Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?

Koty to zwierzaki, które potrafią się codziennie myć przez długie godziny. Zatem czy powinno się kąpać kota? Jakich kosmetyków należy używać przy myciu futra kotów? Jak wykąpać małego kotka? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Koniecznie się z nim zapoznaj, żeby wiedzieć, jak pielęgnować futro swojego zwierzaka.

Ranking najlepszych karm dla kota– sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Czy kota można kąpać?

Jesteś właścicielem pięknego zwierzaka i chciałbyś wiedzieć, czy można kąpać kota? Zacząć tutaj należy od tego, że te zwierzaki doskonale radzą sobie same z dbaniem o swoją higienę. Dzięki szorstkim językom, które pokryte są licznymi mikro brodawkami, świetnie przeczesują swoje futro praktycznie w każdej części swojego ciała. Natomiast przy pomocy zwilżonych śliną łapek, myją takie miejsca jak pyszczek czy uszy. W ten sposób pozbywają się ewentualnych pasożytów, zlizują z siebie różne zapachy, pobudzają krążenie krwi oraz usuwają martwe włosy. Wszystko to sprawia, że koty są czyste, więc czy powinno się kąpać kota? Oczywiście, że tak. Istnieje kilka sytuacji, w których należy wykapać kota, na przykład:

  • przygotowywanie kota do wystawy – kąpiel przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków sprawi, że sierść będzie miękka oraz puszysta. Polecane jest to przede wszystkim dla kotów długowłosych, jak i dla tych o białym umaszczeniu, aby odświeżyć ich kolor;
  • inwazja pasożytów – na przykład w przypadku ataku pcheł kąpiel może okazać się skutecznym ratunkiem;
  • zabrudzenia, których kot nie jest w stanie sam usunąć bądź substancjami niebezpiecznymi dla niego – mogą to być ubrudzenia farbą, smarem, czy też żywicą;
  • skołtuniała sierść – jeśli ta przypadłość występuje dość często, to warto wykąpać kota w specjalnych preparatach, które ułatwią rozczesywanie futra;
  • wiek czy choroby uniemożliwiające dbanie o higienę – na przykład koty otyłe, seniorzy, czy też cierpiące na różne schorzenia stawów, wszystko to sprawia, że zwierzaki nie są w stanie sięgnąć swoim językiem do wszystkich miejsc w celu ich wyczyszczenia.

Czy można kąpać kota? Nie ma już do tego żadnych wątpliwości. Dlatego jeśli do tej pory wahałeś się z tym zadaniem, to już dzisiaj możesz spokojnie do niego przystąpić.

Jak często powinno się kąpać kota?

jak często kąpać kota

Kolejnym pytaniem jest – jak często można kąpać kota? Wszystko zależy od powodu, z jakiego chce się wykąpać swojego zwierzaka. Jeśli posiadasz kota, który nie przygotowuje się na żadne wystawy, nie dolegają mu różne schorzenia, to należy kąpać zwierzaka wtedy, gdy będzie taka potrzeba – na przykład spowodowana tym, że czymś się mocno ubrudzi. Jak często kąpać kota wystawowego? Polecane jest wykonywanie tej czynności na około siedem dni przed wydarzeniem. Taki okres czasu powinien być wystarczający dla Twojego pupila. Jak często można kąpać kota, który większość czasu spędza poza domem? W tym przypadku zalecane jest kąpanie co około 4 – 6 tygodni. Dzięki temu uniknie się ewentualnego wysuszenia naskórka. Twój zwierzak cierpi na schorzenie dermatologiczne i zastanawiasz się, jak często kąpać kota? Tutaj pomoże Ci lekarz weterynarii, musisz się z nim skontaktować i ustalić tę kwestię.

W jaki sposób kąpie się kota?

Od kiedy można kąpać kota? Jest to możliwe już od samego początku życia. Warto tutaj wspomnieć, że małe kocięta należy kąpać regularnie co 2 – 3 dni, ze względu na ich nieczystości. Istnieje kilka wskazówek co do tego, jak kąpać kota. W pierwszej kolejności należy przygotować sobie wszelkie niezbędne akcesoria, czyli ręczniki, miękka gąbka, szampon oraz dzbanek. Warto na dno pojemnika, w którym będzie myty kot, położyć matę gumową, gdyż dzięki niej zwierzak nie będzie się ślizgał. Trzeba również pamiętać o tym, aby dobrze wyszczotkować pupila, żeby potem nie pojawiły się kołtuny. Jak wykapać kota? Należy ostrożnie włożyć go do wody i delikatnie namoczyć jego futerko. Co ważne, woda nie powinna sięgać powyżej połowy łap zwierzaka, a jej odpowiednia temperatura to około 38,6°C. W następnym kroku należy rozprowadzić szampon po sierści kota i dokładnie go wmasować, unikając pyszczka i uważając, aby woda nie dostała się do oczu i uszu. Na koniec łagodnym strumieniem trzeba spłukać preparat, po czym zawinąć kota w ręcznik, osuszyć, rozczesać sierść. Dopóki zwierzak nie wyschnie, powinien on przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak wykąpać kota, z pewnością będą bardzo pomocne.

Jakich kosmetyków można używać do kąpieli kota?

jak wykąpać kota

Czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi? Podstawową zasadą podczas kąpieli jest to, żeby używać kosmetyków przeznaczonych dla kotów. PH skóry ludzi i zwierząt jest różne, dlatego nie można stosować takich samych preparatów, ponieważ mogą one podrażniać skórę czy też wywoływać reakcje alergiczne. Jak wykąpać kota bez szamponu? Należy wybierać inne kosmetyki, ale tylko takie, które będą odznaczały się naturalnym składem oraz nie będą zawierały alkoholu, parabenów, sztucznych aromatów, produktów petrochemicznych oraz siarczanów. Wskazane są takie składniki jak wyciągi z roślin oraz naturalne olejki eteryczne, z tego względu, iż, świetnie dbają o skórę i sierść kotów. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że w przypadku występowania jakichś chorób, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który starannie dobierze odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne dla kota.

W jaki sposób wykąpać kota, który boi się wody?

Zastanawiasz się, jak wykapać kota który boi się wody? Przede wszystkim zrezygnuj z wkładania zwierzaka do wanny lub miski z napełnioną wodą. Umieść go w pustym zbiorniku i stopniowo zacznij polewać kota delikatnym strumieniem wody. Warto też przystąpić do kąpieli z drugą osobą, która będzie zajmowała zwierzaka jakimiś zabawami. Takie rozproszenie uwagi znacząco wpłynie na zmniejszenie stresu. Warto też nauczyć się właściwego przytrzymywania kota podczas tego zabiegu. Jest to pewny i jednocześnie delikatny chwyt za skórę na jego karku. Jest to bardzo przydatna umiejętność, która na większość kotów wpływa unieruchamiająco. Dzięki czemu łatwiej i sprawniej będziesz mógł wykąpać pupila. Można też używać specjalnych preparatów, które działają na koty uspokajająco. Czy można kąpać kota dachowca, który boi się wody? Oczywiście, że można. Trzeba jedynie odpowiednio przygotować się do takiego zadania, które może wydawać się trudne. Powyższe wskazówki z pewnością będą pomocne i ułatwią tę czynność.

Jak stosować suchy szampon dla kota?

czy można kąpać kota

Kąpiel kota na sucho jest świetnym rozwiązaniem w przypadku niechęci zwierzaka do wody. W takiej sytuacji idealnie sprawdza się suchy szampon. Doskonale radzi on sobie z brudem, nieładnym zapachem sierści oraz wszelkim pyłem. Jak odpowiednio powinna wyglądać jego aplikacja? W pierwszym kroku powinno się zamknąć z kotem w pomieszczeniu, z którego nie będzie on mógł uciec. Najlepszym miejscem będzie łazienka. Następnie należy usadzić kotka w pozycji, która będzie umożliwiała swobodny dostęp do futra. Jeśli kot będzie się denerwował, to możesz go pogłaskać, wtedy się uspokoi, a Ty będziesz mógł przystąpić do rozpylania suchego szamponu. Kąpiel kota na sucho zaczyna się od posypania proszkiem samego grzbietu zwierzaka i następnie dokładnie go rozprowadzić rękoma. Innym sposobem jest nasypanie sobie na dłonie proszku i zaaplikowanie go na futrze kota. Preparat powinien być rozprowadzany od głowy do ogona. Zalecane jest zaczynanie od małej ilości proszku. Kolejnym krokiem jest mycie pyszczka. Potrzebna będzie do tego specjalna sucha gąbka. Trzeba uważać, aby szampon nie dostał się do oczu. Ostatnią czynnością jest przeczesanie grzebieniem całego futra. Pozwoli to na usunięcie nadmiaru proszku. Warto na koniec nagrodzić kota za grzeczne zachowanie. Teraz już wiesz, jak wykąpać kota przy zastosowaniu suchego szamponu. Bez wątpienia nie jest to nic trudnego. Co więcej, jak Twój zwierzak jest już czysty i odprężony, to możesz zastanowić się teraz nad tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Jest to z pewnością przydatna czynność, dzięki której unikniesz niechcianych niespodzianek w swoim domu.

Ranking najlepszych karm dla kota– sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

4.4/5 - (132 votes)

Dodaj komentarz