Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?

Koty to bardzo czyste zwierzęta – poświęcają każdego dnia mnóstwo czasu, by zachować swoją sierść w czystości. Skoro więc same dbają o swoją higienę, to czy koty trzeba myć?  Jeśli tak, to jak wykąpać kota i jak często można to robić? Czego możemy do tego użyć? Jak wykąpać agresywnego kota, który boi się kąpieli? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pielęgnacją kociej sierści znajdziesz w naszym artykule!

 

Czy kota można kąpać?

Koty doskonale radzą sobie z dbaniem o swoją higienę. Ich języki są szorstkie i pokryte licznymi brodawkami, dzięki czemu świetnie przeczesują futro każdego dnia. Zwilżone śliną łapki są natomiast idealnym narzędziem do umycia pyszczka czy uszu. Takie zabiegi pozwalają im na pozbycie się ewentualnych pasożytów, zlizanie z siebie różnych nieprzyjemnych zapachów, pobudzenie krążenia krwi i usuwanie martwych włosów. Jest to bardzo skuteczna pielęgnacja, dlatego też wielu właścicieli zastanawia się, czy koty się myje. Można to robić, jednak nie zawsze jest to niezbędne. Kąpanie kota domowego jest niezastąpionym elementem higieny w takich sytuacjach jak:

  • Przygotowywanie kota do wystawy – podczas wystawy nasz pupil musi zaprezentować się jak najlepiej i zachwycać swoim nienagannym wyglądem. Kąpiel z użyciem odpowiednich kosmetyków sprawi, że jego sierść będzie miękka oraz puszysta. Polecane jest to szczególnie w przypadku kotów długowłosych i tych o jasnym umaszczeniu – pozwoli to wygładzić sierść i odświeżyć jej kolor.
  • Schorzenia dermatologiczne – m.in. infekcje bakteryjne lub grzybicze. Kąpiel odpowiednimi preparatami może wówczas pomóc uporać się z tym problemem. Należy jednak skonsultować się wówczas z lekarzem weterynarii, który dobierze właściwy produkt – taki, który będzie skuteczny i bezpieczny dla naszego kota.
  • Zabrudzenia, których kot nie jest w stanie sam usunąć bądź substancjami niebezpiecznymi – mogą to być zabrudzenia np. smarem, farbą lub żywicą. Przy tych plamach codzienna higiena wykonywana samodzielnie przez kota nie wystarczy.
  • Skołtuniała sierść – jeśli w sierści naszego zwierzaka często obecne są kołtuny trudne do rozczesania, warto wykąpać go preparatami ułatwiającymi tę czynność.
  • Wiek i choroby uniemożliwiające dbanie o higienę – koty otyłe, seniorzy czy koty, które mają problemy ze stawami mają problemy z dokładnym oczyszczaniem swojego futra. Nie zawsze są one w stanie dosięgnąć do wszystkich miejsc na ciele, dlatego konieczne może okazać się wspomaganie pielęgnacji i kąpanie kota.
  • Osierocenie – kiedy kot został osierocony przez matkę lub został zbyt szybko od niej oddzielony, istnieje ryzyko, że kot będzie miał problemy z pielęgnacją – może nie odczuwać potrzeby jej wykonywania lub niewystarczająco się w nią angażować.

Czy można myć koty? W uzasadnionych przypadkach – jak najbardziej. Jeśli jednak nasz kot jest młodym i zdrowym zwierzakiem, bez problemu sam poradzi sobie z dbaniem o swoją higienę i nie będzie wymagał naszej pomocy.

Jak myć kota? – praktyczne wskazówki

jak często kąpać kota

Zacznijmy od pytania: jaki jest minimalny wiek, aby wykąpać kota? Przyzwyczajanie kota do kąpieli już od młodego wieku sprawi, że kot łatwiej zaakceptuje ten zabieg. Dorosłe koty, które nie były wcześniej przyzwyczajane do kąpieli mogą uciekać i bać się wody, a nawet zachowywać się agresywnie w stosunku do właściciela, np. drapać i gryźć. Nie powinniśmy jednak kąpać kociaka, który ma mniej niż cztery tygodnie.

Jak wykąpać kota pierwszy raz? Przede wszystkim musimy stworzyć mu przyjemne warunki do kąpieli, by nie kojarzyła mu się ona negatywnie w przyszłości. Powinniśmy zachować spokój i cierpliwość, nawet jeżeli kot jest niepewny i przestraszony nowym doświadczeniem. Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie kota do kąpieli będzie stosowanie małych kroków. Naukę rozpoczynamy od chodzenia po mokrym podłożu. Następnie zanurzamy lekko łapki kota na niewielkiej głębokości. Kiedy kot przyzwyczai się do tej sytuacji i stoi spokojnie w wodzie, możemy przejść do kolejnego kroku – zaczynamy powoli polewać kota wodą po całym ciele. Potem musimy delikatnie wmasować szampon w skórę i sierść kota, omijając okolice uszu i oczu oraz spłukać preparat. Po kąpieli owijamy kota ręcznikiem, osuszamy i rozczesujemy sierść. Warto na koniec pochwalić kota poprzez głaskanie i podanie mu ulubionego smakołyku.

Jakie warunki powinny być spełnione, by kąpanie kota przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo? Woda nie powinna sięgać wyżej niż do połowy łap kota. Jej temperatura powinna być jak najbardziej zbliżona do temperatury ciała kota, czyli powinna mieć 38-39 stopni. Najlepiej, jeśli szampon, którego używamy do kąpieli, przeznaczony jest dla kotów. Należy pamiętać o omijaniu okolicy oczu oraz uszu, gdyż dostanie się szamponu do ich wnętrza, może doprowadzić do podrażnienia. Warto również wyłożyć umywalkę lub wannę gumową matą antypoślizgową, która sprawi, że kot poczuje się pewniej.

Kąpanie kota – jakich kosmetyków użyć?

jak wykąpać kota

Najlepszym preparatem do kąpieli są szampony przeznaczone dla kotów, które jednak nie zawsze są powszechnie dostępne w sklepach. W czym wykąpać kota, jak nie ma szamponu? Zastosowanie kosmetyków dla ludzi niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Skóra ludzka ma bowiem inne pH niż skóra kota, dlatego zastosowanie takich preparatów może doprowadzić do podrażnienia lub reakcji alergicznej.

Jeżeli jednak nie dysponujemy szamponem dla kotów i zastanawiamy się jak wykąpać kota bez szamponu, to najlepszym wyjściem będą łagodne produkty myjące o naturalnym składzie, które nie zawierają alkoholu, parabenów, sztucznych aromatów, produktów petrochemicznych i siarczanów. Wskazane są składniki, takie jak wyciągi z roślin i naturalne olejki eteryczne, które świetnie dbają o skórę i sierść kotów.

Jeśli nasz kot boryka się z jakimiś chorobami, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dopasowania dla niego odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku schorzeń dermatologicznych, które wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów leczniczych. Użycie nieodpowiednich produktów może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby.

Jak wykąpać kota, który boi się wody?

Koty przyzwyczajane do kąpieli już w młodym wieku i takie, które nie mają żadnych negatywnych doświadczeń z wodą, nie powinny sprawiać problemów podczas kąpieli. Niestety bywa też tak, że dorosły kot jeszcze nigdy nie był kąpany lub ma jakieś nieprzyjemne skojarzenia, np. wpadł kiedyś do zbiornika wodnego lub jego właściciel przystąpił do kąpieli zbyt gwałtownie. Może to doprowadzić do lęku przed wodą i sprawić, że kąpanie kota będzie udręką.

Co zrobić, aby zminimalizować strach i jak wykąpać kota, który boi się wody? Powinniśmy zrezygnować z wkładania kota do napełnionej wanny czy umywalki – należy włożyć kota do pustego zbiornika i delikatnie polewać jego ciało wodą. Przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby, która zajmie kota zabawami, kiedy my będziemy go kąpać. Pozwoli to zmniejszyć stres i sprawi, że kot nie będzie skupiał się na niekomfortowej dla niego sytuacji. Warto również zastosować preparaty, które działają na koty uspokajająco. Na rynku zoologicznym dostępnych jest obecnie mnóstwo produktów, takich jak olejki czy spraye zawierające m.in. walerianę czy rumianek.

Czasem jednak lęk kota przed wodą jest na tyle silny, że prowadzi do agresji i niebezpiecznych dla opiekuna zachowań. Jak wykąpać agresywnego kota? Jeśli zastosowanie powyższych wskazówek nie pomaga, a nasz kot jest zwierzęciem wymagającym kąpieli, możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dopasowania dla niego leków uspokajających lub też rozważyć zastosowanie suchego szamponu.

Jak stosować suchy szampon dla kota?

czy można kąpać kota

Suchy szampon będzie świetnym rozwiązaniem dla kotów wykazujących niechęć i lęk przed kąpielą. Produkty tego typu cieszą się coraz większą popularnością pośród właścicieli kotów, a ich dostępność na rynku wzrasta. Pozwalają one na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z sierści kota, zabrudzeń i pyłów. Nie poradzą sobie one jednak z bardzo silnymi zabrudzeniami, które wymagać będą standardowej kąpieli z użyciem szamponu.

Jak powinna wyglądać aplikacja suchego szamponu? Produkty te występują najczęściej w postaci sypkiego pudru lub pianki – podczas aplikacji możemy nabrudzić, więc najlepiej wykonywać ten zabieg w łazience. Jeżeli nasz kot jest bardzo niesforny, możemy poprosić o jego przytrzymanie drugą osobę. Przed użyciem suchego szamponu powinniśmy wyczesać sierść kota, co pozwoli nam na pozbycie się martwego włosia i prawidłowe zadziałanie produktu. Preparat możemy rozprowadzić na dwa sposoby: nałożenie go na grzbiet zwierzaka i następnie rozprowadzenie go po pozostałych częściach ciała lub naniesienie go najpierw na swoje dłonie i dopiero później wmasowanie go w kocią sierść. Podczas mycia głowy należy zachować szczególną ostrożność przy oczach i uszach, gdyż preparat może wywołać podrażnienia. Na koniec powinniśmy przeczesać grzebieniem całe futro, by pozbyć się resztek szamponu.

Podczas zabiegu powinniśmy być cierpliwi i spokojni, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy – dla kota jest to stresująca i niecodzienna sytuacja. Po udanym myciu warto nagrodzić naszego pupila głaskaniem i smakołykiem, by kojarzyło mu się ono z czymś przyjemnym. Odpowiednie podejście znacznie ułatwia opiekę nad pupilem.

Jak często można kąpać kota?

Odpowiedzieliśmy już na pytania czy można myć koty i jak umyć kota. Pozostaje pytanie: jak często kąpać kota? To zależy! Jest to zależne przede wszystkim od tego, w jakim celu kąpiemy naszego kota. Jeśli nasz zwierzak nie bierze udziału w wystawach, jest młodym i zdrowym kotem, który sam dba o swoją higienę, to nie musimy robić tego zbyt często – kąpiemy go tylko wtedy, gdy mocno się ubrudzi. Natomiast regularne kąpiele, co około 4-6 tygodni, zalecane są dla kotów wychodzących, które spędzają sporo czasu na zewnątrz oraz kotów starszych i niedbających wystarczająco o higienę.

Jeżeli wybieramy się z kotem na wystawę, kąpiel także okaże się przydatna (w szczególności u kotów długowłosych i jasno umaszczonych). Sierść naszego kota będzie wówczas gładka i lśniąca, co na pewno pozytywnie wpłynie na jego odbiór przez sędziów.

Kąpiel może być również ważnym elementem leczenia w przypadku schorzeń dermatologicznych. Dobór stosowanych do kąpieli preparatów i częstotliwość powinny zostać ustalone przez lekarza weterynarii, gdyż nieodpowiednie leczenie nie przyniesie efektów lub, co gorsza – zaszkodzi naszemu pupilowi.

To może Cię zainteresować:

Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Maine coon – największy kot na świecie
Objawy zatrucia u kota po zjedzeniu roślin – pierwsza pomoc
Błona na oku? Czemu trzecia powieka u kota jest widoczna?
York chocolate – wszystko o rasie
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *