Imiona dla kotów

Decydując się na zakup lub adopcję kota, stajemy przed szeregiem ważnych decyzji do podjęcia. Należy bowiem wybrać odpowiednią karmę dla kota, skompletować idealną wyprawkę, określić czy będzie to kot wychodzący czy też nie, wybrać polecanego lekarza weterynarii, jak również... zdecydować, jak nazwać kota! Niekiedy pomysł przychodzi sam- na przykład, kiedy poszukujemy imienia dla rudego kota- praktycznie połowa z nich zostaje ostatecznie Garfieldem. Niekiedy jednak poszukiwanie idealnego imienia jest pracą czasochłonną, która może powodować wiele frustracji przyszłego właściciela.

 

Imię dla kota – czy kot na nie reaguje?

Istnieje powszechny stereotyp, że koty wędrują własnymi ścieżkami, nie potrzebują kontaktu z człowiekiem ( a przynajmniej kontaktu intensywniejszego od tego ograniczającego się do napełnienia ich misek) i przez to wymyślanie fajnych imion dla kota mija się z celem. Część ludzi wierzy wręcz, że nasze kocie czworonogi nawet nie reagują na swoje imiona. Nic nie mogłoby być dalsze od prawdy.

Pomimo swojej tajemniczej i niezależnej natury, koty są niezwykle towarzyskimi i bardzo wrażliwymi zwierzętami. Przywiązują się silnie do swojego opiekuna i obdarzają go głęboką miłością. Jednocześnie, jest to niewątpliwie miłość na ich warunkach- czas pieszczot określony jest przez koty, nie przez właściciela. Ich opiekun powinien rozumieć kocie przyzwyczajenia i szanować tryb życia swojego zwierzęcia.

Półdzikie koty lub zwierzęta, które nie są otaczane uwagą, mogą faktycznie nie rozpoznawać swojego imienia. Jednakże, większość domowych mruczków, które miały szanse zbudować głębszą relację ze swoim człowiekiem, reaguje doskonale na imiona dla kotów. Warto więc poświęcić nieco czasu na wybranie odpowiedniego imienia swojemu mruczkowi, tak aby dobrze odzwierciedlało jego naturę, wygląd oraz charakter oraz dobrze się nam z nim kojarzyło.

Śmieszne imiona dla kotów - o czym pamiętać?

Większość właścicieli czworonogów szuka zwykle słodkich imion dla kotki lub kota. Jest to powód, dla którego najczęściej spotykamy multum Puszków, Kitków, czy Klusek. Czy istnieje jednak określony zbiór zasad, które tłumaczą, czym powinno cechować się imię, aby było ono chwytliwe i łatwe do zapamiętania przez naszego kociego przyjaciela?

Okazuje się, że tak. Przede wszystkim, idealne, oryginalne imię dla kota powinno być jednocześnie funkcjonalne. Oznacza to, że jego użycie powinno być łatwe, a samo słowo- krótkie, chwytliwe i dźwięczne. Warto wybrać imię maksymalnie dwusylabowe. Dodatkowym atutem będzie  również obecność jak największej ilości samogłosek w wybranym wyrazie- na przykład tak, jak w przypadku imienia Bubu, Bono lub Niko.

Ponadto, jeżeli posiadamy w domu dużą ilość zwierząt lub nasz kot będzie czworonogiem wychodzącym, warto wybrać imię mało oklepane. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo natknięcia się na zwierzę o podobnie brzmiącym imieniu, a to może mieć kiedyś kluczowe znaczenie w sytuacji, kiedy będziemy próbowali przywołać naszego pupila. Warto także pamiętać, że typowe koty nierasowe (tak zwane “dachowce”), często są bardzo podobne do siebie. Dlatego, jeżeli wspomniany kot zaginie, niekiedy często jest ustalić jego tożsamość jedynie na podstawie zdjęcia lub opisu. Jeżeli okaże się, że zwierzę reaguje dobrze na mało znane, oryginalne, imię- wtedy zwiększymy szansę potwierdzenia jego identyfikacji.

Jak nauczyć kota reagowania na swoje imię?

Jak już wspomniano, idealne imię dla kota powinno być łatwe oraz szybkie do wymówienia, a także  odznaczać się odpowiednią dźwięcznością. Istnieje jeszcze kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli pragniemy przyspieszyć oraz ułatwić proces zapamiętywania swojego imienia przez naszego kociego przyjaciela. Ułatwi mu to reagowanie na nie, a nam- przywołanie zwierzęcia w sytuacji, gdy okaże się to konieczne.

Przede wszystkim, należy korzystać zawsze z jednej, podstawowej formy wybranego imienia i nie zdrabniać go przy każdej okazji. Ponadto, używając wspomnianego słowa, dobrze jest używać stałego tonu głosu- najlepiej dosyć wysokiego, ponieważ według wielu badań, to właśnie na takie dźwięki najlepiej reagują koty. Prawdopodobnie ma to związek z wczesnym okresem ich dzieciństwa- kotki komunikują się ze swoim potomstwem również korzystając z wysokich dźwięków.

Dodatkowo, warto nagradzać swojego kota za wszelkie sytuacje, w których wykazał on reakcję na swoje imię lub przyszedł do nas na zawołanie. Nagroda może występować pod postacią najczęściej wykorzystywanych smakołyków, ale nie tylko. Może być to również ulubiona zabawka kota lub wspólne pieszczoty.

Nietypowe imiona dla kotki lub kocura

Jak więc wybrać imię dla kota- męskie lub żeńskie, które odznacza się wysokim stopniem oryginalności i nie jest powszechnie znane lub oklepane? Cóż, gdyby było to proste i łatwe, powstałe imiona nie miałyby żadnej wartości w postaci nietypowego charakteru. Możemy jednak pozostawić tutaj kilka wskazówek dotyczących tego, jak wybrać ciekawe i rzadko spotykane imię dla kota.

Pierwszym rozwiązaniem, jest poszukanie imienia, które dobrze oddaje wygląd danego mruczka. Jest to łatwe w przypadku kotów adoptowanych i po przejściach, które często zostały znalezione z nadgryzionym uchem lub z koniecznością amputacji kończyny. W tym przypadku, hipotetyczny kot mógłby zostać nazwany Uszkiem, czy Stópką. Oprócz tego, dużo właścicieli szuka imienia, które dobrze oddaje charakter oraz usposobienie danego czworonoga. Może to być stosunkowo oczywista cecha, na przykład skłonność do pieszczot (stąd imię “Pieszczoch”), jak również bardziej subtelna właściwość, na przykład ponadprzeciętne upodobanie do picia mleka (w tym przypadku, świetne może okazać się imię “Mućka”).

Nierzadko, koty mogą kojarzyć nam się z miejscem, w którym zostały adoptowane lub w którym mieściła się hodowla oferująca dany miot. Wówczas, imię dla kota może być wariacją nazwy danego miasta, wsi, rejonu czy budynku. Jest to stosunkowo często stosowany zabieg przez schroniska lub fundacje, które nadają imiona setkom zwierząt i po czasie trudno wpaść na nowy pomysł. 
W końcu, imię może pochodzić również od charakterystycznego koloru mruczka.

Imię dla czarnej kotki lub kocura

Właściciele ciemnych mruczków są w stosunkowo łatwej sytuacji, ponieważ istnienie mnóstwo przykładów imienia dla czarnego kota lub kotki. Dodatkowo, czarnych kotów jest nieco mniej niż typowych burasków, dlatego nie ryzykujemy, że szybko natkniemy się na kociego osobnika nie tylko o identycznym imieniu, ale również o podobnym wyglądzie.

Niektóre z nich powtarzają się częściej, niż inne. Jest to na przykład imię Puma, Behemoth, Batman, Demon czy Zorro. Oczywiście, nie jest powiedziane, że imię przeznaczone dla zwierzęcia o określonym umaszczeniu musi odzwierciedlać kolor jego sierści. Równie dobrze, możemy nazwać go, inspirując się innymi charakterystykami naszego kociego pupila. Jeżeli jednakże brakuje nam pomysłów na idealne imię, warto skorzystać z tych klasycznych i ponadczasowych propozycji.

imienia dla czarnego kota lub kotki

Imię dla białej kotki lub kocura

Podobnie ma się sprawa w przypadku zwierzęcia o białym umaszczeniu. Oczywiście, nie musimy bazować na kolorze sierści pupila podczas wyboru imienia, jednakże istnieje szereg nazw najczęściej wybieranych przez właścicieli białych kotów.

Do popularnych imion dla mruczków o sierści wspomnianego koloru, należą między innymi: Śnieżka, Milky, Snow, Olaf, czy Kefir.

Imię dla rudej kotki lub kocura

Rude koty stanowią dosyć mały ułamek populacji wszystkich domowych mruczków, dlatego ich umaszczenie samo w sobie zapewnia im wysoką oryginalność oraz nietypowość. Choć właściciele zwierząt o wspomnianym kolorze często szukają równie rzadko spotykanych imion dla swoich kocich przyjaciół, istnieje dużo powtarzających się wyborów dla określonej grupy zwierząt.

Pośród rudych kotów możemy więc często spotkać: Karmelka, Garfielda, Rudego, Rudzię, Rudą, Gingera, Cynamonka, Hermionę czy Pippy.

Ludzkie imię dla kota

Mnóstwo kotów nosi imiona ludzkie, głównie te polskojęzyczne. Wybór takiego imienia jest sprawą niezwykle indywidualną- część osób twierdzi, że zwierzęta nie powinny nosić ludzkich imion i że jest to pewna forma personifikacji zwierzęcia. Inni uważają takie nazwy za niezwykle urocze i słodkie imiona dla kotki lub kocura.

Mowa tutaj oczywiście o takich imionach, jak Krysia, Zbyszek, Maciek, Tosia czy Antek. Zazwyczaj stanowią one zdrobnienia ludzkich imion, co sprawia, iż są one łatwiejsze oraz szybsze do wymówienia. Zgodnie z wcześniej wymienionymi zasadami prawidłowego nadawania imion zwierzętom, posiadają one co najmniej jedną samogłoskę w każdej z dwóch sylab- taki zabieg językowy ułatwia zwierzęciu identyfikację swojego imienia oraz reagowanie na nie.

Oczywiście, najbardziej taktownym byłoby, aby nasze zwierzę nie nosiło imienia innych, ludzkich członków naszej rodziny lub przyjaciół. Jest to jednakże ewentualność, której niekiedy nie sposób uniknąć, dlatego jeżeli spotkamy swojego imiennika w postaci domowego mruczka, nie warto obrażać się na jego właściciela, a raczej potraktować ów fakt jako miły i nieszkodliwy zbieg okoliczności.

Obcojęzyczne imię dla kota

Jedną z form zapewnienia, iż dane słowo będzie stanowiło oryginalne imię dla kota, jest zapożyczenie go z obcego języka. Jest to często stosowany zabieg przez właścicieli, zwłaszcza pod wpływem codziennej globalizacji świata oraz powszechnej znajomości innych kultur.

Szukając obcojęzycznego imienia dla kota, możemy korzystać z wielu źródeł. Jednym z nich jest oczywiście ogólnodostępny zbiór imion (na przykład w postaci książek imion dla dzieci wydanych w określonym kraju), innym- obcojęzyczna literatura, filmy czy seriale. Oczywiście, imię nie musi być przełożeniem imienia ludzkiego, może stanowić również zabawne czy urocze słowo pasujące do walorów fizycznych lub charakteru danego kociego osobnika.

Obcojęzyczne imiona dla kota są na ogół mało popularne, dosyć oryginalne i ciekawe. Rozszerzenie repertuaru potencjalnych imion do wyboru o te obcojęzyczne, pozostawia nam o wiele więcej opcji i znacznie ułatwia nazwanie ukochanego kociego przyjaciela.

Angielskie imiona dla kotki lub kocura

Wśród osób poszukujących obcojęzycznych imion dla kota, najwięcej decyduje się na wybór jakiejś opcji z repertuaru nazw angielskich. Jest to dosyć logiczne, ponieważ język ten stanowi najczęściej znany język obcych wśród obywateli naszego kraju.

Z tego powodu, wśród polskich kotów, można znaleźć mnóstwo osobników o imieniu Brian, Jerry, Mike, Lola czy Lucy. Dużo imion odzwierciedla również wygląd kota, lub ich charakter, przez co możemy spotkać także Grumpy’ego lub Fattie’ego.

Nierzadko, obcojęzyczne imiona nadawane są określonym rasom zwierząt. W przypadku nazw angielskich, od razu nasuwa nam się na myśl przykład kotów brytyjskich krótkowłosych, które nierzadko otrzymują imiona pochodzące z ich rodzimego kraju.

Japońskie imiona dla kota lub kotki

Innym przykładem kultury, z której często zasięga się imion dla domowych mruczków, jest Japonia oraz inne kraje azjatyckie. Na wspomniane zapożyczenia często decydują się zwłaszcza właściciele kotów ras orientalnych. Nie da się również ukryć, iż japońskie imiona dla kotki oraz kocura odznaczają się bardzo wysokim stopniem oryginalności i niskiej powszechności, przez co ciężko jest znaleźć osobnika o podobnym imieniu. Niekiedy ciężko jest jednak znaleźć japońskie słowo, które jest łatwe do wymówienia. Jeżeli jednak uda nam się takie wybrać, z reguły będzie to słowo dźwięczne, posiadające dużo spółgłosek i łatwe do nauczenia przez zwierzę.

Słowa japońskie słyną z pięknych i głębokich znaczeń, co warto wykorzystać przy poszukiwaniu idealnego imienia dla swojego zwierzęcia. Przykładowo, stosunkowo popularne imię “Ami” oznacza w dosłownym tłumaczeniu “przyjaciel”. Innymi przykładami są imiona: “Neko” (po polsku “kot”), Taro (czyli “pierworodny) oraz Yumi (dosłownie “piękny”). Wśród japońskich imion występuje również mnóstwo potencjalnych wyborów dla kotki- na przykład Aneko (“starsza siostra”), czy Maiya (“piękna”).

Imię dla kota zasięgnięte z dzieł kultury

Jednym z najbogatszych źródeł potencjalnych imion dla zwierzęcia są liczne dzieła kultury, zarówno te polskie, jak i obcojęzyczne. Zaliczamy do nich nie tylko filmy, czy seriale, ale również literaturę.

Jeżeli chodzi o to ostatnie, możemy inspirować się także postaciami z dzieł historycznych. Sporo zwierząt nosi takie imiona, jak Homer czy Napoleon, co w porównaniu z kocią, zadziorną i stateczną naturą może stanowić niezwykle uroczy i zabawny zabieg językowy. Szeroko rozpowszechniony dostęp do najnowszych filmów i seriali oferuje bogatą ofertę potencjalnych imion dla naszych zwierząt. Podobnie w przypadku literatury, w obrębie której możemy wybierać spośród nie tylko książek, ale również komiksów czy mangi.

Warto także wybrać słowo, które będzie niosło ze sobą określone znaczenie. Dobrym przykładem jest nazwanie swojego kota na cześć określonej postaci mitologicznej. Przykładowo, jeżeli nasz kot jest “królem domostwa” i bez trudu wychował sobie wszystkich domowników, świetnie będzie pasowało do niego imię Zeus. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy opiekunami kotki o dobrze rozwiniętym instynkcie polowania- w tym przypadku, dobrze sprawdzi się imię Artemida.
Warto także wspomnieć, że imiona zapożyczone z mitologii- greckiej lub rzymskiej- często wykorzystywane są przez hodowców kotów. W ten sposób, zwierzęta z określonych miotów, wraz z rodowodem otrzymują arystokratyczne i dumnie brzmiące imiona.

Jak duże znaczenie ma wybór imienia dla kota?

Jak już zaznaczono, koty świetnie radzą sobie z rozpoznaniem swojego imienia i dobrze na nie reagują. Aby wspomóc zwierzę w tym procesie, należy jednak wybrać imię o odpowiednich cechach, tak aby było one łatwe do zapamiętania oraz wypowiedzenia. Ponadto, dobrze by było, aby nie było ono nadmiernie oklepane, a wręcz odwrotnie- odznaczało się pewną dozą oryginalności i niskim rozpowszechnieniem w kocim społeczeństwie.

Jednakże, jak istotne jest nazwanie kota takim, a nie innym imieniem? Wydawałoby się, że wybór konkretnego imienia nie wpływa specjalnie na naszą więź z nowym domownikiem ani nie ma większego znaczenia dla kociego czworonoga. W końcu koty nie znają znaczenia swojego imienia i nie są w stanie ocenić, czy ich wydźwięk jest pozytywny, czy też nie. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, o czymś, co zdarza się stosunkowo często, a co ciężko potwierdzić jakimikolwiek naukowymi badaniami.

Mowa tutaj o samospełniającej się przepowiedni- jeżeli spodziewamy się określonego zjawiska w przyszłości, zazwyczaj znajduje ono swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie. Bardzo często można zaobserwować, że zwierzę nazwane w określony sposób, w późniejszym życiu przejawia cechy charakteru niezwykle adekwatne do swojego imienia. Dlatego, jeżeli stajemy przed wyborem nazwania kota per “Diabeł” lub “Misiek”, często warto wziąć to pod uwagę i zdecydować się na drugą wspomnianą opcję. Dobrze jest także upewnić się, że wybrane imię nosi ze sobą pozytywne znaczenie i dobrze się nam kojarzy.

To może Cię zainteresować:

Sny o kotach – co oznaczają?
Kot gryzie kable w domu – co zrobić?
Białaczka u kotów – co to FeLV i jak się objawia
Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?
Błona na oku? Czemu trzecia powieka u kota jest widoczna?
Kot bombajski – wzorzec i opis rasy
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *