Tipsy dla kota – wady i zalety

Zakup kota często wiąże się z kilkoma znaczącymi obawami, zwłaszcza jeśli chodzi o ich pazury. Wielkie zmartwienie dla wielu nowych właścicieli kotów? Jak bardzo będą drapać meble, domowników i inne zwierzęta domowe? Z tego powodu, być może rozważałeś tipsy dla kotów. Ale, jakie są niektóre z zalet i wad nakładek na pazury dla kotów?

 

Dlaczego koty drapią?

Zanim porozmawiamy o nakładkach na pazury dla kotów, należy zrozumieć naturę naszych kotów, które sprawiają, że drapią się w całych naszych domach.

Istnieje kilka powodów, dla których koty drapią, ale najczęstsze z nich to:

 • Jest to część ich naturalnego zachowania.
 • Manicure - koty poprzez drapanie ścierają sobie pazury.
 • Aby oznaczyć swoje terytorium, pozostawiają swój zapach poprzez drapanie.
 • Drapią, aby wyrazić zachwyt, podniecenie lub podziw.

Jeśli jesteś świeżym właścicielem kota, powinieneś być przygotowani na drapanie. Jest to nieodłączna cecha tych samowystarczalnych stworzeń.

Czym są kocie tipsy?

Nakładki na pazury dla kotów to małe plastikowe elementy, które pasują do kociego pazura i chronią je przed zużyciem pazura, ale też uniemożliwiają drapanie. Do przymocowania ich do pazurów używa się kleju. Przed założeniem nakładek na paznokcie u kota konieczne jest przycięcie pazurów, aby zrobić miejsce na wzrost paznokcia. Silikonowe nakładki na pazury kota zmniejszają szkody, jakie koty mogą wyrządzić swoimi pazurami. Ze względu na naturalny rozwój pazurów, mogą one przetrwać do czterech tygodni zanim odpadną.

Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów i kształtów, aby dopasować je do naturalnej formy pazurów Twojego kota. Żywica winylowa, guma i PCV to tylko niektóre z materiałów, które mogą być użyte do ich wykonania. Nakładki na pazury dla kota powinny być wykonane z substancji nietoksycznej, aby uniknąć reakcji alergicznych u kota. W efekcie nie będą one uciążliwe dla kota ani nie będą mu sprawiać problemów.

Ponadto, jeśli są prawidłowo zamocowane, nie powinny przeszkadzać w mobilności pazurów kota ani w ich normalnym wzroście. Kocie tipsy zwykle odpadają samoistnie, gdy paznokcie kota odrosną do pierwotnej długości. Można użyć zarówno przednich jak i tylnych pazurów.

Jak nakładać nakładki na kocie pazury?

Jak nakładać nakładki na kocie pazury?

 1. W przypadku kociąt, będziesz w stanie zastosować nakładki na pazury dla kota bez przycinania paznokci Twojego kociaka. W ten sposób będziesz miał wystarczająco dużo pazura aby prawidłowo nałożyć nakładkę.
 2. Kiedy jednak Twój kot będzie już dorosły, będziesz musiał lekko przyciąć końce jego pazurów przed nałożeniem nakładki. Upewnij się, że nie przycinasz ich zbyt mocno, ponieważ w przeciwnym razie pazury kota stają się wrażliwe i bardziej podatne na infekcje.
 3. Tipsy dla kota są również dostarczane z małą tubką kleju do stosowania. Do mocowania nakładek należy używać wyłącznie kleju dołączonego do kocich tipsów, ponieważ niewłaściwy klej może wchodzić w nieoczekiwane interakcje z pazurami lub materiałem, z którego wykonano nakładkę.
 4. Najpierw ostrożnie napełnić każdą nakładkę na kocie pazury w około 1/3 kleju. Niektóre nakładki mogą wymagać nieco więcej. Wygnij pazur kota naciskając lekko na górną część łapy nad pazurem i wsuń nakładkę na miejsce. Nigdy nie wciskaj kociego tipsa dalej niż jest to możliwe; klej utrzyma ją na miejscu.
 5. Jeśli Twój kot ma problemy z przycinaniem lub nakładaniem kocich tipsów, możesz poćwiczyć dotykanie i manipulowanie łapami kota przed rozpoczęciem nakładania nakładek.
 6. Zamiast walczyć z kotem, co może sprawić, że ubieranie nakładek na kocie pazury stanie się procesem, którego się boi i z którym walczy, pracuj z kotem, aby go do tego  przyzwyczaić.

Zalety nakładek na kocie pazury

 • Kocie tipsy to idealny ochraniacz na kanapę przed kotem - nakładki na kocie pazury to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby powstrzymać kota przed drapaniem w tkaniny, skórę, dywany, zasłony i wszystko inne, na czym może położyć swoje łapy. Twój kot nadal będzie próbował pazurów, ale silikonowe nakładki na pazury kota zapobiegają uszkodzeniom, dzięki czemu oboje będziecie zadowoleni, dlatego nakładki na kocie pazury to idealny ochraniacz na kanapę przed kotem.
 • Nakładki na pazury dla kota pomagają zapobiegać przypadkowym zadrapaniom i urazom - tipsy dla kota są również dobrym rozwiązaniem dla kotów, które mają słabą kontrolę nad pazurami, są agresywne lub muszą przebywać w pobliżu obcych ludzi lub małych dzieci. Miękkie końcówki silikonowych nakładek na pazury kota pomagają zapobiegać zadrapaniom, przypadkowym lub celowym, dzięki czemu jesteś bezpieczniejsz.
 • Nakładki na kocie pazury są zazwyczaj przystępne cenowo - kocie tipsy są zazwyczaj niedrogie, zwłaszcza jeśli nauczysz się je stosować samodzielnie.
 • Nakładki na pazury kota mogą być używane jako pomoc w szkoleniu do drapaka - nakładki na pazury dla kota mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli nadal uczysz swojego kota korzystania z drapaków i nie powodują żadnych trwałych zmian w łapach lub pazurach kota.
 • Kocie tipsy nie zapobiegają normalnemu wzrostowi pazurów - wbrew powszechnemu przekonaniu, nakładki na pazury kota nadal pozwalają na normalny wzrost pazurów. To właśnie dlatego kocie tipsy odpadają co 4-6 tygodni; zewnętrzna warstwa paznokci jest zrzucana razem z nakładką.
 • Nakładki na pazury kota mogą być używane w krótkim lub długim okresie czasu- tipsy dla kota mogą być używane jak długo są potrzebne w odstępach 4-6 tygodniowych. Nie ma potrzeby, aby kontynuować ich stosowanie, jeśli nie są już potrzebne, a gdy przestaniesz, zawsze możesz zacząć ponownie, jeśli to konieczne.
 • Prawidłowo nałożone nakładki na pazury dla kota nie mają zwiększonego ryzyka infekcji - prawidłowo założone nakładki na paznokcie nie zwiększają ryzyka infekcji w łapach kota. Należy jednak upewnić się, że nakładki nie podrażniają paznokcia ani nie powodują otarć, ponieważ ich złe stosowanie może zwiększyć ryzyko infekcji.

Wady nakładek na kocie pazury

 • Tipsy dla kota wymagają regularnej wymiany - nakładki na pazury kota są tylko tymczasowym rozwiązaniem i odpadają wraz z naturalnym cyklem wzrostu pazurów Twojego kota. Trzeba je wymieniać co 4-6 tygodni.
 • Nie wszystkie koty tolerują kocie tipsy - nakładki na pazury dla kota mogą być początkowo dziwne dla Twojego zwierzęcia, ale większość kotów w końcu się do nich przyzwyczaja. Niestety, nie wszystkie koty dostosują się do tipsów dla kota i mogą one być poważnym stresorem dla niektórych zwierząt.
 • Silikonowe nakładki na pazury kota mogą zmienić sposób chodzenia Twojego kota - Twój kot może nie poruszać się normalnie, kiedy po raz pierwszy dostanie nakładki na kocie pazury. Niektóre z nich w końcu nauczą się chodzić normalnie, podczas gdy inne nie przyzwyczają się do nakładek.
 • Koty nie mogą wychodzić na zewnątrz, kiedy noszą kocie tipsy - ponieważ pazury są główną bronią obronną i myśliwską Twojego kota, nakładki na pazury dla kotów mogą sprawić, że Twój kot będzie zbyt bezbronny, jeśli zostanie wypuszczony na zewnątrz. W końcu kocie tipsy są  idealnym ochraniaczem na kanapę przed kotem, więc uniemożliwiają też kotu obronę. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której kot wychodzi na spacery na smyczy pod twoim nadzorem lub gdy ma kryte i bezpieczne catio.
 • Niektóre koty walczą z nakładaniem tipsów dla kotów - wiele kotów nie lubi, gdy się z nimi zadziera, a niektóre z nich stawiają opór przy nakładaniu nakładek na kocie pazury. To może prowadzić do zadrapań, bałaganu z klejem i innych komplikacji.
 • Niektóre koty żują i połykają silikonowe nakładki na pazury kota - niektóre koty  będą żuć swoje pazury, aby pozbyć się kocich tipsów. Jeśli im się to uda, mogą zjeść nakładkę i być może konieczna będzie wizyta u weterynarza.
 • Nakładki na pazury kota mogą zakłócić zdolność kota do wspinaczki - koty, które uwielbiają biegać, skakać i wspinać się mogą mieć problemy z wykonywaniem tych czynności po założeniu kocich tipsów. Wspinaczka opiera się na pazurach, które zapewniają przyczepność, a nawet skakanie może opierać się na pazurach jako dodatkowej dźwigni i stabilności. Nakładanie nakładek na kocie pazury może czasem ograniczyć jego mobilność.

Ważne jest prawidłowe stosowanie

Kocie tipsy nie powstrzymają Twojego kota przed cofaniem się paznokci, pod warunkiem, że zastosujesz je prawidłowo. Oznacza to, że Twój kot powinien być w stanie chodzić naturalnie po wszystkich powierzchniach. Nakładki na pazury dla kota są wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, więc powinny być wygodne dla kota, gdy już się do nich przyzwyczai.

Tipsy dla kotów są łatwe do nałożenia - chociaż możesz potrzebować kilku prób, aby się w tym połapać. Trzeba dodać trochę kleju (który jest zwykle dostarczany z nakładkami na kocie pazury) do wewnętrznej strony nakładki, a następnie nałożyć nakładkę na pazur kota. Do niektórych zestawów nakładek dołączony jest aplikator - który utrzymuje nakładkę na miejscu i ułatwia jej założenie na koci pazur.

Okres przystosowania

Większość kotów bardzo dobrze przystosowuje się do noszenia nakładek na kocie pazury. Pamiętaj, że niektóre koty potrzebują trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowych doznań... więc chociaż kocie tipsy nie powinny wpływać na ich ruch - możesz zauważyć, że Twój kot chodzi trochę dziwnie, zanim się w pełni przyzwyczai!

Z czysto estetycznego punktu widzenia - kocie tipsy są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Oznacza to, że możesz mieć trochę zabawy wybierając, jaki kolor może nosić Twój kot. Niektóre pakiety nakładek na pazury dla kotów zawierają różne kolory, więc możesz mieszać i dopasowywać. Są nawet wersje błyszczące lub świecące w ciemności! Oczywiście, są one również dostępne w neutralnych lub przezroczystych opcjach, jeśli wolisz bardziej naturalny wygląd.

Są one również dostępne w rozmiarach od małego do bardzo dużego - odpowiednie dla kociąt aż do Maine Coona. Większość w pełni rozwiniętych kotów domowych o przeciętnej wielkości będzie zazwyczaj pasować na rozmiar średni. Upewnij się jednak, że sprawdzisz informacje o rozmiarach podane przez poszczególnych producentów, ponieważ mogą się one od siebie różnić.

Po zapoznaniu się z listą zalet i wad kocich tipsów, wychodzi na to, że stosowanie nakładek na kocie pazury nie jest samo w sobie złe. Jednakże, w przypadku niektórych kotów tipsy dla kotów będą bardziej skuteczne niż u innych, a niektóre koty mogą w ogóle nie być przystosowane do stosowania nakładek na kocie pazury, dlatego przed zastosowaniem warto w internecie sprawdzić opinie o nakładkach na pazury dla kota.

Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie kota, jego nastrój i inne wskaźniki świadczące o tym, jak dobrze kot przystosowuje się do noszenia nakładek na pazury kota. Chociaż tipsy dla kota mogą być dobrym ochraniaczem na kanapę przed kotem, mogą nie być warte zachodu, jeśli kot jest nimi szczególnie zdenerwowany lub jeśli przeszkadzają mu w wykonywaniu ulubionych czynności. Nakładki na kocie pazury nie są dla wszystkich, ale jeśli działają dobrze dla Twojego kota, mogą być świetnym narzędziem.

To może Cię zainteresować:

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?
Ragdoll – „szmaciana lalka” czy kompan do zabawy?
Ruja u kotki – co to jest, ile trwa i jakie są objawy?
Kot Tiffany – egzotyczny kot o tajemniczej historii
Jak oduczyć kota drapania?
Feromony dla kota – właściwości i zastosowanie
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *