Ciąża urojona u psa – skąd się bierze, objawy i ile trwa?

Ciąża urojona u psa jest zjawiskiem występującym bardzo często. Dotyka ona suki, które nie zostały poddane zabiegowi usunięcia macicy i jajników. Zdarza się, że pozostaje ona niezauważona przez właściciela. Stopień jej siły, jak i same objawy będą inne dla każdego zwierzęcia. To, ile trwa ciąża urojona u psa, zależy od szybkości obserwacji pierwszych objawów przez właściciela. Im szybciej wdrożymy leczenie, tym szybciej zanikną niechciane objawy. Każde pojawienie się symptomów świadczących o możliwości wystąpienia u suki ciąży urojonej, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.

 

Ciąża urojona u psa - skąd się bierze?

Ciąża urojona u suk jest następstwem wielu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie samicy podczas wystąpienia cieczki. Nie jest ona jednak zjawiskiem patologicznym. Każde naruszenie równowagi hormonalnej wiąże się z konsekwencjami dla organizmu. Podczas cieczki, obecny jest na jajnikach twór nazywany ciałkiem żółtym. Intensywnie wydziela on progesteron, który ma przygotować organizm samicy do ciąży, a w późniejszym czasie tę ciążę utrzymać, dopóki funkcji nie przejmie łożysko. Fizjologicznie, kiedy nie nastąpi zapłodnienie ciałko żółte ulega uwstecznieniu i zanika. Wydzielanie progesteronu zostaje zatrzymane, a cykl zaczyna się od nowa. Ciążę urojoną u suki będziemy obserwowali, w momencie, gdy nie dojdzie do uwstecznienia, a ciałko żółte nadal będzie aktywnie wydzielało progesteron. Pod wpływem tego hormonu dojdzie między innymi do rozbudowy macicy i rozrostu gruczołu mlekowego. Spadek ilości progesteronu po około 50-80 dniach od zakończenia cieczki będzie zbiegał się ze wzrostem innego ważnego hormonu- prolaktyny (PRL). Hormon ten silnie związany jest z wystąpieniem laktacji u suk.

Wszelkie opisane zmiany hormonalne będą odczytywane przez organizm samicy jako ciąża. Ciąży takiej nie zaobserwujemy, ale organizm będzie się na nią przygotowywał. Właśnie to przygotowanie do porodu, bez obecności zarodka, opisujemy jako ciążę urojoną.

Warto pamiętać, że ciążę urojoną można spowodować niewłaściwym terminem zabiegu sterylizacji (usunięcia macicy i jajników). Termin wykonania takiego zabiegu powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii.

Objawy ciąży urojonej u suki

Objawy ciąży urojonej u suki mogą być behawioralne, psychiczne lub fizyczne. Przekrój symptomów jest niezwykle szeroki i różnorodny. Od słabych i ledwo widocznych, do ciężkich, wymagających natychmiastowego leczenia farmakologicznego. Najczęściej zdarza się, że pupil 6 do 8 tygodni po zakończeniu rui, jest smutny i apatyczny. Często zmiany nastroju są jedynymi objawami, jakie możemy zaobserwować. Łatwo wtedy o przeoczenie takiego stanu. Należy bacznie obserwować naszego psa, aby w razie konieczności wyłapać wszelkie nieprawidłowości i symptomy wystąpienia ciąży urojonej.

Nie każda samica reaguje łagodnie. Do posmutnienia i apatii możemy wtedy dopisać:

  • Agresję
  • Brak apetytu
  • Niechęć do ruchu i zabawy
  • Powiększenie gruczołów mlekowych, a w konsekwencji laktację
  • Nadmierne lizanie sutków
  • Budowanie gniazda (najczęściej znoszenie zabawek do legowiska)
  • Chowanie jedzenia

Warto podkreślić, że ciąża urojona u psa jest dla niego ciężka pod względem psychicznym i fizycznym, dlatego zawsze warto taki stan zdrowia omówić z lekarzem weterynarii.

Obserwowanie zmian w zachowaniu jest konieczne, żeby postawić diagnozę. Suczka, która wykazuje objawy ciąży urojonej będzie chciała jak najlepiej przygotować się na poród i wychowywanie szczeniąt. Jako właściciele, możemy zobaczyć wtedy wiele zmian w zachowaniu u naszego zwierzęcia. Są to zmiany zupełnie naturalne, które byłyby bardzo mile widziane, gdyby do ciąży rzeczywiście doszło. Jednak przy jej braku stanowią obciążenie psychiczne dla suki. Zmiany w zachowaniu dotyczą głównie etapu budowania gniazda. Mogą mieć też wpływ na relację z innymi zwierzętami, jak i z samym właścicielem.

Niezwykle częste i charakterystyczne jest zanoszenie przez psa różnych rzeczy do swojego legowiska, bądź miejsca, które suka uważa za bezpieczne (są to miejsca trudno dostępne, zapewniające psu ciszę i spokój, często poza wzrokiem właścicieli). Mogą to być różne rzeczy, ale najczęściej są to ulubione zabawki psa. Często suka, która wykazuje objawy ciąży urojonej wybiera sobie zabawki, które wydają dźwięki (zwłaszcza te piszczące). Najprawdopodobniej piszczenie zabawki może przypominać piszczenie szczeniąt po urodzeniu i dodatkowo wzmacniać zaburzenia w zachowaniu. Warto jeszcze raz podkreślić, że z zaburzeniami mamy do czynienia tylko w przypadku wystąpienia ciąży urojonej. Jeśli suka jest w ciąży prawdziwej, każde opisane zachowanie będzie uważanie za prawidłowe.

Kolejnymi zanoszonymi rzeczami mogą być jedzenie i koce (miękkie obiekty, mogące służyć za posłanie). Suczka opróżnia miskę z jedzeniem, którą podaje jej właściciel, ale nie zjada wszystkiego. Część zanosi do legowiska i chowa.

Suka będąca w ciąży urojonej może takie objawy wykazywać przez cały czas jej trwania. Zabieranie zaniesionych rzeczy z legowiska nie przyniesie rezultatów, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że pies ponownie je tam zaniesie. Co więcej, próba zabrania takich zabawek może kończyć się agresją ze strony suki skierowaną w strone opiekuna. Zawsze należy zachować ostrożność w takich momentach. Może się zdarzyc, że suczka nie będzie w tym okresie zgadzać się na obecność innych zwierząt. Będzie stawała się bardziej nerwowa i nastawiona do nich wrogo.

Ciąża urojona to też niechęć do spacerów i ruchu. Spadek apetytu i pragnienia również mogą się pojawić. Jednak najważniejszym fizycznym objawem, jaki może (ale nie musi) wystąpić jest laktacja. Właściciel powinien kontrolować u suki okolice sutków i w razie konieczności, natychmiast kontaktować się z lekarzem weterynarii. Laktacja wywołana ciążą urojoną może sprawiać ból i dyskomfort. Ostatecznie doprowadzi do zapalenia gruczołu mlekowego. Początek laktacji możemy wychwycić obserwując brzuch suczki. W pierwszym etapie widzimy delikatne powiększenie gruczołów mlekowych. Nie będą one jeszcze bolesne ani zaczerwienione. Gruczoły będą się stale powiększały. Możliwe jest, że mleko samo zacznie z nich wypływać. Niezwykle ważne jest, aby właściciel nie dotykał gruczołów mlekowych, ani nie próbował wyciskać mleka samodzielnie. Znacząco pogorszy to sytuację. Prawidłowo mleko powinno być pobierane przez szczeniaki, dzięki czemu nie będzie ono zalegało w gruczołach. Podczas trwania ciąży urojonej nie ma szczeniaków, a więc mleko gromadzi się. Jeżeli będzie go dużo i będzie długo zalegał, wysoce prawdopodobne jest, że rozwinie się zapalenie. Jest to stan zagrażający życiu suki.

Ciąża urojona - leczenie

Ciąża urojona u suki nie zawsze wymaga użycia leków. Zawsze jednak powinna zostać omówiona z lekarzem.

Jedną z podstawowych zasad, które pomogą w pozbyciu się ciąży urojonej u suki jest zapewnienie jej dużej ilości ruchu. Zwiększenie ilości spacerów i zabaw będą miały dobry wpływ na psychikę psa i zmniejszenie się objawów ciąży urojonej. Przyczynią się również do pogłębienia więzi pomiędzy właścicielem i zwierzęciem.

Warto zmniejszyć suczce porcje jedzenia i kalorie posiłków. Należy zadbać, aby zwierzak nie był znudzony ani przekarmiony. Są to czynności, które pozwolą na spadek nasilenia objawów ciąży urojonej. Jeżeli suka nadmiernie interesuje się swoimi zabawkami, to takie zabawki należy schować i ograniczyć psu dostęp do nich.

Poważniejszym objawem, który bardzo często wymaga wdrożenia leczenia lekami jest obecność laktacji. Jak wspomniano wyżej, laktacja doprowadzi do zapalenia gruczołu mlekowego. Substancje czynne używane do leczenia niechcianej laktacji to:

  • bromokryptyna
  • kabergolina

Leki te działają poprzez ograniczenie wydzielania prolaktyny, co pozytywnie wpływa na ograniczenie produkcji mleka. O tym, jaka substancja będzie odpowiednia dla psa zdecyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badania klinicznego. Wszystkie substancje czynne posiadają skutki uboczne, leki na ciążę urojoną nie są wyjątkiem. Mogą to być wymioty, osowiałość, utrata apetytu i zmiana zachowania. Istnieją również suplementy, które mogą wspomagać działanie wybranego leku. Przy słabszych objawach, wybór suplementów może okazać się wystarczający i przyczyni się do  zanikania objawów ciąży urojonej.

Żeby nie pogłębiać stanu zwierzęcia, właściciel powinien zwracać szczególną uwagę na głaskanie suczki po brzuchu. Dotyk w okolicy sutków dodatkowo pobudza produkcje mleka i pogłębia problem. Nie powinniśmy również pozwalać, aby suczka sama się lizała się w tej okolicy.

Niezależnie od siły i częstotliwości występowania ciąży urojonej, najskuteczniejszym lekiem będzie zabieg sterylizacji. Jest to jedyna metoda, która na stałe pozbędzie się problemu pojawiania się tego zaburzenia. Mówienie, że problem ciąży urojonej u suki przestanie się pojawiać, kiedy zajdzie ona w ciążę jest nieprawdą. Ani ciąża, ani posiadanie szczeniaków nie gwarantują, że ciąża urojona nie powróci. Przypuszcza się, że istnieje związek między występowaniem ciąży urojonej, a późniejszym zapaleniem macicy. Każda suka, która nie przeszła zabiegu usunięcia macicy i jajników jest narażona na występowanie zapalenia macicy. Jednak te, u których występuje ciąża urojona są narażone znacznie mocniej.

Podsumowanie

Ciąża urojona stanowi mocne obciążenie psychiczne jak i fizyczne dla organizmu pupila. Warto ograniczyć do zera szanse jej wystąpienia. Najlepszym sposobem jej ograniczenia jest zabieg sterylizacji suki. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki zabieg, ponieważ suczka będzie używana w celach rozrodczych, powinniśmy być mocniej wyczuleni na potencjalnie występujące objawy. Pozwoli to na szybką reakcję i pomoc zwierzęciu. Jeżeli tylko mamy wątpliwości co do stanu zdrowia suczki, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.

To może Cię zainteresować:

Jack Russell Terrier – poznaj go bliżej!
Rhodesian ridgeback – Afrykański pies na lwy
Imiona dla psów – pomysły na fajne imię dla psa. Jak można nazwać psa?
Harrier – pies dla aktywnych
Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?
West Highland White Terrier – charakterystyka i opis rasy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *