Karma Nutrilove Premium Dog Adult Large

Nutrilove Adult Premium to pełnoporcjowa, zbożowa karma na bazie składników z kurczaka, dedykowana zdrowym, dorosłym psom dużych ras (adult large breed). Karma spełnia minimalne zalecenia FEDIAF. Zawiera składniki zwierzęce, zboża, prawidłowy stosunek Ca:P oraz dobrą ilość białka i tłuszczu. Minusem jest ilość węglowodanów i niewłaściwy stosunek kwasów omega-6 do omega-3 oraz niektóre składniki wątpliwej jakości. 

Kraj pochodzenia - Republika Czeska

 

Plusy i minusy

Plusy Minusy
Karma z jednym źródłem białka zwierzęcego Obecność zbóż
Spełnia zalecenia żywieniowe FEDIAF Wysoka zawartość węglowodanów
Poprawny stosunek Ca:P Proces produkcji
Poprawna ilość białka i tłuszczu Mało mięsa/produktów pochodzenia zwierzęcego
W miarę krótki skład Obecność kontrowersyjnych składników
  Przewaga składników pochodzenia roślinnego
  Obecność glukozaminy

Skład ogólny i analityczny, w tym dodatki

Skład: świeży kurczak (20%), suszony drób (15% kurczaka), pszenica, kukurydza, ryż, tłuszcz zwierzęcy, hydrolizat białka, skwarki, pulpa buraczana (3%), drożdże, siemię lniane, witaminy i substancje mineralne, fruktooligosacharydy (0,5%), siarczan chondroityny, chlorek glukozaminy. Zawiera przeciwutleniacze.

Legenda:

  • Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
  • Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
  • Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu

Składniki analityczne: białko surowe 26%, zawartość tłuszczu 14%, popiół surowy 7%, włókno surowe 2,5%, wapń 1,7%, fosfor 1,2%. Kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 3 w proporcji 8:1.

Dodatki: Dodatki dietetyczne na 1 kg: witamina A 15000 j.m., witamina D3 1500 j.m., witamina E 500 mg, miedź (jako siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (jako siarczan żelaza, monohydrat) 100 mg, jod (jako bezwodny jodan wapnia) 2 mg cynk (jako siarczan cynku, monohydrat) 110 mg, mangan (jako tlenek manganawy) 40 mg, selen (jako selenin sodu) 0,3 mg, chondroityna 270 mg, glukozamina 200 mg.

Rozkład makroskładników

28,3%
Białko
min.18%
 
Dotychczasowe badania nie wskazały maksymalnej ilości białka, jaką można podawać psom. Psy doskonale przystosowują się do diety bogatej w białko, więc wysoka jego zawartość w karmie nie powinna budzić niepokoju. Również nie udało się dowieść, iż "przebiałkowanie" realnie występuje i dotyczy psów.
15,2%
Tłuszcz
min. 5,5%
 
FEDIAF nie określiło w swoich zaleceniach żywieniowych górnej granicy zawartości tłuszczu, jednak przyjmuje się, że zdrowe psy powinny spożywać do 25% tłuszczu w suchej masie lub 2-3g tłuszczu na każdy kilogram masy ciała.
46,2%
Węglowodany
20 - 25%
 
Badania nie wykazały, aby zdrowe psy miały zapotrzebowanie na węglowodany, dlatego nie są one konieczne w ich diecie. Natomiast w przypadku suk ciężarnych i karmiących, stwierdzono, że dieta bogata w węglowodany, nawet do 45%, jest niezbędna do utrzymania optymalnej wydajności produkcyjnej. Uważa się, że maksymalna ilość węglowodanów w diecie psa powinna wynosić 25% a ich nadmiar może prowadzić do otyłości, podwyższonego cholesterolu i cukrzycy.

Białko: 28,3% w suchej masie, co odpowiada ok. 70,7g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość pochodzi z produktów roślinnych, a nie mięsnych, co natomiast obniża jego wartość biologiczną i może nie dostarczać wystarczającej ilości potrzebnych, znajdujących się w mięsie aminokwasów. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie.

Źródła białka w karmie: świeży kurczak, suszony drób (kurczak), kukurydza, ryż, skwarki, hydrolizat białka. 

Tłuszcz: 15,2% w suchej masie, co odpowiada 38g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa, natomiast psy z problemami wątrobowymi i trzustkowymi powinny unikać takiej ilości. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest w normie.

Źródła tłuszczu w karmie: tłuszcz zwierzęcy, siemię lniane.

Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 46,2%. Pomimo braku wytycznych dotyczących minimalnej i maksymalnej ilości węglowodanów w diecie zdrowych psów, uważamy, że jest ich za dużo.  Najlepiej, aby ich poziom był jak najniższy, nie przekraczając 20-25% w suchej masie karmy.

Źródła węglowodanów w karmie: kukurydza, pszenica, ryż.

* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)

Analiza składu

6%
Świeży kurczak
 
15%
Suszony drób
 

Świeży kurczak: ciężko ocenić jakość tego składnika oraz białka z niego pochodzącego. Pod tym opisem mogą znajdować się produkty kat. 3, które nie są przeznaczone do spożycia dla ludzi, produkty uboczne (pióra, dzioby, całe łby, lub całe tusze lub ich części, które zostały oddzielone od mięsa dla ludzi). Białko niskiej jakości negatywnie wpływa na jego strawność oraz utrudnia wchłanianie kluczowych składników odżywczych.

Po odjęciu ok. 70% wody podczas procesu produkcji zostaje nam 6% świeżego kurczaka w karmie. Niestety jest to bardzo mało.

Suszony drób: jak wyżej, nie jesteśmy w stanie stwierdzić czego konkretnie użył producent w składzie. Natomiast wiemy, że składnik jest suszony, co wskazuje, że jest to także końcowa ilość w procesie produkcji, czyli 15% kurczaka.

Pszenica: jest to kontrowersyjny składnik w diecie psa. Pszenica charakteryzuje się niską ceną i odpowiednim źródłem skrobi, ale posiada niską wartość dla psa, a co za tym idzie - jest dobrym i tanim wypełnieniem składu, niekoniecznie korzystnym dla zdrowia, może m.in powodować alergie.

Kukurydza: jest to kolejny kontrowersyjny składnik, ponieważ charakteryzuje się dużą ilością węglowodanów oraz niskiej jakości białka pochodzenia roślinnego, które niekoniecznie są potrzebne względnie mięsożernym psom. W przypadku tej karmy stanowi tani i łatwo dostępny wypełniacz, który zbija nam karmę w chrupki, dzięki której sucha karma się nie rozpada. Zmartwieniem jest dla nas wysoka podatność psów na alergię tego składnika, a także obecność mykotoksyn, które są szkodliwe dla zdrowia tego psa. Kolejnym minusem tego składnika są nieproporcjonalne ilości kwasów omega-6 oraz wysoki indeks glikemiczny, który na dłuższą metę w psiej diecie może doprowadzić do cukrzycy.

Ryż: jest zbożem, które w psiej diecie jest dość neutralne. Natomiast posiada wysoki indeks glikemiczny i potrafi powodować alergie pokarmowe. Pomimo tego to łatwo przyswajalne źródło węglowodanów, włókna pokarmowego i białka, które ma swoje zastosowanie w karmach dla psów „z wrażliwym brzuchem”. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zdrowemu, a nawet choremu psu nie jest on potrzebny w diecie z uwagi na niską wartość odżywczą. W przypadku tej karmy jest on wypełnieniem składu oraz ilości białka w karmie.

Tłuszcz zwierzęcy: producent nie deklaruje gatunku z jakiego pochodzi tłuszcz. Z tego powodu nie znamy jego pochodzenia ani wartości odżywczych. Mogą to być tłuszcze z odpadów, które są źródłem energii.

Hydrolizat białka: nie możemy ocenić jego wartości ani pochodzenia, co skutkuje, że składnik ten jest kontrowersyjny.

Skwarki: produkowane z surowców kat.3, które posiadają niskiej jakości kolagen.

Pulpa buraczana: jest to produkt końcowy przetworzenia buraków cukrowych, który może uczulać. Pozytywnie może wzmocnić pracę jelit, jednak jej obecność zmniejsza strawność białek. 

Drożdże: źródło witamin z gr. B., które pozytywnie wpływają na odporność psa. Są pozostałością przy produkcji alkoholu.

Siemię Lnianie: jest naturalnym źródłem kwasów omega-3 i korzystnie wpływa trawienie.

Siarczan chondroityny: pozytywnie wpływa na prace stawów.

Chlorek glukozaminy: na podstawie badań glukozamina nie wykazuje znaczącego wpływu na stawy, dlatego zaleca się unikanie jej stosowania w przypadku ich problemów.

Analiza składu analitycznego (w suchej masie)

2,7%
Włókno
 
7,6%
Popiół
1,3%
Fosfor
0,46% - 1,6%
1,85%
Wapń
0,58% - 2,5%

Włókno pokarmowe: 2,7% w suchej masie. Składniki diety, przewaga białka roślinnego, obecność zbóż i duża ilość węglowodanów sprawiają, że trudno jednoznacznie ocenić maksymalną strawność karmy, która w tym przypadku może być wysoka.

Popiół: 7,6% w suchej masie. Są to związki mineralne, głównie wapnia, fosforu, miedzi, manganu i cynku. Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i posiada gorszej jakości składniki. Popiół wpływa także na uczucie sytości.

Fosfor: 1,3% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to min. 0,46%-1,6%. Pomimo, że ilość mieści się w zakresie to uważamy, że jest go za dużo (max. 1% s.m.). Przy przewadze składników roślinnych w składzie może to być gorzej przyswajalny fosfor dla psa. Nadmiar może doprowadzić do problemów z nerkami.

Wapń: 1,85% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to 0,58%-2,5% dla dorosłego psa. Parametr prezentuje się w miarę dobrze.

Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): to 1,4:1. Zalecenia FEDIAF to najlepiej 1:1-2:1. Uważamy, że stosunek wapnia do fosforu jest odpowiedni w tej karmie.

Energia metaboliczna i strawność karmy

87%
Strawność karmy
 

Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 358kcal/100g (3580kcal/1kg)

Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 87%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których mamy za mało informacji od producenta. W przypadku składu z dużą ilością składników kontrowersyjnych - liczba ta może być niższa.

Podsumowanie i ocena

10%
Odżywczość
 
Zgodność z naturalną dietą dla psa i jego fizjologią układu pokarmowego.
30%
Składniki
 
Ogólna jakość wszystkich składników, ich doboru, ilości oraz jakości.
35%
Produkty zwierzęce
 
Komponenty mięsa i podrobów, które można wyczytać ze składu.
20%
Świeże produkty zwierzęce
 
Świeże komponenty mięsa i podrobów, które można wyczytać ze składu.
0%
Warzywa i owoce
 
Ilość warzyw i/lub owoców, które możemy wyczytać ze składu.
6%
Mięso po odwodnieniu
 
Realna ilość mięsa/produktów zwierzęcych w finalnym składzie po przejściu procesu produkcji.
70%
Opłacalność
 
Cena względem ogólnej jakości karmy i jej składników.

Karma Nutrilove Premium to sucha, pełnoporcjowa karma dla psów dojrzałych, która spełnia minimalne zalecenia FEDIAF.

Jej istotnym minusem jest dość duża liczba składników kontrowersyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psa. Możemy zauważyć, że w końcowym produkcie zostaje znikoma ilość produktów pochodzenia zwierzęcego, co wynika ich małej zawartości w składzie i procesem produkcji. Proces ten ma także wpływ na zachowanie naturalnych witamin i minerałów, które w tym przypadku musiały zostać dodane jako „dodatki”. Sama jakość wszystkich składników w karmie wypada średnio. Ta karma sucha nie przestrzega także potrzeb fizjologicznych układu pokarmowego psów jak duża zawartość mięsa, podrobów, mała zawartość warzyw i owoców. 

Pomimo tego karma ma swoje plusy, którymi może się pochwalić. Posiada:

  • dobry stosunek Ca:P,
  • obecność jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • dobrze wyglądające składniki analityczne,
  • obecność kwasów omega-3.

Plusem może być także to, że skład sam w sobie nie jest bardzo długi. Nie zawiera sztucznych aromatów, co pozwala jej mieć doskonały smak bez dodatków chemicznych, jednak należy ją dostosować do potrzeb pupila. Niestety całościowo z wyżej wymieniowych powodów musimy ocenić tą karmę jako 3/10.

W naszej opinii można znaleźć karmy nieco droższe, ale ze zdecydowanie lepszym składem niż te przedstawione powyżej. Niemniej jednak możemy stwierdzić, że cena około 160 zł za 12kg karmy jest dość adekwatna, jeśli chodzi o jakość, którą można kupić.

 Pamiętaj: przedstawiana recenzja karmy zawiera normy odnoszące się do psów dorosłych oraz seniorów. Podane wartości mogą nie być odpowiednie dla psów chorych i szczeniaków. Weź to pod uwagę podczas wyboru najlepszej karmy dla psa

To może Cię zainteresować:

Kot gryzie kable w domu – co zrobić?
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Ile kosztuje utrzymanie psa? Poznaj miesięczny koszt!
Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa
Jaka jest najlepsza karma dla papug?
Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem
Oceń karmę
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *