Suchy nos u psa – co to oznacza? Sprawdź dlaczego pies ma suchy nos!

Pies, zupełnie tak jak człowiek jest narażony na różnorodne choroby. Zadaniem właściciela jest ciągłe monitorowanie stanu zdrowia swojego czworonoga. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pies ma suchy nos? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Warto więc dowiedzieć się, jakie czynniki mogą wywoływać ową dolegliwość. Trzeba jednak zaznaczyć, że suchy nos u psa nie zawsze jest równoznaczny z chorobą.

 

Czy zimny i mokry nos jest oznaką zdrowia?

Wiele osób uważa, że stan nosa jest wyznacznikiem podczas oceny zdrowia czworonoga. Nic bardziej mylnego! Oczywiście jest to pewnego rodzaju wskazówka, jednak duże znaczenie mają również inne czynniki np. objawy towarzyszące. Suchy nos u szczeniaka nie musi być oznaką poważnego schorzenia, które wymaga wizyty u weterynarza. Działa to również w drugą stronę – zimny oraz mokry nos nie daje pewności, że naszemu pupilowi nic nie dolega.

Nie można powiedzieć, skąd wzięło się przekonanie tego, że zimny oraz wilgotny nos jest oznaką tego, że nasz pupil jest okazem zdrowia. Być może wynika to z faktu, że w przeszłości psy znacznie częściej chorowały na nosówkę, która objawia się m.in. suchością nosa. Wyższy poziom zachowań na ową chorobę był spowodowany niską dostępnością szczepień. Wysoki koszt sprawiał, że wiele osób z nich rezygnowało. Trzeba podkreślić, że obecnie wspomniane szczepienie jest powszechnie dostępne – to absolutna podstawa, jeśli zależy nam na zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu zwierzęcia.

Jaki powinien być nos psa?

suchy nos u szczeniaka

Jeśli pies jest aktywny, to jego nos najczęściej jest wilgotny. To właśnie wilgoć sprawia, że wydaje się być on jednocześnie zimny. Podczas normalnego funkcjonowania organizm zwierzaka produkuje łzy, które spływają do nozdrzy poprzez kanaliki łzowo-nosowe. Pies to wyczuwa przez co intuicyjnie oblizuje nos. Właśnie dlatego przez większość czasu jest on mokry, a jednocześnie chłodny.

Czy w takim przypadku ciepły i suchy nos u psa oznacza chorobę? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Faktem jest, że może być to objaw choroby. Dobrze również dowiedzieć się, jak objawia się alergia u psa. Czasami jednak okazuje się, że czworonogowi kompletnie nic nie dolega.

Co oznacza suchy nos u psa?

Wielu właścicieli denerwuje się, gdy pies ma suchy nos. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie czynniki mogą wywoływać to zjawisko. Trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach jest to normalna reakcja organizmu na warunki otoczenia.

  • Sen – podczas snu zwierzak ma zwykle zamknięty pysk, a dodatkowo nie oblizuje nosa. Właśnie dlatego ulega on wysuszeniu, jednak nie jest to powód do niepokoju. Powinien on ponownie stać się wilgotny oraz chłodny po przebudzenia zwierzaka oraz powrotu do normalnej aktywności.
  • Niedostateczne nawodnienie – suchy, popękany nos u psa często pojawia się w stanach niedostatecznego nawodnienia organizmu. Musimy zadbać o to, aby nasz zwierzak miał stały dostęp do miseczki z czysta oraz świeżą wodą. Trzeba pamiętać, że jest to podstawą do tego, aby czuł się on dobrze. Pies nie chce jeść, ani pić? Może to oznaczać silną chorobę, a więc konieczna jest konsultacja z fachowcem.
  • Przesuszenie skóry nosa – bardzo suchy nos u psa może pojawić się na skutek długotrwałego działania klimatyzacji. Zwierzak reaguje podobnie jak ludzie. Właśnie dlatego schłodzone powietrze w budynku lub samochodzie może negatywnie wpłynąć na jego organizm, a nawet skutkować przeziębieniem.
  • Wpływ wysokich temperatur – suchy i popękany nos u psa nierzadko pojawia się w upalne, letnie dni. Wysokie temperatury oraz intensywne słońce również przesuszają skórę. W takiej sytuacji dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne preparaty nawilżające do smarowania noska. Dobrze stosować je przed każdym wyjściem na spacer.
  • Podrażnienia – psy aktywne są szczególnie narażone na podrażnienia oraz zdzieranie naskórka. Takie objawy mogą pojawić się np. podczas kopania w ziemi oraz niuchania. Być może skóra na nosie jest zbyt mało elastyczna, a tym samy bardziej podatna na urazy mechaniczne. W takiej sytuacji również polecane są specjalistyczne preparaty nawilżające.
  • Wiek – zastanawiasz się, czemu pies ma suchy nos? Weź pod uwagę, że u starszych osobników jest to powszechnym zjawiskiem. U psich seniorów znacznie częściej dochodzi do przesuszenia skóry nosa, niż u młodych pupili.
  • Predyspozycje genetyczne – niektóre rasy posiadają suchy nos na skutek uwarunkowania genetycznego. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku zwierząt, które posiadają charakterystyczne spłaszczone pyszczki (np. pekińczyki, mopsy, yorki). Istnieje większe ryzyko wrodzonej niedrożności kanalików łzowych lub ich zatkania. W takiej sytuacji wydzieliny nie spływają do nosa, przez co pies traci odruch jego oblizywania. Czasami powoduje to infekcje oraz problemy z oddychaniem, jednak nie jest to warunkiem.

Co zrobić, gdy pies ma suchy nos?

suchy nos u psa

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, dlaczego pies ma suchy nos, a także czy jest to problem długotrwały. Receptory węchowe pracują sprawnie, gdy skóra nosa jest mokra oraz chłodna. Upośledzenie węchu jest dla zwierzęcia sporym zagrożeniem. Przede wszystkim może on mieć problemy z identyfikacją zagrożeń znajdujących się w otoczeniu. Nie można również wykluczyć ryzyka spożycia np. stęchlizny, czy też przypadkowo napotkanych śmieci.

Trzeba również wiedzieć, że tylko nawilżona skóra jest elastyczna, a jednocześnie niepodatna na uszkodzenia mechaniczne oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Suchy nos może ulec kontuzji w najmniej spodziewanym momencie. Ponadto bardzo często skóra się łuszczy oraz rogowacieje, co utrudnia czworonogowi codzienne funkcjonowanie.

Po wykryciu przyczyny suchego nosa u psa można podjęć odpowiednie kroki. Być może wystarczy jedynie pilnować, aby systematycznie spożywał on wodę. Czasami zwierzę nie chce pić, ponieważ uznaje ciecz znajdującą się w miseczce za nieświeżą. Być może znajdują się tam np. resztki pokarmu, które przypadkowo wleciały podczas posiłku. Należy również ograniczyć ekspozycją na niskie oraz wysokie temperatury. Ostrożnie należy również podejść do nadmuchu z klimatyzacji. Warto również wdrożyć preparat nawilżający do nosa, który powinien być stosowany systematycznie.

Jak rozpoznać chorobę?

Nie można wykluczyć tego, że suchy oraz ciepły nos u psa jest objawem choroby. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwykle pojawiają się również inne dolegliwości, które ciężko jest przeoczyć. Konieczna jest więc obserwacja czworonoga – jeśli jest on osowiały, smutny, nieaktywny, to najprawdopodobniej coś mu dolega. Rzadko można spotkać się z sytuacją, gdy jedynym objawem choroby jest suchy nos.

Pierwszym krokiem jest zmierzenie temperatury. Wiele osób nie ma pojęcia, że powinna być ona wyższa, niż u człowieka. Jeśli temperatura ciała naszego zwierzaka znajduje się w przedziale 37,5 a 39,5°C, to nie ma on gorączki. Pamiętajmy, że zagrożenie stanowi nie tylko wyższa, ale również niższa wartość. Niektóre choroby nie objawiają się jednak gorączką – weźmy pod uwagę, że jest to naturalna odpowiedź organizmu, która zależy od wielu czynników.

Nosówka u psa powoduje bardzo wysoką gorączkę, suchość oraz rogowacenie nosa. Zazwyczaj pies odmawia spożywania pokarmów oraz płynów. Jest senny, a także osłabiony, a więc bez większych trudności można zauważyć niepokojące objawy. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do weterynarza, który zdecyduje o tym, jak będzie przebiegać leczenie.

Jak nawilżyć psi nos?

ciepły i suchy nos u psa

Możemy stosować profesjonalne masła, balsamy oraz kremy, które posiadają w swoim składzie witaminy i olejki. Można zakupić je w niemal każdym sklepie zoologicznym. Oczywiście stosuje się je od zewnątrz. Z pewnością nie należy podawać zwierzakowi żadnych produktów, które przeznaczone są dla ludzi, gdyż może to wywołać odwrotne skutki do zamierzonych. Jeśli zwierzak ma gorączkę, to należy zgłosić się do weterynarza. Nie można podawać mu leków (np. paracetamolu), gdyż związki w nich zawarte mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby lub układu pokarmowego.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego pies wyje – co oznacza wycie psa?
Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Sennik Pies – co oznacza?
Jak oduczyć psa uciekania? Dlaczego pies ucieka od właściciela?
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?
Dlaczego pies się ślini?
Pies szczeka w nocy- dlaczego?
Czkawka u psów – dlaczego pies ma czkawkę?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *