Karma Dolina Noteci Premium Wołowina

Dolina Noteci Premium to karma mokra dla zdrowego, dorosłego psa. Jest to karma pełnoporcjowa na bazie wołowiny i wieprzowiny, która spełnia wymogi FEDIAF. Posiada prosty skład, niską ilość węglowodanów i dużo produktów zwierzęcych. Posiada niestety mało owoców/warzyw oraz oleje roślinne.

Kraj pochodzenia - Polska

  • Rodzaj: karma mokra
  • Dla: psów dorosłych
  • Marka: Dolina Noteci
  • Dla psa z cukrzycą: nie
  • Dla psa z chorą trzustką/wątrobą: nie
  • Dla psa z niewydolnością nerek: nie
  • Monobiałkowa (jedno źródło białka zwierzęcego): nie
  • Bezzbożowa: nie
  • Niskotłuszczowa: nie
  • Hipoalergiczna (z białkiem hydrolizowanym): nie
  • Karma weterynaryjna: nie
 

Plusy i minusy

Plusy Minusy
Wiele źródeł białka zwierzęcego Obecność olei roślinnych
Spełnia zalecenia FEDIAF Mało mięsa
Poprawny stosunek Ca:P Przewaga podrobów nad mięsem
Krótki i przejrzysty skład Obecność zbóż
Mała ilość węglowodanów Mało warzyw i/lub owoców
Poprawna ilość białka Mało/brak kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego

Skład ogólny i analityczny, w tym dodatki

Skład: wołowina 55% (płuca, mięso, wątroba, serca, żołądki, wymiona), wieprzowina 20% (mięso, nerki, wątroba, przełyki), rosół, jaja 3%, marchew 1,7%, ryż naturalny brązowy 1,2%, substancje mineralne, olej lniany 0,2%, nasiona babki płesznik 0,2%, bazylia suszona 0,01%.

Legenda:

  • Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
  • Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
  • Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu

Składniki analityczne: białko surowe – 12%, tłuszcz surowy – 6,5%, popiół surowy – 2,5%, włókno surowe – 0,6%, wilgotność – 77%, wapń – 0,3%, fosfor – 0,25%.

Dodatki na 1kg: witamina D3 – 450 IU, Witamina E – 40 mg, Cynk (tlenek cynku) – 30 mg, Mangan (tlenek manganu (II)) – 2 mg, Miedź (siarczan miedzi (II), pentahydrat) – 0,4 mg, Jod (powlekany, granulowany, bezwodny jodan wapnia) – 0,3 mg.

Rozkład makroskładników

52,2%
Białko
min.18%
 
Badania na ten moment nie ustaliły maksymalnej ilości białka w psiej diecie. Nie udało się także potwierdzić, że sformułowanie „przebiałkowanie” realnie występuje i dotyczy psów. Psy bardzo dobrze radzą sobie na diecie wysokobiałkowej i nie powinniśmy martwić się wysokim białkiem w karmie.
28,3%
Tłuszcz
min. 5,5%
 
FEDIAF nie umieściło w zaleceniach żywieniowych maksymalnej ilości tłuszczu. Szacuje się, że zdrowe psy powinny mieć dietę do 25% tłuszczu w suchej masie lub możemy się trzymać 2-3g tłuszczu/kg masy ciała zwierzęcia.
6,1%
Węglowodany
20 - 25%
 
Badania nie wykazały by zdrowe psy miały jakiekolwiek zapotrzebowanie na węglowodany, stąd nie są one wymagane w ich diecie. Natomiast zbadano wpływ węglowodanów w diecie suk ciężarnych i karmiących, które wskazuje, że potrzebują one diety bogatej w węglowodany nawet na poziomie 45% by utrzymać optymalną wydajność produkcyjną. Uważamy, że 25% węglowodanów w diecie jest maksymalną ilością jaką można podać psu. Nadmiar węglowodanów może przyczyniać się do otyłości, podnosi poziom cholesterolu, a także może prowadzić do cukrzycy.

Białko: 52,2% w suchej masie, co odpowiada ok. 130,5g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość białka pochodzi z produktów mięsnych, co natomiast podwyższa jego wartość. FEDIAF ani badania nie podają maksymalnej wartości białka w diecie psa. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie.

Źródła białka w karmie: Wołowina, wieprzowina, jaja, ryż

Tłuszcz: 28,3% w suchej masie, co odpowiada 70,75g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa. Ilość ta nie jest odpowiednia dla psów z problemami wątrobowymi i trzustkowymi. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest minimalnie wysoka, co może być problematyczne u psów z wrażliwym układem pokarmowym.

Źródła tłuszczu w karmie: wołowina, wieprzowina, olej lniany

Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 6,1%, co odpowiada 15,25g/1000kcal. Pomimo, że nie ustalano minimalnej ani maksymalnej ilości węglowodanów w diecie dla zdrowych psów uważamy, że ich ilość w tej karmie jest bardzo dobra.

Źródła węglowodanów w karmie: ryż, marchewka,

* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)

 

Analiza składu

75%
Mięso i podroby
 
25%
Dodatki
 

Wołowina: cechuje ją średni poziom zawartości tłuszczu oraz wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka. Jest jednym z głównych źródeł witaminy B12, nie występującej w produktach roślinnych oraz B1 i B6. Wołowina to również bogate źródło fosforu, żelaza i cynku. Jest to wysokowartościowe mięso (w tym podroby) w diecie psa.

Wieprzowina: różni się zawartością białka i tłuszczu zależnie z jakiej części tuszy korzystamy. Niektóre części wieprzowiny są bardzo tłuste i powinnismy unikać ich nadmiaru w diecie psa. Wieprzowina charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy B1, żelaza (zależnie od tuszy), oraz źródłem cynku, selenu, potasu i fosforu. W jej składzie znajdują się także w bioaktywne związki m.in. keratyna.

Jaja: bogate źródło witamin i wysokowartościowego białka. Zawierają wiele aminokwasów endo- i egzogennych.

Marchew: jest źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów, włókna pokarmowego i witamin.

Ryż brązowy:  jest zbożem, które w psiej diecie jest dość neutralne. Natomiast posiada wysoki indeks glikemiczny i potrafi powodować alergie pokarmowe. Pomimo tego to łatwo przyswajalne źródło węglowodanów, włókna pokarmowego i białka. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zdrowemu psu nie jest on potrzebny w diecie z uwagi na niską wartość odżywczą.

Olej lniany: psi organizm ma niewielkie zdolności do przekształcania olei roślinnych (kwasów ALA) do aktywnych form (EPA i DHA). Oleje roślinne posiadają wysokie ilości kwasów omega-6, które występują naturalnie w mięsie, w wystarczających ilościach. Produkcja olejów roślinnych może oddziaływać niekorzystanie na organizm psa i powodować stany zapalne (w przeciwieństwie do olejów rybnych, które stany zapalne niwelują). Z tych powodów nie zaleca się dodatku olei roślinnych w diecie psa.

Nasiona babki płesznik: jest to uatrakcyjnienie diety. Znajdziemy w nich białko, polisacharydy, tłuszcze, fitosterole oraz błonnik.

Analiza składu analitycznego (w suchej masie)

2,6%
Włókno pokarmowe
 
10,8%
Popiół
1,09%
Fosfor
0,46% - 1,6%
1,3%
Wapń
0,58% - 2,5%

Włókno pokarmowe: 2,6% w suchej masie. Opisuje maksymalną strawność karmy, która w tym przypadku może być wysoka, jednak ze względu na komponenty diety i przewagę białka roślinnego, oraz obecność zbóż i dużej ilości węglowodanów ciężko to stwierdzić.

Popiół: 10,8% w suchej masie. Są to związki mineralne, głównie wapnia, fosforu, miedzi, manganu i cynku. Wpływa na uczucie sytości. Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i posiada gorszej jakości składniki. Popiół wpływa także na uczucie sytości.

Fosfor: 1,09% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to min. 0,46%-1,6%. Przy przewadze składników roślinnych w składzie może to być gorzej przyswajalny fosfor dla psa. Nadmiar fosforu może doprowadzić do problemów z nerkami. Uważamy, że ilość fosforu w tej karmie jest w normie.

Wapń: 1,3% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to 0,58%-2,5% dla dorosłego psa. Ten parametr wygląda całkiem przyzwoicie.

Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): to 1,2:1. Zalecenia FEDIAF to najlepiej 1:1-2:1. Uważamy, że stosunek wapnia do fosforu jest odpowiedni w tej karmie.

Energia metaboliczna i strawność karmy

87%
Strawność karmy
 

Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 102kcal/100g (1020kcal/1kg)

Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 87%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których możemy mieć za mało informacji od producenta.  

Podsumowanie i ocena

70%
Odżywczość
 
Zgodność z naturalną dietą dla psa, zgodną z jego fizjologią układu pokarmowego.
80%
Składniki
 
Ogólna jakość wszystkich składników w karmie, ich doboru, ilości oraz jakości.
75%
Produkty zwierzęce
 
Komponenty mięsa i podrobów, które można wyczytać ze składu karmy.
100%
Opłacalność
 
Cena względem ogólnej jakości karmy i jej składników.
1,7%
Warzywa i owoce
 
Ilość warzyw i/lub owoców, które możemy wyczytać ze składu karmy.
75%
Mięso i podroby po odwodnieniu
 
Realna ilość mięsa/produktów zwierzęcych po przejściu procesu produkcji, w finalnym składzie karmy.
 

Karma Dolina Noteci Premium to pełnoporcjowa karma dla dorosłych, zdrowych psów, która spełnia minimalne zalecenia FEDIAF. Możemy znaleźć w niej sporo plusów, m.in. niską ilość węglowodanów, dobrze opisane składniki, krótki skład, obecność mięsa i podrobów, poprawny stosunek Ca:P i wysoką opłacalność.

Jednak możemy przyczepić się do kilku jej wad:

  • Kiepski stosunek mięso:podroby (przewaga podrobów, które u niektórych psów mogą w nadmiarze wywoływać biegunki)
  • Obecność olei roślinnych i zbóż
  • Mało warzyw i brak owoców
  • Brak kwasów omega-3 EPA i DHA pochodzenia zwierzęcego

Całościowo oceniamy tą karmę bardzo dobrze. Może być to naprawdę dobry wybór dla psów lubiących mokre karmy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdemu psu może ona odpowiadać względem składu i składników analitycznych (minimalnie wysoki tłuszcz). Pozytywnie oceniamy tą karmę 7/10.

 Pamiętaj: przedstawiana recenzja karmy zawiera normy odnoszące się do psów dorosłych oraz seniorów. Podane wartości mogą nie być odpowiednie dla psów chorych i szczeniaków. Weź to pod uwagę podczas wyboru najlepszej karmy dla psa

To może Cię zainteresować:

Komondor – tajemniczy owczarek węgierski
Wyżeł weimarski – inteligentny pies myśliwski
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Pies faraona – chart z bogatą historią
Darmowe chipowanie kotów i psóww 2024 roku
Pies zjadł folię – co mu zagraża?
Oceń karmę
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *