Jak czesać psa? Czym czesać psa?

Wiele osób zastanawia się, jak przyzwyczaić psa do czesania. Nie zawsze jest to łatwe zadanie! Dla niektórych zwierząt czesanie to prawdziwa przyjemność i chwila na relaks. Bywa jednak tak, że pupil buntuje się i robi wszystko, aby utrudnić pielęgnację sierści. Każdy czworonóg posiada zupełnie inną osobowość i upodobania. Wychowanie szczeniaka jest nieco łatwiejsze – zupełnie inaczej musimy postępować, gdy do naszego domu trafi dorosły osobnik. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić spore wsparcie dla osób bez doświadczenia.

 

Czy psa trzeba czesać?

Niejedna osoba zastanawia się, czy czesanie psa jest obowiązkowe. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta z krótką sierścią nie wymagają tego zabiegu pielęgnacyjnego. Nic bardziej mylnego! Czesanie psa umożliwia utrzymanie zdrowia skóry. Możemy zaobserwować wszelkie nieprawidłowości (np. podrażnienia i wysypki skórne), czy też pasożyty. Ponadto, usuwamy martwe włosy, a także kurz i inne zanieczyszczenia, których gromadzenie się jest zupełnie normalne. Czesanie psa jest także niezbędne, jeśli chcemy utrzymać porządek w mieszkaniu. Sierść, którą usunęliśmy najprawdopodobniej osiadłaby na dywanach, tapicerkach meblowych, czy też ubraniach. Ważne jest to, aby zadbać o systematyczność – jest to problem wielu osób. Należy wiedzieć, że istnieją psy dla alergików, które nie zaostrzają nieprzyjemnych objawów. Wybór ras jest całkiem szeroki, co ułatwia znalezienie odpowiedniego czworonoga.

Jak często czesać psa?

jak czesać psa

Niejeden właściciel nie ma pojęcia, kiedy i jak czesać psa. Wiele zależy od tego, z jakim typem sierści mamy do czynienia. Każde zwierzę wymaga indywidualnego podejścia. Wiadome jest, że psy z długim włosiem wymagają o wiele bardziej czasochłonnej pielęgnacji. Należy o tym pamiętać, zanim przygarniemy sierściucha. Może okazać się, że nie dysponujemy dostateczną ilością wolnego czasu. Długa sierść wykazuje tendencję do kołtunienia się, co stanowi spory problem. Warto zwrócić uwagę na uszy – pies podczas drapania się może zaczepić pazurem o zlepek sierści – zazwyczaj samodzielne oswobodzenie się jest niemożliwe.

1. Sierść krótka – zazwyczaj jest ona gruba, a zarazem dość sztywna. Największą zaletą jest brak podatności na tworzenie się kołtunów. Zaleca się czesanie raz-dwa razy w tygodniu. Omawiany zabieg pielęgnacyjny nie trwa zbyt długo, a więc właściciel nie musi posiadać ogromnej ilości czasu. Czym czesać psa z krótką sierścią? Dobrą opcją wydaje się być gumowe zgrzebło. Istotne jest to, aby przyrząd był delikatny i nie skaleczył skóry.
2. Podszersterk – jeśli pies posiada dużą ilość podszerstka, to wymaga częstszego czesania w okresie linienia. Na co dzień wystarczy usuwać martwe włosie raz-dwa razy w tygodniu. W okresie intensywnego linienia można zwiększyć częstotliwość do pięciu-siedmiu razy w tygodniu. Pomocne okaże się nie tylko gumowe zgrzebło, ale również furminator.
3. Sierść szorstkowłosa – nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji. Zaleca się czesanie raz-dwa razy w tygodniu. Zabieg trymowania sierści powinien mieć miejsce raz na dwa-cztery miesiące.
4. Sierść długa/gładka – ważne jest, aby czesać psa każdego dnia. Łatwo tutaj o kołtuny, których rozczesanie często jest niemożliwe. W takiej sytuacji zwykle jesteśmy zmuszeni je wyciąć.

Jak nauczyć psa czesania?

Zastanawiasz się, jak wyczesać psa, który stawia wyraźny opór? Faktem jest, że zwierzę należy przyzwyczaić do tej czynności. Nawet szczeniak wymaga szczotkowania, pomimo tego, że nie gubi on dużej ilości sierści. Należy jednak przyzwyczajać go do przyrządu oraz przebiegu zabiegu. Początkowo warto jest głaskać psa za pomocą ręki, aby po kilku minutach sięgnąć po szczotkę. Ważne jest, aby wyczesywać go bardzo delikatnie. Nie możemy wzbudzać w zwierzaku negatywnych emocji. Nie zaszkodzi wręczyć mu smakołyk w nagrodę za cierpliwość i dobre zachowanie. Psy mogą być szczotkowane zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Nie zaleca się jednak usuwania martwej sierści w pomieszczeniu, jeśli posiadamy dużego czworonoga w okresie intensywnego linienia. Łatwiej jest opanować włosie, niż sierść, która może osadzić się różnych zakamarkach wnętrza.

Jakich przyrządów używać?

czym czesać psa

Wybór przyrządów do czesania psa jest bardzo duży. Poniżej przedstawiono kilka sprawdzonych propozycji:
Szczotka druciana – na pierwszy rzut oka przypomina szczotkę ludzką. Sprawdzi się w przypadku zwierząt z długim włosiem, jednak nie jest ona przeznaczona do rozczesywania kołtunów.

Zobacz najlepsze szczotki druciane dla psów!

Szczotka pudlówka – posiada wygodną rączkę, dzięki czemu czesanie jest łatwiejsze. Omawiany model jest wykorzystywany głównie podczas rozczesywania kołtunów.

Zobacz tanie i dobre szczotki pudlówki!

Grzebień duży – zalecany jest głównie w przypadku psów z grubym podszerstkiem.
Grzebień mały – umożliwia precyzyjne rozczesywanie kołtunów np. wokół uszu.

Zobacz najlepsze grzebienie dla psów!

Zgrzebło gumowe/metalowe – za jego pomocą skutecznie usuniemy martwą sierść u psów krótkowłosych.

Zobacz najlepsze zgrzebła dla psów!

Szczotka z włosiem/nylonowa – to świetna opcja dla szczeniąt.

Zobacz dobre i tanie szczotki nylonowe!

Szczotka włosiano-oścista – model ten powstał z myślą o rasach, u których nie należy eliminować podszerstka.
Furminator – to profesjonalny przyrząd do usuwania martwego podszerstka. Dzięki niemu można znacząco skrócić czas zabiegu.

Zobacz najlepsze furminatory!

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Hot spot u psa – jak wygląda i czym jest?
Kaszak u psa – czym jest i jak go leczyć?
Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Jak obciąć psu pazury? Czym obcinać psu pazury?
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Czym karmić psa? Najlepsze jedzenie dla psa
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Czipowanie psa – na czym polega?
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *