Tresura owczarka niemieckiego – jak wytresować owczarka niemieckiego?

Szkolenie owczarka niemieckiego powinno rozpocząć się już w wieku kilku tygodni - im wcześniej, tym lepiej! Należy pamiętać, że szczeniaki chłoną wiedzę niczym gąbka, a więc jest to najlepszy czas na to, aby rozpocząć tresurę. Zastanawiasz się, jak wychować psa owczarka niemieckiego dorosłego i szczeniaka? W zdecydowanej większości przypadków postępuje się niemal identycznie, jednak czas przyswojenia nowych umiejętności może być dłuższy. Niezależnie od wieku naszego pupila należy uzbroić się w cierpliwość. Tresura owczarka niemieckiego nie zawsze jest prosta i przyjemna, szczególnie jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia. Skorzystaj z poniższych wskazówek, jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie.

 

Nauka posłuszeństwa

Nie masz pojęcia, jak wytresować owczarka niemieckiego? Pamiętaj, że już na początku zwierzę powinno wiedzieć, że jesteś jego przewodnikiem. Konsekwencja jest kluczem w odpowiednim szkoleniu. Jeśli nasz psiak pojawia się u nas jako szczeniak - tym lepiej dla nas. Szkolenie szczeniaka owczarka niemieckiego jest dużo prostsze, niż starszych osobników.

Zastanów się, czy bierzesz psiaka do towarzystwa, z linii użytkowej, hodowlanej, a może do sportów takich jak obrona? W zależności od przeznaczenia - koniecznie dowiedz się gdzie w okolicy znajdziesz odpowiednie miejsce, w którym nauczą Cie jak postępować ze szczeniakiem owczarka niemieckiego. Koszt szkolenia owczarka niemieckiego będzie zależny od wybranych zajęć (zajęcia grupowe/indywidualne), ich celu (posłuszeństwo, obrona itp) a także długości kursu.

Nie każdy wie, jak wytresować psa. Ważne jest to, aby ustalić pewne zasady z pozostałymi domownikami. W inny przypadku zwierzak może się pogubić. Zabraniasz wskakiwać zwierzęciu na kanapę, a inny członek rodziny pozwala mu spać na łóżku? Takie postępowanie jest z góry skazane na porażkę. Szkolenie owczarków niemieckich wymaga sporego zaangażowania. Pamiętaj, że nie musisz być jedynym liderem "w stadzie", jednak dobrze, gdy to jedna osoba poświęca się szkoleniu. Pozostałe osoby powinny jedynie stanowić wsparcie, tak aby nie zaprzepaścić już wypracowanych efektów.

Socjalizacja psa

Jak postępować ze szczeniakiem owczarka niemieckiego? Pamiętaj o socjalizacji, gdyż to ona w dużej mierze warunkuje to, jak będzie zachowywać się czworonóg. Ważne jest, by przyzwyczaić psa od małego do różnych przedmiotów, dźwięków, czy też otoczenia. Ogromną rolę odgrywa również kontakt z innymi zwierzętami. Brak socjalizacji może sprawić, że pupil stanie się lękliwy, a nawet agresywny. Dorosłe osobniki mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi.jak szkolić owczarka niemieckiego

W jakim wieku tresować owczarka niemieckiego? Szkolenie owczarka warto rozpocząć już w wieku 2-3 miesięcy (wszystko zależy od tego, kiedy trafi on do naszego domu). Towarzyski zwierzak odnajdzie się w niemal każdym otoczeniu - nawet, jeśli urwie nam się ze smyczy lub wybiegnie przez otwartą bramę. Trzeba wziąć pod uwagę specyficzne cechy opisywanej rasy. Owczarki niemieckie zwykle są bardzo pewne siebie. W zależności od linii i hodowli, nasze owczarek może być bardziej żywiołowym kompanem lub flegmatycznym towarzyszem oglądania serialów.  Niezależnie od temperamentu - optymalna ilość ruchu jest odpowiednia, by utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej (zwłaszcza jeśli pies pochodzi z hodowli nastawionej na psy pracujące).

Jak wyszkolić owczarka niemieckiego?

Wiadomym jest że tresowanie owczarka niemieckiego należy rozpocząć od absolutnych podstaw. Nie jest wskazane narzucanie zbyt wysokiego tempa. Faktem jest, że omawiana rasa uznawana jest za wyjątkowo inteligentną, jednak nie oznacza to, że pupil przyswoi kilkanaście komend jednocześnie. Już na starcie dobrze dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia. Szczenię podczas zabawy lub nauki może chcieć podgryzać ręce swojego opiekuna, smycz, czy też przypadkowo napotkane przedmioty. Na spacerze może dorwać się do śmieci, a nawet padliny. Właśnie dlatego szybkie opanowanie komendy "zostaw" ma duże znaczenie.szkolenie owczarka niemieckiego

To, w jakiej kolejności będziemy uczyć psa komend zależy wyłącznie od nas. Przyswojenie takich poleceń, jak "siad", "waruj", "daj łapę", "turlaj się", "daj głos" może zająć kilka tygodni. Jeśli zastanawiasz się, jak wyszkolić owczarka niemieckiego, to nie zapominaj, że twoje zaangażowanie znajduje się na pierwszym miejscu. Ważne jest, aby trening odbywał się każdego dnia - nie musi być on długi, jednak to systematyczność stanowi klucz do sukcesu. Warto jest również zaopatrzyć się w rozmaite smaczki, dzięki którym czworonóg nabierze większej ochoty do podjęcia aktywności. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy owczarek niemiecki jest chętny na naukę. Z reguły psy tej rasy są żywiołowe i energiczne, jednak zawsze może nam trafić się kanapowiec.

Wzmacnianie pożądanych zachowań

Pies musi mieć pewność, że zrobił coś dobrze. Trening owczarka niemieckiego wymaga więc wzmacniania pożądanych zachowań. Jest to najprostszy sposób na to, aby zwiększyć efektywność nauki. Jak już wspomniano, smaczki sprawdzają się doskonale podczas procesu nauki. Z pewnością dzięki nim zwierzęciu będzie łatwiej zapamiętać, czego od niego oczekujemy. Oczywiście nie można przesadzać również w drugą stronę - nadmiar przekąsek nie jest mile widziany. Czasami wystarczy jedynie pogłaskanie psa po grzbiecie.

Twój pies nie jest wobec Ciebie posłuszny? Nie możesz przejawiać agresji w stosunku do niego. Nie należy zapominać, że krzykiem, czy też przemocą fizyczną nie da się wyszkolić żadnego psa. Uzyskane rezultaty mogą być odwrotne do zamierzonych. Weź pod uwagę, że zalękniony pies może w samoobronie wyrządzić Ci krzywdę. Jest to dość rzadkie zjawisko, ponieważ zwierzęta znoszą znacznie więcej, niż ludzie, jednak nigdy nie można przewidzieć tego, co stanie się w przyszłości. Ważne jest by być w stosunku do czworonoga konsekwentnym, a jednocześnie wyrozumiałym. Dzięki temu małymi kroczkami można zbudować niepowtarzalną więź.

Optymalna dawka ruchu

Szkolenie owczarka niemieckiego w domu jest możliwe, jeśli tylko będziemy stosować się do obowiązujących zasad. Należy podkreślić, że jest to rasa, która potrzebuje zwiększonej dawki ruchu. W innym przypadku zwierzak zamiast nauki będzie wolał szaleńcze bieganie lub ganienie z piłką. Oczywiście nie chodzi o to, aby tresurę rozpoczynać w momencie, gdy pupil jest już zmęczony. Istotne jest jednak to, aby spożytkował znaczną część energii, którą przepełniony jest jego organizm. Sprawi to, że łatwiej będzie mu się skupić nad konkretnym zadaniem. Dotyczy to przede wszystkim szczeniąt oraz młodych psów.tresura owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie muszą każdego dnia wybiegać się, a więc standardowy spacer często jest niewystarczający. Osoby, które nie mają do dyspozycji własnego ogrodu powinny znaleźć miejsce, gdzie pies będzie czuł się swobodnie. Park, gdzie bawią się dzieci nie jest najlepszą opcją. Trzeba wiedzieć, że pies, któremu nie zapewnimy dostatecznej ilości ruchu może wykazywać zachowanie agresywne lub destrukcyjne. Pies pozostawiony sam sobie może wykształcić lęk separacyjny oraz inne niepożądane zachowania. Gdy tylko zauważymy u naszego psiaka zalążki niepożadanych zachowań - powinniśmy udać się do behawiorysty, który pomoże nam przepracować problemy, z którymi nie dajemy sobie sami rady.

Jak wyszkolić owczarka niemieckiego na psa obronnego?

Szkolenie psa obronnego - tzw. IPO (Internetional Prüfungs Ordnung). Dużą zaletą jest fakt, że sport ten rozwija psa wszechstronnie - od bardzo zaawansowanego posłuszeństwa po docelowo - obronę właściciela. Same egzaminy na zawodach składają się z tropienia, posłuszeństwa i obrony. W części dotyczącej posłuszeństwa, z psem należy wykonać komendy takie jak: chodzenie przy nodze, siad w marszu oraz w najwyższej klasie waruj i stój w biegu. Na dobrym kursie obrony, nie tylko nauczą Cię jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa, ale i pomogą w wyszkoleniu owczarka niemieckiego na psa obronnego. Należy pamiętać, ze sport ten jest bardzo niebezpieczny, zarówno dla opiekuna, pozoranta jak i psa - dlatego ważne jest by wybrać odpowiednie miejsce, w którym rozpoczniecie szkolenie ze swoim owczarkiem niemieckim.

Profesjonalna tresura

Szkolenie owczarka niemieckiego krok po kroku nie wydaje się być skomplikowane, jednak rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Jeśli szukasz porady jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa -  warto zasięgnąć porad specjalisty. Nie zawsze mamy wystarczającą ilość czasu na to, aby wytresować czworonoga.

Jeśli zamierzasz trenować ze swoim psem mniej amatorsko, być może dobrym rozwiązaniem tego problemu okaże się profesjonalna tresura owczarka niemieckiego. Jest ona niezbędne w przypadku, gdy zależy nam na np. szkoleniu pod kątem obronnym, czy też nauce stróżowania. Błędy popełniane przez amatora mogą wyrządzić wiele szkód. Zapisanie się do odpowiedniego klubu czy behawiorysty może okazać się niezbędne na początku takiej przygody. Ile kosztuje szkolenie psa owczarka niemieckiego? Na to pytanie odpowiedzi znajdziesz u osób odpowiedzialnych za szkolenie psiaka. 

To może Cię zainteresować:

Zatwardzenie u psa – co zrobić gdy pies ma zaparcia?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Gryfonik brukselski – co warto wiedzieć?
Nowofundland – czy pasuje do Twojej rodziny?
Mops – dlaczego wzbudza kontrowersję?
5/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *