Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?

Decydując się na sprawienie sobie zwierzęcia, bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego zdrowie, szczęście, dobrostan, a gdy przyjdzie na to pora, za jego spokojne odejście z tego świata. Uśpienie psa, jest w wielu sytuacjach ostatnią przysługą jaką możemy wyświadczyć naszemu wiernemu przyjacielowi. Nie należy bynajmniej kojarzyć eutanazji w sposób negatywny, a jedynie obiektywnie i rozważnie przemyśleć sytuację naszego pupila. Pod względem etycznym medycyna weterynaryjna działa inaczej od medycyny ludzkiej. W przypadku gdy człowiek w Polsce jest nieuleczalnie chory na, na przykład, złośliwego raka nerki, który dając przerzuty do wielu innych narządów, takich jak kości, płuca czy mózg sprawia ból, na który pomaga jedynie morfina i najsilniejsze opioidy, o życie takiego pacjenta walczy się do końca, licząc na remisję.

W przypadku zwierząt, górę bierze przede wszystkim chęć zakończenia cierpienia naszego przyjaciela, co zdaniem wielu ludzi jest bardziej empatycznym i etycznym podejściem. Decyzję o uśpieniu psa podejmuje lekarz weterynarii w porozumieniu z opiekunem lub właścicielem zwierzęcia, któremu zostanie w gabinecie wyjaśnione jak wygląda uśpienie psa. Ważne jest by zawsze słuchać zaleceń lekarza, ponieważ ma on na uwadze jedynie dobro pacjenta i w przeciwieństwie do rozemocjonowanego właściciela, jest w stanie obiektywnie rozważyć wszystkie wskazania i przeciwwskazania do zastosowania tego ostatecznego rozwiązania.

 

Na czym polega uśpienie psa? Czy uśpienie psa boli?

Po przeanalizowaniu przez lekarza weterynarii historii choroby i leczenia psa, oraz po ponownym przebadaniu i ocenie stanu zwierzęcia, lekarz weterynarii może zalecić przeprowadzenie zabiegu eutanazji zwierzęcia. Zwierzę dostaje leki znieczulające i uspokajające, tak by zasnęło, popadło w nieświadomość i nie czuło absolutnie żadnego bólu, tak jak w premedykacji stosowanej przed zabiegami chirurgicznymi. Na tym etapie właściciel i rodzina mogą być obecni przy zwierzęciu by nie stresowało się samą wizytą w nieznanym miejscu i obecnością obcych osób. Po tym jak nasz pies uśnie spokojnym i nieświadomym snem, właściciele mogą opuścić gabinet, ponieważ ich obecność nie wpłynie już na poprawę stanu pacjenta. Ważne jest, że przy przeprowadzaniu eutanazji zwierzęcia nie mogą obecne być osoby poniżej 18 roku życia. Obligatoryjnie muszą one opuścić gabinet po premedykacji. W następnym etapie zwierzęciu podaje się dożylnie pentobarbital, czyli lek z grupy barbituranów, który powoduje silne uspokojenie i senność. W Polsce stosowany jest wyłącznie jako środek do eutanazji zwierząt, jednak w innych krajach poza tą funkcją używany jest również w leczeniu padaczki, ze względu na silne hamowanie czynności pracy ośrodków mózgu. Istotne jest, że jedyną osobą która ma pozwolenie i możliwości gdzie kupić zastrzyk na uśpienie psa, jest właśnie lekarz weterynarii.

By posiadać środki stosowane w tej procedurze, konieczne jest posiadanie odpowiednich pozwoleń zgodnych z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Lekarz weterynarii na własny użytek musi wypisać specjalną receptę z numerem identyfikacyjnym i nie ma możliwości przekazania jej właścicielowi zwierzęcia, tak jak mógłby to zrobić w przypadku innych leków, lecz musi sam nabyć i zaaplikować lek. Nie istnieje coś takiego jak tabletki na uśpienie psa, dlatego jeśli zachodzi konieczność uśpienia psa w domu, na przykład z powodu niemożności przeniesienia schorowanego i słabego zwierzęcia lub niemożności współpracy z nim z powodu agresji, konieczne jest umówienie się z lekarzem weterynarii na wizytę domową. Po premedykacji psa w pierwszym etapie, zdarza się, że pies zasypia z lekko otwartymi oczyma. Po uśpieniu psa, otwarte oczy mogą pozostać nawet po śmierci zwierzęcia, nie świadczy to jednak o jego cierpieniu w trakcie tej procedury, ani o nieprawidłowym wykonaniu zabiegu.

Ile trwa uśpienie psa?

Uśpienie psa nie jest długim zabiegiem. Sama premedykacja trwa około 10-15 minut. W następnym etapie, po kilkunastu sekundach od podania preparatu na uśpienie psa następuje zahamowanie pracy serca. Następnie lekarz ponownie bada pacjenta, by po około 10 minutach potwierdzić zgon.

Co można zrobić po uśpieniu psa?

Jest to zagwozdka dla wielu właścicieli. Większość ludzi chciałoby pochować swojego pupila na własnym ogródku, jednak według prawa jest to nielegalne, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, przeniesienie groźnych drobnoustrojów na człowieka i inne zwierzęta, a także przedostanie się zanieczyszczeń do wód gruntowych. Z tych względów, psa i każde inne zwierzę domowe powinno pogrzebać się w wyznaczonych do tego cmentarzach dla zwierząt, bądź poprosić lekarza weterynarii by przekazał ciało bezpośrednio do firmy kremacyjnej. Możliwe jest uzyskanie od nich urny z popiołami, które następnie możesz trzymać w swoim domu lub pogrzebać na podwórku, gdyż nie stanowią już zagrożenia biologicznego.

Niektóre firmy oferują również takie usługi jak skompresowanie popiołów w sztuczne diamenty, które następnie tak jak te kamienie szlachetne, mogą zostać wprawione w biżuterię albo wystawione na półce w domu. Jeśli Twoim życzeniem jest zrobienie dobrego uczynku dla studentów i uczniów szkolących się na przyszłych lekarzy, możesz również w gabinecie wyrazić zgodę na bezpłatne przekazanie ciała na cele naukowe. Zarówno lecznica jak i uniwersytet przyjmą taki dar z radością, potraktują Twojego pupila z szacunkiem, a przyszłe pokolenie skorzysta na Twojej ofiarności.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Należy pamiętać, że zapewnienie należytej opieki lekarskiej, zarówno człowiekowi jak i zwierzęciu, które również jest członkiem naszej rodziny, nie należy do tanich przedsięwzięć, a jest konieczne by zagwarantować naszemu pupilowi dobrostan za życia i łagodną śmierć, gdy stanie się to konieczne. Decydując się na sprawienie sobie psa, czy jakiegokolwiek innego zwierzaka, musisz brać pod uwagę wszelkie przeciwności losu i niewyobrażalna jest sytuacja odmówienia pomocy zwierzęciu, tylko dlatego, że kosztuje kilkaset złotych. W przypadku uśpienia psa, cena wynika przede wszystkim z masy ciała Twojego pupila, ponieważ w zależności od tego należy zwiększyć dawkę leków, które muszą zostać wykorzystane.

Koszt uśpienia psa to od 50-300 zł. W przypadku gdy konieczna będzie wizyta domowa, cena może być jednak wyższa, w zależności od czasu jaki lekarz musiał poświęcić na dojazd do pacjenta. Po uśpieniu psa, koszt kremacji również zależy od masy zwierzęcia, oraz od tego czy wybierzesz kremację indywidualną, by uzyskać wyłącznie popioły Twojego psiaka, czy też zbiorową, w której wyodrębnienie prochów nie będzie możliwe. Kremacja indywidualna oznacza koszty z zakresu 400-800 zł, zbiorowa około 150-250 zł, a przekształcenie w diamencik wynosi około 5 000 zł. Miejsce na cmentarzu dla psów kosztuje około 250-500 zł na 5 lat.

Kiedy wskazane jest uśpienie psa?

Uśpienie zwierząt stosuje się w przypadkach, kiedy medycyna nie jest w wstanie pomóc, wyczerpano wszelkie możliwości terapii, które okazały się skuteczne lub zwierzę nie może przeżyć wolne od bólu bez zabiegu, który dalece wykracza możliwości finansowe właściciela. Z reguły usypiane są zwierzęta stare i schorowane, jednak zdarzają się również przypadki, kiedy nawet u bardzo młodych zwierząt ujawnią się groźne choroby genetyczne, zbyt trudne i kosztowne do radzenia sobie z nimi, np. hemofilia. Wskazaniem mogą być również choroby zwalczane z urzędu, takie jak wścieklizna czy wąglik, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Ponadto w każdym wieku kogą zdarzyć się naszym zwierzętom groźne wypadki komunikacyjne, albo inne nieuleczalne choroby, które nie dadzą możliwości wyleczenia, a sprawiają ból i dyskomfort naszemu pupilowi.

W definicji dobrostanu, stwierdza się, że zwierzęta dobrze traktowane powinny być wolne od: bólu i cierpienia, głodu i pragnienia, strachu i zagrożeń, od chorób, oraz powinny mieć możliwość wyrażania swoich naturalnych zachowań. W przypadku, gdy któreś z tych pięciu wolności są naruszane albo wręcz uniemożliwiane, powinniśmy niezwłocznie podjąć interwencję. Czasami, decyzję o uśpieniu psa może podjąć lekarz weterynarii, w konsultacji telefonicznej z właścicielem, na przykład w trakcie przeprowadzania operacji, jeśli zauważy, że zmiany chorobowe są dalece bardziej postępujące niż początkowo się to zdawało i przez to rokowania pacjenta znacznie pogorszyły się. Zdarzają się również przypadki, konieczności uśpienia agresywnego psa. W takiej sytuacji uśpienie stosuje się dopiero gdy nieskuteczne okaże się naprostowanie psa odpowiednimi szkoleniami posłuszeństwa, pracą z behawiorystą, czy też farmakoterapią. Uśpienie starego psa ma uzasadnienie dopiero wtedy gdy życie takiego zwierzęcia jest znacznie utrudnione, poruszanie się sprawia zwierzęciu ból, lub ogólne wyniszczenie i opinia prowadzącego lekarza weterynarii, wskazują na konieczność przeprowadzenia tego ostatecznego zabiegu.

Kiedy nie wolno usypiać psa?

Kiedy nie wolno usypiać psa?

W Polsce nielegalne jest coś takiego jak „uśpienie psa na życzenie”, ponieważ zwierzę nie jest traktowane jako należący do człowieka przedmiot, lecz jako żywa i odczuwająca ból i przyjemności istota. Zdarzały się sytuacje, w których nieodpowiedzialni właściciele przychodzili ze swoimi pupilami do gabinetu żądając ich uśpienia, z powodu otyłości (do której przecież sami się przyczynili, przekarmiając psa i  nie zapewniając mu odpowiedniej aktywności fizycznej), starości (przy pozostawaniu w dobrej formie, bez bólu, utraty apetytu i  innych dolegliwości), agresji (która wynikała tylko i wyłącznie z niewychowania psa i dała radę wycofać się po zastosowaniu odpowiedniego szkolenia), alergii dziecka (w takich przypadkach psa można oddać do fundacji, albo wystawić ogłoszenie o adopcji) i sytuacji, w których leczenie choroby jest łatwe, możliwe finansowo i skuteczne.

Zgodnie z ustawą o chorobach zwalczanych z urzędu, nie wolno również usypiać psów podejrzanych po chorowanie i nosicielstwo wścieklizny prze okres ich obserwacji, który musi wynosić do 21 dni po ugryzieniu człowieka. Jest to ważne ze względu na to, że psy mogą rozsiewać wirusa wścieklizny ze śliną i innymi płynami ustrojowymi nawet do 14 dni zanim wystąpią u niego typowe objawy dla tej groźnej i śmiertelnej choroby. W takim przypadku, pozostawiony jest bezpieczny czas na działanie profilaktyczne poszkodowanego człowieka, w postaci zastosowania cyklu szczepień poekspozycyjnych lub podania surowicy zawierającej przeciwciała przeciwko wirusowi wścieklizny.

Dylematy przy usypianiu psa

Czasami swoim współczuciem i chęcią pomocy, właściciele mogą wyrządzić znacznie większą szkodę niż może im się to wydawać. W wielu przypadkach, gdy lekarz weterynarii sugeruje, że zbliża się pora, gdy naszego pupila trzeba będzie uśpić, właściciele zalewają się łzami i twierdzą, że przecież nigdy nie zrobiliby czegoś „tak okropnego” swojemu zwierzęciu. Tymczasem, nie jesteśmy w stanie wejść do głowy naszego poczciwego zwierzaka, żeby zapytać się go jak się czuje. Możemy co najwyżej zaobserwować takie objawy jak: ospałość, brak apetytu, szybkie dyszenie, powolne i ostrożne ruchy, długie pozostawanie w jednej pozycji, momenty zawahania przed zmienianiem pozycji, apatia, zaniedbywanie dbania o sierść, ciche wycie, unikanie światła czy też obecności człowieka, ukrywanie się w spokojnych miejscach oraz popuszczanie moczu. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o znacznym męczeniu się naszego zwierzęcia i odczuwania przez niego silnego bólu, na który nie pomagają już nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe.

W życiu nie pozwolilibyśmy naszemu dziecku, ani innemu członkowi rodziny żyć z tak ogromnym bólem, dlaczego więc mielibyśmy ignorować cierpienie naszego psiego przyjaciela tylko dlatego że nie potrafi nam o nim powiedzieć? Pozwalając naszemu podopiecznemu żyć w ciągłym cierpieniu łamiemy podstawową wolność zwierzęcia co można potraktować nawet jako łamanie praw zwierząt. Znęcanie się nad zwierzętami wcale nie musi oznaczać ich bicia, głodzenia czy tez innego robienia im krzywdy. Samo bierne przyglądanie się cierpieniu naszego zwierzaka, zwłaszcza w rodzinach, które twierdzą, że kochają swojego pupila, jest często znacznie gorsze od szybkiego i bezbolesnego zakończenia życia.

Jak poradzić sobie po uśpieniu psa?

Większość ludzi, krótko po utracie swojego zwierzaka, w ramach przerwania żałoby i zapełnienia pustki sprawia sobie kolejnego zwierzaka. Można tym samym spełnić dobry uczynek adoptując psiaka ze schroniska. Niektórzy ludzie uważają, że nie powinno się sprawiać sobie drugi raz identycznego pupila, nie jest to jednak prawidłowe rozumowanie. Można być miłośnikiem danej rasy, lub danego typu wyglądu, ważne jednak, by nie zakładać, że nowy szczeniak będzie się zachowywał identycznie, reagował tak samo na szkolenie i lubił te same rzeczy co nasz poprzedni przyjaciel. Naszemu następnemu przyjacielowi powinniśmy poświęcić się całkowicie, dbając by od początku miał zapewnione należyte wychowanie i szkolenie a także opiekę zdrowotną. Dzięki temu nasz umysł skupi się na nowym przyjacielu, pozwalając uporać się ze smutkiem po odejściu wiernego towarzysza.

To może Cię zainteresować:

Purizon Single Meat Adult konina z batatami
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Jak widzi pies – czy psy widzą kolory?
Jaką miskę dla psa wybrać?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *