Kołnierz ochronny dla psa – kiedy warto po niego sięgnąć?

Po zabiegu chirurgicznym, założeniu szwów lub w przypadku różnego rodzaju ran i urazów, lekarze weterynarii zalecają użycie kołnierza ochronnego dla psa. Poleca się go również czasami w terapii behawioralnej. To konieczność, która zapobiega powstaniu dodatkowych problemów związanych z rozdrapaniem, zakażeniem rany czy też zdjęciem ewentualnego opatrunku przez czworonoga. Odizolowanie możliwości lizania, gryzienia i dotykania rany skróci też czas gojenia miejsca i zapobiegnie niebezpiecznym infekcjom.

 

Twardy kołnierz dla psa

Przypominający klasyczny abażur, kołnierz ochronny dla psa może nie prezentuje się zbyt dostojnie, a czasem nawet wzbudza uśmiech, ale pełni niezwykle ważną rolę. Gojąca się rana drażni psa i najchętniej skorzystałby z okazji, aby ukoić świąd. Niestety przy tej okazji mógłby wprowadzić do rany wiele niebezpiecznych drobnoustrojów, które zaogniłyby ją i utrudniły proces rekonwalescencji.

Stosunkowo tanie akcesorium jest wykonane z tworzywa sztucznego i bezpieczne dla zwierząt. Łatwo go utrzymać w czystości, a po rozłożeniu kołnierz jest płaski, dlatego może być przechowywany w szafce. Należy oczywiście dobrać dla swojego pupila odpowiedni rozmiar. Za duży kołnierz jest cięższy, niż ten ściśle dopasowany do wielkości czworonoga, mógłby więc utrudniać poruszanie się i sprawić kłopot przy codziennych czynnościach. Podczas dobierania odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę zarówno na to, jak przylega do szyi, jak i na jego wysokość. Nie powinien spadać poniżej szyi, a wystawać jedynie trochę ponad koniuszek nosa czworonoga.

Większość psów potrzebuje 2-3 dni na przyzwyczajenia się do nowego wyposażenia noszonego na szyi. Odpowiednio dopasowany kołnierz ochronny dla psa nie powinien jednak sprawiać mu trudności podczas jedzenia i picia. Również podczas snu, czworonogi uczą się przyjmować taką pozycję, która pozwoli dobrze ułożyć głowę. Bywa jednak, że nasz pupil z wielkim uporem próbuje zdejmować nieznany mu dotąd przedmiot. Można uwolnić go wyłącznie na tyle czasu, na ile mamy nad psem pełną kontrolę i wiemy, że nie dotyka miejsca, gdzie znajduje się rana czy opatrunek.

Pamiętajmy, że kołnierz tworzy rodzaj plastikowej tuby, wewnątrz której pies może odczuwać dyskomfort, słyszy nieznane mu dotąd dźwięki i dodatkowe odgłosy czy wibracje, dlatego jako właściciele musimy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiale odnosić do psa, poświęcając mu czas ze zwiększoną uwagą. Jeśli kołnierz ochronny dla psa mimo wszelkich starań, nie pozwala naszemu ulubieńcowi na komfortowe jedzenie czy picie, można go zdejmować na czas posiłków, oczywiście dobrze pilnując przy tym czworonoga.

Kołnierz miękki

Jeśli chcemy założyć psu miękki kołnierz, mamy do wyboru wersję wypełnioną powietrzem. Jest to jednak model, który mogą nosić jedynie bardzo spokojne czworonogi, bowiem nadmuchiwany kołnierz jest bardzo podatny na uszkodzenia. Dmuchany kołnierz dla psa wygląda jak mały ponton, jest lekki i przypomina wałek zapięty na rzepy. Zakładany zwierzęciu na szyję, nie utrudnia patrzenia, ani chodzenia.

Innym rodzajem miękkiego kołnierza ochronnego dla psa jest model uszyty z tkaniny ze specjalnym lekkim wypełnieniem. Podobnie, jak kołnierz dmuchany jest lekki, a ponadto trwały i miękki, więc zapewni komfort użytkowania na co dzień, jak i wytrzymałość. Minusem jest niepełna ochrona ran i dostęp do niektórych części ciała, dlatego może być stosowany w wybranych przypadkach. Psy w takich kołnierzach mają też ograniczone możliwości zginania karku i odwracania głowy.

Dostępny na rynku model miękkiego kołnierza jest połączeniem wersji wspomnianego kształtu abażuru z miękką, przyjemną w dotyku tkaniną. Konstrukcja wykonana z tworzywa sztucznego i wypełnienie z tkaniny są lekkie i bardziej przyjazne dla psów, aniżeli tradycyjny twardy, plastikowy kołnierz. Dzięki obiciu z materiału nie powstaje też nieprzyjemny pogłos wewnątrz kołnierza, co znacznie poprawia komfort noszenia go przez psy. Zaletą są również miękkie, przyjazne dla skóry krawędzie.

Jak wybrać kołnierz ochronny dla psa

dmuchany kołnierz dla psa

Podczas choroby i rekonwalescencji po zabiegach, gdy pies kuleje czy cierpi z powodu różnych dolegliwości, odczuwa duży dyskomfort, bywa osowiały i często brak mu apetytu. Jeśli do tego potrzebne są zastrzyki, podawanie leków, a założone opatrunki trzeba regularnie wymieniać, cały psi świat zmienia się w ciągu kilku dni nie do poznania.

Aby zapewnić ulubieńcowi, jak najlepsze warunki, warto przede wszystkim w miarę możliwości być przy nim przy każdej z takich nowych i nietypowych dla niego sytuacji. Widząc i czując przy sobie opiekuna będzie spokojniejszy i chętniej przekona się do czegoś nowego. Podobnie jest z zakładaniem kołnierza. Pies bezwzględnie ufa swojemu opiekunowi i zgodzi się na wiele, jeśli otrzyma to właśnie od niego. Wybierając dmuchany kołnierz dla psa czy twardy plastikowy, warto wziąć pod uwagę charakter naszego pupila.

Aktywne i energiczne czworonogi z pewnością będą próbowały zdejmować niepotrzebny przedmiot ze swojego karku. Tymczasem ma on za zadanie chronić wszelkiego rodzaju rany na tułowiu lub łapach. Ponadto duży, lekko wystający ponad głowę zabezpiecza również tę część ciała i okolice szyi przed drapaniem. Twardy plastikowy kołnierz ochronny dla psa z pewnością utrudnia mu jedzenie i picie, zwłaszcza w początkowym etapie noszenia. Nie nadaje się też dla lękliwych czworonogów, które boją się nie tylko zmian, ale i nietypowych dźwięków, jakie odbierają w plastikowej tubie. Kiedy wybieramy kołnierz dla psa, warto również sprawdzić, jak wygląda wyposażenie naszego mieszkania, szczególnie na wysokości samego czworonoga. Nosząc kołnierz może nawet przypadkowo strącać wiele przedmiotów z półek i niskich stolików, które staną na jego drodze.

Dla bardziej wycofanych i lękliwych psów producenci opracowali kołnierz z tkaniny lub dmuchany bez efektu pogłosu. Model zakładany pod brodą nie nadaje się do zabezpieczenia ran na tułowiu i łapach, gdyż samej głowy nie zakrywa. Wyglądem przypomina popularną poduszkę pod kark, zakładaną czasem przez ludzi podczas długiej jazdy samochodem. Prezentuje się estetycznie, nie utrudnia odbioru dźwięków i nie przesłania widoku dookoła. Nie przeszkadza również w spożywaniu posiłków, a podczas snu jest dodatkowym podparciem dla szyi. Znajdujące się w takich kołnierzach zapięcie na rzepy ułatwia właściwe dopasowanie kołnierza do wielkości psa.

Wady i zalety kołnierzy ochronnych

kolnierz ochronny dla psa

Kołnierz ochronny dla psa jest zazwyczaj zalecany do noszenia przez co najmniej tydzień. Dla nie znającego pojęcia upływu czasu czworonoga może to wydawać się prawdziwym dramatem. Zwierzę odbiera taką zmianę, jako coś trwałego, dlatego warto dopasować kołnierz tak, aby czuło się maksymalnie komfortowo w okresie rekonwalescencji.

W przypadku noszenia twardego kołnierza z tworzywa sztucznego pies ma ograniczone możliwości ruchu jak i pole widzenia, odbiera również nietypowe dźwięki. Dodatkowo staje się bardziej niezdarny i przypadkowo strąca i przewraca różne przedmioty w mieszkaniu. Wprawdzie twarde kołnierze są przystosowane do tego, by czworonogi mogły w nich jeść i spać, ale w przypadku problemów warto zaopatrzyć się w miskę na stojaku, dzięki czemu pies będzie miał ułatwiony dostęp do karmy.

Twarde kołnierze są łatwe do czyszczenia, ale jak wiadomo podczas spożywania posiłków mogą ulec zabrudzeniu. Należy wiece regularnie sprawdzać ich czystość i czy w zakamarki nie dostały się jakieś resztki pożywienia lub brud. Zaletą jest zarówno sposób przechowywani kołnierza w postaci rozłożonej na płasko, jak i możliwość docięcia go na odpowiedni wymiar.

Miękki kołnierz z materiału jest lżejszy i bardziej komfortowy w noszeniu przez psa, ale zabrudzony jest trudniejszy do wyczyszczenia i potrzeba czasu na jego wyschnięcie i ponowne założenie. Charakterystyczny kształt abażuru również częściowo ogranicza widzenie, ale w przeciwieństwie do produktu wykonanego z tworzywa sztucznego, nie zniekształca dźwięków i nie tworzy dodatkowego pogłosu wewnątrz tuby. Ten model również jest łatwy do przechowywania dzięki możliwości rozłożenia go na płasko.

Dmuchany kołnierz dla psa to propozycja dla bardzo spokojnych lub starszych psów, które wykazują się niską aktywności i spolegliwością. Jest lekki i nie ogranicza zbytnio pola widzenia, ale wadą może być możliwość uszkodzenia kołnierza i utraty jego właściwości ochronnych. Latem nie zapewnia też przewiewności na karku. Do zalet należy możliwość nadmuchania kołnierza do pożądanej twardości tak, aby zapewnić psu największy komfort noszenia. Wewnątrz kołnierza znajduje się też miejsce na zamontowanie obroży.

Kołnierz ochronny dla psa stosuje się zarówno rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych oraz leczeniu urazów, infekcjach skóry czy chorobach oczu i uszu. Stosowany w terapii behawioralnej zapobiega natomiast niepożądanym zachowaniom psów, związanych również z samookaleczaniem. Każdy z modeli jest przystosowany do noszenia go razem z obrożą. Specjalna, rozszerzona skala rozmiarów obejmuje zarówno obwód szyi jak i wysokość samego kołnierza. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować kołnierz do wielkości swojego psa.

To może Cię zainteresować:

Bouvier des Ardennes – nietypowy pies stróżujący
Schapendoes – informacje i ciekawostki o rasie
Pies czy suka? Różnice płciowe u psów
Chart szkocki – Deerhound
Czeski Fousek – czyli wyżeł czeski
Pudel – niezwykły towarzysz człowieka
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *