Golden Retriever – złocisty przyjaciel człowieka

Golden Retriever jest idealną rasą dla domatorów, którzy uwielbiają okazywać uczucia. Psy tej rasy potrafią być najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak ich niezwykła inteligencja działa w dwie strony. Te złociste psy szybko się uczą i są bardzo posłuszne, jednak błyskawicznie potrafią  przyswoić także złe nawyki, dlatego najważniejsze w wychowaniu każdego psa, jest szkolenie.

 

Golden Retriever - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 51-61 cm
  • Sierść długa, prosta lub falowana
  • Długość życia 10-12 lat
  • Waga 24-34 kg

Golden Retriever - wzorzec rasy

Golden Retriever, według klasyfikacji FCI, należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Klasyfikuje się do sekcji psów aportujących. Podlega próbom pracy.

Jak wygląda Golden Retriever? Psy tej rasy występują w dwóch odmianach. Możemy mieć do czynienia z linią angielską, gdzie psy są jasno kremowe lub jasno złote. Drugim typem jest linia amerykańska, gdzie umaszczenie goldenów rozciąga się od złotego, aż do brązowego.

Sierść jest długa, prosta lub falowana. Podszerstek jest bardzo gruby i gęsty, to właśnie on charakteryzuje się właściwościami wodoodpornymi. Wzorzec rasy dopuszcza jedynie umaszczenie od jasnego złocistego do brązowego. Kolory takie jak czarny, ciemnobrązowy lub mahoniowy nie są akceptowane. Jeżeli więc znalazłeś czarnego Golden Retrievera wiedz, że to inna rasa - flat coated retriever. U niektórych osobników pojawiają się czasami białe plamy na klatce piersiowej, jednak nie powinno ich być zbyt dużo.

Goldeny są psami średniej wielkości, dobrze umięśnione, o silnie zbudowanym kośćcu, co sprawia, że są one stworzone do wysiłku fizycznego. Ich wymiary mogą się wahać od 51 do 61 cm. Samce są znacznie wyższe i cięższe, niż samice.

Czy Goldeny to długowłose labradory? Ze względu na podobieństwo tych dwóch ras, często słyszy się fałszywe określenie, że Golden Retrievery to brat Labrador Retrievera. Są to dwie, zupełnie odmienne rasy, jednak wspólnie zakwalifikowane do grupy psów aportujących. Na pierwszy rzut oka można dostrzec, że Goldeny są psami z długą sierścią, natomiast labradory są krótkowłose. Kolory w jakich możemy spotkać te dwa osobniki także są odmienne, goldeny są jasno- lub ciemno złociste, natomiast labki mogą być biszkoptowe, czarne, czekoladowe, rude. Różnice sięgają także charakteru. Goldeny są znacznie łatwiejsze w szkoleniu i bardziej wrażliwe, natomiast labradory potrzebują konsekwentnej i dłuższej nauki. Nie można jednak zaprzeczyć, że obie te rasy są łagodne i przyjacielskie w stosunku do ludzi.

Golden Retriever - charakter

Golden retrievery są idealnymi psami rodzinnymi. Charakteryzują się szeroką otwartością sympatią i tolerancją. Celem ich życia jest kontakt z człowiekiem. Psy tej rasy są naprawde oddane swoim domownikom, jednak cechuje je także wysoka wrażliwość. Goldeny nie nadają się dla osób nerwowych i rygorystycznych. Takie zachowanie mogłoby wyrządzić wielkie szkody psychiczne na naszym pupilu. Dlatego wszelkiego rodzaju krzyki, hałasy, czy nadmierna gestykulacja w kierunku pieska, są całkowicie zabronione.

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, więc szkolenie i wychowanie szczeniaka jest samą przyjemnością. Suki są jednak znacznie spokojniejsze. Samce, poprzez większa pewność siebie, czasami bywają nieusłuchane.

Golden Retrievery, dzięki swojej cierpliwości i wyrozumiałości, są doskonałymi opiekunami dzieci. Jednak pamiętaj, że nigdy nie powinno się zostawiać psa samego z dzieckiem. Nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć zachowania psa i dziecka. Dlatego dla bezpieczeństwa malucha, zawsze kontroluj jego zabawę z sierściuchem. Ważna jest także edukacja naszego dziecka odnośnie szacunku dla zwierząt - co wolno, a czego nie wolno robić.

Jeżeli szukasz domowego stróża, to Golden retriever nie sprawdzi się w tej roli. Jego łagodne usposobienie sprawia, że pies ten okazuje radość i sympatię nawet wobec obcych osób. Nie jest to także rasa, którą można trzymać na podwórku lub w kojcu. Separacja z bliskimi może wywołać traumatyczne przeżycia.

Psy opisywanej rasy są bardzo żywiołowe, uwielbiają różnego rodzaju aktywności fizyczne i ze względu na swój temperament, potrzebują dużo spacerów. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy rozpoczynać treningów zbyt wcześnie, bo może to wyrządzić wady w nadal rozwijającym się i rosnącym ciele szczeniaka. Dorosłemu Goldenowi w zupełności powinien wystarczyć dwugodzinny spacer z dodatkowymi zadaniami lub ćwiczeniami. Jednak uważaj, żywiołem tych psów jest woda, każda napotkana rzeka, jezioro, czy kałuża będą uznane przez twojego pupila, jako idealne miejsce na kąpiel - bez względu na porę roku.

Jeżeli już posiadasz w domu jakieś zwierzątko, to nie musisz się obawiać. Goldeny akceptują koty, świnki, króliki i inne psy. Pamiętaj jednak, że prawidłowa socjalizacja jest podstawą dobrych relacji twojego pupila zarówno z ludźmi, jak innymi zwierzętami. Nie zwlekaj i zacznij od najmłodszych lat.

Golden Retriever - długość życia

Ile żyje Golden retriever? Długość życia Goldenów waha się od 10 do 12 lat, jednak jest to cecha osobnicza i w dużym stopniu zależy od genetyki i warunków utrzymania. Aby twój pupil cieszył się długowiecznością, pamiętaj o:

  • Regularnym odrobaczaniu i szczepieniach
  • Prawidłowo zbilansowanej diecie
  • Odpowiedniej dawce ruchu
  • Prawidłowej pielęgnacji
  • Profilaktycznych badania krwi starszych i schorowanych psów

Golden Retriever - zdrowie

Golden Retrievery powstały w celach myśliwskich, więc psy te są na ogół zdrowe, a dodatkowo ich gruby podszerstek sprawia, że są odporne na niskie i wysokie temperatury. Najczęstsze choroby występujące u goldenów to:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • skręt żołądka
  • postępujący zanik siatkówki
  • zaćma
  • entropium
  • ektropium
  • alergie pokarmowe
  • zapalenia uszu
  • koński ogon

Największe zagrożenie dla zdrowia psa stanowi zaćma, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Choroba ta, inaczej nazywana kataraktą, polega na zmętnieniu soczewki oka, co doprowadza do zaburzenia ostrości widzenia. Możemy mieć do czynienia z postacią wrodzoną lub nabytą. Najczęstszymi przyczynami zaćmy są urazy gałki ocznej, stany zapalne, jaskra, zwyrodnienia, cukrzyca i starszy wiek.

W Polsce od 2006 roku hodowcy mają obowiązek prześwietlania psów pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego przed zakupem szczeniaka, warto dopytać o wszelkie wykonywane badania.

Goldeny bardzo często cierpią na “koński ogon”. Zespół ten polega okresowym niedowładzie ogona w wyniku porażenia nerwów. Najprawdopodobniej przyczyną  takiej sytuacji są kąpiele w zimnej wodzie wczesną wiosną lub późną jesienią i zimą.

Należy także uważać podczas spacerów na wszystkie żywieniowe odpadki. Goldeny je uwielbiają. Niestety konsekwencją ich zjedzenia, mogą być silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Golden Retriever - pielęgnacja

Golden Retriever - pielęgnacja

Pielęgnacja Golden Retrieverów jest stosunkowo prosta. Psy tej rasy linieją intensywniej dwa razy w ciągu roku, jednak niewielka ilość sierści będzie wypadać przez cały rok. Podstawą w pielęgnacji naszego pupila jest szczotkowanie. Czynność ta powinna być wykonywana raz na tydzień, za pomocą szczotki pudlówki z długimi drucikami oraz metalowego grzebienia. Szczególną uwagę zwracamy na uszy, szyję, ogon i kończyny. Unikaj szczotkowania na sucho, może to elektryzować sierść i przyczyniać się do zwiększonej łamliwości włosa. Ze względu na długość okrywy i jej linienie, Goldeny nie są psami dla alergików.

Naszego sierściucha kąpiemy w miarę potrzeby, pamiętając o używaniu specjalistycznych szamponów dla psów długowłosych. Przydatne mogą okazać się odżywki, które dodatkowo ułatwiają wyczesywanie. Po kąpieli, psa wycieramy ręcznikiem i suszymy.

Pamiętajmy także o regularny wycinaniu włosów między opuszkami, myciu zębów, obcinaniu pazurów i czyszczeniu uszu. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane regularnie od szczeniaka. Kontrola stanu zdrowia umożliwia wykrycie nieprawidłowości, wczesne rozpoznanie choroby i szybkie wdrożenie leczenia.

Psy tej rasy wyprowadzamy w szerokich obrożach lub w szelkach, na długiej smyczy. Dodatkowo Goldeny potrzebują dużego, wygodnego posłania, gdzie będą mogły odpocząć po intensywnym wysiłku oraz zabawek dla urozmaicenia czasu. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju piłki, sznurki, gryzaki. Warunek jest jeden - nie mogą być zbyt małe, ponieważ nasz zwierzak je połknie, co może doprowadzić do zadławienia, a nawet uduszenia.

Golden Retriever - żywienie

Żywienie to jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na stan zdrowie naszego zwierzęcia. Golden Retrievery mają bardzo duży apetyt, dlatego należy uważać, aby nie doprowadzić do nadwagi. Czym karmić naszego pupila? Możemy podawać naszemu psu karmy mokre, suche lub samodzielnie przygotowywać posiłki. Na rynku jest szereg produktów, odpowiednio zbilansowanych przez producenta, które możemy stosować. Najlepiej sprawdzą się te przeznaczone dla dużych ras, z dodatkiem glukozaminy oraz chondroityny. Należy pamiętać o prawidłowym serwowaniu posiłków: odpowiednich porach dnia, w ilości zgodnej z zaleceniami na opakowaniu.

Ze względu na skłonności Goldenów do skrętu żołądka, powinniśmy dzielić posiłki na kilka mniejszych porcji i pamiętać o zaprzestaniu aktywności fizycznych na godzinę po posiłku. Po jedzeniu jest czas na odpoczynek.

Krakersy powinny być ograniczone do minimum. Akceptowane jedynie podczas szkolenia i nagradzania swojego psa za posłuszeństwo. Nie powinniśmy także dokarmiać pupila resztkami ze stołu, ani takimi produktami jak kości, cebula, czekolada. Każda z tych rzeczy może okazać się śmiertelna dla twojego przyjaciela. Pamiętajmy także o stałym dostępie do misek z wodą i jej odpowiedniej ilości w cieplejsze dni.

Golden Retriever - szkolenie i wychowanie

Golden Retrievery są bardzo inteligentne i szybko się uczą, więc szkolenie nie powinno sprawiać trudności, nawet laikom. Jak w przypadku każdej rasy, naukę najlepiej zacząć od szczeniaka. Pomimo sprawności umysłu i sympatycznego usposobienia Goldena, musimy pamiętać o konsekwentności w naszych działaniach. Nie możemy być zbyt łagodni i jednocześnie zbyt nerwowi. Opisywane psy są bardzo chętne do współpracy, z łatwością przychodzi im wykonywanie różnych zadań, co więcej nie nudzą się nimi i mogą powtarzać je na okrągło. Pamiętajmy o stosowaniu ulubionych smakołyków, jako nagrody za posłuszeństwo.

W celu prawidłowej socjalizacji, mały Golden powinien mieć dużo kontaktu z innymi psami i ludźmi oraz powinien przebywać w miejscach hałaśliwych i ruchliwych. Prawidłowo wychowany szczeniak, stanie się twoim przyjacielem na całe życie.

Jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne szkolenie swojego pupila, możesz zasięgnąć porady od wykwalifikowanego behawiorysty. Są organizowane szkolenia indywidualne oraz grupowe, gdzie wraz z innymi właścicielami uczycie się wykonywać różnych poleceń, takich jak siad, łapa, zostań.

Ze względu na charakter Goldenów, są one wykorzystywane na wielu płaszczyznach, na przykład  jako psy policyjne lub terapeutyczne. Każde szkolenie przebiega inaczej i jest prowadzone przez specjalistów. Dogoterapia polega na wsparciu procesów rehabilitacji i leczenia, poprzez kontakt pacjenta z psem. Głaskanie i przytulanie sierściucha ułatwia otwarcie się pacjentów, przez co są bardziej chętni do współpracy. Goldeny znakomicie odnajdują się w roli terapeutów.

Golden Retriever - szczeniaki i hodowla

Golden Retrievery są jedną z najbardziej popularnych ras na świecie, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem szczeniaka. Pamiętaj, że przed zakupem pieska powinieneś bardzo starannie sprawdzić hodowlę, z której zmierzasz go wziąć. Upewnij się, że placówka ta działa zgodnie z prawem i jest zarejestrowana przez ZKwP (Związek Kynologiczny w polsce). Zapoznaj się ze szczegółowym opisem pieska, dotyczącym szczepień szczeniaka, odrobaczania, rodowodu, testów w kierunku dysplazji, stanu zdrowia rodziców. Te informacje są niezbędne przy wyborze odpowiedniej hodowli. Jakiekolwiek zaniedbania odzwierciedlą się na zdrowiu twojego psa.

W związku z ogromną popularnością Goldenów, powstała masa pseudohodowli, oferujących szczeniaka bez rodowodu, w okazyjnej cenie. Sprzedawanie psa bez rodowodu jest w Polsce nielegalne. Dodatkowo, zazwyczaj w takich hodowlach pieski są trzymane w niekorzystnych warunkach, nieprawidłowo rozmnażania i nie socjalizowane. Wszystkie te czynniki warunkują problemy zdrowotne twojego pupila. Upewnij się przed płatnością, że nie wspierasz nielegalnego interesu.

Golden Retriever - cena

Ile kosztuje mały Golden Retriever? Cena szczeniaka z rodowodem FCI waha się od 3 do 6 tysięcy złotych. Jest to jednak cecha zmienna i zależy od renomy hodowli, płci i koloru szczeniaka. Umaszczenie białe będzie tańsze od złotawego, tak samo samce będą tańsze od suczek.

Jeżeli nie chcesz wydawać takiej kwoty, możesz przygarnąć pieska za darmo kontaktując się z organizacją zajmującą się szukaniem domów do adopcji, dla porzuconych Goldenów.  W zamian za opiekę i wyżywienie, dostaniesz najwspanialszego przyjaciela na świecie.

Koszt utrzymania Goldena wynosi od 200 do 300 złotych na miesiąc, w zależności od wieku, stosowanej karmy, stanu zdrowia psa i częstości wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Pamiętaj, że pies to ogromna odpowiedzialność, więc jego zakup lub adopcja, powinny być bardzo poważnie przemyślane.

Golden Retriever - historia rasy, ciekawostki

Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytani i została wyhodowana pod koniec XIX wieku. W 1858 roku Lord Mjoribank obejrzał występ rosyjskiego cyrku, gdzie główną atrakcję stanowiły żółte owczarki. Mężczyzna zakochany zdolnościami tych psów, odkupił je. Wnioskuje się, że to właśnie one stanowią przodków Golden Retrieverów. Jest to jednak mało prawdopodobne, ze względu na zbyt duże różnice w budowie tych dwóch ras.

Inne źródła podają, że Golden Retrievery powstały poprzez krzyżówkę żółtego retrievera gładkowłosego ze spanielem. A w celu uszlachetnienia rasy, dalej pomieszano je z czarnymi coated retrieverami, seterami irlandzkimi i blooudhoundami.

Do początku XX wieku rasę tą określano jako “złocista gładkowłosa”. Następnie jednak nazwę zmieniono na żółte lub złote. Obecna nazwa, czyli Golden Retriever, funkcjonuje od 1920 roku. Golden, od koloru sierści, oznacza złocisty, natomiast retriever - aportować.

Początkowo rasa ta została stworzona w celach myśliwskich, jednak z czasem stały się popularną rasą psów rodzinnych.

  • Niekiedy można spotkać się z określeniem “golden retriever miniaturka”, w rzeczywistości jest to mieszanka golden retrievera ze spanielem i rasa ta nie jest uznawana przez FCI. W Polsce występuje bardzo rzadko
  • Rasa ta jest jedną z najbardziej popularnych na świecie
  • Goldeny mają błony pławne między palcami, co sprawia że są znakomitymi pływakami
  • Bardzo często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne i przewodniki osób z niepełnosprawnościami, ale także jako psy policyjne, tropiące i ratownicze
  • Goldeny potrafią ostrzec osoby cierpiące na epilepsję, przed zbliżającym się atakiem

Golden Retriever - dla kogo?

Golden Retriever to rasa dosłownie dla każdego, kto kocha psy i szuka w tym zwierzęciu swojej bratniej duszy. Sierściuchy te nie odstępują swoich domatorów na krok. Jednak jeżeli spędzasz znaczną większośc czasu poza mieszkaniem, powinieneś poszukać innej rasy, Goldeny słabo znoszą samotność i separację. Psa można trzymać zarówno w domu z dużym ogrodem, jak i w mieszkaniu. Ważne jednak, aby zaspokajać jego fizjologiczne potrzeby aktywności ruchowej. Pomimo masy pozytywów, należy pamiętać, że Goldeny nie nadają się do stróżowania i jednocześnie nie powinny być trzymane na dworze lub w kojcu. Zapewnij psu odpowiednie warunki i wychowanie, a on odwdzięczy Ci się miłością i oddaniem.

ZALETY:

  • Kochający
  • Rodzinny
  • Bardzo inteligentny, szybko się uczy
  • Łagodny i cierpliwy dla dzieci
  • Nadaje się do różnych aktywności fizycznych
  • Toleruje inne zwierzęta w domu
  • Stosunkowo łatwy w pielęgnacji

WADY:

  • Nie nadaje się do stróżowania
  • Intensywnie linieje
  • Wrażliwy na samotność
  • Zdarza mu się zjadać różne odpadki

To może Cię zainteresować:

Owczarek australijski – wierny i mądry towarzysz
Manchester terrier – wygląd i opis rasy
Czy psy się pocą?
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Psy z włosami – popularne rasy psów, które mają włosy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *