemu pupilowi. Taka sama sytuacja odnosi się do zbóż, które są owiane wieloma tajemnicami. Na temat kukurydzy w diecie psa powstało wiele mitów, które w końcu warto obalić. W takim razie czy Twoje zwierzę powinno jeść kukurydzę? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ponieważ z wielu stron słyszą o wartościach odżywczych i szkodliwości tego zboża. Na rynku można znaleźć karmy dla zwierząt posiadające w swoim składzie kukurydzę, dlatego stojąc przed takim wyborem właściciele zaczynają się nad tym zastanawiać. Obecne badania pokazują, że oprócz najważniejszego składnika pokarmowego, czyli mięsa, w diecie psa powinny znajdować się źródła węglowodanów. Okazuje się, że kukurydza jest dość dobrym źródłem tego składnika, ponieważ jest lekkostrawna, zawiera dużo błonnika i jest bezglutenowa. Jej minusem jest to, że powoduje szybki wyrzut energii czyli ma wysoki indeks glikemiczny, ale niestety ta energia nie utrzymuje się zbyt długo. Rodzaj cukrów, które znajdują się w kukurydzy są szybko zużywane. W diecie psa nie powinno znajdować się więcej niż około 20-30% węglowodanów.

 

Kukurydza dla psa- w czym się znajduje?

Zboże to jest dodatkiem wielu karm zarówno tych suchych jak i mokrych, jednak w suchych jej zawartość jest większa. Na kukurydzy bazują także naturalne przysmaki i o ile znajdują się w pokarmie w nadmiarze, ponieważ może to prowadzić do alergii pokarmowej. Jeżeli decydujesz się na podawanie swojemu psu przysmaków to warto zainwestować w te, które składają się z suszonego mięsa. Zdecydowanie w ten sposób nie będziesz dostarczać swojemu pupilowi nadmiaru węglowodanów, które mogą prowadzić do nadwagi. O ile kukurydza w komercyjnej karmie dla psa nie jest szkodliwa, gdyż nie jest jej za dużo, o tyle podawanie psu kolby kukurydzy może prowadzić do problemów. Taka ilość węglowodanów może prowadzić do poważnych problemów żołądkowo- jelitowych np. wymiotów, biegunek czy bólów brzucha. Niestety powstały poważne mity, że zjedzona przez psa kolba kukurydzy pomoże w problemach z pasożytami. Absolutnie nie jest to prawda i nie należy korzystać z takich sposobów, ponieważ możemy jeszcze bardziej zaszkodzić naszemu pupilowi!

Spożywanie kukurydzy w dużej ilości może prowadzić do zażółcenia sierści, głównie objawi się to w okolicach pyska i oczu, ale może się objawiać także na całym ciele.  Zboże to ma jednak korzyści, jednak należy pamiętać  o tym, aby nie podawać psu całej kolby, ziaren niedogotowanych czy surowych. Takie postępowanie sprawia, że kukurydza nie ma pozytywnych korzyści na zdrowie psa, ponieważ jej ziarna są niestrawione przez organizm i zostanie ona wydalona w całości. Zboże to, aby było korzystne dla zdrowia musi być odpowiednio przygotowane. Jeżeli chcemy ją podawać osobno (ponieważ sami komponujemy posiłki dla swojego psa) to warto pamiętać o tym, aby ją dokładnie ugotować i zetrzeć na papkę. Można również podawać ją w formie mączki kukurydzianej do mięsa. Dzięki takiej formie nie zawiera ona glutenu, a jest źródłem błonnika pokarmowego, więc wpływa bardzo korzystnie na perystaltykę jelit. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dołączać ją do diety pupila w sposób rozważny, gdyż za duża podaż węglowodanów nie jest korzystna! Zbyt dużo kukurydzy w diecie prowadzi do intensywnego tycia, dlatego zdarza się, że psy na takiej diecie są otyłe i nie mają energii. Związane jest to z szybkim rozkładem cukrów, które szybko są wykorzystywane przez organizm. Oczywiście, kukurydza jest także źródłem białka dla psa, tyle że roślinnego, co jest dla Twojego pupila mniej wartościowe. Zboża takie jak kukurydza mogą alergizować zwierzęta, dlatego nie zawsze jest to odpowiedni wybór. Jeżeli widzisz, że Twój pies się drapie, ma biegunkę czy wymioty odstaw obecną karmę i zacznij podawać swojemu psu jedzenie monoproteinowe, które zawiera jeden rodzaj białka zwierzęcego bez innych dodatków. Pamiętaj, że ignorowana alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak krwotoczne zapalenie jelit.  Jako właściciel, zawsze staraj się wybierać dobrej jakości karmy mokre/suche, które zawierają dużo wartości odżywczych zapewniających Twojemu pupilowi zdrowie i energię. Nigdy nie należy podawać psu kukurydzy ze słoika, która jest marynowana lub w innych zalewach! Takie produkty ze słoika czy puszki zawierają dużą ilość soli, przypraw, octu oraz innych składników, które mogą być szkodliwe dla zwierzaka. Takie jedzenie może spowodować poważne problemy z układem pokarmowym, a także mają wpływ neurologiczny. Zatrucia o ciężkim przebiegu prowadzą nawet czasem do śmierci.

Pamiętaj o zdrowej i zbilansowanej diecie Twojego pupila, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewnia zdrowie, energię i dobry humor.

To może Cię zainteresować:

Wilczak Czechosłowacki – niezależny samotnik czy przyjaciel człowieka?
Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?
Beagle – łaciaty rozrabiaka
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – wygląd i opis rasy
Rasy psów bez sierści – poznaj najciekawsze rasy
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *