Hiszpański pies dowodny – charakterystyka i opis rasy

Hiszpański pies dowodny to rasa stosunkowo mało popularna, kojarzona głównie z tego, jak wygląda sierść jej dorosłego przedstawiciela- przypomina ona bowiem wełniste, kędzierzawe sznurki. Jednakże, warto bliżej zapoznać się z tym psem- jest on bowiem czułym, wesołym, kochającym dzieci i generalnie bardzo sympatycznym towarzyszem. Odznacza się on również olbrzymią inteligencją, dużym zapałem do nauki oraz dobrym zdrowiem. Hiszpański pies dowodny oferuje więc nam, oprócz swojego zabawnego i poczciwego wyglądu, mnóstwo innych zalet.

 

Hiszpański pies dowodny – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średni
  • Wysokość w kłębie: 44-50 cm (samce), 40-46 cm (samice)
  • Masa ciała: 18-22 kg (samce) 14-18 kg (samice)
  • Sierść: długa, o białym, czekoladowym lub czarnym umaszczeniu, kędzierzawa oraz wełnista. Pozwala się także na strzyżenie hiszpańskiego psa dowodnego, ale na długość nie krótszą niż 3 centymetry.
  • Długość życia: 10-14 dni

Hiszpański pies dowodny – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Hiszpania
  • Klasyfikacja według FCI: grupa 8 (aportery, płochacze, psy wodne), sekcja 3 (psy wodne), nie podlega próbom pracy.
  • Użytkowanie: jako pies myśliwski, pasterski oraz pomagający przy rybołówstwie.
  • Wrażenie ogólne: średniej wielkości, dobrze zbudowany, silny pies; cechuje się dobrym umięśnieniem, prostokątną sylwetką, zachowanymi proporcjami oraz żywym i bystrym usposobieniem.
  • Temperament: hiszpański pies dowodny jest zwierzęciem zrównoważonym i wesołym, ale przy tym wykazuje się dużą dozą ostrożności oraz czujności. Jest bardzo inteligentny i łatwo się uczy.
  • Głowa: o płaskiej czaszce, łagodnym stopie i prostolinijnym profilu; stosunek długości kufy do długości czaszki wynosi 2:3; nos o umaszczeniu odpowiadającemu barwie najciemniejszego fragmentu sierści; wargi przylegające; uzębienie pełne i o zgryzie nożycowym, oczy delikatnie skośne, brązowe (dopuszczalna barwa obejmuje odcień od orzechowego do kasztanowego); uszy wiszące, o trójkątnym kształcie.
  • Szyja krótka, z dobrze zaznaczonym umięśnieniem. Pozbawiona podgardla.
  • Tułów mocny, prosty, o słabo zaznaczonym kłębie, opadającym zadzie i umięśnionym grzbiecie. Klatka piersiowa głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach. Stosunek długości tułowia do długości w kłębie powinien wynosić 9:8, z kolei głębokość klatki piersiowej do wysokości w kłębie według wzorca FCI ma się jak 4:1.
  • Ogon wysoko osadzony.
  • Kończyny: umięśnione, proste, o odpowiednim kątowaniu.
  • Skóra: cienka, z obecną pigmentacją (dopuszczalna barwa skóry uwzględnia kolor czarny oraz czekoladowy w zależności od tego, jak wygląda sierść oraz błony śluzowe zwierzęcia).
  • Sierść: o kędzierzawej strukturze i długości do 12 cm (według wzorca) lub co najmniej 3 cm w przypadku, kiedy pies jest ostrzyżony; w dotyku wełnista. Długość sierści powinna być jednolita. Dopuszczalna barwa sierści może być biała, czekoladowa lub czarna. Sierść przy większej długości tworzy charakterystyczne sznurki. Dzięki swojej dwuwarstwowej strukturze oraz obecności gęstego podszerstka, szata bardzo dobrze izoluje zwierzę od zimna oraz pomaga przystosować się mu do różnych warunków atmosferycznych.

Hiszpański pies dowodny – charakter

Hiszpański pies dowodny jest bardzo przyjaznym, wesołym, lubiącym dzieci zwierzęciem. Cechuje się ogromnym ilorazem inteligencji oraz dużym zapałem do nauki. Jest bystry, czujny i zrównoważony. Posiada on również ogromne zasoby aktywności oraz energii, przez co źle znosi dłuższe okresy samotności. Potrzebuje także częstego i bliskiego kontaktu z człowiekiem, odpowiednio dużej dawki aktywności fizycznej, a także zabawy i pracy stymulującej umysł.

Hiszpański pies dowodny – długość życia

Średnia długość życia hiszpańskiego psa dowodnego wynosi około 12-14 lat. Jest to bardzo dobry wynik, należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby rzeczywisty wiek, który osiągnie nasz pupil, był jak najstarszy. Należy więc pamiętać o regularnym szczepieniu, odrobaczaniu oraz profilaktyce przeciw pasożytom zewnętrznym naszego zwierzęcia. Raz na pół roku warto wykonać wszystkie zlecone przez lekarza weterynarii badania kontrolne oraz nie bagatelizować wszelkich objawów chorobowych zwierzęcia-  jakkolwiek błahe mogłyby się nam one wydawać.

Hiszpański pies dowodny – zdrowie

Hiszpański pies dowodny jest stosunkowo zdrowym zwierzęciem, cieszącym się optymistyczną średnią długością życia. Jednakże, z powodu dosyć małej populacji tej rasy oraz- co za tym idzie- niewielkiej puli genowej hiszpańskich psów dowodnych, wyróżniamy predyspozycję tej rasy do kilku chorób, dziedziczonych genetycznie. Są to:

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Dystrofia neuroaksonalna

Na szczęście, istnieją badania genetyczne które można wykonać w kierunku wspomnianych schorzeń. Przed dokonaniem zakupu psa, warto upewnić się, że jego rodzice przeszli te badania i zaznajomić się z ich wynikiem. Dzięki temu możemy w dużym stopniu uniknąć ryzyka, że szczeniaki z takiego miotu rozwiną którąś z powyższych chorób.

Hiszpański pies dowodny – pielęgnacja

Charakterystyczna, kędzierzawa sierść przedstawiciela tej rasy nie sprawia wrażenia jakoby była łatwa w utrzymaniu- jednakże, tak właśnie jest!

Przede wszystkim, hiszpańskie psy dowodne praktycznie nie linieją. Ich szata, mimo wełnistej struktury oraz często pokaźnej długości, nie wymaga rozplątywania ani częstego czesania. Z uwagi na tworzące się na niej sznurki, wykazuje jednak tendencję do „przyciągania” wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, na przykład rzepów czy małych gałązek. Raz na jakiś czas należy więc wykąpać naszego podopiecznego. Dużo właścicieli hiszpańskich psów dowodnych decyduje się również na strzyżenie swoich pupili- w tej sytuacji utrzymanie ich sierści w dobrym stanie staje się bardzo prostym zadaniem.

Myśląc o psiej pielęgnacji nie można także zapominać o innych jej aspektach- regularnym obcinaniu pazurów, kontrolowaniu stanu uszu i oczu oraz oczyszczaniu gruczołów okołoodbytowych (jeżeli zajdzie taka potrzeba).

Hiszpański pies dowodny – żywienie

Żywienie każdego psa - w tym hiszpańskiego psa dowodnego - powinno opierać się na pełnowartościowej diecie, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dawkowanej w porcjach spełniających dobowe zapotrzebowanie, ale nie prowadzących do rozwinięcia otyłości, czy nadwagi. Taka dieta musi zawierać źródło wysokojakościowego białka zwierzęcego, wystarczającą ilość warzyw oraz odpowiednio skomponowaną zawartość witamin i składników mineralnych. Dobra karma dla psów jest pożywieniem bezzbożowym, naturalnym oraz pozbawionym sztucznych barwników, ulepszaczy i konserwantów. Nie zawiera także wypełniaczy, na przykład w postaci soi. Jest smaczna oraz pachnie atrakcyjnie, zwierzę chętnie ją je i dobrze trawi.

Hiszpański pies dowodny – szkolenie i wychowanie

Użytkowość hiszpańskich psów dowodnych obejmuje pracę jako pies pasterski (głównie dotyczy to pasienia zwierząt) a także pracę przy rybołówstwie oraz polowaniu na wodne ptactwo.

Jak już wspomniano, są to psy bardzo inteligentne, pojętne oraz chętne do nauki. Cechy te sprawiają, że są to zwierzęta stosunkowo łatwe do ułożenia oraz szkolenia, nawet w przypadku mało doświadczonych psich opiekunów. Warto jednak zapisać swojego psa do psiego przedszkola czy na podstawowy kurs posłuszeństwa.

Przedstawiciele rasy świetnie odnajdują się także w takich sportach, jak agility, dog dancing czy piesze wędrówki. Uwielbia on wszelkie zabawy oparte na pracy umysłowej, a także kocha wodę i potrafi bardzo dobrze pływać. Odnajdzie się także jako pies terapeutyczny z uwagi na swój sympatyczny, przyjazny i pełen empatii charakter.

Hiszpański pies dowodny – szczeniaki i hodowla

Decydując się na hiszpańskiego psa dowodnego, mamy do wyboru wzięcie szczeniaka z hodowli lub przygarnięcie dorosłego psa bez rodowodu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Oczywiście, w przypadku sprawdzonej, renomowanej hodowli możemy mieć pewność, że oferowane szczeniaki są zgodne z wzorcem FCI, zarówno pod względem wyglądu, jak i usposobienia. Jeżeli hodowca dopilnował wykonania odpowiednich badań genetycznych, mamy również możliwość upewnienia się, że miot jest wolny od pewnych dziedzicznych schorzeń. W trakcie procesu kupna szczeniaka, możemy zapoznać się z rodzicami miotu, ocenić warunki hodowlane panujące w hodowli, sprawdzić dokumentację medyczną szczeniąt i dowiedzieć się, jaki stosunek do swoich zwierząt wykazuje hodowca.

Z drugiej strony, adoptując za darmo psa ze schroniska lub fundacji, możemy nie tylko zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, ale także podarować dom potrzebującemu zwierzęciu. Należy jednak pamiętać, że taki pies jest często obarczony wszelakimi zaburzeniami behawioralnymi na tle swojej traumatycznej przeszłości i niekiedy wymaga więcej pracy niż niesforny szczeniak.

Najgorszym rozwiązaniem jest bez wątpienia kupowanie szczenięcia bez rodowodu z tak zwanej pseudohodowli. Może i jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, ale w ostatecznym rozrachunku z pewnością przysporzy nam wiele kłopotów. Psy rozmnażane w takich miejscach zwykle są schorowane, niezgodne z jakimkolwiek wzorcem rasy oraz traktowane jedynie jako maszynka do produkowania pieniędzy. Kupując zwierzę z pseudohodowli przyczyniamy się także do utrwalenia istnienia takich miejsc oraz dalszych cierpień zwierząt w nich hodowanych.

Hiszpański pies dowodny – cena

Cena zakupu szczeniaków hodowlanych wynosi zazwyczaj około 4-5 tysięcy złotych. To, ile kosztuje ostatecznie nasz pies, zależy od jego pochodzenia, indywidualnych cech, liczebności miotu, renomy hodowlanej i wielu innych czynników.

Oczywiście, nie jest to całkowity koszt związany z utrzymaniem nowego członka rodziny- obejmuje on także wydatki związane z zakupem wyprawki, pierwszymi wizytami u lekarza weterynarii, treningami posłuszeństwa, potencjalnymi zniszczeniami.

Decydując się na zakup psa musimy być finansowo przygotowani przede wszystkim na jego utrzymanie- wraz z nieuchronną starością pojawią się także nieuniknione choroby, których leczenie może nawet kilkukrotnie przewyższać cenę samego zakupu psa. Tak więc, nawet jeżeli zdecydujemy się na psa wystawionego do adopcji, przygarniętego za darmo - późniejszy koszt związany z byciem psim opiekunem będzie z pewnością dosyć wysoki.

Hiszpański pies dowodny – historia rasy, ciekawostki

  • Największe zagęszczenie hiszpańskich psów dowodnych notuje się w Andaluzji, gdzie użytkowane są jako psy pasterskie. Tam również noszą inną nazwę- nazywa się je psami tureckimi. To właśnie stąd pochodzi omawiana rasa, choć nie do końca wiadomo, jaka jest jej geneza. Prawdopodobnie, przodkowie hiszpańskich psów dowodnych zostali przetransportowani z Afryki Północnej lub z Turcji na Półwysep Iberyjski podczas transportu owiec merynosów. Psy te wykorzystywane były jako zwierzęta pasterskie, ale także pomagały rybakom- na przykład poprzez aportowanie ryb lub ciągnięcie sieci. Wykorzystywano je także przy polowaniach na wodne ptactwo.
  • Początki hodowli hiszpańskich psów dowodnych datuje się na lata 70-te XX wieku.
  • Pierwszy przedstawiciel rasy wziął udział w wystawie psów w roku 1981.
  • Rasa została uznana przez FCI za oficjalną w roku 1999.
  • Inna nazwa hiszpańskiego psa dowodnego to Perro de Aqua Espanol.

Hiszpański pies dowodny – dla kogo?

Hiszpański pies dowodny jest idealnym zwierzęciem dla Ciebie, jeżeli:

  • Szukasz psa inteligentnego
  • Szukasz psa przyjaznego, wesołego i towarzyskiego
  • Masz dzieci
  • Spędzasz dużo czasu w domu
  • Jesteś osobą aktywną
  • Jesteś w stanie codziennie znaleźć czas na odpowiednią ilość zabawy oraz wspólnych spacerów ze swoim pupilem
  • Stać Cię na utrzymanie psa tej rasy
  • Jesteś niedoświadczonym opiekunem
  • Szukasz psa o długiej średniej długości życia
  • Szukasz rasy mało popularnej
  • Zależy Ci na psie o sierści łatwej w utrzymaniu

To może Cię zainteresować:

Shikoku – mniej znany “kuzyn” shiba inu
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
Bolończyk – puchaty przyjaciel
Psia śmierć – objawy i jak sobie poradzić
Alaskan malamute – przyjacielski król północy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *