Tresura owczarka niemieckiego – jak wytresować owczarka niemieckiego?

Szkolenie owczarka niemieckiego powinno rozpocząć się już w wieku kilku tygodni – im wcześniej, tym lepiej! Należy pamiętać, że szczeniaki chłoną wiedzę niczym gąbka, a więc jest to najlepszy czas na to, aby rozpocząć tresurę. Zastanawiasz się, jak wychować psa dorosłego, czy też ze schroniska? W zdecydowanej większości przypadków postępuje się niemal identycznie, jednak czas przyswojenia nowych umiejętności może być dłuższy. Niezależnie od wieku naszego pupila należy uzbroić się w cierpliwość. Tresura owczarka niemieckiego nie zawsze jest prosta i przyjemna, szczególnie jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia. Skorzystaj z poniższych wskazówek, jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie.

Nauka posłuszeństwa

Nie masz pojęcia, jak wytresować owczarka niemieckiego? Pamiętaj, że już na początku zwierzę powinno wiedzieć, że jesteś jego panem. Pewne jest to, że nie może ono dominować nad człowiekiem, gdyż nigdy nie uda się wypracować pożądanych efektów. Czworonóg, który czuje, że jest na pozycji lidera będzie próbował przejąć kontrolę nad swoim właścicielem, co może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Wiadomym jest, że szczeniak jest zwykle słodki i uroczy, a więc mamy ochotę pozwolić mu na więcej. To ogromny błąd! Od samego początku należy postępować konsekwentnie.

Nie każdy wie, jak wytresować psa. Ważne jest to, aby ustalić pewne zasady z pozostałymi domownikami. W inny przypadku zwierzak może się pogubić. Zabraniasz wskakiwać zwierzęciu na kanapę, a inny członek rodziny pozwala mu spać na łóżku? Takie postępowanie jest z góry skazane na porażkę. Szkolenie owczarków niemieckich wymaga sporego zaangażowania. Pamiętaj, że nie musisz być jedynym liderem “w stadzie”, jednak dobrze, gdy to jedna osoba poświęca się szkoleniu. Pozostałe osoby powinny jedynie stanowić wsparcie, tak aby nie zaprzepaścić już wypracowanych efektów.

Socjalizacja psa

jak szkolić owczarka niemieckiego

Jak szkolić owczarka niemieckiego? Pamiętaj o socjalizacji, gdyż to ona w dużej mierze warunkuje to, jak będzie zachowywać się czworonóg. Ważne jest, by przyzwyczaić zwierzę do różnych przedmiotów, dźwięków, czy też otoczenia. Ogromną rolę odgrywa również kontakt z innymi zwierzętami. Brak socjalizacji może sprawić, że pupil stanie się lękliwy, a nawet agresywny. Dorosłe osobniki mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi.

Szkolenie owczarka warto rozpocząć już w wieku 2-3 miesięcy (wszystko zależy od tego, kiedy trafi on do naszego domu). Towarzyski zwierzak odnajdzie się w niemal każdym otoczeniu – nawet, jeśli urwie nam się ze smyczy lub wybiegnie przez otwartą bramę. Trzeba wziąć pod uwagę specyficzne cechy opisywanej rasy. Owczarki niemieckie zwykle są bardzo pewne siebie, a inne psy postrzegają z góry. Właśnie dlatego mogą one wykazywać agresję. Niestety czasami pomimo starań nie mamy na to wpływu – w takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z doświadczonym behawiorystą, gdyż może okazać się, że “ułożenie” psa będzie o wiele trudniejsze, niż nam się wydawało.

Przyswojenie podstawowych komend

szkolenie owczarka niemieckiego

Wiadomym jest że tresowanie owczarka niemieckiego należy rozpocząć od absolutnych podstaw. Nie jest wskazane narzucanie zbyt wysokiego tempa. Faktem jest, że omawiana rasa uznawana jest za wyjątkowo inteligentną, jednak nie oznacza to, że pupil przyswoi kilkanaście komend jednocześnie. Już na starcie dobrze dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia. Szczenię podczas zabawy lub nauki może chcieć podgryzać ręce swojego opiekuna, smycz, czy też przypadkowo napotkane przedmioty. Na spacerze może dorwać się do śmieci, a nawet padliny. Właśnie dlatego szybkie opanowanie komendy “zostaw” ma duże znaczenie.

To, w jakiej kolejności będziemy uczyć psa komend zależy wyłącznie od nas. Przyswojenie takich poleceń, jak “siad“, “waruj“, “daj łapę“, “turlaj się“, “daj głos” może zająć kilka tygodni. Jeśli zastanawiasz się, jak wyszkolić owczarka niemieckiego, to nie zapominaj, że twoje zaangażowanie znajduje się na pierwszym miejscu. Ważne jest, aby trening odbywał się każdego dnia – nie musi być on długi, jednak to systematyczność stanowi klucz do sukcesu. Warto jest również zaopatrzyć się w rozmaite smaczki, dzięki którym czworonóg nabierze większej ochoty do podjęcia aktywności. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy owczarek niemiecki jest chętny na tresurę. Z reguły psy tej rasy są żywiołowe i energiczne, jednak zawsze może nam trafić się kanapowiec.

Wzmacnianie pożądanych zachowań

Pies musi mieć pewność, że zrobił coś dobrze. Trening owczarka niemieckiego wymaga więc wzmacniania pożądanych zachowań. Jest to najprostszy sposób na to, aby zwiększyć efektywność nauki. Jak już wspomniano, smaczki sprawdzają się doskonale podczas procesu nauki. Z pewnością dzięki nim zwierzęciu będzie łatwiej zapamiętać, czego od niego oczekujemy. Oczywiście nie można przesadzać również w drugą stronę – nadmiar przekąsek nie jest mile widziany. Czasami wystarczy jedynie pogłaskanie psa po grzbiecie.

Twój pies nie jest wobec Ciebie posłuszny? Nie możesz przejawiać agresji w stosunku do niego. Nie należy zapominać, że krzykiem, czy też przemocą fizyczną nie da się wyszkolić żadnego psa. Uzyskane rezultaty mogą być odwrotne do zamierzonych. Weź pod uwagę, że zalękniony pies może w samoobronie wyrządzić Ci krzywdę. Jest to dość rzadkie zjawisko, ponieważ zwierzęta znoszą znacznie więcej, niż ludzie, jednak nigdy nie można przewidzieć tego, co stanie się w przyszłości. Ważne jest by być w stosunku do czworonoga konsekwentnym, a jednocześnie wyrozumiałym. Dzięki temu małymi kroczkami można zbudować niepowtarzalną więź.

Optymalna dawka ruchu

tresura owczarka niemieckiego

Szkolenie owczarka niemieckiego w domu jest możliwe, jeśli tylko będziemy stosować się do obowiązujących zasad. Należy podkreślić, że jest to rasa, która potrzebuje zwiększonej dawki ruchu. W innym przypadku zwierzak zamiast nauki będzie wolał szaleńcze bieganie lub ganienie z piłką. Oczywiście nie chodzi o to, aby tresurę rozpoczynać w momencie, gdy pupil jest już zmęczony. Istotne jest jednak to, aby spożytkował znaczną część energii, którą przepełniony jest jego organizm. Sprawi to, że łatwiej będzie mu się skupić nad konkretnym zadaniem. Dotyczy to przede wszystkim szczeniąt oraz młodych psów.

Owczarki niemieckie muszą każdego dnia wybiegać się, a więc standardowy spacer często jest niewystarczający. Osoby, które nie mają do dyspozycji własnego ogrodu powinny znaleźć miejsce, gdzie pies będzie czuł się swobodnie. Park, gdzie bawią się dzieci nie jest najlepszą opcją. Trzeba wiedzieć, że pies, któremu nie zapewnimy dostatecznej ilości ruchu może wykazywać zachowanie agresywne lub destrukcyjne.

Profesjonalna tresura

Szkolenie owczarka niemieckiego krok po kroku nie wydaje się być skomplikowane, jednak rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Nie zawsze mamy wystarczającą ilość czasu na to, aby wytresować czworonoga. Być może dobrym rozwiązaniem tego problemu okaże się profesjonalna tresura. Jest ona niezbędne w przypadku, gdy zależy nam na np. szkoleniu pod kątem obronnym, czy też nauce stróżowania. Błędy popełniane przez amatora mogą wyrządzić wiele szkód.

Dodaj komentarz