Hot spot u psa – jak wygląda i czym jest?

Jedną z częściej spotykanych w świecie weterynarii chorób skóry (zwanych dermatozami), jest hot spot u psa. Nazwa ta z reguły mało mówi właścicielowi, który usłyszy diagnozę w gabinecie, przez co może on nie tylko nie wiedzieć z czym właściwie ma do czynienia, ale również wpaść w niepotrzebną panikę. Część opiekunów psich czworonogów, z kolei w ogóle nie uda się na konsultację dermatologiczną, a zamiast tego wdroży własne, często nieskuteczne lub wręcz szkodliwe leczenie domowymi środkami. Warto więc wiedzieć nie tylko co to jest hot spot u psa, jakie są jego możliwe przyczyny oraz sposoby profilaktyki przed wystąpieniem takiej dermatozy, ale również jak wyleczyć hot spot u psa i nie zaszkodzić mu przy okazji wypróbowywania domowych sposobów na hot spot u psa.

 

Hot spot u psa – czym jest?

Hot spot to - według weterynaryjnej nomenklatury - ostre, sączące, powierzchowne zapalenie skóry (zwane także ropno-urazowym zapaleniem skóry albo “gorącą raną”), powstające na tle zakażenia bakteryjnego.

Bezpośrednich przyczyn powstania hot spotu może być wiele, jednakże jak wiadomo predysponuje do tego obecna pod sierścią wilgoć. Z tego powodu, hot spot u psa często możemy zaobserwować u czworonogów z owłosieniem długim oraz skłonnym do filcowania oraz skołtunienia, na przykład u retrieverów, spanieli, bernardynów czy niektórych owczarków. Często możemy spotkać się z tą chorobą także u psów lubiących kąpiele wodne. Kolejnym czynnikiem predysponującym są samouszkodzenia skóry poprzez jej lizanie, ocieranie, wygryzanie czy drapanie. Do takich zachowań może dojść na skutek wielu bodźców, przykładowo świądu, bólu oraz odczuwanego pieczenia skóry.

Hot spot może również pojawić się jako manifestacja reakcji alergicznej, na przykład w sytuacji nadwrażliwości zwierzęcia na ugryzienie pcheł, inwazję kleszczy, ukąszenie owada, zapalenie przewodów słuchowych zewnętrznych, przepełnienie zatok okołoodbytowych, kontaktowe zapalenie skóry czy obecność ciała obcego w danym miejscu. Przyczyną rozwoju choroby może być nawet podrażnienie skóry w wyniku wcześniejszego strzyżenia sierści. Opisywana dermatoza często ma miejsce latem oraz w okresie wiosennym.

Hot spot u psa – jak wygląda?

Hot spot u psa – jak wygląda?

Wiele stron w internecie obfituje w opisy tego, jak wyglądał dany hot spot u psa- forum, strona dla miłośników zwierząt czy poradniki dla psiarzy pełne są opisów oraz fotorelacji wszelakich hot spotów. Jednakże, wszystkie one odznaczają się pewnymi podobnymi charakterystykami.

Jak już wspomniano, hot spot u psa jest raną sączącą się, co sprawia, że ropna wydzielina pochodząca ze zmiany powoduje sklejenie okolicznej sierści oraz jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo często mamy do czynienia również z wypadaniem włosów porastających zmieniony obszar a hot spot prowadzi do rozwoju silnego świądu, co skutkuje drapaniem oraz wygryzaniem się zwierzęcia. To z kolei jest przyczyną powstawania samouszkodzeń, wypadania jeszcze większej ilości sierści, a także nawracających infekcji, jako że wylizywanie, rozdrapywanie i gryzienie skóry powoduje jednoczesne rozprowadzanie bakterii. Warto także zaznaczyć, że hot spot pojawia się bardzo często w obrębie psiego policzka oraz obszaru poniżej uszu, grzbietu, dobrzusznej powierzchni szyi lub nasadowego odcinka kończyny tylnej (czyli, potocznie mówiąc, uda zwierzęcia). Z reguły jest to zmiana dobrze odgraniczona, o intensywnym czerwonym zabarwieniu oraz pozbawiona owłosienia. W obrębie skóry objętej hot spotem możemy z czasem zaobserwować obecność nadżerek. Co ciekawe, lokalizacja hot spotu w wielu sytuacjach może z dużym prawdopodobieństwem wskazać nam przyczynę powstania opisywanej zmiany. Przykładowo, hot spot w okolicy ogona czy tylnych kończyn mogą wskazywać na pierwotne zapalenie zatok okołoodbytowych, które doprowadziło do rozwoju dermatozy. Innym przykładem jest zmiana powstała w okolicy lędźwiowo krzyżowej, która jest charakterystycznym miejscem dla obecnej inwazji pcheł. Jak widać, osoby zadające sobie pytanie “hot spot u spa- czy jest zaraźliwy?”, mogą czuć się spokojne. Nie jest to zaraźliwa choroba, oczywiście należy zachować wszelkie zasady higieny i ostrożności przy kontakcie z raną, jako iż jest ona źródłem bakterii a nawet, w pewnych przypadkach, również grzybów.

Wysięk zapalany powstający na skutek rozwoju hot spotu powoduje także patofizjologiczne zmiany w obrębie warstwy lipidowej naskórka. Powoduje to powstanie specyficznych warunków w obrębie skóry- takich, w których dobrze rozwijaja się drożdżaki oraz gronkowce, na przykład Malassezia pachydermatitis czy Staphylococcus pseudintermiedius. Są to mikroorganizmy, które dodatkowo uszadzają barierę skórną zwierzęcia oraz powodują dalszy rozwój stanu zapalnego oraz obecnego świądu.

Hot spot u psa – leczenie

Kiedy przeciętny właściciel dowiaduje się, iż zauważona przez niego choroba skóry czworonoga to właśnie omawiana dermatoza, pojawia się wiele pytań na temat tego, jak zwalczyć hot spot u psa - lek czy naturalne sposoby, co będzie lepsze? Jeżeli lek, co zadziała na hot spot u psa - jaki antybiotyk może mu pomóc? Czy właściciel może pomóc zwierzęciu we własnym zakresie, poprzez stosowanie obecnych w domu preparatów?

Leczenie hot spotu u psa jest sprawą stosunkowo prostą, choć wymaga wiedzy lekarza weterynarii i musi zostać wdrożone jak najprędzej, aby uniknąć nadmiernej ekspansji obecnego zakażenia oraz nawrotu infekcji bakteryjnej. Należy także pamiętać, że omawiana dermatoza jest bardzo nieprzyjemna (a wręcz bolesna) dla czworonożnego przyjaciela, a stosowana terapia jest w stanie dosyć szybko przynieść mu ulgę. Dlatego też, jeżeli zauważymy na skórze naszego psa jakikolwiek niepokojący objaw, warto jak najszybciej zgłosić się do zaufanego weterynarza po pomoc.

Hot spot u psa – na czym polega terapia?

Terapia mająca na celu zwalczenie dermatozy, jaką jest hot spot u psa, opiera się na kilku składowych czynnikach. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie obszaru skóry objętego zapaleniem, usunięcie ropnej wydzieliny oraz brudu i sierści mogących być źródłem bakterii. Skórę psa należy później zdezynfekować oraz potraktować środkiem wysuszającym, który przyspieszy regenerację naskórka oraz gojenie zmiany zapalnej. Dodatkowo konieczne jest wdrożenie antybiotyku oraz niekiedy środków przeciwzapalnych w postaci kortykosteroidów. To ostatnie pomaga zwalczyć nie tylko zakażenie, ale także stan zapalny oraz męczący zwierzę świąd.

Używanym zazwyczaj sterydem jest podawany podskórnie deksametazon. Stosowany antybiotyk powinien mieć szeroki zakres działania, zazwyczaj stosowany jest w sposób ogólnoustrojowy. Pewne badania naukowe wskazują jednak, że miejscowa antybiotykoterapia oraz podawanie glikokortykosteroidu jest wystarczające, aby z dobrym skutkiem wyleczyć hot spot. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu antybiotyków zaliczamy cefaleksyny lub amoksycylinę z kwasem klawulanowym. W celu antyseptyki rany, lekarze często korzystają z produktów w sprayu. Do takich leków należą przede wszystkim preparaty zawierające w swoim składzie chlorheksydynę, pantenol, alantoinę oraz koloidalne srebro. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym środku, powszechnie dostępnym w aptekach. Jest to preparat dające świetne efekty, jeżeli chodzi o dezynfekcję hot spotu u psa - octenisept. W przypadku silnie wyrażonego świądu, lekarze decydują się często także na zastosowanie acetonidu fluocynolonu w postaci maści lub żelu. Jeżeli hot spot cechuje się obecnością ropnej wydzieliny, należy zamienić ten środek na preparat zawierający w swoim składzie siarczan polimyksyny B, siarczan neomycyny oraz bacytracynę.

Leczenie hot spotu zajmuje zazwyczaj około tygodnia i nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Rozpoznanie choroby oraz postawienie ostatecznej diagnozy nie przysparza zwykle lekarzom dużych trudności, zazwyczaj opiera się na widocznych gołym okiem objawach klinicznych i nie wymaga przeprowadzania specjalistycznych testów diagnostycznych. Terapia hot spotu nie jest więc również bardzo obciążająca pod względem finansowym.

To może Cię zainteresować:

Flat coated retriever – kompan myśliwych czy przyjaciel rodziny?
Ariegeois – pies, który musi biegać
Pinczer miniaturowy (ratlerek) – energiczny i wesoły maluch
Golden Retriever – złocisty przyjaciel człowieka
Behawiorysta – na czym polega ten zawód?
Schipperke – opis i charakterystyka
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *