Ile trwa ciąża u psa? Wszystko o psie w ciąży

Wielu właścicieli swoich piesków zastanawia się nad tym, co by było, gdyby suczka zaszła w ciążę i wydała na świat młode szczeniaczki. Ciąża u psów nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka i trwa dosyć krótko, dlatego warto wcześniej zorientować się w tym temacie. Na pytania o to, ile trwa psia ciąża oraz jak się do niej przygotować i co się z nią wiąże, odpowiadamy w poniższym tekście.

 

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży u psa?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie – psia ciąża nie jest tak łatwo zauważalna w pierwszych tygodniach. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać, ponieważ nasza suczka może potrzebować w tym czasie większej opieki i specjalnej diety, która przygotuje ją do wydania na świat potomstwa. Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy tego wyjątkowego stanu?

W początkowych etapach od momentu zapłodnienia, suczka może zacząć zachowywać się zupełnie inaczej niż do tej pory. Ma na to wpływ zmiana hormonów, która może powodować u przyszłej psiej mamy zwiększoną senność i mniejszą chęć na aktywne spacery. Warto mimo wszystko zachęcać suczkę do ruchu, ponieważ będzie to korzystnie wpływało na jej stan.

Innym objawem, który można zaobserwować, są poranne mdłości, które należą jednak do mniej typowych symptomów.

Ile trwa ciąża psa?

Dla tych, którzy orientują się, że ich pies jest w ciąży, najważniejszym pytaniem będzie to, jak długo pies chodzi w ciąży. Odpowiadając zatem na to, ile miesięcy trwa ciąża u psa, odpowiadamy, że jest to około dwóch miesięcy. Dokładniej można określić ten czas w ramach od 58 do aż 70 dni. Wszystko to jest zależne od tego, o jakiej rasie mówimy. Ze względu na to, że pierwsze widoczne objawy pojawiają się dopiero w okolicach trzeciego trymestru, to większość właścicieli, którzy nie spodziewają się, że ich suczka będzie miała potomstwo, orientuje się dopiero w połowie całego czasu trwania ciąży.

Kiedy psy są gotowe do pierwszej ciąży?

To kiedy suczka jest gotowa na swoją pierwszą ciążę, jest ściśle związane z tym, w jakim jest wieku. Tak, jak u wszystkich innych gatunków, będzie ona gotowa w momencie osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej. Nie można określić uniwersalnego wieku dla wszystkich psów, ponieważ dojrzałość płciowa jest zależna od tego, z jaką rasą psów mamy do czynienia.

Informacją dla właścicieli o tym, że suka jest gotowa na to, aby zajść w ciążę będzie jej pierwsza ruja Zależnie od rasy psa, warto wiedzieć, że mniejsze osobniki takie jak, yorki czy inne podobnej wielkości psy, będą gotowe na ten etap znacznie wcześniej, bo już w okolicach od 8 do 12 miesiąca życia. Z kolei większe rasy potrzebują więcej czasu do tego wydarzenia, dlatego właściciele dowiadują się o tym dopiero w okolicach 22 – 24 miesiąca życia.

Warto tutaj podkreślić, że sam fakt tego, że suczka przeszła swoją pierwszą ruję, nie oznacza, że powinna ona od razu zachodzić w ciążę. Jest to zależne od tego, jak bardzo jest ona dojrzała fizycznie i czy poradzi sobie z takim obciążeniem i wysiłkiem. Ma to znaczenie ze względu na bezpieczeństwo samej ciąży, ale także zdrowia psiej mamy i jej potomstwa. Należy zatem zaczekać na odpowiedni moment, w którym suka będzie w pełni rozwinięta fizycznie. Zazwyczaj wyjaśni się to w między drugą, a czwartą rują.

Jak długo trwa ciąża u psa – dokładny przebieg ciąży od początku

Wszystko o psie w ciąży

Jeżeli wiadomo już, ile pies chodzi w ciąży, można dowiedzieć się o tym, jak dokładnie przebiega cały proces tydzień po tygodniu. Mając dokładną wiedzę na temat tego, co dzieje się w organizmie pupilki, będzie o wiele łatwiej zadbać o jej potrzeby.

1 i 2 tydzień

Pierwszy tydzień to czas, w którym zachodzi zapłodnienie, dlatego ciężko dostrzec jakiekolwiek charakterystyczne objawy ciąży. Suczka może wykazywać nietypowe zachowania, ale są one całkowicie normalnie, ponieważ wynikają ze zmiany hormonów. Ważne, aby w tym czasie nie podawać jej żadnych leków, które mogłyby źle wpłynąć na rozwijającą się ciążę.

Dopiero w okolicy drugiego tygodnia zarodki będą zagnieżdżały się w macicy. Można w tym okresie zachęcać pupilkę do ruchu, ale nie należy jej zbytnio obciążać.

3 i 4 tydzień

W trzecim tygodniu powoli zauważalne są zmiany w zachowaniu, które mogą wskazywać na to, że suka jest w ciąży. W tym okresie będzie stroniła ona od innych psich osobników, dlatego warto zadbać o jej komfort i bezpieczeństwo, ograniczając spotkania z innymi psami.

To czas, w którym dochodzi do wyodrębnienia się poszczególnych narządów u rosnących maluszków, dzięki czemu widoczne są już dokładne zmiany w obrazie USG.

5 tydzień

Koniec czwartego tygodnia i początek piątego tygodnia ciąży to czas, w którym wiele się zmienia. Obserwując ciężarną suczkę, można wyraźnie dostrzec powiększający się obwód jej brzucha. Jest to spowodowane bardzo szybkim wzrostem rozwijających się maluchów. W tym okresie u suki mogą występować mdłości, wymioty lub całkowity brak apetytu. Warto podawać jej niewielkie porcje jedzenia co jakiś czas.

W piątym tygodniu ciąży na USG widoczne są już konkretne zmiany, dlatego warto wybrać się do weterynarza na kontrolę.

6 tydzień

Szósty tydzień to okres, w którym można dawać psiej mamie większych porcji jedzenia, aby miała energię dla siebie i maluchów. W tym czasie rozwijają się one bardzo szybko, dlatego należy dostarczyć im niezbędnych substancji odżywczych. Zmiany te związane są z kształtowaniem się układu kostnego i pojawieniem się sierści.

Powiększający się brzuch jest także sygnałem dla samej suczki, dlatego dostrzegalne będą kolejne zmiany w jej zachowaniu. Będzie chciała ograniczać swoją aktywność, dlatego trzeba zachęcać ją do krótkich spacerów.

7 tydzień

W siódmym tygodniu ciąży można powoli przygotowywać się do przyjścia na świat młodych szczeniaczków. Należy uważnie obserwować stan suki, ponieważ w tym czasie brzuch wciąż się powiększa i dochodzi także do powiększenia się gruczołów mlecznych. W razie niepokojących objawów koniecznie trzeba zgłosić się do weterynarza.

Do porodu zostało jeszcze trochę czasu, więc to idealny moment na przygotowanie już teraz docelowego miejsca, w którym pojawią się młode szczenięta. Kojec dla suczki powinien być umieszczony z dala od wszelkich niepokojących czynników, najlepiej w ustronnym i ciepłym miejscu, które zapewni psiej mamie pełen komfort. Lepiej zrobić to teraz, aby miała jeszcze trochę czasu na oswojenie się z nową przestrzenią. W tym okresie zauważalny jest także wzrost apetytu, więc można podawać jej więcej pokarmu.

8 tydzień

Ósmy tydzień może być trochę nerwowy dla suczki, ponieważ rosnące maluchy zaczynają się ruszać. Warto dać jej przy tym wsparcie i stale kontrolować jej stan. Może być nerwowa i próbować na przykład przekopać miejsce, w którym jest, ale wszystkie niestandardowe zachowania są w pełni naturalne. Suczka będzie także bardzo ospała i ociężała, co jest sygnałem, że niedługo dojdzie do porodu. W razie potrzeby można skontaktować się z weterynarzem.

9 tydzień

W dziewiątym tygodniu należy być już gotowym na poród. Suczka wciąż będzie ospała i mało aktywna. Może stracić także apetyt. Nie należy się tym martwić, ponieważ objawy te sugerują, że to już ten czas. Od 24 do 48 godzin przed samym porodem organizm zacznie przygotowywać się do całego wydarzenia. Obserwuje się wtedy obniżoną temperaturę ciała suki, a także typowe opadnięcie brzucha, które wynika z rozluźnienia mięśni macicy.

To czas, kiedy należy stale kontrolować psią mamę, ponieważ w momencie, gdy zacznie ona ponownie bardzo aktywnie przekopywać legowisko, dostaniemy sygnał, że to już ten moment. Przy samym porodzie suczka instynktownie sama sobie poradzi. Należy nad nią czuwać i nie zakłócać jej spokoju.
Odpowiednia wiedza na temat tego, ile suczka chodzi w ciąży oraz, jak w tym czasie się zmienia, pozwoli na zachowanie spokoju i pełne przygotowanie do akcji porodowej. Dla tych, którzy martwią się o, to czy wszystko odbędzie się w porządku, zalecamy częste wizyty u lekarza weterynarii, który odpowie na wszystkie pytania. W początkowych tygodniach warto także szukać informacji na temat tego, jaka dieta będzie najlepsza dla psiej mamy oraz o tym, jak będą wyglądały kolejne dni po porodzie.

To może Cię zainteresować:

Spokojne rasy psów – które psy są łagodne dla ludzi
Gończy szwajcarski – pies o wielu odmianach
Dog kanaryjski – Hiszpan z krwi i kości
Pies ratownik – szkolenie, rasy, zarobki
Sznaucer średni – czy pasuje do Twojej rodziny?
Gryfonik belgijski – Gremlin w psiej skórze 
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *