Schipperke – opis i charakterystyka

Mimo swoich niewielkich rozmiarów schipperke są niezwykle silne i energiczne! Idealnie spełniają się w roli psów stróżujących, a także są świetnymi psami do towarzystwa. Te wulkany energii uwielbiają towarzystwo człowieka, a najlepiej czują się podczas wspólnych zabaw i pieszczot.

 

Schipperke – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 33 cm
  • Sierść: długowłosa z gęstym podszerstkiem
  • Długość życia: 13-16 lat
  • Waga: 4-7 kg

Schipperke – wzorzec rasy

Schipperke to niezbyt duże psy o solidnej budowie. Niewielki wzrost w połączeniu z siłą i zwinnością tworzył z schipperke idealnego psa do polowań na gryzonie. Obecnie jego użytkowość określa się jako mały pies stróżujący i do towarzystwa. W klasyfikacji FCI Schipperke należą do grupy psów pasterskich i zaganiających i nie wymagają prób pracy. Cechy typowego przedstawiciela rasy schipperke to:

  • Lisia, klinowata głowa z umiarkowanie wysklepionymi łukami brwiowymi i policzkami.
  • Mały, czarny nos
  • Zwężająca się ku nosowi kufa o czystych liniach. Jej długość powinna stanowić około 40% długości całej głowy.
  • Czarne, ściśle przylegające wargi
  • Ciemnobrązowe, małe oczy o kształcie migdała o żywym i psotnym wyrazie
  • Czarne powieki
  • Bardzo małe, stojące, trójkątne uszy osadzone wysoko
  • Mocna i dobrze umięśniona szyja sprawiająca wrażenie potężnej
  • Krótki, szeroki i krępy tułów wpasowany w kwadrat
  • Lędźwie i grzbiet proste, opadające do zadu
  • Bardzo wyraźny kłąb
  • Krótki i prosty grzbiet
  • Szeroki i krótki zad ładnie zaokrąglony na końcu
  • Szeroka klatka piersiowa lekko wznosząca się ku brzuchowi
  • Wysoko osadzony ogon sięgający co najmniej stawy skokowego, a w ruchu wzniesiony na linii grzbietu
  • Proste kończyny o lekkim kośćcu
  • Mała, zwarta, kocia łapa z dobrze wysklepionymi palcami i z krótkimi, czarnymi pazurami

Cechą charakterystyczną Schipperke jest ich bogata szata o prostym i sztywnym włosiu tworzącym grzywę, żabot i pantalony. Takie ułożenie sierści nadaje sylwetce schipperke niepowtarzalnego wdzięku i charakteru. Na szyi włos jest wyraźnie dłuższy i nastroszony, tworząc dostojną grzywę sięgającą kłębu. Na spodniej stronie szyi i piersi włos powinien układać się w kształt żabotu. Uda pokryte są obfitym, długim włosiem tworzącym charakterystyczne dla rasy pantalony zakrywające okolicę odbytu. W okolicy tułowia średniej długości włos powinien dobrze przylegać do ciała. Włos w dotyku powinien być sprężysty i twardy. Dzięki grubej sierści i gęstemu podszerstkowi schipperke posiadają doskonałą ochronę przed niekorzystną pogodą. Jedyną dopuszczalną maścią schipperke jest jednolicie czarna. Dopuszczalny jest ciemnoszary podszerstek, o ile nie prześwituje on przez gęsty, czarny włos okrywowy. U starszych psów dopuszczalne jest niewielkie posiwienie na pysku.

Schipperke – charakter

Schipperke jako typowy pies stróżujący jest niezwykle bystry i energiczny. Jest bardzo dobrym stróżem i gotów jest odpędzić każdego intruza, który zbliży się do jego domu. Psy tej rasy są bardzo żywiołowe i niezmordowane. Interesują się praktycznie wszystkim naokoło, przez co ciężko jest je zmęczyć. Schipperke bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, wobec których są delikatne i łagodne. W stosunku do innych zwierząt zachowują się raczej poprawnie, ale mniejsze rasy psów czy koty mogą traktować jak zwierzynę łowną. Z tego powodu potrzebują wczesnej socjalizacji z innymi gatunkami zwierząt. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem, aby nie czuły się samotne i znudzone. Zaniedbane psy, którym właściciel nie poświęca dostatecznej ilości uwagi mają skłonność do niszczenia rzeczy. Psy reagują bardzo entuzjastycznie głośnym szczekaniem na nowe elementy otoczenia.

Schipperke – długość życia

Średnia długość życia psa rasy schipperke wynosi około 13-16 lat. Wiek ten uzależniony jest głownie od predyspozycji genetycznych danego osobnika, a także od odpowiedniej diety czy aktywności fizycznej. Aby pies żył jak najdłużej niezbędne są regularne kontrole stanu zdrowia u lekarza weterynarii. Warto zadbać o coroczne badanie krwi i regularne szczepienia. Ważną kwestią jest także zabezpieczenie psa przed kleszczami za pomocą kropelek lub tabletki. W ich długiej sierści ciężko jest znaleźć pasożyta, który może zarazić psa groźnymi chorobami odkleszczowymi, jak np. babeszjoza.

Schipperke – zdrowie

Psy tej rasy cechują się zazwyczaj dość dobrym stanem zdrowia i nie są postrzegane jako szczególnie chorowite. Mimo to istnieje kilka chorób genetycznych, które dość często występują u tej rasy:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wielogenowa wada dziedziczna prowadząca do zapalenia i zwyrodnienia stawów. Objawia się bolesną kulawizną.
  • Zwichnięcie rzepki – wielogenowa dysfunkcja więzadeł rzepki prowadząca do zwichnięcia stawu i kulawizny.
  • Mukopolisacharydoza – wada dziedziczna powodująca niezborność móżdżkową i zwyrodnienie siatkówki
  • Niedoczynność tarczycy wynikająca z obecności autoprzeciwciał.
  • Zapadnięcie tchawicy – wynika z osłabienia pierścieni chrzęstnych tchawicy, objawia się dusznością i niewydolnością wysiłkową.

Schipperke – pielęgnacja

Z uwagi na swoją długą i piękną okrywę włosową, schipperke wymagają codziennego wyczesywania. Nie należy zaniedbywać szczotkowania psa, ponieważ szybko w sierści mogą tworzyć trudne do usunięcia kołtuny. Psa należy kąpać nie częściej niż co kilka miesięcy, aby nie podrażnić jego delikatnej skóry. Co najmniej 2-3 razy w tygodniu wskazane jest szczotkowanie zębów psa, aby zapobiec odkładaniu się na nich kamienia nazębnego powodującego stan zapalny jamy ustnej i brzydki oddech.

Schipperke – żywienie

Schipperke, jak psy każdej rasy, powinny być karmione karmą wysokiej jakości, która będzie zaspokajała ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne. Na rynku dostępnych jest wiele karm suchych i mokrych, które z powodzeniem nadają się do codziennego stosowania. Właściciel może także spróbować ułożyć psu dietę własnoręcznie i przygotowywać mu posiłki w domu. W takim wypadku warto udać się do psiego dietetyka, który pomoże właścicielowi w dobraniu odpowiednich składników.

Schipperke – szkolenie i wychowanie

Schipperke mają skłonność do niezależności i są niezwykle energiczne. Dlatego już od samego początku pobytu psa w domu należy trenować z nimi posłuszeństwo. Najważniejsze we wspólnych treningach z psem jest wzmocnienie pozytywne w postaci ulubionych smaczków. Dzięki temu każdy trening będzie dla psa ogromną przyjemnością, a nagrody będą motywowały go do dalszej pracy. Warto także jak najwcześniej zacząć socjalizować psa z innymi zwierzętami, aby w przyszłości pozbyć się ryzyka problemów behawioralnych wynikających ze strachu przed innymi psami.

Schipperke – szczeniaki i hodowla

Kupując psa z certyfikowanej hodowli właściciel powinien posiadać książeczkę zdrowia i metrykę urodzenia, na podstawie której możliwe jest wystawienie rodowodu. W książeczce powinny znaleźć się wpisy opatrzone pieczątką lekarza weterynarii dotyczące przebytych przez szczenię szczepień i odrobaczeń. Szczenięta rasy schipperke są niezwykle delikatne i wrażliwe. Dlatego właściciel musi wykazać się dużą wyrozumiałością i czułością podczas pierwszych tygodni szczeniaka w nowym domu. Niezbędna jest wizyta lekarza weterynarii, który zaplanuje dla psa kalendarz szczepień chroniących szczeniaczka przed groźnymi chorobami zakaźnymi.

Schipperke – cena

Psy tej rasy nie są zbyt popularne w naszym kraju, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość podczas szukania szczeniaka rasy Shipperke. Warto w tym celu skontaktować się z hodowlami, dopytać o przewidywane daty miotów i zapisać się na listę oczekujących. Cena zakupu szczenięcia Shipperke wynosi obecnie około 4 tysięcy złotych.

Schipperke – historia rasy, ciekawostki

  • Schipperke w dialekcie flamandzkim oznacza „małego owczarka”.
  • Schipperke i owczarki belgijskie posiadają wspólnego przodka – psa pasterskiego leuvenaar.
  • Rasa schipperke znana jest od XVII wieku. Jako doskonały łowca szczurów, myszy i kretów stał się szybko ulubieńcem brukselskich robotników i woźniców.
  • W 1882 roku w Spa schipperke pojawił się po raz pierwsze na oficjalnej wystawie. Rasę tę w szczególności upodobała sobie wtedy belgijska królowa Maria Henrietta popularyzując ją wśród mieszczan.
  • Obecnie wzór rasy został ujednolicony, ale kiedyś rozważano uznanie trzech odmian pochodzących z Brukseli, Louvain i Anvers.

Schipperke – dla kogo?

Schipperke to psy bardzo pozytywne i uwielbiające ludzi. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary dobrze będą czuły się nawet w małym mieszkaniu, o ile właściciel zapewni im codzienny długi spacer połączony ze szkoleniem posłuszeństwa. Schipperke z uwagi na swoje ogromne pokłady energii potrzebują właściciela, który zadba o jej odpowiednie spożytkowanie. Schipperke najlepiej czują się w ruchu, a zamknięte przez cały dzień samotnie w mieszkaniu będą bardzo nieszczęśliwe.

To może Cię zainteresować:

Tasiemiec u psa – objawy, diagnoza i leczenie
Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Drentse patrijshond – rzadki pies myśliwski
Jaka karma dla suki karmiącej
Łapa psa – budowa i specyfika ruchu
Szpic fiński – narodowy pies Finlandii
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *