Primal Spirit Iberian Salmon

Primal Spirit Iberian Salmon to pełnoporcjowa, tłoczona na zimno karma półwilgotna dla dorosłych psów, która spełnia minimalne zalecenia FEDIAF. Jej skład jest krótki i przejrzysty, a dodatkowym atutem jest proces produkcji. Obecność warzyw w karmie ogranicza się jedynie do buraka, którego ilość jest symboliczna i szacowana na mniej niż 5%. Węglowodany pochodzą głównie z ryżu, dlatego kwalifikujemy ją do karm zbożowych. Brakuje jednak kluczowych informacji o zawartości fosforu i wapnia.

Dlatego oceniamy ją na 7/10.

Kraj pochodzenia - Hiszpania

  • Rodzaj: karma sucha
  • Dla: psów dorosłych
  • Marka: Alpha Spirit
  • Dla psa z cukrzycą: nie
  • Dla psa z chorą trzustką/wątrobą: nie
  • Dla psa z niewydolnością nerek: nie
  • Monobiałkowa (jedno źródło białka zwierzęcego): nie
  • Bezzbożowa: nie
  • Niskotłuszczowa: nie
  • Hipoalergiczna (z białkiem hydrolizowanym): nie
  • Proces produkcji karmy: tłoczona na zimno, półwilgotna
  • Karma weterynaryjna: nie
 

Plusy i minusy

Plusy Minusy

Proces produkcji

Brak informacji o wapniu i fosforze
Duża ilość świeżych produktów zwierzęcych Zboża
Poprawna ilość białka i tłuszczu Mało produktów zwierzęcych - w tym mięsa
Spełnia minimalne zalecenia FEDIAF Stosunkowo wysoka ilość węglowodanów
Krótki skład  

Skład: 40% świeża wieprzowina, 30% świeży łosoś, ryż, mielony burak, drożdże piwne, kurkuma

Legenda:

  • Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
  • Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
  • Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu

Składniki analitycznebiałko surowe 28,2%, włókno surowe 2%, tłuszcz surowy 16,8%, popiół surowy 8,2%, wilgotność 18%.

 

Rozkład makroskładników

34,4%
Białko
 
20,5%
Tłuszcz
 
32,7%
Węglowodany
 

Białko: 34,4% w suchej masie, co odpowiada ok. 86g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość pochodzi z produktów zwierzęcych, które są bogate w aminokwasy, które potrzebują psy. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie.

Źródła białka w karmie: wieprzowina, łosoś

Tłuszcz: 20,5% w suchej masie, co odpowiada 51,2g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa, natomiast psy z problemami wątrobowymi i trzustkowymi powinny unikać takiej ilości. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest w normie.

Źródła tłuszczu w karmie: produkty zwierzęce, łosoś (tłuszcze omega-3)

Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 32,7%. Pomimo braku wytycznych dotyczących minimalnej i maksymalnej ilości węglowodanów w diecie zdrowych psów, uważamy, że jest ich za dużo.  Najlepiej, aby ich poziom był jak najniższy, nie przekraczając 20-25% w suchej masie karmy.

Źródła węglowodanów w karmie: ryż

* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)

Analiza składu

Wieprzowina: ciężko ocenić jakość tego składnika oraz białka z niego pochodzącego. Pod tym opisem mogą znajdować się produkty kat. 3, które nie są przeznaczone do spożycia dla ludzi, produkty uboczne (pióra, dzioby, całe łby, lub całe tusze lub ich części, które zostały oddzielone od mięsa dla ludzi). Białko niskiej jakości negatywnie wpływa na jego strawność oraz utrudnia wchłanianie kluczowych składników odżywczych. Z 40% świeżej wieprzowiny zostaje ok. 20% w przypadku karmy półwilgotnej. 

Łosoś: to bogate źródło wysoko przyswajalnego białka i tłuszczów omega-3, które mają dużo korzyści zdrowotnych dla psiego organizmu. Niestety producent nie podaje konkretniejszych informacji, więc bardzo możliwe jest, że zostały wykorzystane tutaj całe ryby. Z 30% świeżego łososia zostaje ok. 15% w przypadku karmy półwilgotnej. 

Ryż: jest zbożem, które w psiej diecie jest dość neutralne. Natomiast posiada wysoki indeks glikemiczny i potrafi powodować alergie pokarmowe. Pomimo tego to łatwo przyswajalne źródło węglowodanów, włókna pokarmowego i białka, które ma swoje zastosowanie w karmach dla psów „z wrażliwym brzuchem”. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zdrowemu, a nawet choremu psu nie jest on potrzebny w diecie z uwagi na niską wartość odżywczą. W przypadku tej karmy jest on wypełnieniem składu oraz ilości białka w karmie. Można szacować, że ilość ryżu w tej karmie to ponad ok. 25%.

Mielony burak: Mielony burak dostarcza włókna pokarmowego, które wspomaga zdrowie układu trawiennego. Włókna z buraka mają działanie prebiotyczne, co oznacza, że wspierają rozwój korzystnych bakterii jelitowych, a także dostarczają błonnika. 

Kurkuma: Kurkumina działa jako antyoksydant, neutralizujący wolne rodniki, wspierając układ odpornościowy psa. Posiada także właściwości wspierające pracę wątroby i ogólnego trawienia.

Analiza składu analitycznego (w suchej masie)

2,4%
Włókno
 
10%
Popiół

Włókno pokarmowe: 2,4% w suchej masie. Może mówić o maksymalnej strawności karmy, która może być wysoka.

Popiół: 10% w suchej masie.  Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i może posiadać gorszej jakości składniki. 

Fosfor: brak informacji. Producent nie ma obowiązku oznaczenia ilości fosforu w karmie, jednak jest to kluczowa informacja w przypadku jej analizowania. Przed szukaniem odpowiedniej karmy zalecamy sprawdzić, czy producent podaje ilość fosforu i unikać karm, które tą wartość ukrywają.

Wapń: brak informacji, tak samo jak w przypadku fosforu - należy zwracać uwagę na karmy, które jasno deklarują te dwa parametry.

Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): brak danych.

Energia metaboliczna i strawność karmy

87%
Strawność karmy

Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 335,3kcal/100g (3353kcal/1kg)

Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 87%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których możemy mieć za mało informacji. 

 

Podsumowanie i ocena

70%
Odżywczość
 
 
90%
Składniki
 
70%
Produkty zwierzęce
70%
Świeże produkty
<5%
Warzywa i owoce
 
35%
Białko

 
90%
Opłacalność
 
 
 

 

Primal Spirit Iberian Salmon to karma, która wypada naprawdę dobrze ze składu. Wadą może być stosunkowo mała ilość mięsa po odwodnieniu, bo stanowi tylko 35%. Moglibyśmy także powiedzieć, że lepszym wyborem niż ryż byłyby np. bataty. Samych warzyw jest także mało, gdyż widzimy tylko buraka, a jego ilość szacuje się w ilości poniżej 5%. 

 

Natomiast sporą zaletą jest proces produkcji karmy, czyli tłoczenie na zimno i fakt, że karma jest półwilgotna. Stanowi to wyśmienity wybór dla psich niejadków. Karma posiada także krótki skład, który może się sprawdzić w przypadku psich alergików gdy mamy potwierdzenie, że wieprzowina i łosoś nie powodują alergii. 

 

Niestety sporym minusem jest brak informacji o fosforze i wapniu, które stanowią podstawę do pełnej i rzetelnej oceny karmy. W naszym odczuciu karma zasługuje na wysoką ocenę, czyli 7/10. 

To może Cię zainteresować:

Koci trądzik – rozpoznanie i leczenie
Jak nauczyć psa aportować? Zasady których należy się trzymać
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Jak wziąć udział w wystawie psów?
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Oceń karmę
Oceń tę stronę
Komentarze