Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota

Prawdziwi miłośnicy kotów wiedzą, że zwierzęta te potrafią wydawać z siebie wiele różnorodnych dźwięków. Klasyczne miauczenie może być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego to, czemu koty miauczą, ma swoją konkretną przyczynę. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i pozwala zwierzęciu na lepszą komunikację z otoczeniem. Warto zatem wiedzieć, co chce przekazać nam kot, gdy wyraża swoje komunikaty za pomocą dźwięków. Dzięki temu lepiej zrozumiemy naszego pupila, co korzystnie wpłynie na relację właściciel-kot.

Koty zaczynają miauczeć już w pierwszych dniach swojego życia. Miauczenie małych kotków ma na celu poinformować kocią mamę, że wszystko jest w porządku, a kotek miauczy z zadowolenia. Takie zjawisko nie powinno zatem budzić niepokoju u właścicieli kotki, która właśnie wydała na świat grono młodych kociąt.

Co oznacza miauczenie kota?

U kotów miauczenie stanowi kluczowy środek komunikacyjny. Zwierzęta te, wydając różne dźwięki, są w stanie  przekazać innym szereg informacji. Aby zrozumienie kocich odgłosów było łatwiejsze, warto zorientować się, co dokładnie może oznaczać miauczenie kota. Ułatwieniem w tej sytuacji będzie duża świadomość na temat charakteru kota, dzięki czemu określenie najprawdopodobniejszej przyczyny miauczenia będzie proste.

Koty są w stanie generować dźwięki o różnej częstotliwości. Dzięki temu możemy rozróżnić czy kot miauczy z powodu braku odpowiedniej ilości pieszczot, czy chce nam przekazać, że coś nie tak dzieje się z jego zdrowiem.

Dla świeżo upieczonych właścicieli podpowiedzią może być to, jakiej rasy jest kot. Niektóre rasy tych zwierząt są znacznie bardziej komunikatywne niż inne. Oznacza to, że mogą często miauczeć tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Jakie koty są zatem najbardziej hałaśliwe? Oto lista popularnych i typowych ras, które cechuje zwiększona komunikatywność:

 • koty syjamskie
 • koty bengalskie
 • koty tajskie
 • koty jawajskie
 • koty tonkińskie
 • koty balijskie.

Koty, które są jednak znacznie bardziej zdystansowane i nie lubią komunikować się zbyt często poprzez wydawane odgłosów, należą do rasy maine coon. Warto wiedzieć o takich zależnościach, ponieważ mogą one dać nam wiele informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia.

Rodzaje miauczenia kota

Rodzaje miauczenia kota

Miauczenie u kotów może mieć różny przebieg. Mogą to być wysokie i niskie dźwięki, a ich specyfika zależy od tego, co powoduje wydawanie głosu. Orientacja w tym, jak bardzo natężony jest dźwięk, znacznie ułatwi zrozumienie komunikatu, z jakim przyszedł do nas kot.

Na podstawie obecnej wiedzy możemy ustalić, że koty są w stanie wygenerować stosunkowo szeroki zakres dźwięków. Mieści się on w przedziale od 45 do 64 Hz. Ludzie mogą odbierać z otoczenia dźwięki o maksymalnej częstotliwości wynoszącej do 20 Hz, dlatego nie zawsze możemy usłyszeć odgłosy wydawane przez koty. Przykładem takiej sytuacji jest miauczenie małych kotków, które próbują skomunikować się z kocią mamą. Jak możemy zatem podzielić kocie dźwięki?

 • mruczenie – dźwięk ten jest stosunkowo charakterystyczny i pojawia się wtedy, gdy kot czuje się bezpiecznie i wszystkie jego potrzeby są zapewnione,
 • warczenie, syczenie – zdenerwowane koty, chcące odstraszyć przeciwników będą stanowczo wyrażały swoje niezadowolenie za pomocą niskich i groźnych buczących sygnałów,
 • jęczenie, zawodzące miauczenie – taki sygnał sugeruje, że kot cierpi z jakiegoś powodu. Może informować także o tym, że zwierzę jest zestresowane i się boi. W takich momentach warto skontaktować się z weterynarzem, który pomoże namierzyć przyczynę wyrażanych odgłosów,
 • neutralne miauczenie – koty, które są szczęśliwe i którym nic nie dolega, od czasu do czasu dają sygnał, że wszystko jest w porządku. Mogą miauknąć na przywitanie lub w trakcie zabawy, aby zasygnalizować, że są w stałym kontakcie z właścicielem,
 • ćwierkanie, piszczenie – koty, które widzą za oknem ptaki lub koty, które widzą na suficie pająka, mogą wydawać dźwięki ekscytacji lub pobudzenia. Trudno osiągalna zdobycz powoduje, że zwierzęta są pobudzone i próbują w jakiś sposób rozładować napięcie lub frustrację.

Każdy właściciel z pewnością nie raz doświadczył charakterystycznych miauknięć kota, który zdążył przeżyć już każdą z opisanych sytuacji. Sygnały te są na tyle charakterystyczne, że jednorazowe zetknięcie się z nimi pozwoli zrozumieć w przyszłości podobne objawy takich sytuacji.

Dlaczego koty miauczą? Najczęstsze powody miauczenia kota

Dla tych, którzy zastanawiają się, jak zinterpretować miauczenie swojego kota przygotowaliśmy listę najczęściej sugerowanych przyczyn miauczenia. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, dlaczego Twój kot miauczy, postaraj się wyeliminować wszystkie przyczyny, które mogą wpływać na samopoczucie zwierzęcia. Stopniowe sprawdzanie każdego z czynników pomoże dotrzeć do odpowiedzi. Oto lista powodów:

 • Stres – koty w sytuacji stresującej będą głośno i przejmująco miauczeć. W takich momentach są one dodatkowo pobudzone i bardzo czujnie rozglądają się dookoła. Bardzo często można spotkać się z takim zachowaniem podczas jazdy samochodem, której kot nie toleruje.
 • Szukanie zainteresowania – niektóre koty uwielbiają, gdy ich właściciele stale się nimi interesują. W sytuacji, gdy właściciel zajmuje się swoimi obowiązkami i tymczasowo nie bawi się z kotem lub nie ma czasu na głaskanie go, zwierzę może zacząć domagać się mocniejszego zainteresowania poprzez miauczenie i ciągłe przebywanie w otoczeniu właściciela.
 • Przywitanie z domownikami – pozostawiając kota na cały dzień w samotności, wieczorem można spodziewać się, że zwierzę przywita nas radosnym miauczeniem. Wiele kotów słysząc odgłosy kroków nadchodzącej osoby, staje w progu i czeka, aż ktoś wejdzie do pokoju. Mogą miauczeć już wtedy lub dopiero, gdy drzwi się otworzą i kot ujrzy właściciela.
 • Głód – głodny kot jasno zakomunikuje właścicielowi, że oczekuje podania posiłku. W takich momentach zwierzę często spaceruje przy nogach i ociera się o właściciela, czekając, aż dostanie upragnioną porcję jedzenia.
 • Niezadowolenie – niezadowolone koty także wyrażają swoje uczucia poprzez dźwięki. Dzieje się to na przykład wtedy, gdy właściciele nie dostarczą im smacznej przekąski lub nie podzielą się własnym obiadem, który dla kota jest interesującą propozycją.
 • Wołanie o pomoc – koty szukające pomocy lub oczekujące, że właściciel otworzy im drzwi lub pomoże wydostać się z plątaniny firanek, także komunikują się za pomocą miauczących dźwięków.
 • Strach – podobnie, jak w sytuacji stresowej koty miauczą także wtedy, gdy się boją. Najczęściej okazują to w momentach, gdy właściciele nagle wychodzą i nie wracają do domu przez dłuższy czas. Zmartwiony kot będzie w takiej sytuacji donośnie miauczał, oczekując, że ktoś zaraz zareaguje na jego dźwięki i pojawi się w domu.
 • Odczuwanie bólu – cierpiący kot będzie dawał do zrozumienia, że coś naprawdę mu dolega. W takich sytuacjach kluczowe jest wyeliminowanie innych powodów miauczenia. Jeżeli mimo to, kot wciąż miauczy, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.
 • Choroby – ból związany z chorowaniem sprawia, że kot chce zwrócić na siebie uwagę właściciela, który będzie mógł mu pomóc. Do najczęstszych przyczyn miauczenia spowodowanego chorobą należą: stany zapalne dróg moczowych (podobne do zapalenia pęcherza, powodującego problemy z oddawaniem moczu, a przy tym ból) lub nadczynność tarczycy.
 • Starość – koty z wiekiem tracą zdolność do dotychczasowej orientacji. Takie zmiany mogą prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zwierzęcia, które ze stresu może przechodzić załamanie psychiczne. Takie reakcje także wiążą się z miauczeniem.
 • Ruja – w okresie, w którym koty są zdolne do rozmnażania, komunikują się ze sobą za pomocą głośnych i wydłużonych miauknięć.

Warto szukać informacji na temat potencjalnych przyczyn miauczenia kota, abyśmy mogli skutecznie zareagować na przyczynę. Ma to szczególne znaczenie, gdy w grę wchodzi choroba i cierpienie zwierzęcia, które może potrzebować naszego wsparcia i pilnej wizyty w gabinecie weterynarza.

Koty od początku swojego życia uczą się komunikować ze światem, dlatego należy o tym pamiętać, gdy dostajemy w swoje ręce młodego kociaka. Jak dobrze poprowadzić zwierzę, aby nie nadużywało sygnalizacji dźwiękowej, gdy będzie oczekiwało od nas większego zainteresowania lub częstowania przekąskami? Tutaj należy zadbać o tę kwestię wcześniej, ucząc młodego kotka, aby wiedział, że jedzenie dostaje o określonej porze. Dzięki temu uchronimy się od miauczenia w nocy. Pomocna może być wizyta u kociego behawiorysty, który wyjaśni, jak można poprowadzić wychowanie młodego zwierzęcia.

Dodaj komentarz