Jaka jest najlepsza karma dla jeża pigmejskiego?

Wysokiej klasy karmy dla jeży dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ważne jest, aby postawić na pokarm, który nie posiada w sobie popularnych alergenów. To właśnie one mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto, mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Nasz ranking karm dla jeży będzie stanowił znaczne wsparcie dla początkujących hodowców. Umieściliśmy w nim wyłącznie starannie wyselekcjonowane produkty, które polecane są przez osoby z doświadczeniem.

 

Jak często karmić jeża?

Właściwie dopasowana karma dla jeża to nie wszystko. Niezwykle istotne jest to, aby zachować właściwą częstotliwość podawania posiłków. Zbyt duża ilość pokarmu to błąd popełniany przez wielu hodowców. Więcej jedzenia wcale nie znaczy lepiej. Średnia masa ciała dorosłego jeża to 800-1200 g. Jeśli zwierzak waży więcej, to mamy do czynienia z nadwagą, która jak wiadomo stanowi znaczące obciążenie dla organizmu.

Orientacyjna dzienna dawka pożywienia to 70 g. Wiele jednak zależy od zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Nie zaszkodzi również poprosić o poradę lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach konieczne jest indywidualne podejście do zwierzęcia.

Jak wybrać dobrą karmę dla jeża?

Wybierając pokarm dla jeży należy zwrócić uwagę na wiele różnorodnych czynników. Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Prostym, a zarazem bezproblemowym rozwiązaniem jest gotowa karma, której skład jest zbilansowany. Nie trzeba zastanawiać się, czy kaloryczność pokarmu nie jest zbyt wysoka lub niska. Ponadto, można mieć pewność, że zawartość poszczególnych mikroskładników także jest właściwa.

Oczywiście od czasu do czasu można podawać zwierzęciu domowe produkty. Konieczne jest jednak rzetelne przeanalizowanie listy zakazanych pokarmów! Można do nich zaliczyć m.in. słodycze, chleb, wieprzowinę, owoce cytrusowe, twarde nasiona, przyprawy. Jeż może pić wyłącznie wodę. Niedopuszczalne jest podawanie mu mleka, nawet jeśli toleruje laktozę. W zdecydowanej większości przypadków możliwe jest podawanie kukurydzy, fasolki, gruszek, winogron, marchwi, jabłek.

Nie wiesz, jaka jest najlepsza karma dla jeży? Koniecznie sprawdź nasz ranking. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zweryfikować następujące czynniki:

  • Jakość składu – polecane są szczególnie karmy dla jeży bez zbóż i innych popularnych alergenów. Dość często zdarza się, że zwierzęta nie tolerują laktozy. Za wysokojakościowy pokarm należy zwykle zapłacić nieco więcej, jednak oszczędzanie na zdrowiu pupila nie jest dobrym posunięciem.
  • Rodzaj pożywienia – rozróżnia się karmy suche oraz mokre. Łatwo zauważyć, że niektóre produkty dedykowane są konkretnym gatunkom np. jeżom pigmejskim. Szczególną uwagę warto także zwrócić na wiek.
  • Marka – warto postawić na pożywienie dla jeży, które pochodzi od renomowanego producenta. Karmy niewiadomego pochodzenia bardzo często posiadają mnóstwo konserwantów, które zakłócają prawidłową pracę organizmu.
4.9/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Jaka jest najlepsza karma dla kurcząt?
Jaka jest najlepsza karma dla papug?
Jaka jest najlepsza karma dla gekona?
Jaka jest najlepsza karma dla świnki morskiej (kawii domowej)?
Jaka jest najlepsza karma dla ryb?
Jaka jest najlepsza karma dla chomika?
Jaka jest najlepsza karma dla królika?
Jaka jest najlepsza karma dla gołębi?
Jaka jest najlepsza wegańska karma dla psa?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Oceń nasz artykuł
4.9/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *