Jaka jest najlepsza karma dla gołębi?

Profesjonalne karmy dla gołębi posiadają prawidłowo zbilansowany skład, co oznacza, że dostarczają one niezbędnych składników odżywczych, pierwiastków oraz minerałów. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie obciążają one układu pokarmowego ptaka, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych dolegliwości. Nie masz pojęcia, jaki produkt sprawdzi się najlepiej? Zapoznaj się z naszym rankingiem karm dla gołębi, gdzie umieściliśmy pasze renomowanych marek. Nie bez powodu są one rekomendowane nawet przez doświadczonych hodowców.

Jak wybrać karmę dla gołębi?

Pasze dla gołębi występują w wielu różnych wariantach, a więc znalezienie odpowiedniej mieszanki może okazać się nie lada wyzwaniem. Wiadomym jest, że jakość powinna znaleźć się na pierwszym miejscu. Omawiane ptaki posiadają specyficzny układ pokarmowy, a nieprawidłowe żywienie może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Nie warto narażać hodowanych gołębi na dotkliwe problemy trawienne. Warto podkreślić, że nieprawidłowa dieta może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci, a więc lepiej nie ryzykować.

Wybierając karmę dla gołębi dobrze jest zwrócić uwagę na m.in.:

  • Jakość składu – dobrze, jeśli pasza odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie ptaków na składniki odżywcze. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z młodymi osobnikami, rozpłodowymi samcami, czy samicami, które będą w najbliższym czasie posiadać potomstwo. Zupełnie inne karmy zalecane są dla ptaków ozdobnych, czyli wystawowych. Potrzeby żywieniowe zmieniają się także wraz z wiekiem, a więc dla gołębi seniorów zalecany jest specjalny pokarm. Oszczędzanie na jakości może nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych. Ptak stanie się apatyczny, mało ruchliwy, a zarazem słaby. Niższa wytrzymałość organizmu może sprawić, że stanie się on celem drapieżników (zarówno tych polujących w powietrzu, jak i na lądzie).
  • Grupa gołębi – nawet początkujący hodowca powinien wiedzieć, że rozróżnia się kilkadziesiąt grup gołębi. Najlepszą opcją wydaje się więc pokarm dedykowany konkretnej odmianie. Nie wiesz, jaka pasza będzie najlepsza? Nasz ranking pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji. W stacjonarnych sklepach zoologicznych wybór jest zwykle ograniczony. Właśnie dlatego warto zajrzeć do sieci.
  • Stopień aktywności – pasza dla gołębi powinna zostać dopasowana także do stopnia aktywności ptaków. Wiadomym jest, że osobniki wystawowe nie są narażone na zbyt duży wysiłek. Nie pokonują one tak długich tras, jak np. gołębie wysokolotne lub mewki. Właśnie dlatego w pożywieniu znajduje się niższa ilość białka.
  • Pora roku – można wyróżnić karmy dla gołębi uniwersalne (całoroczne) lub przeznaczone na konkretny sezon. W okresie pierzenia zaleca się podawanie ptakom zwiększonej ilości białka.

Najlepsze karmy dla gołębi – rekomendowani producenci

Wybierając pokarm dla gołębi należy także zweryfikować renomę producenta. Należy unikać pasz niewiadomego pochodzenia, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia! Do rekomendowanych marek zalicza się m.in.:

  • MultiFit,
  • Dolfos,
  • Vetos-Farma,
  • Over,
  • Kramp.
Dziękujemy

Dodaj komentarz