Kerry blue terrier – irlandzki pies myśliwski

Kupno lub podjęcie się opieki nad psem do adopcji wiąże się z wieloma obowiązkami. Przed dokonaniem wyboru należy poważnie zastanowić się nad rasą i wymaganiami danego psa, by określić czy zdołamy zapewnić mu wszystkie elementy odpowiadające cechom rasy. Decyzja może nie być łatwa. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kerry blue terriera, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, by ocenić czy taki pies nadaje się do Twojego trybu życia i aktywności.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z dziećmi

 

Kerry blue terrier – wygląd i opis rasy

 • Pochodzenie: Irlandia
 • Rozmiar: 45,5 – 48 cm
 • Waga 15 - 18 kg
 • Sierść: stale rosnąca, wymaga strzyżenia, miękka, falista, obfita
 • Maść: niebieska, z czarnymi końcami na łapach, głowie i ogonie. Początkowo może być całkowicie czarna, ale ten kolor dopuszczalny jest tylko do 18 miesiąca życia – później sierść powinna „wypłowieć”.
 • Długość życia: 12 – 14 lat
 • Charakter: uparty, energiczny, czujny, odważny

Kerry blue terrier– wzorzec rasy

Jak wygląda Kerry Blue Terrier? Kerry blue terrier to pies mocnej budowy, zwarty o proporcjonalnej i muskularnej budowie ciała. Głowa masywniejsza u samców, z obfitym włosiem. Uszy cienkie, nieduże, noszone skierowane do przodu. Ogon noszony ku górze, łapy mocne o dobrze rozwiniętych mięśniach. Oczy brązowe oraz czarny nos i pazury. Szczeniaki rodzą się czarne, dorosły pies jednak powinien mieć błękitny odcień sierści.

Kerry blue terrier – charakter

Z jednej strony jest to uparty, cięty pies, o pewnej dozie indywidualności, z drugiej zaś kochany przytulas, bardzo opiekuńczy. Kerry blue terrier nadaje się do rodzin z dziećmi, należy jednak pamiętać że. Nie wolno pozostawiać psa i dziecka samych, ponieważ energiczność tego czworonoga może poskutkować popchnięciem. Należy również zadbać o komfort psa i nie pozwalać pod żadnym pozorem skakać czy ciągnąć za uszy i sierść – pies nie jest pluszakiem do zabawy dla dzieci.

Ten sam łagodny czworonóg może również okazać pewną dozę dominacji, szczególnie w spotkaniu z innym samcem. Należy od najmłodszych chwil odpowiednio socjalizować szczenię, ponieważ są rasą z tendencją do wszczynania bójek i konfliktów z innymi psami.

Ma zachowany silny instynkt łowiecki, ponieważ w przeszłości psy tej rasy były wykorzystywane jako szczurołapy. Co za tym idzie zamieszkanie z kotem czy innymi mniejszymi zwierzętami może być ryzykowne. Jest to możliwe, że szczeniak zostanie wprowadzony do domu już z rezydującymi tam zwierzętami.

Jest to bardzo energiczny pies, chętny do zabaw. Przywiązuje się najczęściej do jednego właściciela. Ze względu na uparty charakter i silny instynkt łowiecki oraz tendencję do konfliktów z innymi psami, należy odpowiednio socjalizować i szkolić kerry blue terriera od pierwszych chwil w domu.

Kerry blue terrier – długość życia

Przeciętna długość życia to 12 – 14 lat.

Kerry blue terrier – zdrowie

Cieszą się dobrym zdrowiem. Brak charakterystycznych chorób dla tej rasy.

Kerry blue terrier – pielęgnacja

Sierść kerry blue terrierów stale rośnie, dlatego należy ją regularnie przycinać, a jeśli zamierzamy brać udział w wystawach – powinna być odpowiednio wymodelowana i przystrzyżona według wzorca rasy. Psy te nie gubią podszerstka, dlatego w domu na kanapach nie będzie typowych oznak, że w domu zamieszkuje czworonóg. Wymienia włos stopniowo, przez co martwe włosy nie unoszą się w powietrzu w dużych ilościach. Może okazać się odpowiednim psem dla alergików, jednak trzeba mieć na uwadze, że to nie sierść uczula, a ślina. Fruwające w powietrzu włosy są pokryte śliną, dlatego z reguły bardziej drażnią osoby uczulone. W przypadku kerry blue teriera włosy nie są problemem, ale cząsteczki śliny nadal mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe – jest to jednak kwestia indywidualna, więc jeśli rozważamy kupno psa tej rasy, warto skontaktować się z hodowcą i zapytać o możliwość sprawdzenia reakcji alergicznej na własnej skórze w hodowli.

Kerry blue terrier – żywienie

Przed przybyciem naszego szczeniaka do domu, dobrze jest ustalić co będzie znajdowało się w jego misce. Możemy zdecydować się na karmienie czworonoga gotowymi karmami komercyjnymi, w opcji suchej lub mokrej (puszki). Należy jednak zwracać uwagę na skład takiego pożywienia. Zawartość mięsa w takiej karmie powinna sięgać 60-70%. W karmie nie powinny być obecne zboża. Zawierają bardzo dużo węglowodanów, które są odpowiedzialne za tycie. Dodatkowo zwiększają objętość karmy, a same zapewniają energię na bardzo krótki okres czasu. W efekcie wydaje nam się ze pies je dużo, wiec dziwne, że za chwile jest znów głodny.

Chcąc samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego podopiecznego, możemy zdecydować się na dietę BARF - jest to samodzielnie komponowana dieta z surowych produktów. Powinny one zostać odpowiednio proporcjonalnie przeliczone, uwzględniając przy tym masę i aktywność psa. Jest to sposób karmienia, który musi być rzetelnie opracowany, a właściciel powinien najpierw doszkolić się w tym sposobie odżywiania pupila. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach mięsa mięśniowego, podrobów, kości, warzy i owoców, a także suplementów. Aby dokładnie wszystko przeliczyć uwzględniając również zawartość białka i tłuszczu w danej porcji, należy przygotować się na kilka godzin z kalkulatorem i kartką papieru. Po takim procesie modyfikowanie diety i wprowadzanie różnych gatunków mięs staje się łatwiejsze. Można również skorzystać z pomocy u psiego dietetyka, który rozpisze zapotrzebowanie na składniki odżywcze danego psiaka i ułoży jadłospis. Należy pamiętać, że nie układamy diety BARF na oko - skutkuje to licznymi problemami zdrowotnymi przez nadmiar lub niedobór różnych minerałów, witamin i składników pokarmowych.

Miesięczne utrzymanie kerry blue terriera może wahać się od 140 zł do 400 zł, w zależności od formy karmienia (dieta BARF jest droższa). Do kosztów wyżywienia należy doliczyć wizyty u lekarza weterynarii i dodatkowe wydatki na akcesoria przy początkowym przygotowaniu domu do obecności pieska (smycz, obroża, zabawki, legowisko).

Kerry blue terrier – szkolenie i wychowanie

Kerry blue terrier ma silny temperament i jest bardzo inteligenty. Oznacza to, że szybko się uczy, ale nie zawsze ma ochotę wykonać dane polecenie. Hodowane do polowań na wydry czy borsuki musiały wykazywać się sporą zaciętością, która pozostała w nich do dziś. Przewodnik musi być świadomy uporu swojego przyjaciela. Warto skorzystać z porad psich trenerów oraz behawiorystów, aby pokazali w jaki sposób porozumiewać się z psem i jak nakłaniać go do wykonywania poleceń bez przymuszeń.

Kerry blue terriery są bardzo skoczne i zwinne, wspaniale radzą sobie w agility. Dzięki silnemu instynktowi łowieckiemu dużą radość sprawią mu także zabawy z noseworku, czyli ćwiczeniach w których będzie intensywnie używał węchu do wyszukania jedzenia lub innych przedmiotów. Zapewni to również możliwość psychicznego zmęczenia psa, ponieważ węszenie wymaga dużego skupienia i dokładnego analizowania zapachów wokół. Należy pamiętać, że dobrze prowadzony terrier błękitny będzie wspaniałym członkiem rodziny, jednak gdy nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i psychicznej stymulacji, może popaść we frustrację i na przykład, niszczyć rzeczy pod naszą nieobecność.

Kerry blue terrier– szczeniaki i hodowla

Przy decyzji kupna szczeniaka należy zawsze sprawdzać wiarygodność hodowli, z której będziemy brać wymarzonego psa. Należy wybierać hodowle należące do FCI. Związek ten narzuca odpowiednie regulacje mające na celu zapewnienie dobrobytu szczeniaków, jak i psów dorosłych w hodowli. Kupowanie psów taniej, bez rodowodu czy metryki, z nieznanych źródeł to wspieranie pseudohodowli, które kosztem zdrowia psów, liczą jedynie na zysk. Szczeniaki wydane z pseudohodowli najczęściej nie mają kompletu podstawowych szczepień i odrobaczeń, przez co często chorują. Rodzice takich maluchów są trzymane w bardzo złych warunkach, bez zapewnienia odpowiedniej opieki weterynaryjnej, nie mówiąc już o podstawowej profilaktyce szczepiennej. Jeśli nie chcemy kupować hodowlanego psa z rzetelnego związku kynlogicznego, warto rozglądnąć się w schroniskach i fundacjach i wziąć pieska w typie rasy za darmo.

Kerry blue terrier  – cena

Ile kosztuje kerry blue terrier? Cena szczeniaka FCI waha się między 4000 a 8000 zł, aczkolwiek w Polsce hodowli jest bardzo mało, więc prawdopodobnie do ceny zakupu szczenięcia należy doliczyć koszt sprowadzenia pieska zza granicy.

Kerry blue terrier – historia rasy, ciekawostki

Kerry to nazwa jednego z hrabstw Irlandii. Psy te były używane do łapania szczurów, wydr, pilnowania posesji oraz nielegalnych polowań. Zgodnie z obowiązującym niegdyś prawem, jedynie szlachta była upoważniona do polowań z wilczarzami irlandzkimi, dlatego chłopi często korzystali z silnie rozwiniętego instynktu łownego Kerry blue terrierów i organizowali nielegalne łowy na mniejszą zwierzynę. Te terriery po raz pierwszy ukazały się na wystawie w roku 1913. W późniejszych latach ujednolicono wzorzec pod kątem budowy, wagi i wzrostu oraz najważniejszego – omaści koloru błękitnego. W Polsce znalazł się po raz pierwszy w czasie międzywojennym.

Kerry blue terrier  – dla kogo?

Kerry blue terrier to pies zdecydowanie dla konsekwentnej osoby, która nie pozwoli sobie wejść na głowę. Terriery z natury są uparte i potrafią być zadziorne, dlatego przewodnik powinien wykazać się dużą dozą cierpliwości i stanowczości. Jako psy myśliwskie, są bardzo aktywnymi czworonogami, więc przyszły właściciel musi być przygotowany na spacery, zabawy, treningi psich sportów i inne aktywności.

Kerry blue terrier to wspaniała rasa, która odnajdzie się w aktywnym domu, prowadzony przez stanowczego przewodnika. Pamiętaj, decydując się na kupno czy adopcję psa, zobowiązujesz się do opieki nad nim na kolejne kilkanaście lat. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz i poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi, zyskasz wspaniałego, oddanego przyjaciela.  

To może Cię zainteresować:

Algi dla psa – dawkowanie i zastosowanie
Ariegeois – pies, który musi biegać
Beagle harrier – aktywny pies rodzinny
Dog z Majorki – pies na byki 
Pinczer średni – charakterystyka i ciekawostki
Akita Inu – mój przyjaciel Hachiko
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *