Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota

Aktualizacja: 17/3/2022

Prawdziwi miłośnicy kotów wiedzą, że zwierzęta te potrafią wydawać z siebie wiele różnorodnych dźwięków. Klasyczne miauczenie może zostać wywołane przez wiele czynników. Takie zachowanie pozwala zwierzęciu na lepszą komunikację z otoczeniem. Warto zatem wiedzieć, co chce przekazać nam kot, gdy wyraża swoje komunikaty za pomocą dźwięków. Dzięki temu lepiej zrozumiemy naszego pupila. Wpłynie to również korzystnie na relację właściciel-kot i umożliwi wychwycenie nadmiernej wokalizacji u kota, która może być oznaką jakiegoś dyskomfortu lub choroby.

Kociaki zaczynają swoją przygodę z miauczeniem już od pierwszych dni życia, umożliwia im to komunikacje z kocicą. Dzięki miauczeniu małego kotka, matka wie, że wszystko z nim dobrze.

 

Co oznacza miauczenie kota?

U kotów, miauczenie stanowi kluczowy środek komunikacyjny. Zwierzęta te, wydając różne dźwięki, są w stanie  przekazać innym szereg informacji. Aby zrozumienie kocich odgłosów było łatwiejsze dla właściciela, warto zorientować się, co dokładnie może oznaczać miauczenie kota. Dlatego ważnym aspektem jest to aby właściciel zgłębił wiedzę na temat posiadanej rasy kota, ponieważ każda rasa charakteryzuje się innymi cechami charakteru. Przekładać się to może na powód miauczenia kota i może pomóc w odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot miauczy?

Koty są w stanie generować dźwięki o różnej częstotliwości. Umożliwia to właścicielom odróżnienie przeraźliwego miauczenia kota, które może być powodem nagłego stresu od płaczliwego miauczenia, którego przyczyną będzie na przykład choroba lub zbyt mała ilość czasu przeznaczana przez właściciela na pieszczoty. Niektóre rasy tych zwierząt są znacznie bardziej komunikatywne niż inne. Oznacza to, że mogą często miauczeć tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Jakie koty są zatem najbardziej hałaśliwe? Oto lista popularnych i typowych ras, które cechuje zwiększona komunikatywność:

  • koty syjamskie
  • koty bengalskie
  • koty tajskie
  • koty jawajskie
  • koty tonkińskie
  • koty balijskie.

Natomiast koty rasy main coon są bardziej zdystansowane i nie zbyt często za pomocą wokalizacji komunikują o swoich potrzebach lub występującym niezadowoleniu. Dlatego u tej rasy należy szczególnie zwracać uwagę na ich codzienne zachowanie i szybko reagować gdy jest ono podejrzane. Warto wiedzieć o takich zależnościach, ponieważ mogą one dać wiele informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia i zachowanie jego dobrostanu.

Rodzaje miauczenia kota

Rodzaje miauczenia kota

Miauczenie u kotów może przebiegać z różną intensywnością i częstotliwością. Mogą to być wysokie i niskie dźwięki, a ich specyfika zależy od tego, co jest powodem wokalizacji u kota. Na podstawie obecnej wiedzy można ustalić, że koty są w stanie wygenerować stosunkowo szeroki zakres dźwięków. Mieści się on w przedziale od 45 do 64 Hz. W porównaniu do ludzi, którzy mogą odbierać z otoczenia dźwięki o maksymalnej częstotliwości wynoszącej do 20 Hz, nie zawsze możemy usłyszeć odgłosy wydawane przez koty. Przykładem takiej sytuacji jest dźwięk miauczenia u małego kotka, który próbują skomunikować się z kocicą, aby dać jej znać o swoich potrzebach. Zatem dźwięki wydawane przez koty można podzielić na:

  • mruczenie – dźwięk ten jest stosunkowo charakterystyczny i pojawia się wtedy, gdy kot czuje się bezpiecznie i wszystkie jego potrzeby są zapewnione,
  • warczenie, syczenie – zdenerwowane koty, chcące odstraszyć przeciwników będą stanowczo wyrażały swoje niezadowolenie za pomocą niskich i groźnych buczących sygnałów,
  • jęczenie, zawodzące miauczenie – taki sygnał sugeruje, że kot cierpi z jakiegoś powodu. Może informować także o tym, że zwierzę jest zestresowane i się boi. W takich momentach warto skontaktować się z weterynarzem, który pomoże ustalić przyczynę tego typu zachowania,
  • neutralne miauczenie – koty, które są szczęśliwe i którym nic nie dolega, od czasu do czasu dają sygnał, że wszystko jest w porządku. Mogą miauknąć na przywitanie lub w trakcie zabawy, aby zasygnalizować, że wszystko z nimi w porządku i śledzą ruchy właściciela,
  • ćwierkanie, piszczenie – koty, które widzą za oknem ptaki lub koty, które widzą na suficie pająka, mogą wydawać dźwięki ekscytacji lub pobudzenia. Trudno osiągalna zdobycz powoduje, że zwierzęta są pobudzone i próbują w jakiś sposób rozładować napięcie lub frustrację.

Wyżej wymienione rodzaje miauczenia kota są na pewno doskonale znane przez właścicieli, ponieważ sygnały te są na tyle charakterystyczne, że jednorazowe zetknięcie się z nimi pozwoli w przyszłości rozpoznanie podobnej sytuacji. Jednak nawet idealni właściciele, nieraz nie posiadają wiedzy na temat przyczyn owego miauczenia.

Dlaczego koty miauczą? Najczęstsze powody miauczenia kota

Jeżeli, ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, jak zinterpretować miauczenie kota, poniżej została opracowana lista najczęściej występujących przyczyn wokalizacji. Zastanawiając się nad tym, dlaczego twój kot miauczy, postaraj się wyeliminować wszystkie przyczyny, które mogą wpływać na złe samopoczucie zwierzęcia. Stopniowa eliminacja każdego z czynników pomoże dotrzeć do właściwego. Oto lista powodów:

  • Stres – koty w sytuacji stresującej będą głośno i przejmująco miauczeć. W takich momentach są one dodatkowo pobudzone i bardzo czujnie rozglądają się dookoła. Bardzo często można spotkać się z takim zachowaniem podczas jazdy samochodem, obecnością nowego zwierzęcia lub człowieka w domu, włączenia głośnej muzyki. Ciekawostką jest to, że jedną z najbardziej stresujących sytuacji dla kota są odwiedziny nieznajomej osoby w domu, kot może być podczas tej wizyty w popłochu i nagle zacząć wokalizacje, gubić sierść lub posikiwać.
  • Szukanie zainteresowania, zbyt mała ilość czasu poświęcana na pieszczoty przez właściciela – niektóre koty uwielbiają, gdy ich właściciele stale się nimi interesują. W sytuacji, gdy właściciel zajmuje się swoimi obowiązkami i tymczasowo nie bawi się z kotem lub nie ma czasu na głaskanie go, zwierzę może zacząć domagać się mocniejszego zainteresowania poprzez miauczenie i ciągłe przebywanie w otoczeniu właściciela. Oznaką potrzeby bliskości będzie również zaczepianie łapką przez kota lub płaczliwe miauczenie.
  • Przywitanie z domownikami – pozostawiając kota na cały dzień w samotności, wieczorem można spodziewać się, że zwierzę przywita nas radosnym miauczeniem. Wiele kotów słysząc odgłosy kroków nadchodzącej osoby, staje w progu i czeka, aż ktoś wejdzie do pokoju. Mogą miauczeć już wtedy lub dopiero, gdy drzwi się otworzą i kot ujrzy właściciela. Tego typu przyczyna miauczenia powinna być dla nas bardzo przyjemna.
  • Głód – głodny kot jasno zakomunikuje właścicielowi, że oczekuje na podanie posiłku. W takich momentach zwierzę często spaceruje przy nogach i ociera się o właściciela, czekając, aż dostanie upragnioną porcję jedzenia. Sygnałem jest też przebywanie nie daleko miejsca w którym jest trzymana karma.
  • Niezadowolenie – niezadowolone koty także wyrażają swoje uczucia poprzez dźwięki. Dzieje się to na przykład wtedy, gdy właściciele nie dostarczą im smacznej przekąski lub nie podzielą się własnym obiadem, który dla kota jest interesującą propozycją.
  • Wołanie o pomoc – koty szukające pomocy lub oczekujące, że właściciel otworzy im drzwi lub pomoże wydostać się z jakiejś pułapki, szczególnie głośno będą wołać o pomoc.
  • Strach – podobnie, jak w sytuacji stresowej koty miauczą także wtedy, gdy się boją. Najczęściej okazują to w momentach, gdy właściciele nagle wychodzą i nie wracają do domu przez dłuższy czas. Kot, który nie wie co się dzieje będzie w takiej sytuacji nadmiernie wokalizował aby uwidocznić swoje emocje. Będzie oczekiwał, że ktoś zaraz zareaguje na jego dźwięki i pojawi się w domu.
  • Odczuwanie bólu – cierpiący kot będzie dawał do zrozumienia, że coś go boli. W takich sytuacjach kluczowe jest wyeliminowanie innych powodów miauczenia. Jednak jeżeli miauczenie jest przeraźliwe a po samym kocie widzimy niepokój i strach, należy jak najszybciej udać się na konsultacje z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje przyczyny cierpienia zwierzęcia. Ból związany z chorowaniem sprawia, że kot chce zwrócić na siebie uwagę właściciela, który będzie mógł mu pomóc. Do najczęstszych przyczyn miauczenia spowodowanego chorobą należą: stany zapalne dróg moczowych (podobne do zapalenia pęcherza, powodującego problemy z oddawaniem moczu, a przy tym ból).
  • Starość – koty z wiekiem tracą zdolność do dotychczasowej orientacji. Takie zmiany mogą prowadzić do pogorszenia ogólnej kondycji zwierzęcia, ale również do utraty zdrowia psychicznego. Choroby wieku starczego takie jak demencja, Alzhaimer, zaburzenia zachowań poznawczych mogą być skutkiem, rozwijania się kolejnego schorzenia jakim jest depresja. Stany te będą prowadzić do miauczenia kocura jak i kotki.
  • Ruja – w okresie, w którym koty są zdolne do rozmnażania, komunikują się ze sobą za pomocą głośnych i wydłużonych miauknięć. Miauczenie kotki w rui jest bardzo charakterystyczne w marcu.

Najważniejsze jest dobre wychowanie

Z racji tego, że koty od pierwszych dni swojego życia uczą się komunikować ze światem, należy  pamiętać o jego dobrym wychowaniu. Dzięki niemu zwierzę nauczy się jak prawidłowo wokalizować swoje potrzeby, aby było to zrozumiałe dla właściciela. Dobre wychowanie zapobiegnie również, uniknięciu nieporozumień i zapewni szybką interwencje opiekuna, w razie gdy coś dzieje się złego ze stanem zdrowia kociaka. Gdy szkolenie młodego kota przebiegnie w odpowiedni sposób a przede wszystkim z należytą starannością, unikniemy wystąpienia takiego zjawiska jak, nadmierna wokalizacja, która może być wykorzystywana przez kota do osiągnięcia swojego celu, takiego jak na przykład dodatkowy przysmak.  Właśnie dlatego o tę kwestię należy zadbać  na jak najwcześniejszym etapie życia, ucząc młodego kotka, aby wiedział, że jedzenie dostaje o określonej porze. Dzięki temu uchronimy się od miauczenia w nocy.

Pomocna może być wizyta u kociego behawiorysty, który wyjaśni, jak można poprowadzić wychowanie młodego zwierzęcia, tak aby zarówno jego codzienne funkcjonowanie i dobrostan były na jak najwyższym poziomie, jak i nasze. Dobry behawiorysta udzieli początkującym właścicielom kota porad, jak przejść przez tak ważny etap w życiu pupila bezboleśnie. Zwróci nam uwagę na zachowanie i wokalizacje kota w różnych sytuacjach, i pomoże w rozróżnianiu ich przyczyn występowania.

Uporczywe miauczenie kota w nocy

Wokalizacja u kota jest ważna, jednak nie koniecznie chcemy żeby nasz pupil, komunikował się z nami w nocy, jeśli nie jest to sprawa niecierpiąca zwłoki. Koty są zwierzętami które długo śpią w ciągu dnia, dzięki czemu zyskują siłę na nocne aktywności. Cisza pojawiająca się w nocy jest dla nich często nie do zniesienia i wtedy zaczynają nadmiernie miauczeć. Jeżeli przyczyną tej sytuacji  jest po prostu nuda, można wypróbować poniższe metody, do rozwiązania tego problemu. Solidna dawka ruchu tuż przed snem w czasie wieczornych zabaw, spowoduje to, że kot będzie zbyt zmęczony na jakiekolwiek miauczenie w nocy. Kolejną propozycją będzie zakup inteligentnych zabawek, które bez udziału właściciela zapewnią rozrywkę kotu.

Zarówno w trakcie dziennego miauczenia, jak i nocnego, przyczyny mogą być takie same, dlatego najważniejszą kwestią jest jej rozpoznanie, a następnie usunięcie. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się, sprawdzić czy zwierzę nie jest głodne, czy ma dostateczną ilość wody, czy nie doskwiera mu samotność i nuda, czy nic go nie boli lub czy jakaś sytuacja go nie zestresowała.

Jak oduczyć miauczeć kota?

Koty niestety bardzo trudno wytrenować, jednak przy odpowiedniej determinacji i przede wszystkim konsekwencji możliwe jest ustalenie granic i norm obowiązujących w relacji kot-właściciel, które na pewno pomogą w codziennym życiu.

Czynności, które powinno się wdrożyć, aby zapobiec nadmiernej wokalizacji u kota:

  • Zachowanie rutyny w ciągu dnia,
  • Codzienne głaskanie i okazywanie czułości kotu,
  • Wyznaczenie miejsca w domu tylko dla kota, tak aby miał swoją przestrzeń,
  • Obserwacja zachowań zwierzęcia, aby w przyszłości być świadomym ich zmian,
  • Konsultacja z behawiorystą, jeżeli nie potrafimy sami wytrenować kota lub mamy problem z odczytaniem jego komunikatów.

To może Cię zainteresować:

Badanie krwi u kotów – ile kosztuje i kiedy badać krew kotu?
Sny o kotach – co oznaczają?
Ojos azules – kot o niebieskich oczach
Kot syjamski – wszystko co warto wiedzieć
Ptasia grypa u kotów – objawy i leczenie
Ile kosztuje utrzymanie kota? Poznaj wszystkie koszty!
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *