Devon rex – charakterystyka i opis rasy

Chcąc nabyć kota, większość ludzi podejmuje się adopcji najwspanialszej rasy jaką jest europejski kot krótkowłosy – czyli najzwyklejszy dachowiec. Chcąc sprawić sobie jednak rasowego kota, stoimy przed dużym wyborem wyglądów i charakterów. Rasa Devon rex ze względu na swój wyróżniający styl zdecydowanie zwraca uwagę, powinniśmy jednak wcześniej dowiedzieć się o niej wszystkiego, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Devon rex – wzorzec rasy

Devon rex jest kotem o wyglądzie orientalnym. Jest szczupłej i drobnej budowy, o wydłużonej szyi, nogach i ogonie. Jego głowa jest szeroka, skrócona i w kształcie ostrego klina. Uszy ma nisko i głęboko osadzone, o szerokiej podstawie i ostrych końcówkach. Nos jest krótki z wyraźnie zaznaczonym stopem, czyli zauważalnym przejściem w czoło. Kości policzkowe są mocniej zarysowane, natomiast żuchwa delikatna. Oczy stosunkowo większe w porównaniu do innych ras, w kształcie migdałów ustawionych delikatnie pod skosem. Wbrew pozorom, rasa ta nie jest bezwłosa. Sierść Devonów jest krótka, miękka i falista, podobnie jak u rasy Cornish rex, z którą wcale nie jest spokrewniony. Między włosami falistymi zdarzają się również włosy ościste. Najkrótsza sierść znajduje się na głowie, brzuchu i klatce piersiowej kociska, jednak w żadnym miejscu kot nie powinien mieć łysych plam. Wibrysy i brwi również są poskręcane i zwykle krótkie lub średniej długości. Występuje we wszystkich maściach. Kolor oczu zależy głównie od odziedziczonej szaty: od złocisto-zielonkawych u kotów czarnych po bursztynowo-pomarańczowe u kotów białych lub rudych.

Devon rex – charakter

Devon rex możemy określić jako średnio temperamentne, wesołe i lubiące być w centrum życia rodziny. Są stosunkowo śmiałe i odważne, dlatego należy uważać w trakcie zapoznawania ich z innymi zwierzętami. Nie powinny wychodzić same na spacery po okolicy, ponieważ bez lęku mogą zetknąć się z wieloma niebezpieczeństwami i nie wrócić. Wychodzenie na spacer z nimi na smyczy  jest jednak jak najbardziej wskazane – pozwoli to zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i wrażeń dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne kotka. Bardzo przywiązują się do właściciela, potrafią chodzić za nim krok w krok i źle znoszą samotność. Z tego powodu jeśli przez 8 godzin nikogo nie ma w domu, powinniśmy sprawić sobie drugiego kota, by zapewnić towarzystwo naszemu pupilowi. Kot samotny zaczyna wykazywać objawy nudy takie jak nadmierne wylizywanie i wokalizacja. Dobrze dogaduje się z innymi kotami a nawet psami, nie wykazuje lękliwości również w stosunku do dzieci, jednak nie będzie wiecznie wykazywał cierpliwości. Polecany jest bardziej do domów z podrośniętymi dziećmi (w wieku około 10 lat), które zrozumieją, że kot nie ma już ochoty się głaskać czy bawić. Są dosyć inteligentne i chętnie uczą się sztuczek.

Devon rex – długość życia, zdrowie i choroby

Rasa ta wywodzi się ze zmieszania dachowców o falowanej sierści, kotów burmańskich i brytyjskich, przez co mogą chorować na typowe dla tych ras przypadłości.

 • Kardiomiopatia przerostowa – charakteryzuje się silną rozbudową ściany lewej komory serca, skutkując znacznym zmniejszeniem światła komory i wzrostem obciążenia całego układu krwionośnego sierściucha. Często nie daje żadnych objawów, może za to prowadzić do nagłej śmierci w trakcie zabawy. Z tego powodu warto brać kota na coroczne badanie echo serca. Jest to choroba nieuleczalna, której rozwój można opóźniać, stosując leki odciążające układ krążenia.
 • Miastenia czyli nużliwość mięśni – to choroba wieloczynnikowa charakteryzująca się zanikiem receptorów na mięśniach szkieletowych. Objawia się początkowo lekką niezbornością, niedowładami i stale postępuje, prowadząc ostatecznie do paraliżu i śmierci z uduszenia (porażone zostają również mięśnie oddechowe). Leczenie polega na stosowaniu sterydów by opóźnić postęp zmian, oraz cholinomimetyków, pomagających pobudzić mięśnie do pracy.
 • Choroby skóry – Devon rex są bardziej podatne na alergie pokarmowe i kontaktowe, łojotokowe zapalenie skóry i świąd oraz zapalenie uszu, dlatego zaobserwowanie zmian powinno skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii celem określenia przyczyny i wyeliminowania szkodliwego czynnika.
 • Wrodzona dziedziczna głuchota
 • Hemofilia – w głównej mierze zależna od niedoborów witaminy K
 • Nadwichnięcia rzepki i dysplazja stawu biodrowego – objawiają się kulawiznami lub sztywnością chodu, konieczna może być wizyta u radiologa i ortopedy by poprawić komfort życia kota
 • Hipotrichoza – choroba genetyczne polegająca na wypadaniu sierści u 2 tygodniowych lub 6 miesięcznych kotów – zwierzęta takie powinny być eliminowane z hodowli, jednak wielu pseudohodowców nie zwraca uwagi na takie zalecenia, sprzedając początkowo zdrowe kocięta, które następnie rozwijają objawy.

Ile żyje Devon rex? Są stosunkowo długowieczne czyli mogą żyć nawet 20 lat, chociaż średnia wieku waha się między 16-18 lat.

Devon rex – pielęgnacja

Wbrew pozorom sierści Devon rex nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Nie wymagają częstego szczotkowania, ponieważ nie ma tendencji do spilśniania się, wystarczy raz na jakiś czas wygładzić futerko miękką ściereczką by nadać jej połysk. Należy zwracać uwagę na stan zębów i pazurów kota. Koty powinny samodzielnie ścierać pazurki na drapakach czy drzewach w trakcie spacerów, jeśli jednak zauważysz, że kocisko stuka w trakcie chodzenia lub nie chowa do końca pazurów, może to oznaczać że są za długie i należy mu pomóc. Zbyt długie pazury zawijają się wbijając w palce i powodują zranienia oraz wady postawy. Zęby powinny również być czyszczone szczoteczką co najmniej raz w tygodniu, by uniknąć narastania kamienia nazębnego, który ostatecznie doprowadza do obluzowania się zębów i ich wypadania. Często właściciele zgłaszają się ze swoim zwierzakiem na wizytę na czyszczenie zębów, dopiero, gdy zaobserwuje się brzydki zapach z pyszczka lub krwawienie. Wtedy jednak często jest już za późno na samo czyszczenie zębów a konieczne jest ich usuwanie.

Devon rex – żywienie

Żywienie nie odbiega od żywienia innych ras kotów. Należy pamiętać, że wszystkie koty są niemal stuprocentowymi mięsożercami, dlatego ich dieta nie może być oparta na cukrach, co niestety jest regułą większości karm komercyjnych. Zbyt duża podaż cukru zawartego w skrobi, powoduje stałe drażnienie trzustki i prowadzi do cukrzycy typu II, która z kolei objawia się wielomoczem, zwiększeniem pragnienia, słabowitością i częstszymi infekcjami. Pokarm kotów powinien składać się przede wszystkim z białka i tłuszczu zwierzęcego, dodatków witaminowo-mineralnych  i jedynie w niewielkim stopniu z warzyw i owoców. W przypadku braku dostępu do wysokiej jakości karmy, można rozważyć żywienie BARF czyli samodzielne komponowanie posiłków z surowego mięsa oraz suplementów diety. Jest to jednak bardzo trudna metoda żywienia, która niewłaściwie opracowana prowadzi do wielu niedoborów i chorób metabolicznych u kota. Wymaga specjalistycznego przygotowania i nie jest polecana, przez wzgląd na indywidualne potrzeby każdego zwierzęcia i niedbałość właścicieli. Ile kosztuje wyżywienie kota na pełnowartościowej karmie? Koszty wahają się między 130 a 200 zł miesięcznie, w zależności od indywidualnych potrzeb Twojego pupila.

Devon rex – kocięta i hodowla

Devon rex – kocięta i hodowla

Devon rex zyskuje stale na popularności. Ile kosztuje Devon Rex? Obecnie w Polsce nietrudno znaleźć hodowlę tych kotów, a cena kociaka waha się od 3000 zł do nawet 6000 zł. Powinno się kupować kocięta jedynie od hodowców zrzeszonych w WCF (World Cat Federation) lub FIFe (Federation International Feline). W Internecie łatwo znaleźć oferty z pseudohodowli, oferujące koty za niższą cenę. Należy się jednak wystrzegać takich ogłoszeń, ponieważ kociaki często pochodzą od rodziców chorych na wyżej opisane przypadki genetyczne, mogą nam zostać wydane zarobaczone albo chore na choroby zakaźne wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Rodowód to nie tylko papierek, lecz zapewnienie, że hodowla działa w sposób legalny i zgodny z zaleceniami lekarza weterynarii. Warto obserwować również tematyczne grupy na mediach społecznościowych, ponieważ zdarza się, że dorosłe koty rasowe są tam oddawane do adopcji.

Devon rex – historia rasy, ciekawostki

 • Rasa Devon rex jest stosunkowo młoda, ponieważ wywodzi się z około 1960 roku, kiedy to pani Beryl Cox zauważyła nietypowego dzikiego kocura o pofalowanej sierści w nieczynnej kopalni, na terenie hrabstwa Devon. Po jakimś czasie jedna z kotek, które Beryl dokarmiała urodziła kocięta, z których jeden kocurek również miał pofalowane futerko maści dymnej i został nazwany Kirlee. Wyrósł na kocura o przyjaznym i psim charakterze, a w miotach których był ojcem, również zdarzały się kocięta o falowanym futerku. W pewnym momencie skrzyżowano Kirlee z jego własną kędzierzawą córką (co obecnie surowo zabronione jest w hodowlach). Zastosowano tutaj kojarzenie szczytowe, czyli kocięta zinbreedowane krzyżowano następnie z niespokrewnionymi rasami, między innymi kotem burmańskim i kotem brytyjskim, tworząc rasę Devon rex.
 • Początkowo sądzono, że koty Devon rex wywodzą się od rasy Cornish rex, która powstała 10 lat wcześniej. Założycielki obu ras skontaktowały się ze sobą i skrzyżowały Kirlee z Kalibunker (kotką Cornish rex). Urodzone kocięta miały jednak gładkie futerko, co potwierdziło, że za pofalowane włosie u tych ras odpowiadają różne geny i nie są one ze sobą bezpośrednio spokrewnione.
 • Sierść osiąga charakterystyczne pofalowanie często dopiero w 6 miesiącu życia.

Devon rex – dla kogo?

Wady:

 • Chorowity – wysokie koszty leczenia
 • Nie może pozostawać długo samotnie w domu
 • Słabszy instynkt samozachowawczy

Zalety:

 • Przywiązuje się do właściciela
 • Nielękliwy

Koty Devon rex są zdecydowanie ciekawymi i wynagradzającymi zwierzakami. Jednak ze względu na wysoką cenę zarówno nabycia jak i leczenia potencjalnych chorób, zanim zdecydujemy się na sprawienie sobie takiego pupila, powinniśmy ocenić swój budżet w krytyczny sposób. W momencie nabycia sobie zwierzaka całkowicie przechodzi na nas obowiązek zapewnienia mu całkowitej opieki weterynaryjnej i dobrostanu. Pamiętaj, że to nigdy nie jest wina kota, że zachorował i nie wolno go karać naszym nieprzygotowaniem czy niedbalstwem, lecz należy zadbać o niego jak o najbliższego członka rodziny, którym jest. Do tego sprawiając sobie kota Devon rex, często powinniśmy przewidzieć w naszym mieszkaniu miejsce również na drugiego kota, by upewnić się, że kot nie pozostanie bez towarzystwa. Nikt nie nakłada na nas obowiązku posiadania kota, dlatego nadając sobie ten przywilej sami nakładamy na siebie obowiązki. Nie da się jednak zaprzeczyć, że przyjaźń z Devon rex to przygoda na wspaniałe 18 lat.

To może Cię zainteresować:

Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Kot brytyjski biały – dostojny towarzysz
Białaczka u kotów – co to FeLV i jak się objawia
Mocznica u kota – czy potrzebna jest eutanazja?
Kot syjamski – wszystko co warto wiedzieć
Tęgoryjec u kota – profilaktyka i odrobaczanie kota
5/5 - (11 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *