Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów

Zabawne i miłe kot rasy toy bobtail, momentalnie zdobywają nasze serca. Od początku udomowienia miłośnicy kotów marzyli, aby ich pupile pozostały małymi i słodkimi kociętami przez całe życie. Dziś kot rasy toy bobtail nie przestaje być wiecznym kociakiem! Co ciekawe, jest to jedna z najmniejszych ras kotów, jednak nie miniatura, a rasa naturalnie mniejsza. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat kotów toy bobtail.

 • Wygląd i opis rasy:
 • Rozmiar: średniej wielkości
 • Waga: ok. 2,5 kg
 • Kolor sierści: każdy kolor i wzór jest dopuszczalny
 • Długość życia: 5-10 lat
 

Toy bobtail - wzorzec rasy

Toy bobtail to koty niewielkich rozmiarów o półorientalnym typie budowy ciała. Dorosłe koty wyglądem przypominają 4-miesięczne kociaki. Ich waga waha się od 900 gramów do 2,5 kg. Głowa kota jest trójkątna, a nos długi i prosty. Jego uszy są duże i pochylone do przodu. Tułów kotów rasy toy bobtail opisywany jest jako długi, gibki i dobrze umięśniony. Kończyny są długie i drobnokościste, a łapy małe i owalne, tylne kończyny są dłuższe od przednich. Jak wskazuje nazwa, mają zakrzywiony i krótki ogon o maksymalnej długości 7 cm, przypominający króliczą kitę. Wady dyskwalifikujące to brak ogona i karłowate kończyny.

Toy bobtail – charakter

Koty rasy toy bobtail mają przyjazne, spokojne usposobienie. Są aktywne i bardzo inteligentne, cenią sobie bliskość z człowiekiem, chętnie wykonując różnego rodzaju sztuczki potrafią nawet aportować i chodzić na smyczy. Są dobrymi towarzyszami dzieci i innych zwierząt. Jak na koty, dobrze znoszą podróże i dosyć łatwo przystosowują się do różnych sytuacji. Chcąc zwrócić na siebie uwagę, wydają z siebie melodyjne miauczenie.

Toy bobtail - długość życia

Przedstawiciele tej rasy ze względu na spore obciążenie genetyczne żyją dużo krócej, średnio 5-10 lat.

Toy bobtail – zdrowie

Przedstawiciele rasy toy bobtail mogą być narażone na choroby genetyczne takie jak:

 • Kardiomiopatia przerostowa (HCM). Powoduje ona pogrubienie ścian serca i sprawia, że pompuje ono krew mniej wydajnie.
 • Choroby stomatologiczne. Większość kocich chorób stomatologicznych zaczyna się od zapalenia dziąseł. Nieleczone prowadzi do zapalenia przyzębia i poważniejszych chorób, takich jak resorpcja zębów. Kiedy Twój kot ma już zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia, będzie potrzebował profesjonalnego czyszczenia przez lekarza weterynarii, aby wyleczyć problem. Możesz temu zapobiec, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej. Poważne choroby zębów wymagają bardziej intensywnych zabiegów, takich jak ekstrakcje zębów. Infekcje stomatologiczne mogą również prowadzić do infekcji ogólnoustrojowych i innych chorób, dlatego odpowiednio wczesne leczenie jest niezbędne.
 • Problemy z biodrami i kręgosłupem. Dużym problemem dla kotów z krótkimi ogonami są ich biodra i kręgosłup. Ponadto kruchość kości i osłabienie mięśni nie są obce przedstawicielom tej rasy.
 • Ponieważ w obrębie rasy znajdują się osobniki z grupą krwi B, w niektórych miotach może wystąpić izoerytroliza noworodków. Zaleca się oznaczanie grup krwi, przed skierowaniem kota do hodowli.

Toy bobtail - pielęgnacja

Przedstawiciele rasy toy bobtail nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Linieją w małym stopniu. Ich sierść jest do pewnego stopnia wodoodporna. Odmiana długowłosa, jak wskazuje nazwa wymaga nieco większej ilości czasu poświęconego na pielęgnację, jednak dużym plusem jest to, że włosy nie mają tendencji do kołtunienia się. Nie zaleca się suszenia suszarką kotów krótkowłosych. Czesanie raz lub dwa razy w tygodniu pozwoli utrzymać czworonoga w optymalnym stanie. Nie zapominajmy o regularnej higienie jamy ustnej i w razie konieczności skracaniu pazurków.  Oprócz obcinania, zapewnienie kotu drapaka pozwoli mu na samodzielną pielęgnację i zaspokoi jego potrzeby. Idealna rutyna pielęgnacyjna obejmuje również regularne czyszczenie uszu (w celu usunięcia nagromadzonej woskowiny i zanieczyszczeń).

Toy bobtail - żywienie

Toyboby wymagają diety o wysokiej jakości. Ponieważ potrzeby żywieniowe kociąt, kotów dorosłych i kotów seniorów są różne, wybierz formułę dostosowaną do wieku Twojego zwierzęcia. Koty te są narażone na ryzyko otyłości. A jednym z prostych sposobów uniknięcia przekarmienia jest odmierzanie posiłków i zmniejszanie porcji w razie potrzeby. Pamiętaj też o uwzględnieniu kalorii pochodzących ze smakołyków, które po/winny stanowić nie więcej niż 10% kalorii przyjmowanych przez kota. Wreszcie, wszystkie koty potrzebują dostępu do świeżej, czystej wody przez całą dobę. Jeśli zauważyłeś, że Twój kot niechętnie pije, rozważ zakup specjalnych fontann ułatwiających dostęp do świeżej wody.

Toy bobtail - szkolenie i wychowanie

Miłośnik komfortu, toy botail lubi wtulić się w miękkie poduszki, a jego duże o głębokim spojrzeniu oczy zapraszają do rozpieszczania, które przyjmuje łaskawie. Nie zdziw się, gdy znajdziesz swojego pupila na szczycie szafy, ponieważ są to zwinni wspinacze. Inteligentny i hojny w swoich uczuciach, toy bobtail będzie podążał za Tobą gdziekolwiek się udasz.

Toy bobtail - kocięta i hodowla

Bezsprzecznie kocięta rasy toy bobtail są urocze. W mig zdobywają nasze serca i większość miłośników kotów chciałaby, aby ich pupile pozostały kociętami tylko trochę dłużej. Kocięta są zazwyczaj gotowe do zamieszkania w nowym domu w wieku około 12-16 tygodni. Ważne jest, aby wybrać hodowcę, który świadomie przeprowadza proces socjalizacji swoich kociąt, aby zapewnić dobrze dostosowane do środowiska osobniki. Obecnie większość hodowców kotów nie uznaje toy bobtaila, gdyż jest on obciążony licznymi mutacjami genetycznymi, będącymi przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Toy bobtail – cena

Za rasowego kociaka rasy toy bobtail w hodowlach zagranicznych zapłacimy średnio między 950 a 1200 euro. Cena zależy od wielu składowych, np.  pochodzenia, wieku, płci czy koloru.

Toy bobtail - historia rasy, ciekawostki:

Pochodzący z Rosji toy bobtail ma długą i ciekawą historię. W 1983 Elena Krasnichenko adoptowała bezpańskiego kota, który błąkał się w okolicach jej domu. Według jej relacji, kot wyglądał jak syjamski w starym stylu, z wyjątkiem bardzo zagiętego ogona. Dwa lata później wracając z pracy, jej matka przygarnęła podobną kotkę o beżowo-brązowym umaszczeniu z nietypowo zakręconym, kurtyzowanym ogonem. Z hodowli dwóch adoptowanych przez Kraśniczenko kotów powstaje maleńki kocurek z zakręconym ogonkiem, któremu Kraśniczenko nadaje imię "Kutsyi”. Stał się on protoplastą rasy toy bobtail oraz imiennikiem jej hodowli "Kuts". Dziś wszystkie koty Toybob pochodzą bezpośrednio od Kutsyi. W roku 1989 Krasnichenko wziął udział w swojej pierwszej wystawie kotów w Rostowie w Rosji z w pełni dojrzałym Kutsyjem, który został pomylony z kociakiem. Rasa została zarejestrowana w kilku rosyjskich stowarzyszeniach na początku lat 90 i znana jako "Skif-Thai-Don"

W latach 1994-95 pierwsi przedstawiciele rasy przybyli do Stanów Zjednoczonych, jednak ich właściciele nie dążyli do ich rejestracji rasy, z powodu braku środków i doświadczenia. Pod koniec lat 90 pochodzący z Rosji Uralskiej hodowca Alexis Abramchuk z hodowli Si-Savat przyczynił się do rozwoju rasy, dodając do rodowodu koty domowe i przedłużając rasę. W kolejnych latach rasa stała się niezwykle rzadka. Rosyjska hodowczyni, Natalia Fedyaeva z hodowli Little Angel rozpoczęła wprowadzanie nowych kolorów, wzorów i długości włosów poprzez dodanie kotów innych ras o podobnych fenotypach. W roku 2004 przedstawiciele rasy zostali sprowadzeni do Stanów Zjednoczonych przez europejską hodowczynię kotów birmańskich Milę Denny, skupiając się na dalszym rozwoju i postępie rasy w Stanach Zjednoczonych. W roku 2014 większość zarejestrowanych w TICA hodowli kotów toy bobtail pod przewodnictwem dr Anny Gromovej rozpoczęła spójną współpracę, tworząc "International Toybob Cat Club" ( Międzynarodowy Klub Kotów Rasy Toy bobtail) z naciskiem na promocję rasy, edukację nowych hodowców i postępy w uznawaniu rasy.

Toy bobtail - dla kogo?

Koty rasy toy bobtail są wspaniałymi pupilami rodzinnymi. Ta łagodna, ale wesoła rasa świetnie sprawdzi się dla seniorów jak i dzieci. Kocięta rasy toy bobtail  uwielbiają zabawę, a dorosłe osobniki mają tendencję do pozostawania figlarnymi przez całe życie. Koty rasy toy bobtail są bardzo towarzyskie i przyjazne w stosunku do innych zwierząt domowych. Przeważnie uprzejme dla obcych, choć niektóre mogą być nieśmiałe w otoczeniu nowych ludzi, zatem socjalizacja jest niezbędna.

To może Cię zainteresować:

Kot brytyjski krótkowłosy – wierny przyjaciel
Jak oduczyć kota zrzucania rzeczy? – praktyczne rady
Martwica ogona u kota – czy konieczna jest amputacja?
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Krótkowłose rasy kotów – który będzie dla Ciebie najlepszy?
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla kota?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *