English toy terrier – mały, zwinny, dzielny

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wzięciem psa do adopcji, który jest niewielkich rozmiarów ale jednocześnie energiczny i żywiołowy, możesz rozważyć rasę English toy terrier. Są to małe, przyjaźnie nastawione psy, obecnie traktowane jako psy do towarzystwa, niegdyś były jednak hodowane głównie w celach użytkowych – wykorzystywano cięty charakter tych terrierów do łapania szczurów. Pamiętaj, że terriery mają bardzo mocny charakter i dużo zaciętości oraz energii. przed zakupem szczeniak przeczytaj jakie wymagania mają psy tej rasy, by ocenić czy w Twoim domu jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla takiego psiaka, by komfortowo się czuł.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

English toy terrier – wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: 25 – 30 cm w kłębie
  • Waga: 2,7 – 3,6 kg
  • Sierść: krótka, lśniąca, gęsta
  • Maść: czarna podpalana
  • Długość życia: 12-13 lat
  • Charakter: czujny, towarzyski, bystry, charakterny

English toy terrier – wzorzec rasy

Jak wygląda English toy terrier? Jest bardzo drobnej, lekkiej budowy o czarno - podpalanym umaszczeniu. Kluczowy jest odcień sierści  – czerń powinna być głęboka, hebanowa, a z kolei podpalanie powinno mieć wyrazistą, mahoniową barwę. Powinno sięgać nadgarstków, a po wewnętrznej stronie docierać do łokci. Na froncie psa powinny znajdować się dwa znaczenia. Takie wytyczne są istotne, jeśli pies ma brać udział w wystawach lub być przeznaczony do hodowli. Sierść jest gęsta i lśniąca. Na głowie ma osadzone wysoko dość duże uszy względem ciała oraz długą szyję.

English toy terrier – charakter

English toy terrier to połączenie cech temperamentnego terriera i pupila do towarzystwa. Jest bystrym i czujnym maluchem, który kiedyś bardzo dobrze radził sobie na polowaniach na szczury i inne gryzonie. To inteligentna i oddana rasa, która chętnie się uczy. Zależy mu bardzo na uznaniu człowieka, dlatego uczy się szybko i chętnie, żeby zadowolić swojego opiekuna. Dzięki swojej zwinności i szybkości idealnie sprawdzi się w psich sportach takich jak frisbee czy agility. Dzięki łatwości w uczeniu może również brać z powodzeniem udział w kursach posłuszeństwa. Obecnie toy terrier angielski jest odważnym, niezwykle inteligentnym i zwinnym pieskiem do towarzystwa. Pozostaje zawsze czujny, chętny do nauki nowych umiejętności i wesoły. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak należy zawsze mieć na oku taką parkę, ponieważ w zabawie może podszczypywać. Opiekun powinien pamiętać o odpowiednim pokazaniu dzieciom na czym polega zabawa z psem. Nie należy pozwalać im na ciągnięcie za uszy czy inne dokuczanie, ponieważ pies nie jest zabawką dla dzieci i nie sprawiają mu przyjemności takie zaczepki. Należy pamiętać, że to żywa istota, która również ma granice swojej wytrzymałości. Dobrze będzie od początku przyzwyczajać go do kotów jeszcze kiedy jest szczeniakiem. Rasa ta do dzisiaj zachowała ciętość na gryzonie, przez co mieszkanie z nimi pod jednym dachem może być ryzykowne. Angielski toy terrier szczeka raczej rzadko, kiedy wyczuje jakieś zagrożenie.

English toy terrier – długość życia

English toy terrier cieszy się dobrym zdrowiem przez co żyje ok. 12-13 lat.

English toy terrier – zdrowie

Nie posiada on charakterystycznych predyspozycji rasowych do zapadania na szczególne choroby. Przy odpowiedniej diecie bogatej we wszystkie składniki odżywcze cieszy się raczej dobrym zdrowiem. Warto jednak regularnie (średnio raz do roku) przeprowadzać badanie krwi w celu kontrolnego sprawdzenia parametrów morfologicznych i biochemicznych. Wówczas jesteśmy w stanie sprawdzić, czy u psa rozpoczyna się jakaś choroba na wczesnym etapie – jeszcze przed ukazaniem się objawów klinicznych. Zdarza się, że English toy terriery cierpią na nawykowe zwichnięcie rzepki ze względu na swoje małe rozmiary.

English toy terrier – pielęgnacja

Utrzymanie pokrywy włosowej w odpowiedniej formie nie jest skomplikowane u tych psów. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwy podszerstek, a częstotliwość zwiększyć w okresie linienia. Należy regularnie sprawdzać stan pazurów i podcinać je, jeśli pies sam ich nie ściera. Tak dzieje się szczególnie, gdy pies wychodzi na spacery w obszarach pozamiejskich i drepta po miękkim podłożu. Przyzwyczajanie psa to podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jeszcze gdy jest szczeniakiem jest niezwykle istotne, ponieważ oszczędzi to dorosłemu psu stresu, gdy konieczne będzie obcięcie pazurów lub wyczyszczenie zębów czy uszu. Jeśli o zęby chodzi: warto szczotkować je codziennie specjalną szczoteczką i pastą przeznaczoną dla psów by ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego.

English toy terrier – żywienie

Dla English toy terriera należy wybrać karmę, która będzie odpowiednia dla jego dużego zapotrzebowania na energię (mimo swoich małych rozmiarów). W składzie karm należy unikać zbóż, które przyczyniają się do tycia. Należy bardzo dokładnie wyliczać dawkę dzienną dla tych psów, ponieważ przez swoją maleńką masę, każdy gram ma znaczenie i bardzo łatwo spowodować nadwagę. Samodzielnie możemy przygotowywać również dietę BARF opierającą się na surowych produktach własnoręcznie dobranych. Wówczas jesteśmy pewni co trafia do miski naszego pupila. Taką dietę należy jednak skonsultować z dietetykiem by odpowiednio ułożył jadłospis, który dokładnie zaspokoi zapotrzebowanie psa. Układanie diety BARF na oko jest nieprawidłowe i może doprowadzić do wielu niedoborów składników żywieniowych lub ich nadmiaru, co negatywnie wpłynie na zdrowie psa. Utrzymanie English toy terriera kosztuje ok. 120-200 zł miesięcznie nie licząc wizyt u weterynarza i specjalistycznych diet.

English toy terrier – szkolenie i wychowanie

Szkolenie psa od szczeniaka jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia prowadzenie psa i wskazywanie co jest dobre a co złe. Pies z jasno określonymi zasadami jest szczęśliwy, gdyż ma zapewniony spokój umysłu i potrafi radzić sobie z emocjami. Bardzo ważną umiejętnością, którą powinien nabyć szczeniak tuż po przybyciu do nowego domu jest reakcja na imię i przywołanie. Są to słowa (imię i „do mnie”) które powinny się kojarzyć psu jedynie pozytywnie, jako coś wyjątkowego i wartościowego. Dlatego gdy jesteśmy na psa zdenerwowani, nie powinniśmy wypowiadać jego imienia w złości, ponieważ będzie mu się ono źle kojarzyć i nie będzie skory do przychodzenia gdy go zawołamy.

English toy terrier jest skory do zabawy i chętnie współpracuje, jest do tego zwinny i szybki, dlatego dużą radość sprawią mu ćwiczenia agility. Dzięki takim treningom pies zużytkuje swoje pokłady energii. Oprócz treningu fizycznego należy wprowadzić trening psychiczny, by mentalnie zmęczyć psa – do tego warto wykorzystać nos psa i ćwiczyć z nim zabawy węchowe, na przykład chowanie smaczków w różnych papierowych pudełkach i zachęcanie do szukania. Oprócz tego, pies bardzo intensywnie myśli i analizuje nowo poznane sztuczki, dlatego nauka nowych komend zmęczy psa zarówno fizycznie jak i psychicznie.

English toy terrier – szczeniaki i hodowla

Należy pamiętać, że przy zakupie English toy terriera należy dołożyć wszelkich starań, aby sprawdzić wiarygodność hodowlii, z której pochodzą szczeniaki. Powinna być ona zrzeszona w związku FCI, ponieważ dzięki temu na hodowcę nałożone są odpowiednie regulacje mające zapewnić dobrobyt szczeniąt jak i dorosłych psów. Zwierzęta zakupione z miejsca niezrzeszonych w związku kynologicznym, bez rodowodu bądź metryki, są zwykle tańsze, ale wspieramy wówczas pseudohodowle. Takie miejsca rozmnażają psy bez umiaru, co cieczkę, nie biorąc pod uwagę dobra zwierząt. Bardzo często psy nie posiadają podstawowych szczepień i odrobaczeń, w efekcie chorują, a za leczenie musi zapłacić już nowy właściciel. Jeśli nie stać nas na hodowlanego czysto rasowego psa, warto rozglądnąć się w fundacjach lub schroniskach, gdzie można znaleźć psy w typie rasy do adopcji za darmo.

English toy terrier – cena

Ile kosztuje English toy terrier? Cena waha się między 3500-5000 zł za szczeniaka ze związku zrzeszonym w FCI.

English toy terrier – historia rasy, ciekawostki

Tworzenie rasy English toy terrier zaczęło się od pomniejszenia rasy manchester terrier. Krzyżowano wówczas najmniejsze osobniki, w celu wyhodowania najmniejszych okazów. Z czasem do rasy dodano domieszkę innych psów, np. charcików włoskich, które dodały do krwi English toy terrierów zwinności, szybkości oraz naprawdę długie nogi. Prawdopodobnie do linii wprowadzono także niewielkie wzrostem whippety. Dzięki takim mieszankom w XIX wieku powstała rasa cenionych i utalentowanych szczurołapów. W czasach panowania Królowej Wiktorii nastała również moda na miniaturowe pieski, w związku z czym english toy terrier jeszcze bardziej zmniejszył swoje rozmiary. To niekorzystnie wpłynęło na zdrowie ówczesnej rasy – zaczęły mieć problemy z układem kostnym.

English toy terrier – dla kogo?

English toy terrier jest pewnym siebie i bardzo odważnym psem, który nie pogardzi długim spacerem. Jako terrier, mimo że miniaturowy, posiada bardzo dużo energii, którą musi gdzieś spożytkować, dlatego krótki spacer na siku wokół bloku zdecydowanie mu nie wystarczy. Jeśli osoba będąca jego właścicielem lubi podróżowanie, English toy terrier sprawdzi się idealnie jako towarzysz wojaży. Nada się również dla rodziny z dziećmi, ale trzeba mieć na uwadze, że ten pies pomimo swoich rozmiarów wymaga dużej dawki ruchu i aby dać jej upust trzeba mieć odpowiednio dużo czasu.

Dobrze zadbany pies stanie się wiernym przyjacielem na kolejne lata, dlatego decyzję o nabyciu pupila zawsze należy dokładnie przemyśleć. English toy terriery to wspaniałe czworonogi, które w zamian za poświęconą im uwagę im czas odwdzięczą się swoją miłością i wiernością.

To może Cię zainteresować:

Duży szwajcarski pies pasterski czyli DSPP
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Owczarek kaukaski – wielki duch w wielkim ciele
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
Psy z włosami – popularne rasy psów, które mają włosy
Pumi – owczarek węgierski
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *