Biały owczarek szwajcarski – kuzyn owczarka niemieckiego

Biały owczarek szwajcarski (BOS) to chyba najbardziej oddany towarzysz domu. Jego energiczna dusza i przyjazny charakter skradły serce niejednemu. Jeżeli szukasz kompana do sportowej zajawki, o pięknym wyglądzie, wysokiej inteligencji i wrażliwej duszy - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Biały owczarek szwajcarski - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 55-66 cm
  • Sierść długa lub krótka, gęsta
  • Długość życia 10-12 lat
  • Waga 25-40 kg

Biały owczarek szwajcarski - wzorzec rasy

Biały owczarek szwajcarski według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) jest zaliczany do grupy psów pasterskich i zaganiających, w sekcji psów pasterskich. Nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda owczarek szwajcarski? Psy opisywanej rasy są średniego wzrostu, samce osiągają do 66 cm wysokości i 40 kg wagi, samice 61 cm i 35 kg. Ich sylwetka jest wyraźnie umięśniona. Głowa wyrzeźbiona z długą kufą i ciemnobrązowymi, migdałowymi oczami. Uszy wysoko osadzone, sztywno stojące, trójkątne. Ogon długi, zwężający się ku końcowi, wiszący podczas spoczynku. Owczarek szwajcarski występuje w jednym umaszczeniu - białym. Sierść może być krótka, bądź długa. Włos jest bardzo gęsty, z podszerstkiem, może być pofalowany lub prosty.

Biały owczarek szwajcarski - charakter

Owczarek szwajcarski jest niezwykle inteligentny i chętny do współpracy ze swoim opiekunem. Szkolenie tego psa to sama przyjemność. Pomimo pokrewieństwa z owczarkiem niemieckim, opisywana rasa została stworzona jako towarzysz rodziny. Jego delikatne i przyjacielskie usposobienie sprawdza się w domach z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Do obcych osób mogą wykazywać lekki dystans, ale nigdy nie przejawią objawów agresji lub lękliwości.

Te śnieżnobiałe sierściuchy są wulkanem energii, więc wymagają od opiekuna dużej dawki ruchu. Opisywana rasa idealnie sprawdzi się w psich sportach, takich jak agility lub frisbee.  Owczarki potrzebują długich spacerów, które dostarczą im masy bodźców, wysiłku i dobrej zabawy. Czasami duży ogród nie wystarczy do zaspokojenia ich potrzeb, tym bardziej nie jest to rasa odpowiednia do małego mieszkania w bloku.

Szwajcary bardzo często udzielają się w dogoterapii i są wykorzystywane do prac policyjnych w poszukiwaniu zaginionych osób, a także jako psy stróżujące, ochronne, wojskowe i przewodniki. Choć jest to rasa bardziej zrównoważona niż owczarki niemieckie, BOS-y są bardzo wrażliwe na stosowanie kar podczas szkolenia, dlatego proces ich wychowania powinien być prowadzony w przyjemnych warunkach z dużą empatią i zabawą.

Biały owczarek szwajcarski - długość życia

Długość życia owczarka szwajcarskiego waha się od 10 do 12 lat, jedna należy pamiętać, że jest to cecha indywidualna i wpływa na nią masa czynników. Jeżeli chcesz, aby twój przyjaciel cieszył się długowiecznością zwróć uwagę na:

  • Odpowiedni wybór hodowli
  • Regularne odrobaczanie i szczepienia
  • Prawidłowe warunki utrzymania
  • Odpowiednio zbilansowaną dawkę pokarmową
  • Wystarczającą ilość ruchu
  • Poprawną pielęgnację
  • Regularne wizyty u weterynarza
  • Badania krwi i moczu pacjentów schorowanych i geriatrycznych

Biały owczarek szwajcarski - zdrowie

Szwajcary są generalnie psami zdrowymi. Jednak, jak w przypadku każdej rasy, możemy spotkać się z niektórymi chorobami. Do najczęstszych zaburzeń zaliczamy dysplazję stawów łokciowych. Choć badania pod tym kątem nie są wymagane przez FCI, to jednak większość dobrych hodowli kontroluje stan zdrowia rodziców. Do zadań właściciela szczeniaka należy profilaktyka przeciwko dysplazji. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do wieku psiaka, w okresie rozwoju ograniczamy się jedynie do prostych ćwiczeń, bez przeciążania młodego organizmu.

U BOS-ów możemy spotkać się z alergiami pokarmowymi lub środowiskowymi, a także rozszerzeniem i skrętem żołądka. Ze względu na ubarwienie, owczarki predysponowane są także do problemów ze słuchem. Dodatkowo, szwajcary mogą cierpieć ze względu na mutację w genie MDR1, co wiąże się z przekraczaniem bariery krew-mózg przez niektóre substancje chemiczne i wrażliwością na powszechne w gabinetach leki.

Biały owczarek szwajcarski - pielęgnacja

Biały owczarek szwajcarski - pielęgnacja

Owczarki szwajcarskie są proste w utrzymaniu i nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów. Podstawową czynnością jest regularne wyczesywanie - raz w tygodniu. Pomaga to usunąć martwy włos i jednocześnie poprawia krążenie oraz zapobiega powstawaniu kołtunów. W okresie intensywnego linienia można zwiększyć częstotliwość tej procedury.

Kąpiele BOS-ów ograniczamy tylko do koniecznych sytuacji, kiedy pies ma na przykład kontakt z błotem lub innego rodzaju zanieczyszczeniami. Do regularnego odświeżania okrywy, znacznie lepiej sprawdzi się wilgotna szmatka, którą przetrzemy sierściucha po każdym spacerze. Ze względu na gruby podszerstek, szwajcary narażone są na zawilgocenie tych obszarów, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju zapaleń bakteryjnych i infekcji skóry.

Oprócz wyżej opisanych czynności, należy pamiętać o podstawowych zabiegach, takich jak mycie zębów, obcinanie pazurków i czyszczenie uszu. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać swojego przyjaciela do tych procedur.

Biały owczarek szwajcarski - żywienie

Białe owczarki szwajcarskie nie są wybredne, nie są także łakome. Ich żywienie powinno opierać się na karmach mokrych i suchych, wysokiej jakości. Dieta psów w około 70% składa się z mięsa, a w 30% z warzyw, owoców. Należy ograniczyć zboża i unikać cukrów, sztucznych wypełniaczy oraz substancji chemicznych. Ze względu na predyspozycje do dysplazji stawów, opisywana rasa powinna mieć szczupłą sylwetkę, dlatego musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta odnośnie wielkości dawki żywieniowej.

Jeżeli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki swojemu sierściuchowi, powinieneś zaprzyjaźnić się z filozofią BARF, opierającą się na diecie jak najbardziej zbliżonej do przodków psa domowego. Wówczas możesz serwować surowe mięso, kości, chrząstki, ryby, a także owoce i warzywa. W tym przypadku, niezbędna może okazać się dodatkowa suplementacja witaminowo-mineralna.

Ze względu na predyspozycje opisywanej rasy do skrętu żołądka, karmienie powinno odbywać się o regularnych porach, na przykład dwa razy dziennie. Jednak najważniejsze w tej kwestii jest unikanie nadmiernego wysiłku po jedzeniu.

Biały owczarek szwajcarski - szkolenie i wychowanie

Białe owczarki szwajcarskie cechują się wysoką inteligencją. Ich szkolenie nie wymaga zbyt dużo wysiłku, w zasadzie jest to przyjemność zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. To jednak nie znaczy, że szkółkę możemy odwlec w czasie - wręcz przeciwnie, potencjał malucha powinniśmy wykorzystywać od pierwszych dni. Należy jednak pamiętać o wrażliwości tych psów, szkolenie musi być konsekwentne, ale nie możesz być zbyt ostry i nieprzyjemny. Najlepszym sposobem na zacieśnianie więzi ze swoim sierściuchem, będzie wspólne zamiłowanie do aktywności i nagradzanie posłuszeństwa różnymi smaczkami.

Ze względu na pierwotne przeznaczenie Owczarka szwajcarskiego, jakim była kontrola stada, psy te wykazują wysoką terytorialność, pilnują swoich domowników i zabawek. Jest to zachowanie wpisane w ich naturę, dlatego nie powinniśmy go tłamsić. Należy jednak pamiętać, że posłuszeństwo jest podstawą i nie możemy pozwolić na swawolne wybryki lub pogonie za wybranym obiektem. Dlatego jedną z pierwszych komend, jaką nauczymy szczeniaka, powinno być przywoływanie. Prawidłowo ułożony pies, stanie się twoim najlepszym przyjacielem i kompanem do wszelkich zadań.

Biały owczarek szwajcarski - szczeniaki i hodowla

Ze względu na małą popularność BOS-ów, możesz mieć problem z kupnem szczeniaka. Jednak z drugiej strony, powyższa cecha pozytywnie wpływa na niską ilość pseudohodowli, które oferują maluszki za okazyjnie niskie ceny, ale bez rodowodu, nieprzebadane i zazwyczaj nieprawidłowo socjalizowane. Przy wyborze hodowli upewnij się, że wybrana placówka należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Zwróć uwagę, czy szczeniak posiada wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia.

Odpowiedzialny hodowca szwajcarów powinien badać rodziców pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Dodatkowo stosuje się badania genetyczne pod kątem mutacji w genie MDR1 i w celu wykluczenia PRA (postępujący zanik siatkówki) oraz DM (mielopatia degeneracyjna).

Biały owczarek szwajcarski - cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Białego owczarka szwajcarskiego? Cena wynosi około 4000 złotych, jednak ma na nią wpływ wiele czynników, takich jak renoma hodowli, osiągnięcia wystawowe rodziców, płeć. Jeżeli nie chcesz wydawać takiej kwoty, możesz rozważyć opcję adopcji szczeniaka lub dorosłego psa. Istnieje masa organizacji zajmujących się szukaniem domów zastępczych dla swoich podopiecznych. Możesz także przygarnąć psa, za darmo, ze schroniska. Placówki takie posiadają osobniki w różnymi typie, które czekają na swoje nowe, ukochane domy.

Koszty utrzymania pieska wahają się od 200 do 300 złotych i zależą w dużym stopniu od rodzaju stosowanej karmy, pielęgnacji i stanu zdrowia twojego przyjaciela.

Biały owczarek szwajcarski - historia rasy, ciekawostki

Owczarek szwajcarski wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego. W zasadzie te dwie rasy odróżnia tylko kolor sierści. Białe umaszczenie jest związane z genem recesywnym, przenoszonym przez oboje rodziców. Owczarek niemiecki biały, bo właśnie tak nazywano opisywaną rasę przed II wojną światową, był bardzo pożądany na dworach Habsburgów, gdzie miał idealnie komponować się z siwymi końmi i suczkami szlachty.

Podczas II wojny światowej, owczarek niemiecki biały został uznany jako wadliwy egzemplarz ze względu na możliwość głuchoty. Zaprzestano hodowli w tym kierunku, jednak genu recesywnego nie tak łatwo się pozbyć. Wciąż rodziły się śnieżne szczeniaki, które przez hodowców były usypiane.

Wkrótce opisywana rasa zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1970 roku owczarki trafiły do Szwajcarii, gdzie w 1991 roku zostały oficjalnie uznane przez FCI - stąd oficjalna nazwa rasy Biały Owczarek Szwajcarski.

  • W związku z popularnością na zachodzie, często możemy usłyszeć określenie “biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”
  • Wśród hodowców często pojawiają się inne określenia opisywanej rasy, takie jak “ biały owczarek” albo “biały owczarek niemiecki”
  • W Polsce pierwszy owczarek szwajcarski został zarejestrowany w 2003 roku; w 2008 roku ilość egzemplarzy rodowodowych liczyła raptem 200 sztuk

Biały owczarek szwajcarski - dla kogo?

Owczarek szwajcarski to doskonały pies do sportu, idealny dla osób mających na to czas i zdrowie. Ze względu na swoją przyjazną naturę , znakomicie odnajduje się jako pies rodzinny i opiekun dzieci. Jest to rasa dla osób z zamiłowaniem do aktywności i czasem na sprostanie potrzebom ruchowym tego psa. Jeżeli kochasz sport, spędzasz dużo czasu na  świeżym powietrzu i szukasz kompana do tych zajęć - owczarek szwajcarski jest zdecydowanie dla Ciebie.

ZALETY:

  • Kochający i oddany przyjaciel rodziny
  • Cierpliwy w stosunku do dzieci
  • Toleruje inne zwierzęta
  • Zdrowy i łatwy w utrzymaniu
  • Szybko się uczy
  • Można z nim uprawiać sport

WADY:

  • Linieje dwa razy w roku
  • Wrażliwy
  • Wymaga dużo ruchu
  • Mało popularna rasa

To może Cię zainteresować:

Badanie krwi u psa – ile kosztuje i co warto zbadać?
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
Bearded collie – co kryje się pod taką ilością sierści?
Chart rosyjski borzoj –  arystokratyczny włochacz 
Foksterier – czy to terier dla Ciebie?
Samoyed – uśmiechnięty pies północy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *