Pies wymiotuje – co zrobić gdy pojawią się wymioty u psa?

Wymioty u psa martwią niejednego właściciela. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Wymioty, czy też biegunka u psa mogą być objawem np. nietolerancji pokarmowej, czy też zatrucia. Warto więc dowiedzieć się, czego nie może jeść pies. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że źródło problemu może nie mieć nic wspólnego z układem pokarmowym. Pies wymiotuje? Powód może być błahy lub bardzo poważny. Nie należy wykluczyć choroby (w ten sposób objawia się m.in. parwowiroza u psa). Najlepiej jest więc skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Czym są wymioty?

Jeśli twój pies charczy i ma odruch wymiotny, to jego układ nerwowy zmusza żołądek do natychmiastowego opróżniania. Należy podkreślić, że jest to odruch wymiotny, którego nie można kontrolować. Treści pokarmowe wydalane są przez przełyk, co wywołuje znaczący dyskomfort. Na uwagę zasługuje fakt, że zwracanie jedzenia jest zupełnie czymś innym, niż wymioty. Pies wymiotuje niestrawionym jedzeniem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi on na zapalenie przełyku, czy też inne schorzenia z nim związane. Rozróżnienie obu zjawisk nie jest zbyt skomplikowane.

Jeśli pies wymiotuje żółtą plamą, to mamy do czynienia ze zwróceniem treści pokarmowych. Oznacza to, że spożyte pożywienie nie miało czasu na to, aby dotrzeć do żołądka i ulec procesom trawiennym. Tego typu wydzielina posiada obojętne pH. Bywa jednak tak, że treści pokarmowe pochodzące z żołądka również posiadają formę piany, a dodatkowo wyróżniają się obojętnym pH. Właśnie dlatego, w niektórych przypadkach rozpoznanie problemu jest trudniejsze. W obu sytuacjach należy oczywiście zaczerpnąć porady specjalisty, tak aby mieć pewność, że życie naszego zwierzaka nie jest zagrożone.

Jakie fazy wyróżnia się podczas wymiotów?

Pies wymiotuje żółcią? Może, ale nie musi on zwracać treści z przełyku. Należy pamiętać, że z wymiotami mamy do czynienia w momencie, gdy opróżniany jest żołądek. Składają się one z kilka podstawowych faz, które opisano poniżej.

1. Nudności – na tym etapie pies czuje lęk oraz niepokój. Często dochodzi do nadmiernego ślinienia się, czy też oblizywania. Równoległe skurcze jelit są oznaką tego, że treści pokarmowe transportowane są w kierunku przełyku. Nierzadko pojawia się charakterystyczne odchrząkanie. Ponadto zwierzak może stać się nad wyraz aktywny. Przemieszcza się on bez większego celu – zupełnie tak, jakby czegoś szukał. Wynika to z faktu, że odczuwa on pogorszenie samopoczucia, jednak nie wie, jakie będą tego następstwa.
2. Dławienie – skurcze brzucha powodują dławienie się. To właśnie wtedy pies charczy, jednak nie dochodzi jeszcze do opróżniania żołądka. Ten etap stanowi jego bezpośrednie poprzedzenie. U niektórych psów faza dławienia może trwać dość długo. Wiele zależy od tempa przemieszczania się treści pokarmowych.
3. Opróżnienie żołądka – treści pokarmowe wydalane są na zewnątrz przez jamę ustną. W zdecydowanej większości przypadków mają one niskie pH, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Jak już wspomniano, zdarza się, że wymiociny maja obojętne pH.

Kiedy mamy do czynienia z przewlekłymi wymiotami?

pies wymiotuje pianą

Martwi Cię to, że pies często wymiotuje? Wiadomym jest, że opieka weterynarza stanowi absolutną podstawę. Czasami jednak zdarza się tak, że ustalenie przyczyny omawianej dolegliwości jest trudniejsze. W takiej sytuacji dobrze jest dowiedzieć się, czego nie może jeść pies. Być może to popełniane przez nas błędy żywieniowe stanowią źródło nieprawidłowości. Trzeba zaznaczyć, że zwierzak nie może spożywać produktów przeznaczonych dla ludzi. Wiele z nich działa toksycznie, co może doprowadzić do przedwczesnej śmierci! Mowa tutaj o m.in. czekoladzie.

Z przewlekłymi wymiotami mamy do czynienia w sytuacji, gdy utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie. Nie każdy wie, że są one naturalną oraz prawidłową reakcją układu immunologicznego. Można więc powiedzieć, że są one korzystne z punktu widzenia zwierzęcia. Dzięki nim usuwane są toksyny oraz pozostałe szkodliwe związki, które po wchłonięciu do krwiobiegu mogłyby wywołać szereg poważnych zmian.

Czasami bywa tak, że pies wymiotuje pianą na skutej zjedzenia zbyt dużej ilości pożywienia. To odciążenie dla układu pokarmowego, który mógłby nie poradzić sobie ze zbyt ciężką pracą. Oczywiście nie można wykluczyć, że doszło do upośledzenia pracy wątroby, trzustki, czy też jelit. Zwykle jednak oprócz wymiotów pojawiają się również inne objawy. Pewne jest to, że nie należy rezygnować z wizyty w klinice weterynaryjnej. Nawet, jeśli powód jest błahy (np. spożycie nieświeżej karmy), to nie należy go ignorować.

Czym są wymioty u suk karmiących?

Twój pies wymiotuje białą flegmą? W przypadku suk karmiących bywa to częstym zjawiskiem, które nie można zaliczyć do patologii. Zwracanie nadtrawionego pokarmu jest zjawiskiem obserwowanym od tysięcy lat. W ten sposób matka chce zapewnić swojemu potomstwu pożywienie. Jest to zjawiskiem fizjologicznym, a więc jego opanowanie nie jest możliwe.

Oczywiście nie można wykluczyć, że suka wymiotuje na skutek chorób, stanów zapalnych oraz innych schorzeń. Należy wiedzieć, że poród jest sporym obciążeniem dla jej organizmu. W takiej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z jednorazowym incydentem, ponieważ wymioty pojawiają się gwałtownie i nie ustępują. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zachowanie pupila.

Dlaczego pies wymiotuje? Poznaj najczęstsze przyczyny!

pies wymiotuje żółtą pianą

Pies nie chce jeść i wymiotuje białą plamą? Najlepiej skontaktuj się ze specjalistą, który oceni stan zdrowia zwierzaka. Należy mieć świadomość, że diagnoza wielu chorób wymaga przeprowadzania serii specjalistycznych badań. Bez nich nie można prawidłowo określić, co dolega czworonogowi. Zastanawiasz się, dlaczego pies wymiotuje śluzem, wodą, pianą lub krwią? Poniżej opisano najpowszechniejsze powody.

1. Spożycie zepsutego pokarmu lub przedmiotu

Psy są bardzo ciekawskie, a więc chętnie spożywają produkty, które nie są to tego przeznaczone. Problem ten odnotowywany jest szczególnie w wieku szczenięcym, ale nie tylko. Pies wymiotuje śliną? Być może połknął on przypadkowo napotkany przedmiot, który zalega w przełyku i musi zostać natychmiast wydalony. Zwykle dość łatwo można zauważyć go w wydalonych treściach pokarmowych. Oczywiście często zdarza się tak, że wymioty są następstwem spożycia zepsutych lub nieświeżych pokarmów. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby zwierzak nie miał dostępu do śmieci. Nierzadko instynkt składnia go do spożycia padliny, co również może być zgubne w skutkach. Jeśli ciężko Ci opanować pupila na spacerze, to pomyśl o założeniu kagańca w miejscach szczególnie zanieczyszczonych.

2. Guzy w układzie pokarmowym

Pies wymiotuje krwią? W tym przypadku nie można wykluczyć zmian nowotworowych. Należy jednak wiedzieć, że guzy w układzie pokarmowym nie są równoznaczne z nowotworem. Określenie charakteru wspomnianych zmian wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań. Zmiany znajdujące się na jelitach, żołądku, czy też wątrobie wywołują odruch wymiotny. Wiadomym jest, że problem ma charakter przewlekły. Zwykle nie pojawia się gwałtownie i nie przemija z dnia na dzień. Dzięki temu wiemy, że z organizmem naszego zwierzaka dzieje się coś złego.

3. Pasożyty

Pies wymiotuje i ma biegunkę? Nie możesz wykluczyć pasożytów, które są powszechnym problemem wśród zwierząt domowych. Ich przemieszczanie się po ściankach jelit wywołuje ich drażnienie, a tym samym odruch wymiotny. Ponadto pasożyty wydzielają szereg toksycznych związków, które zakłócają pracę układu pokarmowego i innych narządów wewnętrznych. Eliminacja pasożytów trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że lubią one nawracać. Czasami wydaje się, że problem mamy z głosy, jednak niepokojące objawy powracają. Leczenie farmakologiczne ustalane jest przez weterynarza. Obecność pasożytów wykrywana jest na podstawie badań laboratoryjnych – zupełnie tak, jak w przypadku ludzi.

4. Błędy żywieniowe

Nawracające wymioty u psa często świadczą o błędach żywieniowych, które popełniamy. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że zwierzak może posiadać alergię lub nietolerancję pokarmową. Jest to szczególnie często odnotowywane u ras uchodzących za wrażliwe. W takiej sytuacji konieczne jest wyeliminowanie z diety wszystkich składników pokarmowych, które odpowiadają za opisywane objawy. Pamiętamy, że podawanie psu jedzenia zawierające alergeny wywołuje nie tylko wymioty, ale również biegunki, czy też problemu skórne. Nierzadko pojawia się wysypka, zmatowienie sierści, czy też jej nadmierne wypadanie. Najlepszą opcją jest zmiana karmy na produkt profesjonalny, czyli dedykowany alergikom. Ich skład jest wolny od m.in. GMO, zbóż, laktozy.

5. Choroby i stany zapalne

Jeśli pies wymiotuje wodą, to zachodzi duże prawdopodobieństwo odwodnienia organizmu. Jest to bardzo groźne zjawisko, które może wywołać szereg poważnych zmian w organizmie. Nierzadko konieczna jest hospitalizacja. Pies, który nie chce pić powinien zostać możliwie najszybciej zawieziony do kliniki weterynaryjnej. Lekarz zdecyduje, która alternatywna metoda nawadniania będzie najlepsza. Wymioty u naszego pupila mogą oznaczać szereg chorób oraz stany zapalne. Mowa tutaj o m.in.:
– parwowirozie,
– uszkodzeniu układu nerwowego,
– zapaleniu mózgu,
– choroby wątroby i dróg żółciowych,
– stany zapalne jelit,
– zakażenie wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze,
– nowotwory.

6. Urazy mechaniczne

Pies może wymiotować na skutek wypadku, czy też innego zjawiska, w którym doszło do urazów mechanicznych ciała. Jest to szczególnie często obserwowane w przypadku zmian w obrębie czaszki. W takiej sytuacji oczywiście należy możliwie najszybciej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Zwierzęta, które wychodzą na zewnątrz bez kontroli właściciela są bardziej narażone na wypadki. Nie zapominajmy, że nie każdy z nich jest widoczny na pierwszy rzut oka. Pies mógł np. uderzyć się w głowę o jadący samochód.

Co zrobić gdy pies wymiotuje?

pies wymiotujeNie każdy wie, co robić gdy pies wymiotuje? Pierwszym krokiem jest próba określenia przyczyny problemu. Jeśli zauważyliśmy, że zwierzak zjadł niedozwolony produkt (np. tabletkę, która nam wypadła na podłogę), to należy możliwie najszybciej zmusić go do oddania treści pokarmowej. Jak sprowokować wymiotowanie u psa? Należy podać mu wodę utlenioną w ilości 1-5 ml/kg masy ciała. Nie rozcieńczamy jej w spożywanej wodzie, a podajemy bezpośrednio do pyska za pomocą łyżeczki. Oczywiście nie należy nadużywać tej metody – jest ona zalecana wyłącznie w szczególnych przypadkach, kiedy wiemy, że czworonóg spożył niebezpieczną dla niego substancję.

W czasie, gdy pies wymiotuje nie należy podawać mu jedzenia, ponieważ może ono jedynie nasilić nieprzyjemne dolegliwości. Ważne jest to, aby zadbać o dostęp do świeżej oraz zimnej wody. Pies, który nie chce pić może ulec odwodnieniu, co stanowi dla niego kolejne zagrożenie. W przypadku, gdy zwierzak wymiotuje wodą należy podawać ją w małych ilościach, a częściej. Konieczna jest opieka, aż do uzyskania pomocy weterynarza.

Ważne jest to, by nie podawać pupilowi żadnych leków na własną rękę. Szczególne zagrożenie stanowią środki przeciwwymiotne, ponieważ zatrzymują one toksyczne związki w organizmie. Może to powodować o wiele cięższy przebieg choroby, czy też zatrucia pokarmowego. W niektórych przypadkach możliwe jest podanie węgla aktywnego, jednak nie należy tego robić bez zalecenia lekarza

Kiedy warto wywołać wymioty?

Powyżej opisano, w jaki sposób wywołać wymioty u psa. Podanie wody utlenionej nie jest zbyt dużym wyzwaniem, a więc próba powinna zakończyć się powodzeniem. Należy jednak zadbać o optymalną dawkę (nie więcej niż 1-5 ml/kg masy ciała). Zbyt duża ilość może okazać się szkodliwa. Wymioty dobrze wywołać w przypadku, gdy zwierzę spożyło m.in.:
– padlinę,
– śmieci,
– drobny przedmiot,
– trującą roślinę.
– ludzkie jedzenie zawierające szkodliwe związki (np. awokado, orzechy, kakao),
– środki chemiczne,
– leki.

Bardzo często zwierzę samo wywołuje wymioty poprzez spożywanie trawy. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które może świadczyć o np. niestrawności.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Co zrobić gdy pojawią się pchły u psa? Jak je zwalczyć?
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Odmrożenia u psa – co zrobić gdy pies odmrozi sobie łapy?
Zatwardzenie u psa – co zrobić gdy pies ma zaparcia?
Biegunka u psa – co podać psu na biegunkę i co zrobić, gdy pies ma rozwolnienie?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Dlaczego kot bije łapą? Co robić gdy kot bije łapą psa?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Padaczka u kota – co robić, gdy kot dostanie epilepsji?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *