Boston terrier – towarzyski gość zza oceanu

Boston terrier to rasa, która zachwyca coraz więcej miłośników psów. Zawdzięcza to nie tylko swojemu wyglądowi, ale też charakterowi,  któremu rzadko kto może się oprzeć! Sprawdź, czy ten mały piesek podbije również twoje serce!

 

Boston terrier- wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 38 – 43cm
  • Waga 5kg – 11.5kg
  • Sierść Krótka
  • Długość życia 13 – 15 lat

Boston terrier- wzorzec rasy

Boston terrier bardzo często mylony jest z buldogiem francuskim. Tak jak buldożki, należy on do IX grupy FCI, czyli grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jednak jest on wyższy i smuklejszy, a jego skóra jest gładka i pozbawiona zmarszczek.

Charakterystyczne cechy bostona z hodowli FCI to:

  • uszy małe, noszone prosto ku górze
  • krótka, szeroka i głęboka kufa
  • czarny i szeroki nos
  • krótki tułów
  • kwadratowa sylwetka
  • głęboka i szeroka klatka piersiowa
  • krótki i cienki ogon, nisko osadzony
  • małe, okrągłe i zwarte łapy
  • włos krótki i gładki

U bostonów dopuszcza się kilka umaszczeń:

  • Pręgowana
  • Focza - na pierwszy rzut oka wydaje się czarna, ale w słońcu odkrywa rudy odcień
  • Czarna

Dodatkowo wymagana jest biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami i biała klatka piersiowa.

Może się zdarzyć, że przeglądając ogłoszenia w poszukiwaniu swojego wymarzonego szczeniaka, trafisz na bostony w kolorze szarym (niebieskim) lub czekoladowym (wątrobiany). Powstają one w wyniku krzyżowania osobników o niewłaściwym pigmencie, które według wzorca FCI nie powinny być rozmnażane. Niestety, psy w takich kolorach dużo częściej są poszukiwane przez kupujących, więc ludzie rozmnażają je, zapominając o chorobach, jakie niosą za sobą te umaszczenia.

Wadami, które również decydują o tym, że pies nie powinien być dopuszczony do hodowli, jest m.in. agresja lub nadmierna wrażliwość, niebieskie oczy, nos z różowymi przebarwieniami, kopiowany ogon, ale także znaczące fizyczne i psychiczne odchylenia.

Boston terrier- charakter

Energiczny, pewny siebie i towarzyski - tak można w kilku słowach opisać charakter Bostona. Są to psy, które od szczeniaka wykazują chęć do zabawy i współpracy ze swoim opiekunem. Spacer, nauka nowej sztuczki, a może zabawa szarpakiem? On jest zawsze chętny!

Boston terrier jest rasą niezwykle towarzyską. Świetnie czuje się w obecności ludzi, nawet tych najmłodszych, ale też innych psów, czy nawet kotów. Boston może być też dobrym wyborem dla osób lubiących ciszę. Zdarza im się szczekać na nieznane, nowe obiekty czy ludzi, ale nie jest to pies stworzony do głośnego i ciągłego przypominania o swoim istnieniu.

Jeśli nie masz doświadczenia z psami to zastanów się nad małym bostonem, jest on idealnym kandydatem na pierwszego psa!

Boston terrier - długość życia

Bostony są psami, które na tle innych ras żyją stosunkowo długo, średnio między 13 a 15 lat.

Jednak, aby twój pupil cieszył się zdrowiem, jak najdłużej, nie zapominaj o:

  • profilaktycznych badaniach krwi, kału
  • odpowiednich szczepieniach i odrobaczeniu
  • regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza
  • dobrej jakości karmie
  • utrzymaniu prawidłowej wagi psa
  • zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu

Boston terrier - zdrowie

Boston terrier - zdrowie

Jeśli myślisz o psie rasowym, musisz pamiętać, że w każdej rasie występują choroby, które są dla niej szczególne. Wybierając szczeniaka z dobrej hodowli FCI, w której rodzice są zdrowi i przebadani, jesteś w stanie zminimalizować ryzyko schorzenia u swojego pupila.

Jednak bostony narażone są na takie choroby jak:

  • wrodzone zwichnięcie łokcia
  • przerost odźwienika
  • rozszczep podniebienia
  • głuchota wrodzona
  • wodogłowie wrodzone
  • dystrogia rogówki
  • zwichnięcie soczewki
  • nużyca uogólniona
  • wapnica ogniskowa skóry

Tak jak mopsy czy buldogi francuski, bostony należą do grupy ras psów brachycefalicznych. Psy z tej grupy mają znacznie skróconą kufę i spłaszczony pysk, a uwydatnione są oczy i krótkie czoło. Ta specyficzna budowa może być powodem do przerostu podniebienia miękkiego. Może ono objawiać się sapaniem, chrapaniem i charczeniem, a w bardziej poważnych przypadkach utrudniać prawidłowe oddychanie. Metodą leczenia tego schorzenia jest skomplikowany zabieg korekty podniebienia miękkiego.

Pamiętaj o tym, że zdrowie jest najważniejsze! Każde niepokojące zachowanie konsultuj  z lekarzem weterynarii.

Boston terrier - pielęgnacja

Jeśli nie przepadasz za częstym czesaniem i kąpaniem swojego pupila, to dogadasz się z bostonem! W ich przypadku kąpiel powinna odbywać się, tylko gdy pies tego naprawdę potrzebuje. Również nie wymagają one codziennego wyczesywania, ale dobrze jest raz w tygodniu przeczesać dokładnie sierść swojego pupila. Pozwoli to zachować sierść i skórę psa w dobrym stanie, ale również pomoże w utrzymaniu porządku w mieszkaniu! Najlepiej sprawdzi się do tego miękka szczotka lub gumowa rękawica pielęgnacyjna.

Jesienią i zimą, gdy temperatury są dość niskie, musisz pomyśleć o zapewnieniu dobrego i ciepłego ubranka dla swojego bostona. Przez to, że nie mają one podszerstka, narażone są na dużo szybsze marznięcie, które może doprowadzić do przeziębienia.

Jak u większości psów musisz pamiętać o regularnym kontrolowaniu długości pazurów.
Jeśli nie dopilnujesz tego, mogą one zacząć powodować ból i dyskomfort, a nawet późniejsze zwyrodnienia. Jeśli nie chcesz samemu obcinać pazurów, bo boisz się, że zrobisz krzywdę swojemu pupilowi, to możesz udać się do weterynarza lub groomera, który szybko i bezboleśnie je skróci.

Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu stanu uszu i zębów, w razie potrzeby do czyszczenia ich używaj specjalistycznych preparatów, które znajdziesz u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

Boston terrier - żywienie

Już od szczeniaka ważne jest, aby zapewnić psu dobrą i zbilansowaną dietę. Jednym z najlepiej sprawdzających się sposobów żywienia jest dieta BARF. Polega ona na karmieniu psa tylko surowym mięsem oraz podrobami, ale z zapewnieniem różnorodności oraz dodatkowych składników poprzez dodawanie suplementów. Jeśli decydujesz się na ten rodzaj diety to przed wprowadzeniem jej, najlepiej jest zasięgnąć porady dietetyka weterynaryjnego.

Za to najpopularniejsze jest karmienie karmą suchą lub mokrą. Jest to dobre wyjście dla osób, które nie mają czasu na dietę BARF. Jednak również przy tej diecie dobrze jest zaczerpnąć rad specjalistów, ponieważ musisz bardzo dobrze przyglądać się temu, co jest  w składzie danej karmy. Nie sugeruj się popularnymi reklamami i półkami w marketach - najczęściej możemy znaleźć tam karmę niskiej jakości. Przy gotowej karmie najważniejsze jest, aby zawierała ona dużo mięsa (a nie produktów pochodzenia zwierzęcego) i była wolna od zbóż i wypełniaczy.

Każdy pies uwielbiają przysmaki! Dobre smakołyki sprawdzą się świetnie przy nagradzaniu psa podczas nauki nowych umiejętności, ale również przy nich staraj się pamiętać o ich dobrym składzie.

Naturalne dla psów jest gryzienie, a tym bardziej dla szczeniaka! Jeśli chcesz zająć psa na jakiś czas, ale też dać mu do jedzenia coś dobrego, możesz sięgnąć po naturalne, suszone gryzaki, np. żwacze wołowe, skóry sarnie, uszy wieprzowe.

Pamiętaj, że gdy pies je naturalne gryzaki, właściciel zawsze powinien mieć na niego oko!

Boston terrier - szkolenie i wychowanie

Boston należy do grupy psów do towarzystwa, ale to nie znaczy, że nie nadaje się do nauki! Jeśli od początku chcesz wiedzieć, jak najlepiej rozumieć się ze swoim psem, to zapisz się do polecanego psiego przedszkola lub na indywidualne spotkania z trenerem. Dowiesz się na nich jak odpowiednio socjalizować swojego szczeniaka, nauczyć go komend i sztuczek, ale też jak reagować, gdy robi coś, czego nie powinien.

Boston terrier - szczeniaki i hodowla

Na co zwrócić uwagę wybierając hodowlę? Przede wszystkim sprawdź, czy hodowla należy do Związku Kynologicznego w Polsce (ZkwP/FCI). Jeśli w ogłoszeniu nie ma takiej informacji, możesz wejść na stronę ZkwP i znaleźć ją w spisie wszystkich polskich hodowli. Następną bardzo ważną informacją jest zdrowie i badania rodziców. Dobry hodowca powinien bez problemu odpowiedzieć na twoje wszystkie pytania. Jeśli masz możliwość, to świetnym rozwiązaniem jest pojechanie do hodowli i sprawdzenie, w jakich warunkach mieszkają szczeniaki i dorosłe psy. Jest to też doskonała możliwość do zobaczenia czy taka rasa nam na pewno odpowiada.

Szczeniaki bostona opuszczają hodowle w wieku 8-10 tygodni. W takim wieku pies powinien być już po pierwszych szczepieniach i odrobaczeniach, które są udokumentowane w książeczce zdrowia/paszporcie.

Do obowiązków nowego właściciela szczenięcia będzie należeć:

  • pilnowanie dat szczepień
  • szczepienie na wściekliznę w wieku 3 miesięcy
  • zabezpieczenie przeciwko pchłom i kleszczom
  • wizyty kontrolne u lekarza weterynarii

Jeśli coś Cię niepokoi lub potrzebujesz porady, to nie krępuj się z pytaniem swojego hodowcy. Większość z nich z wielką chęcią będzie w stałym kontakcie z nowymi opiekunami.

Boston terrier - cena

Ile może kosztować boston terrier? Koszt psa tej rasy z rodowodem waha się od 3500zł do 8000zł. Cena zależy od danej hodowli, konkretnego miotu, a nawet konkretnego szczeniaka. Chociaż te sumy mogą wydawać się wygórowane, musimy pamiętać, że hodowla to poświęcenie bardzo dużej ilości czasu i wielkie koszty, które nie zawsze się zwracają.

Jeśli rodowód nie jest dla Ciebie ważny, możesz poszukać bostonów do adopcji! Czasem zdarzają się sytuacje losowe, przez które właściciele zmuszeni są do oddania swoich pupili. Istnieją również fundacje, które zajmują się adopcjami konkretnej rasy. Często w takich miejscach znajdują się psy odebrane interwencyjnie z pseudohodowli, gdzie nie miały dobrych warunków.

Koszt utrzymania bostona to około 200 – 400zł miesięcznie. Jest on zmienny i zależny od rodzaju karmy, stosowanych preparatów ochronnych i pielęgnacyjnych oraz ilości wizyt weterynaryjnych. Niestety, gdy nasz pies poważnie zachoruje, jego leczenie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Boston terrier - historia rasy, ciekawostki

Rasa boston terrier jest stosunkowo nowa w Europie. Powstała ona w latach 70 - tych w USA poprzez krzyżowanie białego terriera angielskiego (rasa już nieistniejąca), buldoga angielskiego i buldoga francuskiego. Psy te zostały oficjalnie zaprezentowane w 1878 roku w Bostonie i właśnie od tego miasta pochodzi ich nazwa.

  • Pierwszy klub miłośników rasy powstał właśnie w Bostonie
  • Od 1979 roku Boston stał się oficjalnym psem amerykańskiego stanu Massachusetts.
  • Największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie
  • Według amerykańskiej klasyfikacji należy do grupy psów użytkowych, lecz nie podlega próbom pracy
  • Nie istnieją bostony długowłose

Boston terrier - dla kogo?

Boston terrier może być świetnym wyborem dla większości osób, które szukają małego psa o umiarkowanej aktywności. Dzięki swoim rozmiarom, bez większych trudności odnajdzie się w mieszkaniu w mieście, ale też nie będzie miał problemów w mieszkaniu w domu z ogrodem.

Towarzyskie bostony mogą mieszkać z kotami, innymi psami lub dziećmi, ale będą też dobrymi kompanami dla singli i osób starszych. Jeśli tylko zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu i zabawy będzie on najlepszym towarzyszem dla większości ludzi!

To może Cię zainteresować:

Lagotto Romagnolo – dobry pływak i tropiciel trufli
Wilczak Czechosłowacki – niezależny samotnik czy przyjaciel człowieka?
Foksterier – czy to terier dla Ciebie?
Odmrożenia u psa – co zrobić gdy pies odmrozi sobie łapy?
Kromfohrländer – czy to pies właśnie dla Ciebie?
Bichon frise – pies w owczej skórze
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *