Rosyjski toy – to wcale nie zabawka!

Rosyjskie toye dzięki swoim niewielkim rozmiarom i przyjaznemu usposobieniu uważane są za idealne psy nawet dla właścicieli o niewielkim doświadczeniu. Wbrew pozorom, takie malutkie pieski to nie kompani dla każdego! Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej.

 

Rosyjski toy– wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 28 cm
  • Sierść: krótka lub długa w zależności od odmiany
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Waga: do 3 kg

Rosyjski toy– wzorzec rasy

Rosyjske toye to delikatne psy niewielkich rozmiarów, które cechują się bardzo żywym temperamentem. Ich cechą szczególną są smukłe mięśnie i delikatny kościec. W klasyfikacji FCI zostały one zakwalifikowane do grupy psów do towarzystwa i ozdobnych, w tym do sekcji spanieli ozdobnych kontynentalnych i rosyjskich toyów. Typowe cechy wyglądu przedstawiciela rasy Rosyjski Toy zgodnie z wzorcem FCI to:

  • Zwarta budowa
  • Mała głowa w porównaniu z większym tułowiem
  • Wysoko wysklepiona, niezbyt wąska czaszka
  • Wyraźnie zaznaczony stop
  • Mały nos zazwyczaj barwy czarnej lub odpowiadającej kolorowi umaszczenia
  • Delikatne, przylegające wargi ciemno pigmentowane lub w kolorze umaszczenia
  • Małe, białe zęby
  • Dopuszczalny niepełny zgryz z brakującymi siekaczami po 2 w szczęce i żuchwie
  • Nieznacznie wystające kości policzkowe
  • Duże, okrągłe oczy o szerokim rozstawie, zazwyczaj o ciemnej tęczówce
  • Powieki ciemne lub odpowiadające kolorowi szaty
  • Delikatne, stojące, duże uszy osadzone wysoko
  • Długa i smukła szyja noszona wysoko
  • Lekko zaznaczony kłąb
  • Mocny i prosty grzbiet
  • Krótkie, nieznacznie wysklepione lędźwie
  • Nieco zaokrąglony zad
  • Owalna, dostatecznie głęboka i niezbyt szeroka klatka piersiowa
  • Podciągnięty brzuch z zaznaczonymi słabiznami
  • Ogon kształtu sierpowatego, nie powinien być noszony niżej niż linia grzbietu
  • Szczupłe i proste kończyny
  • Małe, owalne łapy ze zwartymi i wysklepionymi palcami
  • Cienka i delikatna skóra

Wyróżnia się dwa typy rasy z uwagi na długość sierści: rosyjskie toye krótko- oraz długowłose. Toye krótkowłose cechują się krótką, ściśle przylegającą sierścią o naturalnym błysku. Toye długowłose cechują się tułowiem pokrytym dość długim włosiem, które może układać się prosto lub lekko falować. W każdym wariancie włos powinien idealnie przylegać do ciała podkreślając sylwetkę psa. Głowa i przednie partie kończyn pokryte są zawsze krótkim włosiem. Wyjątkową cechą zwracającą uwagę jest występowanie wyraźnych piór na uszach i tylnych partiach kończyn, które nadają rosyjskiemu toyowi niepowtarzalny wdzięk. Umaszczenie toya bez względu na długość jego sierści powinno występować jedynie w wariancie podpalanym w kolorach czarnym, brązowym lub niebieskim. Dopuszczalne są także odcienie rudości – najważniejsze, żeby wszystkie kolory sierści toya były soczyste i żywe.

Jeśli planujesz startować w konkursach piękności ze swoim rosyjskim toyem, upewnij się, że nie posiada on wad, które mogą zdyskwalifikować jego start lub pozbawić go wielu punktów:

  • Półstojące uszy lub wiszące uszy
  • Nisko osadzony ogon
  • Obecność przełysień
  • Za długa lub za krótka sierść na tułowiu
  • Brak piór u psów długowłosych
  • Białe łaty i obecność pręgowania na palcach i klatce piersiowej
  • Jednolite umaszczenie bez znak podpalania
  • Wysokość poniżej 18cm lub powyżej 30cm
  • Waga poniżej 1kg

Rosyjski toy – charakter

Rosyjskie toye mimo swoich niewielkich rozmiarów, cechują się ogromną siłą charakteru. Zwracają się siebie uwagę dzięki swojej energii i bardzo wesołemu usposobieniu. Toye uwielbiają towarzystwo człowieka, a największą przyjemność sprawia im wspólna zabawa z właścicielem. Prawidłowo ułożony toy nie powinien wykazywać agresji ani tchórzliwości, dlatego uważa się, że rasa ta nie sprawia problemów wychowawczych. Rosyjskie toye bardzo lubią dzieci, z którymi mogą oddać się szalonej zabawie. Z uwagi na to, że dawnej rosyjskie toye były użytkowane jako psy stróżujące, mogą wykazywać skłonność do nadmiernej wokalizacji w chwilach ekscytacji. Mimo swoich małych rozmiarów, rosyjskie toye potrzebują zapewnienia im codziennej dawki energii. Codzienne spacery i zabawy sprawią, że nie tylko zacieśnisz więź ze swoim psem, ale także zapewnisz mu niezbędną do szczęścia dawkę energii.

Rosyjski toy – długość życia

Średnia długość życia psów tej rasy wynosi 12-14 lat. Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować przed zakupem psa jest dokładne sprawdzenie hodowli, z której pochodzi. Kupując psa z hodowli zrzeszonej w ZKWP masz pewność, że twój pies pochodzi z legalnego miejsca i nie jest obarczony wadami genetycznymi wpływającymi na jego zdrowie i długość życia. Aby twój toy cieszył się dobrym zdrowiem jak najdłużej warto zadbać o odpowiednią profilaktykę w postaci szczepień, regularnych odrobaczeń i kontrolnych badań krwi wykonywanych co najmniej raz do roku. Niezbędne jest także coroczne zabezpieczenie toya przeciwko pchłom i kleszczom, które są niebezpieczne przez cały rok i mogą przenosić ciężkie, niekiedy nawet i śmiertelne, choroby. Odpowiednia dieta, zapewnienie psu regularnej aktywności fizycznej i cykliczne wizyty u lekarza weterynarii to recepta na zdrowego psa.

Rosyjski toy – zdrowie

Rosyjskie toye są predysponowane do niektórych chorób typowych dla ras miniaturowych. Są to:

  • Przetrwałe zęby mleczne – fizjologiczne podczas wyżynania zęba stałego, powinien on wypychać ząb mleczny doprowadzając do jego wypadnięcia. Czasami zdarza się jednak, że ząb stały wyrasta obok zęba mlecznego i nie powoduje wypadnięcia swojego poprzednika. Zazwyczaj zęby te leżą w bardzo bliskim sąsiedztwie stwarzając idealne warunki do rozwoju płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Leczeniem jest chirurgiczne usunięcie przetrwałego mleczaka, które przeprowadzane jest w pełnej narkozie.
  • Złamania – z uwagi na bardzo smukłe i cienkie kości długie, toye są szczególnie narażone na ich złamanie. Do złamań dochodzi zazwyczaj na skutek upadków, nawet z niewielkiej wysokości lub podczas zabawy ze znacznie większym od siebie psem. Złamania u toyów mają tendencję do bardzo powolnego zrostu i licznych komplikacji, dlatego należy otoczyć toya szczególną opieką żeby do nich nie doprowadzić.
  • Zwichnięcie rzepki – wada dziedziczna wynikająca z wrodzonej wiotkości więzadeł stabilizujących kolano. Objawem jest kulawizna, stała lub przemijająca. W celu postawienia diagnozy konieczne jest badanie ortopedyczne oraz wykonanie zdjęcia RTG. W wypadku stwierdzenia zwichnięcia rzepki możliwe jest postępowanie chirurgiczne mające na celu stabilizację kolana.

Powyżej wymienione choroby to jedynie ułamek schorzeń, które mogą dotknąć twojego rosyjskiego toya. Jeśli jakiś objaw budzi u ciebie niepokój, nie wahaj się odwiedzić lekarza weterynarii!

Rosyjski toy – pielęgnacja

Rosyjskie toye to psy, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Odmianie krótkowłosej wystarczy wyczesywanie miękką szczotką raz w tygodniu, a w przypadku psów długowłosych najlepiej co 2-3 dni. Warto także raz na miesiąc odwiedzić groomera, który zadba o odpowiednie przystrzyżenie i pielęgnację sierści. Częste kąpiele są u psów niewskazane, ponieważ zaburzają ich naturalną warstwę lipidową naskórka. Na co dzień warto ograniczyć się do przecierania sierści wilgotną ściereczką.

Rosyjskie toye mogą mieć skłonność do odkładania się kamienia nazębnego w jamie ustnej. Z tego powodu zaleca się, aby właściciel szczotkował zęby swojemu psu co najmniej 2 razy w tygodniu przy użyciu specjalnej weterynaryjnej pasty oraz szczoteczki z miękkim włosiem. Pasty do psich zębów zazwyczaj są bardzo smaczne, dlatego zwierzęta szybko przyzwyczajają się do zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli na zębach twojego psa zdążył odłożyć się już kamień nazębny – do jego usunięcia potrzebny będzie specjalny stomatologiczny sprzęt, który posiada jedynie lekarz weterynarii.

Rosyjski toy – żywienie

Rosyjski toy – żywienie

Rosyjskiego toya należy karmić pożywieniem wysokiej jakości. Każde niedobory negatywnie wpływają na zdrowie psa. U rosyjskich toyów szczególnie niebezpieczny może być niedobór wapnia, który skutkować może znacznym osłabieniem kości i tak podatnych na złamania. Na rynku dostępnych jest wiele karm, a podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim składem – na pierwszym miejscu zawsze powinno to być mięso lub ewentualnie podroby. Ilość karmy należy dostosować do wieku, wielkości oraz aktywności fizycznej psa.

Rosyjski toy – szkolenie i wychowanie

Toye są bardzo posłuszne i wdzięczne podczas szkolenia. Są wulkanami energii, a każdy trening to dla nich okazja do wybiegania się i zmęczenia. Zaleca się, aby szkolenie rozpocząć z psem jak najwcześniej, ponieważ dorosłe psy nieco trudniej ułożyć. Podczas szkolenia należy obficie nagradzać psa smakołykami i chwalić za każde dobrze wykonane polecenie. Dzięki temu trening będzie przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i podopiecznego.

Rosyjski toy – szczeniaki i hodowla

Szczenięta toya rosyjskiego są malutkie i bardzo podatne na urazy, dlatego wymagają od właściciela ostrożnego i delikatnego podejścia. Szczenię należy izolować od kontaktu z innymi zwierzętami oraz ich odchodami do momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Parwowiroza czy nosówka to choroby niezwykle groźne, które mogą skończyć się dla młodego rosyjskiego toya śmiertelnie. Szczeniaczki powinny otrzymać pierwszą dawkę szczepienia jeszcze podczas pobytu w hodowli, co powinien potwierdzać wpis w książeczce zdrowia, a o kolejne musi zatroszczyć się już przyszły właściciel.

Oczekując pojawienia się w domu szczenięcia należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią wyprawkę. Niezbędne jest posłanie, w którym malutki toy będzie mógł udać się na drzemkę, a także różne zabawki dostosowane do wielkości pieska. Właściciel powinien także posiadać podkłady higieniczne, na których przebiegać będzie podstawowa nauka czystości do zakończenia cyklu szczepień. W wyprawce muszą się znaleźć także miseczki na wodę i jedzenie, specjalna karma dla szczeniąt oraz smycz i szeleczki.

Rosyjski toy – cena

Średnia cena zakupu psa z hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi między 5 a 8 tysięcy złotych. Każdy pies pochodzący z hodowli powinien posiadać książeczkę zdrowia oraz metrykę urodzenia. Cena zakupu zależy między innymi od potencjału wystawowego szczenięcia, który określa się bazując na osiągnięciach rodziców. Kupując psa po okazyjnej cenie należy liczyć się z tym, że nie pochodzi on z legalnego miejsca a warunki hodowli zwierząt mogą znacznie odbiegać od światowych standardów. Ponadto często zdarza się, że psy pochodzące z pseudohodowli obarczone są wadami genetycznymi.

Rosyjski toy – historia rasy, ciekawostki

  • Rosyjski toy, którego znamy dziś wywodzi się z angielskich toy terierów, które na początku XX wieku cieszyły się ogromną popularnością w Rosji. Niestety po pewnym czasie znacznie zmalała liczba przedstawicieli tej rasy. Z tego względu Rosjanie postanowili stworzyć nową rasę – Rosyjskiego toya – bazując na wzorcu angielskiego toy teriera. W wyniku długiego procesu hodowlanego uzyskano dwie odmiany rosyjskiego toya – Moskiewską długowłosą oraz krótkowłosą.

Rosyjski toy – dla kogo?

Są dość tanie w utrzymaniu, a kilkanaście minut intensywnej zabawy podczas spaceru wystarczy, aby zapewnić im codzienną dawkę ruchu. Toye nie mają dużych potrzeb mieszkaniowych i dobrze sprawdzą się nawet w niewielkiej kawalerce. Zazwyczaj są to psy, które dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, należy jednak uważać żeby podczas wspólnej zabawy z większym zwierzęciem nie doszło do urazu delikatnego toya.

To może Cię zainteresować:

West Highland White Terrier – charakterystyka i opis rasy
Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?
Pies ratownik – szkolenie, rasy, zarobki
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu
Hokkaido – pierwotny pies z Japonii
5/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *