Jaka jest najlepsza karma dla ryb?

Mogłoby się wydawać, że hodowla ryb akwariowych nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Nic bardziej mylnego! Niezwykle ważną kwestią jest to, aby spełnić ich podstawowe potrzeby żywieniowe. Pokarm dla rybek powinien cechować się starannie zbilansowanym składem. Właśnie dlatego warto postawić na produkt znanego i cenionego producenta. Osoby bez doświadczenia powinni korzystać z wsparcia tych, którzy posiadają wieloletnią praktykę. Zachęcamy również do tego, aby zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem karm dla rybek.

Jak wybrać dobry pokarm dla ryb?

Nie masz pojęcia, jaki pokarm dla ryb sprawdzi się najlepiej? Już na początku należy dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby żywieniowe. Niektóre gatunki posiadają specjalne wymagania, z którymi trzeba się zapoznać jeszcze przed zakupem podopiecznych! Bojowniki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem to ryby mięsożerne. Gupiki to osobniki wszystkożerne. Można również wyróżnić rybki akwariowe roślinożerne. Wszystko zależy więc od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Karma dla ryb akwariowych nie posiada takiej samej zawartości białka – w niektórych produktach to właśnie ono stanowi podstawę składu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować procentową zawartość poszczególnych związków odżywczych.

  • Skład – najlepsza karma dla rybek nie posiada w składzie nadmiernej ilości sztucznych konserwantów. Trzeba wiedzieć, ze to właśnie one stanowią obciążenie dla organizmu, a nawet mogą spowodować przedwczesną śmierć. Pokarm powinien posiadać optymalną zawartość białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Wszystkie to składniki są niezbędne rybom do normalnego funkcjonowania. Nie można również nie wspomnieć o witaminach i minerałach.
  • Przeznaczenie – można wyróżnić jedzenie dla ryb roślinożernych oraz mięsożernych. Priorytetem jest to, aby dopasować pożywienie do rzeczywistych potrzeb żywieniowych naszych podopiecznych. W zależności od karmy proporce poszczególnych składników mogą być inne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z porady weterynarza lub osoby posiadającej doświadczenie w hodowli ryb.
  • Forma karmy – nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki pokarm dla ryb jest najlepszy. Trzeba wiedzieć, że występuje on pod wieloma różnymi postaciami np. granulek, płatków, pałeczek, chipsów. Wielkość otworu gębowego naszych podopiecznych ma tutaj największe znaczenie. Oczywistym jest, że karma nie może być zbyt duża, ponieważ jej spożycie stanie się problematyczne.
  • Sposób żerowania – niektóre ryby żerują na pokarm przy dnie, inne zaś w toni lub na powierzchni. Warto zapoznać się z charakterystyką danego gatunku.

Jak często karmić ryby?

Rybki akwariowe najczęściej karmi się raz lub dwa razy dziennie. Potrzebne informacje można znaleźć na opakowaniu wybranej karmy. Istotne jest to, aby nie przekraczać zalecanej częstotliwości karmienia, ani ilości pożywienia. Więcej wcale nie znaczy lepiej! Przekarmiając rybki narażamy je na wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, co może zakończyć się nagłą śmiercią. W przypadku, gdy pokarm nie został do końca zjedzony warto go wyłowić, ponieważ psujące się resztki mogą zanieczyścić wodę.

Dziękujemy

Dodaj komentarz