York chocolate – wszystko o rasie

York chocolate to kot rzadko spotykany, który w Polsce nie zdobył popularności. Jest to jednak rasa godna uwagi, ze względu na bardzo przyjazny charakter oraz miłe usposobienie. Jeśli szukasz kota, który z przyjemnością wskoczy ci na kolana i da się pogłaskać, a w dodatku nie jest głośny, york chocolate to strzał w dziesiątkę. Poznaj dzisiaj tę rasę i zdecyduj się na nowego kociego przyjaciela.

 

York chocolate - charakterystyka rasy

 • Rozmiar: 30 - 35 cm
 • Sierść: długa
 • Kolor: czekoladowa
 • Waga: 5 - 8 kg
 • Długość życia: 15 - 20 lat

York chocolate - wzorzec rasy

Niestety nie jest to rasa uznana przez FIFe, dlatego też wzorzec nie jest dostępny. Generalnie są to dobrze zbudowane koty, bardzo silne i energiczne. Ich głowa jest średniej wielkości, ma kształt ściętego trójkąta. Umiejscowione są na niej duże, szerokie uszy oraz oczy w kształcie migdała, które mogą przybierać kolory: złote, zielone, orzechowe. Nos tych kotów jest długi i prosty. Na końcu ciała widoczny jest ogon, o dużej objętości i puszystości.

Sierść kotów york chocolate jest półdługa, gładka i bardzo miękka. Może być dłuższa na ogonie, szyi oraz tylnych kończynach. Umaszczenia, jakie są spotykane to: czekoladowe, czekoladowo-białe, liliowe oraz liliowo-białe. Młode koty zazwyczaj są jaśniejsze, a ich sierść ciemnieje wraz z wiekiem. Do 10 miesiąca wszystkie nakrapiane oraz pręgowane znaki powinny zniknąć z ich ciała. Najbardziej charakterystyczne są koty o czekoladowej barwie.

York chocolate - charakter

To kot niezwykle czuły i towarzyski, który wręcz domaga się stałych pieszczot. Bardzo mocno przywiązuje się do członków swojej rodziny, pozwala się dotykać, przytulać oraz nosić na rękach. Bardzo chętnie zasypia na kolanach swoich opiekunów, albo w bardzo bliskim ich towarzystwie. York chocolate nie jest szczególnie aktywny w ciągu dnia, chociaż często gania za piłką, lub poluje na poruszające się zabawki. Jest często kotem nieśmiałym, który do obcych podchodzi z ostrożnością. Warto poświęcić mu odrobinę czasu, aby przekonał się, że nic mu nie grozi, a na pewno zmieni się w słodkiego pieszczocha.

Przedstawiciele tej rasy to koty ciche, spokojne i bezproblemowe. Lubią spędzać czas z ludźmi, ale też świetnie organizują sobie zajęcia, które nie wymagają obecności opiekuna. Mogą godzinami obserwować świat za oknem, albo z osiatkowanego balkonu. Bardzo chętnie wychodzą też na zewnątrz, gdzie chętnie poznają nowe miejsca oraz ludzi. York chocolate jest niezwykle inteligentny, dlatego nauczenie go chodzenia w szelkach i na smyczy nie jest trudne. Stwarza to ogromne możliwości, jeśli chodzi o urozmaicenie dnia kota. To koty, które w stosunku do innych zwierząt nie są agresywne, ale często się ich boją. Przy dobrej socjalizacji, na pewno zwierzęta się dogadają i w domu będzie spokojnie.

York chocolate - długość życia

Średnia długość kota tej rasy to od 15 do 20 lat. York chocolate to zdrowe koty, o bardzo mocnych genach. Bardzo rzadko chorują. Aby zadbać w odpowiedni sposób o kociaka, należy pamiętać o prawidłowym żywieniu, szczepieniach, odrobaczaniu oraz pielęgnacji zwierzaka.

York chocolate - zdrowie

York chocolate to rasa bardzo zdrowych kotów, które zazwyczaj nie mają genetycznych uwarunkowań do konkretnych jednostek chorobowych. To o czym warto pamiętać to schorzenia jamy ustnej oraz przyzębia, które mogą rozwinąć się wraz z wiekiem kota i zaniedbaniem higieny. Dodatkowo u kocich seniorów warto stosować suplementy wzmacniające stawy.

York chocolate - pielęgnacja

To rasa, która nie jest wymagająca jak chodzi o pielęgnacje. Kot mieszkający w domu, czyści się sam. Jednak jeśli pupil wychodzi z tobą na spacery, warto pamiętać o tym, aby po powrocie wyczyścić mu łapki oraz sprawdzić, czy nic się w nie nie wbiło. Sierść kotów można wyczesać raz na tydzień, aby nie pojawiły się na niej nieestetyczne kołtuny. Na co dzień kot nie gubi dużo sierści. Jej ilość zwiększa się jedynie w okresie linienia, na wiosnę. Regularnie warto sprawdzać stan oczu oraz uszu kociaka. Pazury u zwierząt niewychodzących należy przycinać, specjalnymi cążkami. Dodatkowo w domu powinien znaleźć się co najmniej jeden drapak, z którego kot może swobodnie korzystać. Należy sprawdzić jaki rodzaj drapaka jest dla kota najlepszy i dobrać do tego odpowiednie miejsca w domu.

York chocolate - żywienie

Żywienie kotów opiera się na dobrze zbilansowanej karmie, która powinna zawierać wysokiej jakości mięso. Koty najlepiej czują się, gdy są karmione karmą mokra, jednak odrobina suchej również im nie zaszkodzi. Możesz skorzystać z bogatej oferty karm komercyjnych, lub wybrać dietę BARF, czyli podawanie surowego mięsa. W każdym wypadku dokładnie wylicz kaloryczność dla swojego pupila, aby nie spożywał zbyt dużo i nie był narażony na nadwagę. Dawkę karmy należy dopasować do rasy, wieku, płci oraz aktywności fizycznej kociaka. Zwierzęta po zabiegu kastracji, powinny dostawać karmę dopasowaną do swoich potrzeb, lub odrobinę mniejsze porcje niż dotychczas. Koty należy karmić kilka razy dziennie, najlepiej 4 - 5 razy w ciągu dnia. W utrzymaniu tego pomogą ci automatyczne podajniki do karmy. Należy pamiętać także o stałym dostępie do czystej wody. Jeśli twój kot mało pije, spróbuj rozłożyć miski z wodą w różnych miejscach domu. Możesz też zastosować naczynia z różnych materiałów lub zakupić fontannę. Pamiętaj, że pobieranie wody przez koty, jest kluczowe do utrzymania zdrowia.

York chocolate - szkolenie i wychowanie

York chocolate to kot, który uwielbia interakcje z człowiekiem i bardzo chętnie uczy się sztuczek. Można z pomocą klikera oraz smaczków wytresować go w naprawdę prosty sposób. Takie codzienne treningi na pewno urozmaicą wasz wspólny czas wolny. Dzięki ogromnej inteligencji tych kotów, łatwo jest przyzwyczaić je do spacerów na smyczy. Jeśli chcesz dobrze dogadywać się ze swoim pupilem, poczytaj o łańcuchu łowieckim. Dostępna jest ogromna ilość materiałów, opisujących zabawy z kotem oraz ich zwyczaje. Zrozumienie tego w jaki sposób polują koty, pozwoli ci łatwiej się z nimi dogadać.

York chocolate - hodowla

Niestety ze względu na bardzo małą popularność tej rasy na świecie, w Polsce nie ma żadnej hodowli tych kotów. Aby zdobyć wymarzonego kota york chocolate, należy skontaktować się z zagranicznymi hodowlami i spróbować sprowadzić go do kraju. Trzeba przygotować się jednak na poniesienie odpowiednich kosztów oraz wiele formalności.

York chocolate - cena

Bardzo trudno jest określić ile kosztuje kot york chocolate, ponieważ nie ma żadnej hodowli w Polsce, które sprzedawałaby takie kociaki. Ze względu na trudności jakie przysparza sprowadzenie kota zza granicy, cena może wynosić kilka tysięcy złotych. Kotów rasy york chocolate należy szukać na zagranicznych stronach. Prawdopodobnie czas oczekiwania na wymarzonego malucha będzie dość długi, jednak bardzo zmotywowana osoba, na pewno dopnie swego.

York chocolate - historia rasy, ciekawostki

 • Koty tej rasy pochodzą z Ameryki. Kobieta o imieniu Janet Chiefari była właścicielką pięknej, czekoladowej kotki, której potomstwo w wyniku odpowiedniego krzyżowania dało początek rasie york chocolate. Koty krzyżowano z syjamskimi, aby uzyskać pożądaną budowę ciała.
 • Nie jest to rasa uznana przez organizacje felinologiczne.
 • Nazwa rasy wywodzi się oczywiście od jednego ze stanów USA.
 • Ilość osobników tej rasy to około stu sztuk, kupienie wymarzonego kociaka to więc bardzo trudne zadanie.

York chocolate - dla kogo?

Jest to kot dla osób, które chcą mieć w domu najlepszego przyjaciela. To rasa bardzo czuła i mocno przywiązana do swoich opiekunów, która uwielbia pieszczoty oraz zabawy. To zwierzęta bardzo inteligentne, które łatwo uczą się sztuczek. Dodatkowo są ciekawe świata i chętnie wychodzą na spacery na smyczy. Kociaki można zabrać ze sobą wszędzie. Niestety nie są zbyt popularne i ilość hodowli, które oferują kociaki jest niewielka. Jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany, na pewno uda ci się kupić kota idealnego. York chocolate nie musi pozostawać w sferze marzeń.

To może Cię zainteresować:

Tęgoryjec u kota – profilaktyka i odrobaczanie kota
Kot brytyjski długowłosy – charakterystyka rasy
Badanie krwi u kotów – ile kosztuje i kiedy badać krew kotu?
Feromony dla kota – właściwości i zastosowanie
Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Martwica ogona u kota – czy konieczna jest amputacja?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *