Angora turecka – narodowy skarb Turcji

Wysoka inteligencja i wspaniałe futro Angory tureckiej sprawiają, że  łatwo zrozumieć, dlaczego jest ona narodowym skarbem Turcji. Chociaż jest rzadką rasą, ma oddanych zwolenników na całym świecie wśród ludzi, którzy chcą dostojnego, długowłosego kota o hipnotyzujących oczach.

 

Kot angora turecka – wygląd

Angora turecka jest najbardziej znana ze swojej długiej, delikatnej, jedwabistej sierści, która wydaje się błyszczeć podczas każdego ruchu. Długość sierści jest różna, z najdłuższymi włosami zwykle widocznymi wokół szyi, „britchami” na górnych tylnych łapach i ogonem z pióropuszem. Najczęściej spotykana jest w białym umaszczeniu, ale płaszcz może być również w innych jednolitych kolorach, a także w pręgowanym, szylkretowym, perkalowym lub innym wzorze.

Pod sierścią kryje się szczupłe, a jednocześnie muskularne ciało. Nogi są długie, przy czym tylne dłuższe niż przednie, a łapki małe, okrągłe i delikatne, często z kępkami futra między palcami. Długi ogon zwęża się od szerokiej podstawy do wąskiego końca.

Głowa ma kształt klina z dużymi uszami, które osadzone są wysoko na głowie i porośnięte futrem. Duże oczy w kształcie migdałów są lekko skośne do góry, co dodaje uroku. Oczy mogą być niebieskie, zielone, złote, bursztynowe lub dwukolorowe (jedno oko niebieskie i jedno oko zielone, zielono-złote lub bursztynowe).

Kot angora turecka – charakter

Piękna i elegancka z pozoru turecka angora może zaskoczyć niczego niepodejrzewającego właściciela swoją zwinnością i inteligencją. Żaden regał nie jest zbyt wysoki, aby mogła znaleźć się na jego szczycie, a żadne zamknięte drzwi nie stanowią problemu, jeśli chodzi o ich otwarcie. Chociaż z pewnością może mieć wspaniałe maniery, Turcja, jak czasami ją się nazywa, ma żywiołową, niesforną stronę swojej natury. Lubi się bawić i zrobi wszystko, aby przyciągnąć i utrzymać Twoją uwagę, nawet jeśli oznacza to kłopoty.

Kot angora turecka – pielęgnacja

Okrywa włosowa Angory tureckiej posiada jedwabistą teksturę. Ponieważ nie ma podszerstka, który mógłby powodować matowienie lub plątanie, łatwo jest ją pielęgnować cotygodniowym czesaniem. Co ciekawe, pomimo gęstej sierści, zrzuca jej niewiele. Sierść osiąga pełną długość dopiero w wieku około dwóch lat.

Aby zapobiec chorobom przyzębia, warto pamiętać o profilaktyce jamy ustnej. Do tego zabiegu pielęgnacyjnego warto przyzwyczajać już kocięta. Przycinaj pazury co kilka tygodni, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z uwagi na najczęściej występujący biały kolor okrywy włosowej może się okazać również konieczne przecieranie kącików oczu. Użyj do tego wilgotnej szmatki, aby usunąć zgromadzone wydzieliny. Zastosuj osobą szmatkę do każdego oka, aby nie ryzykować rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji.

Sprawdzaj często uszy. Jeśli wyglądają na brudne, możesz przetrzeć je wacikiem zwilżonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Jeśli natomiast zauważysz dodatkowo niepokojące objawy, takie jak częste drapanie się po uszach, potrząsanie głową lub ich zaczerwienienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Może to oznaczać infekcję ucha.

Utrzymuj kuwetę Angory w czystości. Koty bardzo dużo uwagi przykładają do higieny, a czysta kuweta pomoże dodatkowo zachować nieskazitelną długą sierść.

Kot angora turecka – żywienie

Żywienie Angory tureckiej szczególnie nie różni się od żywienia kotów innych ras. Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ​​ich dieta musi polegać na składnikach odżywczych występujących wyłącznie w produktach zwierzęcych. Koty ewoluowały jako myśliwi, którzy spożywają zdobycz zawierającą duże ilości białka, umiarkowane ilości tłuszczu i minimalną ilość węglowodanów. Mimo upływu czasu w ich diecie te proporcje nadal powinny być zachowane. Koty wymagają również kilkunastu innych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia.

Chociaż Twój kot potrzebuje określonych ilości poszczególnych składników odżywczych, więcej nie zawsze oznacza lepiej. Dotyczy to w szczególności witamin i minerałów, dlatego stosowanie suplementów zwykle nie jest konieczne, jeśli stosujesz zbilansowaną i kompletną dietę. Suplementy mogą być szkodliwe dla kota i nigdy nie powinny być podawane bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Niewłaściwie opracowana dieta prowadzi do wielu niedoborów i chorób metabolicznych u kota. Pamiętaj, aby zapewnić swojemu kotu również  dostęp do czystej, świeżej wody.

Ile kosztuje miesięczne wyżywienie kota? Koszty wahają się między 230 a 350 zł, w zależności od indywidualnych predyspozycji i wyboru konkretnej karmy.

Kot angora turecka – ile kosztuje?

Jeśli już znajdziemy hodowlę Angory tureckiej w Polsce, co może okazać się nie lada wyzwaniem, cena kociaka z rodowodem waha się od 3000 do 5000 zł.

Kot angora turecka – hodowla

Powinniśmy brać pod uwagę jedynie hodowców zrzeszonych w WCF (World Cat Federation) lub FIFe (Federation International Feline). W Polsce istnieje niewiele legalnych hodowli Angory tureckiej. Znacznie częściej jednak możemy trafić na oferty z pseudohodowli, oferujące te koty za niższą cenę, a co więcej “za darmo”. Należy się jednak wystrzegać takich ogłoszeń, ponieważ kocięta często mają nieznane pochodzenie, a nierzadko wychowują się również w złych warunkach. Rodowód to nie tylko dokument, lecz zapewnienie, że hodowla jest zarejestrowana i działa pod stałą kontrolą lekarza weterynarii.

Kot angora turecka– zdrowie

Niektóre rasy kotów wydają się być predysponowane do wszystkich chorób. Inne koty, takie jak Angora turecka, są wyjątkowo zdrowe, z niewielkim ryzykiem chorób dziedzicznych.

Choroby, które mogą mieć podłoże dziedziczne u Angory tureckiej, to m.in.:

  • Kardiomiopatia to choroba mięśnia sercowego, która może być dziedziczna lub wtórna do innych chorób, które uszkadzają serce. Najczęstszą postacią, zwaną kardiomiopatią przerostową jest pogrubienie mięśnia sercowego, często spowodowane nadczynnością tarczycy. Innym przykładem jest kardiomiopatia rozstrzeniowa, która może być spowodowana niedoborem aminokwasu tauryny w diecie. Podczas gdy ta choroba była dużym problemem w przeszłości, wszyscy główni producenci karmy dla kotów dodają teraz taurynę do karmy dla kotów, więc obecnie rzadko występuje ona u kotów stosujących dietę wysokiej jakości. Wczesne wykrycie objawów kardiomiopatii jest ważne, ale naturalna skłonność kota do ukrywania choroby może utrudniać wykrycie objawów. Pierwszą rzeczą, jaką zwykle zauważa właściciel zwierząt domowych jest szybki oddech, letarg i słaby apetyt. Wczesne wykrycie problemu gwarantuje najlepsze efekty leczenia, dlatego ważne są regularne kontrole u lekarza weterynarii.
  • Niewydolność nerek oznacza niezdolność nerek do prawidłowego wykonywania ich funkcji oczyszczania krwi z produktów przemiany materii i regulowania nawodnienia. Choroba nerek jest niezwykle powszechna u starszych kotów. Często jest również spowodowana narażeniem na toksyny lub przyczynami genetycznymi u młodych kotów. Nawet bardzo młode kocięta mogą zachorować na niewydolność nerek, jeśli odziedziczyły wady nerek. Ciężka niewydolność nerek jest postępującą, śmiertelną chorobą, ale specjalne diety i leki mogą pomóc kotom z chorobą nerek żyć dłużej i z komfortem.
  • Nadczynność tarczycy. Tyroksyna wytwarzana przez tarczycę reguluje ogólną szybkość procesów metabolicznych w całym organizmie. U wielu kotów w średnim wieku pojawia się łagodny guz tarczycy. Komórki tworzące ten nowotwór nadal produkują T4, ale ich mechanizm kontrolny jest wadliwy. Normalny system sprzężenia zwrotnego, który utrzymuje zrównoważony poziom T4 w organizmie, nie ma wpływu na te komórki nowotworowe. Zazwyczaj nadczynność tarczycy dotyka koty w wieku od dziesięciu do dwunastu lat – kot stanie się bardziej aktywny, ale z nerwową energią, która maskuje prawdziwą chorobę. Wymioty, utrata masy ciała i zwiększone pragnienie są częstymi objawami tej choroby, ale często pojawiają się tak stopniowo, że problem nie jest łatwo zauważalny. W zaawansowanych przypadkach nadczynność tarczycy może prowadzić do niewydolności serca, niewydolności nerek i śmiertelnych zakrzepów krwi. Nadczynność tarczycy można łatwo wykryć za pomocą standardowego badania krwi. Dzisiejsze skuteczne metody leczenia mogą zapewnić normalną długość życia dotkniętych chorobą kotów.

Kot angora turecka – ile żyje?

Angora turecka jest stosunkowo długowieczna, ponieważ może dożyć nawet 20 lat, chociaż średnia wieku waha się między 15-18 lat.

Kot angora turecka – historia i ciekawostki

Ta naturalna rasa wzięła swoją nazwę od miasta Ankara w Turcji, które wcześniej było znane jako Angora. Od wieków koty były atrakcyjną pamiątką dla najeźdźców lub odwiedzających Turcję i być może były pierwszymi długowłosymi kotami, które przybyły do ​​Europy. Jedna z teorii sugeruje, że Wikingowie przywieźli je z Turcji ponad tysiąc lat temu.

Angora turecka ostatecznie stała się rzadkością i została uratowana tylko dzięki programowi hodowlanemu zainicjowanemu przez zoo w Ankarze. Została ona po raz pierwszy sprowadzona do Stanów Zjednoczonych w 1954 roku. Hodowcy zainteresowali się nimi, ale dopiero w połowie lat 60. XX wieku wnioskowano o uznanie dla rasy od Stowarzyszenia Miłośników Kotów. CFA rozpoczęło rejestrację kotów w 1968 roku i przyznało pełne uznanie białym tureckim angorom w 1972 roku. Kolorowe tureckie angory zostały zaakceptowane w 1978 roku. Dziś koty są rozpoznawane przez większość północnoamerykańskich rejestrów kotów.

Kot angora turecka – dla kogo?

Angora zachowuje swoją kocią zabawę do późnej starości. Rasa ta jest przyjazna dla gości, ale najbardziej kocha swoich ludzi. Jest niezwykle towarzyska i z tego względu najlepiej nadaje się do domu, w którym będzie miała innego kota lub psa, aby dotrzymywał jej towarzystwa, jeśli właścicieli nie ma w domu w ciągu dnia. Kiedy jesteś w domu, Angora może ułożyć się w twoich ramionach lub wygodnie usiąść na kolanach. W nocy prawdopodobnie znajdziesz ją obok siebie z głową opartą na twojej poduszce.

Aby zbudować dobre relacje z Angorą, trzeba mieć poczucie humoru odpowiadające jej własnemu, a także spory zapas cierpliwości. Gdy wpadnie jej do głowy pomysł, aby coś zrobić, może być trudno odwrócić jej uwagę. To czuły, łagodny kot, który jest oddany swojej rodzinie, ale jego wysoka inteligencja, zaradność, chęć interakcji i zabawy oraz krótki czas koncentracji mogą sprawić, że życie z nim może okazać się nie lada wyzwaniem.

To może Cię zainteresować:

Jak koty okazują miłość?
Tresowanie kota
Badanie krwi u kotów – ile kosztuje i kiedy badać krew kotu?
Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Fontanna dla kota – czy warto kupić poidełko?
Darmowe sterylizacje kotów i psóww 2023 roku
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *