Nadpobudliwy pies – jak sobie z tym radzić? Jak wyciszyć psa?

Nadpobudliwy szczeniak lub dorosły pies może znacząco uprzykrzyć życie domownikom. Pamiętajmy jednak o tym, że niepożądane zachowania czworonoga można wyeliminować! Oczywiście zwykle wymaga to ciężkiej pracy oraz cierpliwości. Zastanawiasz się, jak wyciszyć psa? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Trzeba uwzględnić jednak to, że każdy zwierzak jest zupełnie inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie poradzić sobie z posiadanym problemem, to skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Dlaczego pies jest nadpobudliwy?

Nadpobudliwy pies może zachowywać się inaczej niż zwykle. Bardzo często jego zachowanie jest spowodowane brakiem zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o aktywności fizycznej oraz socjalizacji. Zwierzaki posiadają potrzebę gryzienia, kopania, żucia itd. Czworonogi żyjące w mieszkaniu i wychodzące jedynie na krótkie spacery mogą czuć się sfrustrowane oraz nieszczęśliwe. Oczywiście nie zawsze tak jest! Wiele zależy od osobowości zwierzęcia.

Nadpobudliwość u psa może być również efektem pozostawiania go samego w domu na długi czas. Nie każdy czworonóg dobrze znosi rozłąkę. Ponadto, może doskwierać mu nuda przez co szuka różnych form aktywności. Właśnie dlatego przed wyjściem z domu powinniśmy zapewnić mu dostęp do ulubionych zabawek. Dzięki nim czas zleci o wiele szybciej. Godne polecenia są zabawki edukacyjne dla psów, które występują w wielu różnych wariantach.

Trzeba również wiedzieć, że nadpobudliwość może być wynikiem rozmaitych schorzeń lub infekcji pasożytniczych. W ten sposób zwierzak daje znać, że coś mu dolega. Konieczna jest wizyta u weterynarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu, a także ustali dalszy tok postępowania. Bacznie obserwujmy zachowanie pupila, tak aby nie przeoczyć innych objawów, które mogłyby świadczyć o chorobie.

Kiedy pies jest nadpobudliwy?

nadpobudliwy piesPsy bardzo często są nadpobudliwe w momencie, gdy właściciel wraca do domu. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, czy takie zjawisko jest wynikiem lęku separacyjnego, czy ekscytacji. Dowiedz się, jak oduczyć psa skakania na ludzi. Istotne jest to, aby konsekwentnie pracować z czworonogiem, nawet jeśli od dawna nie jest już szczeniakiem.

Niepokój może wywołać pojawienie się w domu gości, innych zwierząt, a nawet przedmiotów. Dla psa jest to ekscytujące przeżycie, przez co ciężko mu zapanować nad swoim zachowaniem. Sprawdź, jak wytresować szczeniaka, tak aby mógł się odnaleźć w każdej sytuacji. W przypadku dorosłych psów należy postępować nieco inaczej.

Czworonogi mogą być nadpobudliwe również podczas zabawy, kiedy oczekują, że to właściciel dostosuje się do ich zasad. Nie możne również wykluczyć traumy oraz nieprzyjemnych zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Dotyczy to przede wszystkim psów, które trafiły do nas w wieku dorosłym. Bardzo często nie znamy historii zwierząt ze schroniska, co również utrudnia trafną ocenę ich zachowania.

Jak uspokoić nadpobudliwego psa?

nadpobudliwy szczeniakRozmyślasz nad tym, jak wyciszyć nadpobudliwego psa? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Długi spacer – dzięki niemu zwierzak spożytkuje nadmiar posiadanej energii. Jest to również sposób na to, aby zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej.
  • Kontakt z innymi psami – oczywiście dotyczy to psów, które pomyślnie przeszły socjalizację. Pamiętajmy, że niektóre zwierzaki również potrzebują kontaktu z innymi pupilami.
  • Zabawa na zewnątrz – być może twój pies jest znudzony otoczeniem. Warto jest więc pobawić się z nim w parku, czy też lesie!
  • Plac zabaw dla psów – w dużych miastach jest on zwykle darmowy. To prawdziwa gratka dla ruchliwych czworonogów, których potrzeba aktywności jest o wiele wyższa.
  • Interesujące zabawki – nawet bez wychodzenia z domu lub ogrodu możesz zająć przez chwilę swojego zwierzaka. Zainwestuj w ciekawe zabawki (np. interaktywne), dzięki którym pies nie będzie potrzebował innych bodźców, a tym samym będzie spokojniejszy.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

4/5 - (37 votes)

Dodaj komentarz