Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody

Ze wszystkich odrażających nawyków, jakie posiadają nasze psy, zjadanie odchodów jest zapewne najobrzydliwszym z nich wszystkich. Czasem właściciele psów są tak bardzo, obrzydzeni z faktu, iż pies je kupy, że decydują się oni na oddanie psa do schroniska bądź co gorsza go usypiają. Jest to oczywiście straszne zachowanie, lecz nie na tyle, aby pozbywać się naszego towarzysza. Poznajmy więc dlaczego pies je kupy, czy jest to normalne zachowanie oraz jak sobie z nim radzić.

Naukowe określenie zjadania odchodów przez naszego pupila to koprofagia. Dotyczy ono zarówno behawioralnych, jak i fizjologicznych powodów, dla których niektóre psy postrzegają odchody jako przysmak. Jeśli koprofagia dotyczy Twojego psa to nie panikuj. Istnieją sposoby na zniechęcenie psiaka do tego obrzydliwego nawyku. Chociaż niewiele jest badań na ten temat to sytuacja, w której pies je odchody jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. W jednym z przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili, że:

  • 16 procent psów (jeden na sześć) klasyfikuje się jako poważny przypadek zjadania odchodów, co oznacza, że ​​zostali oni złapani na gorącym uczynku minimum pięć razy,
  • 24 procent psów (co czwarty) zjadł swoją kupę przynajmniej jeden raz.

Jeden z naukowców stwierdził: „Naszym wnioskiem jest to, że zjadanie świeżych odchodów przez psy jest odzwierciedleniem wrodzonych predyspozycji przodków psowatych, żyjących w naturze, które chronią członków grupy przed pasożytami jelitowymi obecnymi w odchodach, które czasami mogą znaleźć się w miejscu przeznaczonym do odpoczynku”. Test ten składał się z dwóch oddzielnych badań, które przeprowadzono na próbce 3 000 psów.

Choć czynność ta jest odrażająca dla ludzi, to z psiego punktu widzenia nie jest tak naprawdę taka zła. Psy ewoluowały jako padlinożercy, jedząc wszystko, co znalazły na ziemi lub w śmietniku, więc ich zachowanie znacznie różni się od naszego. W książce „Handbook of Applied Dog Behavior and Training” Steven R. Lindsay, behawiorysta zwierząt, twierdzi, że koprofagia „może być jednym z kilku zachowań apetycznych, które ewoluowały, aby poradzić sobie z okresowymi przeciwnościami głodowymi”. Innymi słowy, kiedy brakuje żywności, nie możesz być wybredny.

 

Pies je kupy – czy to jest normalne u psów i szczeniąt?

dlaczego pies je kupy

Czy sytuacja, w której pies zjada kupy jest normalna? Dla niektórych gatunków, takich jak króliki, jedzenie odchodów jest całkowicie normalnym sposobem uzyskania kluczowych składników odżywczych. W rzeczywistości, jeśli uniemożliwisz to królikom, rozwinie się u nich problem zdrowotny, a młodym nie uda się rozwinąć w prawidłowy sposób. Na szczęście psy nie muszą w ten sposób pobierać składników odżywczych.

Jest to jednak normalne oraz naturalne zachowanie na niektórych etapach życia psów. Suki będą lizać swoje szczeniaki, aby nakłonić je do usunięcia i oczyszczenia kału przez pierwsze trzy tygodnie. Szczenięta będą również naturalnie angażować się w takie zachowanie, jedząc zarówno własne odchody (zjawisko znane jako autokoprofagia), jak i odchody innych psów (allokoprofagia) – to zjawisko dotyczy również kocich odchodów lub odchodów innych zwierząt. Niektóre psy uznają koński nawóz za szczególnie atrakcyjny. Sytuacja, w której pies zjada swoje odchody jest nieszkodliwa, lecz spożywanie odchodów innych zwierząt może powodować problemy zdrowotne, jeśli stolec zanieczyszczony jest pasożytami, wirusami lub toksynami. W większości przypadków takie zachowanie jak zjadanie kupy zniknie, zanim szczeniak osiągnie wiek około dziewięciu miesięcy.

Kilka faktów o psach, które jedzą kupę

Kiedy koprofagia występuje u szczeniąt, jest ona uważana za część procesu odkrywania otaczającego ich świata. Większość szczeniąt będzie zadowolona z samego powąchania odchodów, lecz część z nich podobnie, jak małe dzieci będą wkładać wszystko do ust. Dziwny fakt: psy rzadko jedzą miękkie, źle ukształtowane odchody lub biegunkę. Wydaje się, że przyciągają je najbardziej twarde kupy.

Poniżej znajduję się więcej faktów, dotyczących tego, kiedy i dlaczego pies je odchody:

  • Koprofagia występuje częściej w gospodarstwach z wieloma psami. W domach pojedynczych psów tylko 20 procent miało nawyk zjadania odchodów, podczas gdy w domach z trzema psami zjawisko to wzrastało do 33 procentów,
  • Psy zjadające kupę nie są trudniejsze do wychowania czy wytresowania niż pozostała grupa,
  • Suki częściej jedzą kupę, a niewspółżyjące samce bardzo często nie poddają się temu zachowaniu,
  • 92 procent psów zjada wyłącznie świeże odchody – od jednego do dwóch dni,
  • 85 procent psów nie zje własnych odchodów, tylko innych psów,
  • Chciwie psy, czyli te które kradną jedzenie poza stołem – mają tendencję do zjadania odchodów.

Dlaczego dorosły pies zjada odchody?

pies zjada odchody

Jeśli twój dorosły pies zaczyna zjadać odchody, powinieneś skonsultować to z weterynarzem, aby wykluczyć takie problemy zdrowotne jak:

  • Pasożyty,
  • Dieta z niedoborem składników odżywczych i kalorii,
  • Zespół złego wchłaniania,
  • Cukrzyca, choroba Cushinga, choroba tarczycy i inne stany, które mogą powodować zwiększenie apetytu,
  • Leki, takie jak sterydy.

W wielu przypadkach psy zaczynają jeść własną kupę z powodu pewnego rodzaju stresu środowiskowego lub wyzwalaczy behawioralnych, w tym:

  • Izolacja: Badania wykazały, że psy, które są trzymane w samotności, budach lub piwnicach, częściej jedzą kupę niż psy, które mieszkają blisko swoich ludzi,
  • Ograniczające zamknięcie: zbyt długi czas spędzony w małej przestrzeni może spowodować problem. Nie jest niczym niezwykłym zobaczyć koprofagię u psów uratowanych z zatłoczonych schronisk,
  • Lęk: często wynik stosowania kary lub surowych metod podczas treningu w domu. Zgodnie z tą teorią psy mogą się wypróżnić, a następnie zjeść własną kupę, aby pozbyć się dowodów. Takie zachowanie może prowadzić do wymierzenia kary przez właściciela co staje się błędnym kołem,
  • Poszukiwanie uwagi: Psy jedzą własną kupę, aby uzyskać uwagę swoich właścicieli. Więc jeśli widzisz, że twój pies to robi, nie dramatyzuj,
  • Niewłaściwe skojarzenie z prawdziwym jedzeniem: Psy karmione w pobliżu ich odchodów mogą powiązać zapachy jedzenia z zapachem kupy przez co nie będą w stanie odróżnić co jak pachnie,
  • Wyczuwanie zapachu u matki: w niektórych przypadkach szczeniaki będą się mylić, wąchając zapach kału w oddechu matki po ich wyczyszczeniu. Czasami matki mogą zwracać pokarm zmieszany z odchodami szczeniąt. Zjawisko to nazywa się „zaszczepieniem apetycznym”, które może doprowadzić szczeniaka do rozwoju złego nawyku,
  • Życie z chorym lub starszym psem: Czasami zdrowy pies spożywa odchody od słabszego psiego członka gospodarstwa domowego, zwłaszcza w przypadku nietrzymania stolca. Naukowcy postawili hipotezę, że może to być związane z instynktem ochrony stada przed drapieżnikami.

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem kupy?

Lekarze weterynarii i właściciele psów zauważyli poprawę w ich zachowaniu stosując różne strategie, w tym:

  • Suplementacja witamin: Od dawna istnieje teoria, że ​​psy jedzą odchody, ponieważ brakuje im czegoś w diecie. W szczególności niedobór witaminy B był głównym podejrzanym, co potwierdzają badania.
  • Suplementacja enzymów: nowoczesna dieta psów jest wyższa w węglowodany i niższa w białka i tłuszcze na bazie mięsa, niż dieta przodków psów. Niektórym ludziom udało się uporać ze zjadaniem kupy przez psa poprzez środki zmiękczające mięso zawierające papainę.
  • Produkty niezachęcające do jedzenia: niektóre smaki czy zapachy są tak obrzydliwe dla psów, jak dla nas jedzenie kału. Dlatego rozpylanie pewnych substancji na odchodach powinno sprawić, że będą one mniej atrakcyjne. Wiele z tych produktów zawieraj: glutaminian sodu, rumianek, pochodne papryki, jukę, czosnek czy pietruszkę.

Być może najlepszym sposobem na zatrzymanie tego zjawiska są treningi czy metody zarządzania środowiskiem, w tym:

  • Utrzymywanie czystości w przestrzeni życiowej psa (pomieszczenia lub podwórka),
  • W przypadku posiadania kota – utrzymywanie kuwety w czystości lub trzymanie jej poza zasięgiem psa,
  • Obserwacja swojego psa podczas spacerów, w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom,
  • Trening. Tresura nad takimi komendami jak „zostaw to” i „chodź”. Jedno proste ćwiczenie polegające na nauce psa, aby przyszedł do ciebie na jedzenie, gdy tylko się wypróżni. W ten sposób pies nabędzie nawyk biegania do ciebie po smaczny smakołyk, zamiast sięgać po swoje odchody.
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego pies się ślini?
Pies szczeka w nocy- dlaczego?
Czkawka u psów – dlaczego pies ma czkawkę?
Dlaczego pies wyje – co oznacza wycie psa?
Jak oduczyć psa uciekania? Dlaczego pies ucieka od właściciela?
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?
Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!
Suchy nos u psa – co to oznacza? Sprawdź dlaczego pies ma suchy nos!
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *